propunere de test #1: casatoria omosecsuala - da/nu

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

propunere de test #1: casatoria omosecsuala - da/nu

Mesajde aphextwinz » Joi Ian 20, 2005 3:12 pm

Pentru a inviora spiritele voi lansa nishte provocari. Daca nu se vor gasi participantzi care sa se aboneze la dezbatere, voi lua eu hatzurile unei tabere (oricare) shi ne vom antrena nitzel.

Ashadar dezbaterea este cam cum scrie in titlu, dar voi reformula, incercand sa sugerez diferite titluri dezbaterii propriu-zise "da sau nu pentru mariaju' homosexual"

Doi participantzi se vor intrece in circa 4-5 runde (eu propun pentru inceput sa ne limitam la un mesaj de fanclub - 10000 de caractere - mai incolo pot sa fie cuvinte) care se vor desfashura simultan. Din cele 4-5 runde de mesaje, prima bineintzeles va avea caracter introductiv, iar ultima se va vrea a fi o concluzie.

Timpul care se va permite intre runde pentru meditatzie, documentare, redactare shi alte manifestari intelectuale privitoare la subiect se va stabili dupa ce se vor stabili shi participantzii intrucat va fi in functzie de programul acestora.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Ian 20, 2005 4:08 pm

eu m-ash baga cu un nu hotarat, da' trebuie sa mai aiba curajul vrun omosecsual sa vie pe aici :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Joi Ian 20, 2005 4:10 pm

pai daca nu apare nimeni, tzin io partea lor :j
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Ian 20, 2005 4:12 pm

abia astept sa te vad transformat in homosecsual :j
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde theOffender » Joi Ian 20, 2005 4:24 pm

eu ma bag cu un da in conditzia in care uniunea dintre doi homosexuali nu este consfintzita de biserica shi nu poarte denumirea de casatorie.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Ian 20, 2005 5:21 pm

eh, se pare ca avem un prim meci aici

sa incerc io primele tushe:

dezbaterea: mariajul homosexual - da/nu
definitzie: mariaj = uniune civila
offender - pro, danone - contra

astea-s pozitziile?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Ian 24, 2005 9:42 am

sa inteleg, esti de acord daca este infaptuita la starea civila si se numeste cum (de exemplu)?
si de ce?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ^Dark_Angel^ » Lun Ian 24, 2005 9:47 am

...uuuups...nu am voie se intru pe aici din kte vad....
Avatar utilizator
^Dark_Angel^
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Lun Ian 03, 2005 12:00 am

Mesajde theOffender » Lun Ian 24, 2005 9:53 am

da sunt de acord daca se legalizeaza in orice forma dorita (oficiul starii civile, notariat, etc.). iar de numit sa se numeasca: gay union, lesbian union, homo-union oricum vor ei atata timp cat nu-i zice "casatorie".
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Ian 24, 2005 9:59 am

~p pai omul lui dumnezeu, tu comentezi aici moartea caprioarei, sau ce? normal ca nu poate sa se numeasca (virgula) "casatorie" tocmai prin definitie.

(io-te din dex: Uniune legala, liber consimtita intre un barbat si o femeie pentru intemeierea unei familii)

Iar am probleme cognitive la nivel de gandire offenderiana:
daca ar fi o uniune legalizata (de exemplu la plesneala) "gay union", care ar fi scopul acestei uniuni legalizate? afisare publica, impartit de bunuri, infiere de copii? care ESTE scopul unei uniuni legale intre doua persoane de acelasi sex?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde theOffender » Lun Ian 24, 2005 10:05 am

ma, tu vrei dezbatere in afara dezbaterii da' la asta-i zice cearta. (shtiu ca e luni shi ca eshti pusa pe hartza, insa nu-i motiv suficient, zac iou :D )

eu il ashtept pe mod shi-apoi ne putem dezbate. cu reguli etc inclusiv numar de cuvinte shi virgule.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Ian 24, 2005 4:27 pm

ce-avetzi bre copchii? va e greu sa va stabilitzi singuri conditziile dezbaterii?

propunerea mea (din nou - numa' timizi pe forumul asta nou):

- 4 runde
- maxim 10000 de caractere / mesaj
- mesaje simultane
- prima runda - vineri 28 ianuarie ora 12.00 (a Romaniei, ashadar 10 GMT pentru nelocalnici)
- subiectul ramane intzeleg io casatoria, doar ca se ignora termenul din DEX shi se abordeaza definitzia extinsa (ca altfel ar fi fost exclushi din start) - "uniune legala, liber consimtzita, pentru intemeierea unei familii". putem numi aceasta uniune, gay union pentru scopul dezbaterii. daca definitzia termenului gay union nu este aceasta, va rog sa corectatzi.

altceva?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori