Alegeri pt primaria Bucuresti 2005

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Alegeri pt primaria Bucuresti 2005

Mesajde stefan » Mie Mar 23, 2005 2:53 pm

Na, ca sa nu mai faca altii al treilea, patrulea, cincilea subiect despre alegerile pentru primarie din Bucuresti (care sa ajunga bineinteles la gunoi), am zis sa fac eu un subiect pe aceasta tema.

Din cate-am inteles, din pletora de catindati, singurii cu sanse ar fi Vanghelie Marean care este, Adriean "omu de la starea civila era beat" Videanu si Cristian "Piedone Shpagone" Popescu. La capitolul "si altii" se inghesuie Cornel Dinu, Ralu Filip, Radu Opaina, Anca Petrescu, si patronul postului Atomic, Nick dracumaistiecum, care vrea circuit de Formula 1 in jurul Casei poporului (yeah right).

Personal m-ar deranja ca Bucurestiul sa aiba un primar analfabet. Mama ce se mai amuza intr-o dimineata Liviu Mihaiu cu el la radio: "si ia spuneti domnul primar, cum vine treaba asta, ca 'sumele sunt infirme'?? cum e corect, drumurile este problema cea mai importanta sau drumurile sunt...?" Eu cred ca e mai degraba un candidat de sacrificiu. PSD-ul n-a castigat niciodata primaria generala a Bucurestiului, si nici nu spera sa o faca acum. Dar decat sa mai faca inca o mare personalitate din partid de cacao (pe urmele lui Oprescu, un candidat totusi curatel, si Mircea Geoana), mai degraba il imping pe Marean la inaintare, ca nu se supara nimeni daca pierde.

Pe de alta parte, Piedone-Shpagone nu mi se pare mult mai breaz. E mai putin certat cu scoala, dar toata tevatura care se facea acu cativa ani la TV despre cum grasanu taia si spanzura prin pietze n-a reusit sa ascunda shpagile ce luau calea buzunarului piedonesc in absenta camerelor de televiziune. In plus, una e sa faci pe durul la televizor, si alta e sa fii primar. Cine stie ce probleme pot aparea cu "metrii cubi" :D.

Despre Videanu stiu cele mai putine dintre cei trei, se pare ca omul e afacerist, in plus i s-a imputat un contract acordat de fosta guvernare, si implicit o relatie buna cu camarila PSD. Sincer ma indoiesc ca este un individ onest, dar daca are niste bani pusi deoparte putem spera macar sa nu se bage la gainarii. Ma intreb daca nu cumva tinteste mai sus de primarie, si candidatura asta este menita numai sa-i testeze priza la mase.

Din cei trei, cu informatiile pe care le am, Videanu pare raul cel mai mic, dar acest lucru se poate datora si faptului ca e o personalitate relativ noua in viata politica. Voi ce credeti?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Mie Mar 23, 2005 3:24 pm

ce te-a infricoshat raii ajtia cu clonele lor. :D

suptscriu, in mare parte shi semnez petitzia, daca ie funa. :D

in fine, io am avut o mica mare dezamagire ca PD-ul a triumfat shi ca l-au preferat ca shi candintat pe Videanu in defavoarea lui Orban de la PNL. indubitabil, Orban ar fi fost un contracandidat mult mai puternic shi mai bine pregatit.

alfel, daca nu shtitzi despre Adriean, Evz ne povesteshte:

Povestea nestiuta a familiei Videanu

adasd: cristoiu spunea cam asha, "Videanu este Mircea Geoana al Aliantzei." speram ca nu. totush, ie vorba de tristoiu. ~p
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde SeverDudau » Dum Apr 03, 2005 4:45 pm

Cate ceva despre candidati. Se pare ca si Ev Zilei e de acord cu faptul că Radu Munteanu (PPCD) este cel mai bun:

http://www.evenimentulzilei.ro/politica/?news_id=183116
SeverDudau
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Noi 18, 2004 7:04 am
Localitate: Bucureşti


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori