Sugestie: dezbateri

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Sugestie: dezbateri

Mesajde aphextwinz » Lun Ian 10, 2005 3:39 pm

Dezbateri "formale". Despre ce este vorba:

Exista un subforum de propuneri in care fiecare poate propune o tema, conditziile de dezbatere a temei (ipoteze, numar de cuvinte/mesaj, numar de mesaje pe argumentatzie, ordinea shi structura mesajelor, durata maxima de zile intre doua mesaje etc.).
Pe un al doilea subforum se va lansa dezbaterea sub forma de subiect.

Ca distractzie (sau poate nu, caci unele teme au tot fost discutate pe aici) se poate lansa pe subforumul corespunzator (daca dezbaterea e legata de sex - pe sex, daca dezbaterea e legata de literatura - pe literatura, daca dezbaterea e legata de shtiintza - pe shtiintza etc.) un subiect de comentarii unde bineintzeles shi participantzii la dezbatere pot raspunde unor intrebari, dar shi chibitzii pot sa indruge vrute shi nevrute, sa dezvolte ei subiectul in felul lor, sa critice modul de dezbatere etc.

Optzional se poate numi shi un invingator al dezbaterii (dpdv al argumentatziei, persuasiunii etc.) dar cred ca este mai bine ca dezbaterile sa fie lasate fara invingator, existand subiectul cu dezbaterea shi cel cu comentariile fiecare sa-shi formeze o proprie parere.

Ideea acestor dezbateri este sa fie nishte discutzii la un nivel putzin mai inalt, discutzii in care lumea se documenteaza (timpul dintre doua raspunsuri poate sa fie de o saptamana, doua), in care lumea redacteaza, discutzii in care sa ne intretzinem shi latura serioasa (ma refer la participantzi, nu la chibitzi, bineintzeles ;)).

Ce spunetzi?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde vali » Lun Ian 10, 2005 3:42 pm

nu e o idee rea deloc
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde theOffender » Lun Ian 10, 2005 4:02 pm

shi eu subscriu la ideea carturarului; fara invingator, ca starnim orgoliile :yD
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Ian 10, 2005 5:11 pm

hai sa dau shi un exemple de propuneri de dezbatere (in realitate vor fi ceva mai bine conturate shi mai clare)

1/ Titlu: Mariajul homosexual shi adoptzia in cadrul acestuia
Ipoteze: oricare - ele putand fi subiectul discutziei. Punctul comun al discutziei este homosexualitatea (1-2 definitzii aici), mariajul (explicarea sensului termenului) shi adoptzia (la fel).
Participantzi: escape (pro), young h0va (contra)
Derulare: "post"-ari simultane ale mesajelor astfel
- introducere (maxim 2000 de cuvinte, pana la 1 februarie)
- runda 1 (maxim 3500 de cuvinte pana la 9 februarie)
- runda 2 (maxim 3500 de cuvinte pana la 17 februarie)
- concluzii (maxim 1500 de cuvinte pana la 1 martie)
Nota: se accepta intarzieri de maxim 3 zile anuntzate la moderator

2/ Titlu: Originea conceptului "Fecioara Maria"
Ipoteza: Fecioara Maria din marile culte creshtine: protestant, catolic, ortodox
Participantzi: supermouse (filon cultural celtic), aphextwinz (filon cultural oriental)
Derulare: schimb de replici, astfel
- introducere "post"-ata simultan (maxim 2000 de cuvinte, pana la 1 februarie)
- supermouse dezvolta (maxim 4000 de cuvinte, pana la 6 februarie)
- aphextwinz contraargumenteaza (maxim 4000 de cuvinte, pana la 11 februarie)
- aphextwinz dezvolta (maxim 4000 de cuvinte, pana la 16 februarie)
- supermouse contraargumenteaza (maxim 4000 de cuvinte, pana la 21 februarie)
- concluzii "post"-ate simultan (maxim 1000 de cuvinte, pana la 1 martie)


etc.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde weed13 » Lun Ian 10, 2005 5:26 pm

suptscriu!
(carcateremultedeamuitatsanumarinplm)
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde Djinn » Lun Ian 10, 2005 5:35 pm

buna idee. in felul asta persoanele cu chef serios de dezbateri scapa de indivizii care se trezesc sa raspunda in doi peri din motive de sastisire / nervi la munci / oboseala / pierderea rabdarii :rolleyes: iar indivizii estia poa sa se ecsprime pe threadu de chibitzeala fara teama ca ar jena/jicni pe cineva prin subita lipsa de entuziasm.

Da, si eu zic ca fara castigatori... din acelasi motiv ca si offenderu. Plus ca nu mi-e clara metodologia stabilirii castigatorilor. Cine ar decide? votam toti?

Deci cineva lanseaza provocarea si asteapta ca altcineva sa ridice manusa? :con:

Si la dezbatere pot participa maxim doi iuzeri? asa vad eu din exemplele tale.

Dar nu stiu daca e o idee buna ca threadul de chibitzeala sa fie pus in forumul specific... dintr-un singur motiv: de lene :D nu stiu daca "homosexualitatea si adoptia" tre sa-l caut la sex sau la social... eventual se poate atasa un link in threadul cu dezbaterea?
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Ian 10, 2005 11:18 pm

total de acord la initiativa lui afecs, imi era dor de debate-ul de la scoala, mai ales ca la facultate nu mai facem asa ceva. Subscriu si io :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Mar Ian 11, 2005 1:39 am

mijtou ideia.deci suptscriu.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde 7vies » Mar Ian 11, 2005 2:07 am

nu suna rau ideea...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Ian 11, 2005 9:30 am

aaaa, ceva despre romantismul shi lirica in creatzia ozoniana se puate? :D

deci, merlucian vorbind, subscriu !
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde theOffender » Mar Ian 11, 2005 9:45 am

cateva aspecte de adaugat:
1: nu se pot folosi decat un anumit numar de neologisme (cat mai mic);
2: fraze scurte;
3: cuvintele lungi sa nu depaseasca 3% din numarul total de covinte al expunerii;

astfel se evita dezbaterile demagogice shi interpolarea ideilor intro maniera destructiva care sa distruga resurcitarea ideilor celor participantzi la dezbatere.

sau cu alte cuvinte pricepe toata lumea ce ie scris acolo :yD
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Ian 11, 2005 9:56 am

theOffender scrie:pricepe toata lumea ce ie scris acolo :yD

chiar shi aurolacu sau dovleaca?!
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde theOffender » Mar Ian 11, 2005 10:18 am

nu. prima data vreau ca eu sa pricep ceva. pe urma ceilaltzi.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Ian 11, 2005 10:41 am

aphextwinz scrie:Dezbateri "formale". Despre ce este vorba:

Exista un subforum de propuneri in care fiecare poate propune o tema, conditziile de dezbatere a temei


Bre nu ie clar pt unii: exista? Unde?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

tsunami si masoneria ?

Mesajde Alinka » Mie Ian 12, 2005 6:41 pm

Salutare tuturor ! Abia m-am inscris pe acest site, caci mi-a placut maniera in care s-au tratat diferite subiecte. Am cautat pe net conexiuni intre acest mare tsunami si masoni. Nu am gasit nimic, in afara unor forumuri poloneze ce mentionau destul de des aceste 2 cuvinte. Dar nu inteleg poloneza.. :(

Eu sunt aproape convinsa de legatura dintre masoni ( sau poate cei care ii conduc pe masoni din umbra...e foarte plauzibil sa fie o grupare si mai secreta) si producerea acestui recent tsunami. Nu am dovezi, doar multa intuitie si observarea a destul de multe "accidente" ce s-au petrecut in ultimele 6 luni. In plus...am intrebari si in legatura cu lipsa de actiune a celor ce puteau face ceva, inainte de a fi prea tarziu.
Stiu ca s-a mai discutat despre masoni pe acest forum si poate v-ati plictisit de subiect..si poate chiar o sa ma credeti bolnava de "teoria conspiratiei". Va rog doar , daca aveti si voi dubii legate de acest subiect..spuneti-le.
Alinka
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 12, 2005 6:18 pm
Localitate: Londra

Mesajde aphextwinz » Joi Ian 20, 2005 2:58 pm

revin dupa o mica pauza de fanclub shi trebuie sa va spun ca mi se pare ca multzi poate atzi intzeles greshit ideea unui astfel de forum shi zic asta vazand discrepantza dintre numarul destul de mare de mesaje / zi pentru sustzinerea forumului shi lipsa de activitate in forumul propriu zis.
nu trebuie ca eu sa va propun dezbaterile shi nici macar sa vi le aprob, ci doar sa le ... moderez (de aceea shi evit sa fiu eu cel care le incepe sau cel care participa la ele, s-ar putea nashte nishte conflicte intre calitatea mea, deocamdata, de moderator al acestei sectziuni shi natura mea combativa prinsa in shuvoiul discutziunii)

deocamdata o sa incerc sa redactez un regulament pentru a-i impulsiona pe nehotaratzi. nu va pot promite o data a afisharii lui

edit: intre timp am aruncat trei momeli, offenderu' inca una. inscrietzi-va sau incercatzi sa construitzi cadrul dezbaterii. cand totul va fi stabilit pe forumul de Dezbateri vom incepe dezbaterea propriu-zisa. va urez activitate!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pepsi_blu » Joi Ian 20, 2005 5:22 pm

Alinka scrie: Eu sunt aproape convinsa de legatura dintre masoni ( sau poate cei care ii conduc pe masoni din umbra...e foarte plauzibil sa fie o grupare si mai secreta) si producerea acestui recent tsunami. Nu am dovezi, doar multa intuitie si observarea a destul de multe "accidente" ce s-au petrecut in ultimele 6 luni.


:)))) :)))) :))) :t legatura dintre masoni si tsunami?!?!?! din ce ai postat se pot intelege mai multe. un tsunami este produs de o alta forta naturala decat vantul. asadar are o origine seismica, ori vulcanica. daca masonii pot influenta miscarile placilor tectonice pe astenosfera... ma inclin in fatza lor. sau te-ai referit la faptul ca au fost avertismente pe care nimeni nu le-a luat in seama? sau pe care nimeni nu trebuia sa le ia in seama. ok, aici poate fi vb. despre masonerie. desi, din cate am mai citit, nu pe forum, ce-i drept, masonii se ocupa de politica si implicit de conducerea lumii. la ce le-ar folosi un dezastru? erau prea buni dpdv turistic sudest asiaticii? mmm. nu cred.

poate ca nu despre masoni este neaparat vb. aici, ci despre intrarea (astronomica) in Era Varsatorului, schimbarea polilor magnetici ai planetei... stii tu..NEW Age.
PEPSI, DARE FOR MORE!! :)))
Avatar utilizator
pepsi_blu
Junior Member
 
Mesaje: 37
Membru din: Dum Dec 26, 2004 12:00 am


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori