propunere de test #3: transilvania pamant unguresc :D

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

propunere de test #3: transilvania pamant unguresc :D

Mesajde aphextwinz » Joi Ian 20, 2005 3:56 pm

ca tot e forumu' gol shi vreau sa atrag clientzi, iata samantza de scandal! :) La figurat, intrucat sper ca argumentele vor depashi nivelul shicanelor.

Dezbaterea e simpla: in ce masura pretentziile la legitimitate ex antiquo ale ungurilor shi romanilor sunt justificate (nu este vorba numai de cine a fost primul, ci shi de continuitate!). Urmand linia propunerilor anterioare, in lipsa unui al doilea participant io voi sustzine oricare din tabere.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde theOffender » Joi Ian 20, 2005 4:32 pm

interesat shi-aici iar pozitzia mea este: status quo-ul transilvaniei nu poate fi modificat
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde PHALANX » Joi Feb 03, 2005 3:11 pm

Ca cetatean cu drepturi depline ale unui oras in care romanii sunt fifty-fifty cu doritorii de legitimatie sunt intru totul de acord cu acordarea ei atata timp cat are statutul de stea al lui david pe pieptul evreilor in perioada nazista.
Daca ati fost atenti la lectiile de istorie veti intelege din prima.Nu sunt rasist,nici sovin dar ma enerveaza prostia din capul unora care tin mortis ca e a lor cand stiu foarte bine ca nu e asa.
Sunt cetatean roman,dar ca apartenenta etnica si asa mai departe ma simt dac.Deci si in concluzie impotriva ungurilor.
Avatar utilizator
PHALANX
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 03, 2005 3:36 pm

phalanx, daca primeshti manusha dezbat io cu tine, ca altzii nu-s

doar sa convenim asupra modului in care vom discuta ...
- cate mesaje zici tu ca-s necesare pentru fiecare in aceasta disputa?
- le punem simultan (ex: amandoi punem o introducere, dupa care amandoi criticam pozitzia celuilalt din introducere, shi eventual o dezvoltam pe a noastra in continuare, etc., etc., pana concluzionam) sau ne raspundem unuia altuia (unul construieshte o teorie, celalalt ii raspunde) ?
- 10000 de caractere / mesaj sunt suficiente?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde h0va » Joi Feb 03, 2005 3:54 pm

intr'o Europa care doreshte sa stranga cat mai mult randurile, atitudinea shovinista a unor romani, pe de'o parte shi de cealalta parte irredentismul de care dau dovada unii dintre maghiarii din ro, mi se pare dezgustatoare..consider ca se pot elimina din discutie substantivele: roman, ungur, Transilvania, Ungaria shi Romania, caci aici ie vorba doar de frustrarile unor indivizi incapabili sa intzeleaga dictonul "omul sfintzeshte locul", shi din aceste considerente cred ca ie irelevant, in acest context, ce drapel flutura deasupra primariei..

in alta dezordine de idei, domnu' os-de la-deget, eo nu vaz fo' legatura intre daci shi unguri, caci din bruma de istorie pe care o cunosc, dacii iereau history cand hunii shi'ai facut simtzita prezentza pe la sf sec IV..iar mica ta glumitza referitoare la steaua lui david mi se pare grotesca..

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 03, 2005 3:58 pm

hovarel tata, glumitzele cu falanga sa le faci in alte locuri

citeshte mai bine subiectu' dezbaterii, shi pe urma potz sa-tz faci shi jurnal sa ne istoriseshti despre dezgustul tau
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Feb 03, 2005 5:18 pm

carturare, sa inteleg ca prin titlul tredului ai ales deja partea de baricada de unde vei lupta?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 03, 2005 5:21 pm

deloc. am shi spus. sa se inscrie cine-o vrea. daca ramane fara participant eu ma bag in pozitzia care lipseshte (pro, contra, de mijloc, cum o fi)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Feb 03, 2005 5:25 pm

am inteles
pana acum am intalnit doar formularea "transilvania , pamant romanesc" de aia am intrebat
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 03, 2005 5:39 pm

pai am vrut sa arunc un fitil pe aici, sa vedem cum bubuie ... inca ajtept ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ghionoiul » Joi Apr 21, 2005 8:50 am

Bre aphex, ce ghinionu' dreq, nu se baga nimeni sa combata, cre' ca iti stiu toti de frica ! ;-)
Io te-as combate, dar mai intai ar trebui sa lansezi o opinie clara, ca un titlu la caterinca nu ma bag sa-l combat :)
Uite, te ajut eu: opinia mea e ca Ardealul nu e nici al romanilor, nici al ungurilor, nici al dacilor, ci al tuturor celor care il locuiesc: romani, unguri, nemti, tigani, evrei (cati or mai fi), homosexuali (ohoho !), tarabosteshi, rockeri, manelisti, tarani si intelectuali.
Chestie valabila, dealtfel, si pentru Oltenia, Bucuresti sau Tara Barsei.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde theOffender » Joi Apr 21, 2005 10:05 am

bon aia ar fi clar, intrebarea ar fi: preshedintele vorbeshte magyaro sau rumeno
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Joi Apr 21, 2005 3:35 pm

Al cui presedinte ? Al Transilvaniei ? Ca despre asta e vorba, nu ? Daca te referi la presedintele Romaniei, intrebarea nu-si are rostul, evident ca limba oficiala a statului e romana, dar ce legatura are cu dezbaterea noastra ?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde theOffender » Joi Apr 21, 2005 4:23 pm

opinia mea e ca Ardealul nu e nici al romanilor, nici al ungurilor, nici al dacilor, ci al tuturor celor care il locuiesc: romani, unguri, nemti, tigani, evrei (cati or mai fi), homosexuali (ohoho !), tarabosteshi, rockeri, manelisti, tarani si intelectuali.

bun, toate clar shi fireshti (mai putzin cateva dintre, dar nu are importantza). da cine-i guverneaza pe indivizii aceshtia? budapesta sau bucureshtiul. pentru ca la asta se referea dezbaterea in sine.

a fost sau nu tratatul de la trianon corect? au ungurii un pretentz sau nu asupra ardealului? e justificata cererea lor? este ardealul o palestina a europei? aceasta ar trebui sa fie esentza dezbaterii. shi la asta se referea shi intrebarea mea retorica de mai deasupra.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde mikutzul » Joi Apr 21, 2005 4:44 pm

Este clar care natiune a pus prima piciorul pe meleagurile in discutie, treaba cu guvernarea este o dubiosenie, majoritatea localnicilor(peste 90%) sunt multumiti si se alatura locuitorilor romaniei.Restul sunt niste nationalisti convinsi si condusi de idealuri mostenite si prost intelese.Cum e cu copiii rezultati din casatorii mixte?....un lucru este sigur, gandirea si educatia primita intr-o familie mixta este un avantaj extraordinar....stiu ce vorbesc.Cat despre istorie.....ea poate fi usor rescrisa iar prezentul este cel ce conteaza.Romania este foarte bine asa cum este, ce se presupune ca a apartinut altora este al nostru acum si ce facem cu acel ceva dovedeste seriozitatea si integritatea noastra.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde ghionoiul » Joi Apr 21, 2005 4:48 pm

theOffender scrie:da cine-i guverneaza pe indivizii aceshtia? budapesta sau bucureshtiul. pentru ca la asta se referea dezbaterea in sine.


Bucurestiul. Asa a cazut bolovanul dupa Trianon, asa ramane, fie ca unora le convine sau nu.

theOffender scrie: a fost sau nu tratatul de la trianon corect?


La asta nu se poate raspunde. In definitiv ce, istoria poate fi catalogata la modul absolut obiectiv ca fiind corecta sau incorecta ? Istoria e cea care e, iar noi nu putem decat sa constatam faptele, nu sa le judecam daca au fost sau nu "corecte". Istoria nu e faza de fotbal la Procesul Etapei.

theOffender scrie: au ungurii un pretentz sau nu asupra ardealului? e justificata cererea lor? este ardealul o palestina a europei? aceasta ar trebui sa fie esentza dezbaterii. shi la asta se referea shi intrebarea mea retorica de mai deasupra.


Eu cred ca raspunsul la aceasta intrebare il reprezinta chiar primul meu post, pe care am avut multumirea sa-l vad citat de tine.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde theOffender » Joi Apr 21, 2005 9:50 pm

Este clar care natiune a pus prima piciorul pe meleagurile in discutie

deci nu e asha. shi nu e clar.
noi nu putem decat sa constatam faptele, nu sa le judecam daca au fost sau nu "corecte"

te contrazic eu shi te contrazice istoria moderna. in februarie 2005 cameroon-ul primeshte bakassi peninsula (foarte bogata in petrol) inapoi de la nigeria in urma unei partajari internatzionale. bineintzeles ca nu au fost de acord nigerienii insa tribunalul de la haga a hotarat asha. acum 4-5 ani bahrein pierdea nishte insule in favoarea omanului. fiecare tratat din istorie (cu anumite limite) este supus scrutinizarii in zilele noastre, shi nu se judeca pe principiul corect / incorect ci daca a fost abuziv sau nu.
Eu cred ca raspunsul la aceasta intrebare il reprezinta chiar primul meu post

nu, postul tau era o declaratzie cat se poate de personala shi total lipsita de substantza istorica shi politica. dar hai s-o punem de o dezbatere shi daca aphex e de acord, voi fi avocatul diavolului.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Lun Apr 25, 2005 1:02 pm

theOffender scrie:te contrazic eu shi te contrazice istoria moderna... shi nu se judeca pe principiul corect / incorect ci daca a fost abuziv sau nu.

Pai spui ca ma contrazici, dar la sfarsit afirmi ca nu se poate judeca pe principiul corect/incorect ! Pai in cazul asta se cheama ca nu ma contrazici deloc, exact asta am spus si eu si se pare ca suntem de acord.
theOffender scrie: nu, postul tau era o declaratzie cat se poate de personala shi total lipsita de substantza istorica shi politica.

Bah, tu nu esti avocatul diavolului, esti diavolul in persoana ! :t Afirmatia pe care o comentezi are mai mult un caracter social decat politic, e adevarat, asa ca ai sarit la beregata gresita. Puteai sa adaugi si ca e total lipsita de substanta literara, ma faceai de ras in tot targul...

Deci, daca ai gasit vreo hiba in afirmatia mea, sunt curios sa aflu care e aia (sper ca n-ai sa comentezi nimic despre tarabosteshi si manelisti, bine ?)
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde tre » Mar Apr 26, 2005 12:25 am

ma dar unde s-a mutat forumu cu dezbateri?
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde theOffender » Mar Apr 26, 2005 9:41 am

forumului de dezbateri i s-a ridicat dreptul la existentza shi ca urmare a intrat in randul chestiilor trecatoare shi de moment precum moda mini la femei.

ghionoiule, nu sar la beregata nimanui. nici macar la beregata ta. shi ca urmare, da, in lipsa unei dezbateri n-am alta alternativa decat sa itzi dau dreptate.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Apr 26, 2005 11:06 am

Ei nu, ca asta-i fatalitate ! Fitilul aruncat de afex nu arde nici pus pe aragaz ! Timidele incercari de dezbatere cu scantei sfarsesc cu preopinentii recunoscand ca de fapt sunt intru totul de acord. ;r
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde SkA » Lun Mai 23, 2005 3:36 pm

Cineva spunea ca Ardealul este al locuitorilor sai, indiferent de nationalitatea lor. Sunt total deacord! Sa nu uitam ca Ardealul avea statut aparte in vechiul imperiu habsburgic, fiind considerat o tara de sine statatoare! Nu era privit ca facand parte din Ungaria. Insa acest statut s-a cam piedut atat sub Ungaria cat si sub Romania. Din pacate in toata aceasta perioada specificul zonei a fost aproape anulat, fiin modificat de fiecare dintre cele doua tari in functie de interese. Opinia mea e ca cea mai buna forma de organizare a Transilvaniei este autonomia politica si teritoriala. Asta insa doar la nivel teoretic, pentru ca practic regimul comunist a reusit prin diverse mutari si rasmutari de oameni sa minimalizeze specificul zonelor "cu probleme".
Urban Guerilla --- Druckerii
Avatar utilizator
SkA
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Lun Apr 25, 2005 11:00 pm


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori