modificare codului muncii

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

modificare codului muncii

Mesajde h0va » Joi Mar 03, 2005 5:51 pm

azi, cum am intrat pe usha, la scarbici a venit cucuana de la contabilitate/personal cu o hartie in dintzi cum ca tre' s'o semnez..o declaratzie conform careia sunt de acord sa prestez munca suplimentara daca acest lucru este necesar..atat..nimic despre conditiile in care as urma sa fac acest lucru..bashca, trebuia sa semnez hartia retroactiv, sh'anume sa pun la data, ziua angajarii in aceasta institutzie adica acu appe un an..evident ca i'am facut'o guler shi am trimis'o dupa semintze..

intrigat de acest episod am cerut lamuriri shi am aflat ca ie in stransa legatura cu noul cod al muncii care ar urma sa intre in vigoare shi ca multe firme au facut aceiashi treaba in cursul zilei de astazi..eo n'am auzit nimic de treaba asta, cei drept nu prea ma uit la tv dar tot ar fi trebuit sa ajunga ceva shi la urechile mele..asha ca m'am protzapit pe scaun shi am accesat situl ministerului muncii unde am descoperit urmatorul text:

http://www.mmssf.ro/proiecte-dezbateri/40205modificareCM.htm

acu' i dont know much about laws dar am impresia ca aceste modificari nu au menirea de a simplifica textul de lege adoptat anterior (in 2003) ci de a spori "autoritatea" patronatului asupra angajatzilor..shi sincer sa fiu ma deprima teribil aceasta perspectiva..

acu, ashept de la dvstra nejte pareri referitoare la aceasta initiativa precum shi alte informatii referitoare la acest proiect de modificare a codului muncii(de ce era necesar, cine a venit cu ideea, credetzi ca va fi aprobat, daca da cand, etc.)

numa' bine

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Mar 03, 2005 6:43 pm

tinere hova, problema a fost larg dezbatuta in presa ultimelor saptamini, astfel ca daca dai si tu neshte search-uri pe arhivele de pe net ale ziarelor din romanica te-ai putea lamuri.

pe scurt, problema sta cam asha:
codul muncii adoptat initzial a fost acuzat de patroni ca fiind prea partinitor cu angajatii si caco nducerea va avea probleme in desfasurarea activitatilor curente, din cauza multiplelor avantaje pentru salariati. ei spuneau atunci ca, de fapt, codul ar trebui sa se cheme codul nemuncii
modificarile, in schimb, au fost propuse de patronate si, evident, nu sunt pe placul angajatilor/sindicatelor, din cauza ca le rapesc multe drepturi obtinute prin codul muncii - unele meritate, altele mai putzin

acu, dreptatea e undeva la mijloc ca de fiecare data
nici codul initzial, dar nici modificarile nu sunt neshte chestiuni perfecte si inclin sa cred ca nici nu vor fi la final.
dar asha e in romania, mergem fie printr-un shantz, fie prin celalalt, si foarte rar pe mijlocul drumului ca toata lumea
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Alixanther » Vin Apr 01, 2005 10:16 am

Draga tinere Hova (ca sa-l parafrazez pe cel ce ti-a dat replica inaintea mea), posibilitatile iti apartin! Fie te consideri un individ valoros, de calitatea si experienta caruia ar putea profita firma concurenta (nu e vina ta daca este angajat la o firma fara concurenti, dar nici dimpotriva) si pui piciorul in prag, amenintand cu demisia, fie... ei bine, accepti ca orice servici e mai bun decat nimic la standardele profesionale proprii si semnezi tot ce misca - in sus si in jos. Cam asa ar trebui sa decurga treburile intr-o societate capitalista inchegata. Sindicatele oricum sunt un fel de "veniti sa puturosim impreuna!" De ce nu deschizi o afacere proprie? Daca ai deja una, de ce nu infiintezi o asociatie profesionala (o breasla, ca pe vremuri), pentru a te impune pietei? Astfel, toata lumea ar avea de castigat: ucenicii, c-ar invata meserie. Patronii, ca si-ar face treaba. Beneficiarii, ca nu s-ar mai presta servicii de mantuiala, ca pe vremea comunismului perdant si falimentar!
Alixanther
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Mie Dec 11, 2002 5:42 am
Localitate: Romania - Craiova

Mesajde kant emir » Sâm Apr 16, 2005 4:46 am

Alixanther, ai o sama de sfaturi valoroase in postul tau: De ce nu deschizi o afacere proprie? Daca ai deja una, de ce nu infiintezi o asociatie profesionala (o breasla, ca pe vremuri), pentru a te impune pietei? Astfel, toata lumea ar avea de castigat: ucenicii, c-ar invata meserie. Patronii, ca si-ar face treaba. Beneficiarii, ca nu s-ar mai presta servicii de mantuiala, ca pe vremea comunismului perdant si falimentar! Dezvolta, te rog, pe intelesul unui tanar la inceput de drum (adica destept si muncitor, dar fara de parale !), in ce fel ar putea sa obtina o finantare ne-sufocanta pentru presupusa idee de afacere, in ce fel recomanzi tu sa treaca de hatisul birourilor/actelor/spagilor, lipsit fiind de un parinte bogat si/sau pesedist, si pe urma sa mai si patrunda pe piata? Ori indica un patron onest, gata sa-ti ofere si altceva decat salariul minim pt xx ore de munca saptamanal, si care sa nu-ti aminteasca prea des ca nimeni nu e de neinlocuit. Cred ca s-ar bucura multa lume (nu tin sa polemizez cu tine, dar simt eu ca ai niste informatii care nu-s la indemana oricui)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde h0va » Sâm Apr 16, 2005 9:42 am

kantemir, shi mama zicea ca nu am fratzi :D

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Sâm Apr 16, 2005 3:29 pm

Nu stie mama ce stie tata. Treaba cu munca e imputita rau, pt ca traim intr-o tara ... frumoasa. Oportunitatile CARE ESTE ... ma rog, asteptam comentarii de la optimistul de serviciu.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori