propunere pentru dezbatere: mass-media instrument de informare sau control?

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

propunere pentru dezbatere: mass-media instrument de informare sau control?

Mesajde nodingat » Joi Feb 24, 2005 2:19 am

nu de puţine ori mi s-a intamplat ca acelaşi eveniment relatat de surse diferite să aibă semnificaţii diferite, uneori chiar potrivnice.
indiferent de cat de "bine intenţionat" este un anumit furnizor de informaţii el este pus in mişcare de către oameni.
care sunt intenţiile acestor oameni, cat de "dezinteresaţi" sunt ei in a ne transmite anumite informaţii fără a le altera după bunu' lor plac?
acestea şi altele, care se vor naşte pe parcurs, sunt ideile pe baza cărora se poate construi o potenţială dezbatere.

propunerea este intr-o fază primară, subiectu' dezbaterii putand fi transformat după cu se va considera de cuviinţă de către participanţi şi moderatori.
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde Claudio_2005 » Mie Oct 12, 2005 6:59 pm

mass-media...
daca privim cu atentie, vom observa ca principalele publicatii, reviste, televiziuni etc se afla in mainile catorva corporatrii sau persoane...
si atunci ma intreb : de ce oare?
haide sa discutam despre cat de mult poate influenta mass-media viata noastra?
si sa privim actual principalele evenimente ale lumii si influentarea opiniei publice de catre mass-media.
astept raspunsuri la aceasta provocare.
Claudio_2005
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Oct 09, 2005 7:41 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Joi Oct 13, 2005 8:02 pm

Claudio_2005 scrie:si atunci ma intreb : de ce oare?

shi de cine ai vrea sa fie conduse ? de popor ? fundatzii non-profit ? pana una alta, mass-media = biznis, mult biznis.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Daimon » Joi Oct 13, 2005 11:26 pm

pentru ca oricat nu ne convine si oricat de unpolitically corect ie.... asta ie. si tare sunt tentat sa spun ca ie normal:D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde jeorj » Vin Oct 14, 2005 9:56 am

Eczemple de control al mediei aspra publicului:

La un an de la infintarea Proteveului, timp in care astia bombardau de zeci de ori pe zi cu mesajul "Votati schimbarea"(sau ceva de genu asta), electoratul s-a trezit fata in fata cu optiunile: ori ala vechiu ori unu nou. Si asa ne-am ales cu o caricatura nereusita de a lu Cuza pe post de lider.

Altadata, mai recent, acelasi proteve a invatat pe roman sa "gandeste liber", si romanu, foarte constiincios a votat liberal si iata-ne condusi de primul marinar al tzarii.
Deci DA. Mass media e instrument de control.

Ca instrument de informare , un alt exemplu:
Massmedia urla despre un oras rupt de civilizatie(Sighetu Marmatiei) din cauza unor alunecari de teren produse de inundatii.
Adevarul era ca linia ferata o fost intradevar intrerupta pe o portiune destul de mica.
Dar transportul se facea in continuare cu autobuzele. Deci lumea se muta din tren in autobuz si ajungea la destinatie cu o intarziere de 20 de minute, si viata oamenilor continua normal.
Deci mai mult dezinformare decat informare.

As putea sa dau multe alte exemple de astea, de la diverse televiziuni sau ziare(nu numai proteveu si nu numa de la noi), care pe mine personal m-au facut sa nu am incredere de loc in mass media de orice fel.

Ps. A nu se intelege ca sunt fan Zambarescu, ca si iel si gasca lui au folosit din plin media pentru controlul plebei fara prea mare jena.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde sol » Mie Oct 26, 2005 5:40 am

Dintr-o apa murdara nu poti scoate probe de apa curata, media - ca orice altceva - ne reflecta si ne reprezinta.
Cea mai precisa exprimare a ideii am auzit-o pe nush ce post tv(inainte sa-nchid zgomotul de fond): <Eminescu era un ziarist extraordinar, temeinic, alea alea... DAR EL NU ERA ROMAN, ERA NEAMTZ>
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde jeorj » Mie Oct 26, 2005 9:02 am

solaris scrie:media - ca orice altceva - ne reflecta si ne reprezinta.
Sa inteleg ca pe dumneavoastra va reprezinta massmedia aia?
Ca eu din cate am vazut prin tara asta aproape nimic nu seamana cu stirile de la ora cinci (de exemplu) si nici cu surprize de surprize de-aleluia andreua lu marin sau cu cestiueuce emisiuni politice.
deci totusi egzista asa ceva, ca eu credeam ca ie ca jocurile pe calculator, adica fara nici o legatura cu realitatea.:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde topitop » Dum Oct 30, 2005 12:36 am

haide sa discutam despre cat de mult poate influenta mass-media viata noastra


Mass-media e canal de comunicare in masa iar dintre tehnicile de comunicare, cele mai pretioase sunt alea de persuasiune si manipulare. Oare cat de mult ar putea influenta?
Avatar utilizator
topitop
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Iun 20, 2005 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Dum Oct 30, 2005 8:02 am

uite unde era ziaristul lui peşte prăjit. la ce facultate eşti, nea?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori