O prejudecata...muzicala

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Mesajde mikutzul » Mar Apr 26, 2005 7:03 pm

Acum vorbim de oameni in general?....spun asta deoarece exista si presupusa categorie afona (persoane de varsta inaintata rezidente la sat de exemplu).Aceasta categorie nu stie sa reactioneze la genurile muzicale.Daca se include "muzica bisericeasca" intr-un anume gen atunci se schimba treaba.An de an se duc in drumetii pentru a strange cele necesare pe iarna (haleala din padure) si pentru a prelucra materia prima din faneata....Prejudecata supravietionista ?!?! :D

Edit,

Intreb si io ca un mic curios ce sunt.....ce muzica ati prefera la o nunta romaneasca?
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde older » Mar Apr 26, 2005 7:54 pm

piskeshu, daca eu ascult numai muzica clasica, sunt un prost? Daca ascult, luam un exemplu, Beethoven - simfonia a lll-a (eroica, scrisa in cinstea lui Napoleon) si ma duce gandul la Macbeth, de la care imi fuge mintea catre Pieta si Roma, catre Ra, Isis si Osiris sunt direct etichetat ca "prost"? bun asa...

ps: cred ca nici eu, nici tu nu suntem in masura sa-i judecam pe altii :)
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde Anthem » Mar Apr 26, 2005 8:08 pm

piskeshu, daca eu ascult numai muzica clasica inseamna ca sunt un prost? Daca, sa luam un exemlu, ascult Beethoven, Simfomia a lll-a (aia, Eroica, inchinata lui Napoleon), care ma duce cu gandul catre Macbeth, de unde zbor catre Roma, asa intr-o doara ca sa vad Pieta, sau imi vin in minte Ra, Isis si Osiris sau Acropolele, sau acordurile de la Nocturne sunt etichetat ca prost? bun asa...
Dream as if you'll live forever; Live as if you'll die today.

Regards,

Anthem.
Avatar utilizator
Anthem
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Apr 16, 2005 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Apr 27, 2005 9:53 am

Anthem, eu as fi formulat intrebarea altfel: daca ascult si Eroica de Beethoven, si Aida de Verdi, Johannes-Passion de Bach si un cvartet de Brahms, se cheama ca ascult un singur gen de muzica, asa-numita "clasica" ? Dupa parerea mea ascult patru genuri: simfonic, opera, vocal-simfonic si de camera. Asta cum e ?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Apr 27, 2005 10:04 am

Anthem: poi cam uarescum da.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mie Apr 27, 2005 10:23 am

Anthem: ori esti snob (asta se refera la cazul muzicii clasice in special), ori esti prost, ori esti amandoua la un loc. Daca asculti eclusiv un anumit gen, nu daca preferi un gen, dar mai asculti si altceva. Insa faptu de-a asculta un singur gen de muzica mi se pare aberant.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mie Apr 27, 2005 10:32 am

Pe mine ma distreaza teribil ca muzica "clasica", la gramada, e vazuta de unii ca un singur gen, in schimb techno, hip-hop, manele sau dance sunt, vezi Doamne, genuri diferite ~p
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Apr 27, 2005 10:56 am

daca eu ascult numai muzica clasica inseamna ca sunt un prost


ghionoiule: poi vezi dumitale. daca cei care asculta numai asa ceva spun asta nenea pischesu are dreptate.
plus ca daca asculti numa o treaba de unde stii ca alta treaba itz/nutz place?


si da: exista o prejudecata muzicala
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Apr 27, 2005 12:47 pm

memet, daca citezi, citeaza pana la capat, inclusiv semnul intrebarii. Omul a pus o intrebare, voia sa stie cum il vezi tu si altii ca tine, nu s-a "autodenuntat" ca prost, si ma indoiesc ca tu insuti esti atat de prost ca sa nu vezi asta.

Eu unul inca n-am vazut pe nimeni sa asculte numai un singur gen de muzica. Dupa cum spuneam, eu ascult nu numai cele patru pe care le-am enumerat, ci si altele, inclusiv populara, ba chiar si oleaca rock de calitate, cand imi vine pofta. Nu pun la socoteala ceea ce ascult involuntar cand trec pe langa un aparat de radio sau pe langa vreo masina al carei pret e mai mic decat cel al instalatiei de sunet montate pe ea.

Dar chiar daca ar exista cineva care ar asculta sa zicem exclusiv rock, sau exclusiv manele, sau exclusiv muzica de camera, tot nu m-as grabi cu etichetari de genul asta.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Apr 27, 2005 12:52 pm

Amaterasu scrie:Ai dreptate. Nu costa nimic. Eu exact asta si fac in mom de fata, dar exista genuri pe care le-am incercat si care nu mi-au placut neam. Asta e.

Nu cred ca trebuie neaparat sa ajungi sa-ti placa un anumit gen de muzica, ca sa intelegi de ce unii sunt in limba dupa el.
Amaterasu scrie:Aici nu e vb de cei care "mai asculta si alte genuri", ci de cei care asculta in general UN SINGUR gen (unul care le place si care ii defineste), fie ei manelisti, rockeri, folkisti s.a.m.d...

Nu pot sa cred ca exista oameni din astia (valabil si pt Anthem), sau daca exista, ajungem la vorba lui piskeshu. Tie nu-ti scapa deloc prin CD player cate o ambientala, un pop-rock, o clasica?

Apropo, ghionoiule, cand te intreaba cineva ce muzica asculti, ce raspunzi? Simfonic, opera, vocal-simfonic si de camera? Eu cum ar trebui sa raspund? Comerciala?
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mie Apr 27, 2005 1:02 pm

cubu: eu pot sa raspund "muzica clasica", dar acest termen generic desemneaza mai multe genuri muzicale. Daca mi se cere sa detaliez, o fac. Tu poti raspunde "comerciala", si poti detalia: rock, hip-hop, disco, latino sau orice altceva. Ca in definitiv eu asta inteleg, ca sunt pusi la zid oamenii care asculta numai un gen de muzica, adica sa zicem de camera, nu cei care asculta numai muzica clasica.

Multumit ?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Apr 27, 2005 1:07 pm

Ghionoiule, draga pasarinule, adica tot ce nu-i muzica clasica ie comercial? Mai bine ai pune mana sa te informezi un pic. Te rog io!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mie Apr 27, 2005 1:23 pm

cubu scrie:Apropo, ghionoiule, cand te intreaba cineva ce muzica asculti, ce raspunzi? Simfonic, opera, vocal-simfonic si de camera? Eu cum ar trebui sa raspund? Comerciala?


Draga scobete, dupa cum vezi, nu eu am venit cu termenul de "comercial", ci l-am preluat de la cel care l-a folosit inaintea mea, cu respectarea legii copyrightului

Asa ca inainte sa sari la beregata mea, nu citi doar ultimul post, te rog io !
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Apr 27, 2005 1:42 pm

Nu conteaza, da' asa-i ca te-ai simtit mai destept zicand muzica comerciala?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Mie Apr 27, 2005 1:43 pm

ghionoiule, nu ai inteles, eu am folosit acolo un termen care de fapt nu-mi apartine, de aici si reactia piskeshului. Si nu, nu sunt multumit, eu raspund ca ascult (in principal) muzica rock si apoi detaliez: heavy metal, anii 70, progresiv, un pic de alternativ, etc... Cat despre muzica comerciala, au mai fost discutii si nu s-a ajuns la nici un consex in ceea ce priveste definitia ei. Pana la urma, daca stau sa ma gandesc, nici vechii compozitori nu au facut muzica exclusiv de dragul artei, ci ca sa-si "plateasca chiriile" pe la curtile imparatilor sau sa mamance si ei o coaja de paine uscata inainte de a muri in mizerie.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mie Apr 27, 2005 2:01 pm

cubu, asa cum zici, termenul de "muzica comerciala" e destul de controversat, nu e foarte riguros, dar e general acceptat. La fel si cu "muzica clasica". Bernstein a umplut cateva pagini dizertand pe tema ce termen ar trebui folosit in loc de ambiguul "muzica clasica", dar tot n-a venit cu ceva mai bun.

Cat despre compozitorii care au slugarit pe la curtile contilor si ducilor, nu mi se pare relevant. Si nici ca au murit in mizerie. Si nici ca unii aveau un caracter infect (Wagner). Ce conteaza astazi sunt capodoperele ramase in urma lor. Dupa cum nu ma intereseaza nici ca Freddy Mercury a fost poponar, muzica lui e la fel de valoroasa. Nu ma intereseaza nici ca unii "comerciali" de doi bani din ziua de azi, rockeri sau nu, au parc auto de decapotabile si resedinte pe nu stiu unde. Oricum pana peste 20 de ani n-o sa mai stie nici dreq de ei.

Scobete: nu, nu m-am simtit mai destept. De ce, te-ai simtit tu mai prost ?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Apr 27, 2005 2:11 pm

Nu, nu m-am simtit mai prost. Da acuma o dai la intors, mai bagi si un Mercury pe langa Wagner vad. Oricum faza cu muzica comerciala te-a cam dat de gol, vezi sa nu cazi de-acolo de sus, sa nu te spargi.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mie Apr 27, 2005 2:49 pm

Piskeshu, nu dau nimic la intors. Ce e asa extraordinar ca imi plac si Wagner si Queen (desi nu in aceeasi masura) ? Afla ca imi place si Metallica, ba chiar o consider o "delicatesa". Iar termenul de "comercial" nu il consider peiorativ. Sub acest termen se pot ascunde si lucrari de valoare. Metallica si Queen erau cat se poate de comerciale, biletele la concerte costau bani grei. Iar acum mai bine de 100 de ani, Johann Strauss facea o muzica cat se poate de comerciala.

Deci: muzica comerciala nu e neaparat proasta. Muzica proasta insa da.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Apr 27, 2005 3:00 pm

Mie mi s-a parut ca l-ai folosit in sens peiorativ. Mai ales ca faceai si o opozitie subinteleasa muzica clasica- muzica comerciala. In momentu ala nu aminteai de aspectu comercial al muzicii clasice absolut deloc.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Apr 27, 2005 3:19 pm

mr p....nu tre sa sari la gatul pasaroiului ca omu a avu dreptate


nenea anathem mi-a placut cu "is prost daca ascult numa muzica clasica". raspunsu e "cam da" sau cel mult "nu, da snob/ignorant esti sigur".
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Apr 27, 2005 3:41 pm

Eu am preluat termenul de "comercial" asa cum l-a folosit cubu, adica deloc peiorativ. E un termen general acceptat, daca ai tu unul mai bun, voi fi fericit sa-l promovez.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Anthem » Mie Apr 27, 2005 4:40 pm

offtopic: Draga piskeshu`le, de cand si pana unde crezi tu ca poti sa faci tu prost pe cineva? Prima chestiune:eu nu cred ca am jignit pe nimeni cu "parerea"mea dar probabil ca esti un tinerel lipsit de "cei sapte ani de acasa" sa jignesti pe cineva facandu`l prost. Acest forum cred ca s`a infiintat pentru discutii.pareri, polemici (si aici ma refer la polemici de bun simt, care au o limita) si nu pentru a jigni restul userilor. A doua chestiune: eu ascult toate genurile de muzica(si aici nu o dau la intors) dar chiar eram curios daca esti in stare sa "etichetezi"pe cineva dupa un anumit gen de muzica.Dar se pare ca am atins o coarda sensibila cu manele tale,scuze :D
ontopic: Acum hai sa va spun si care sunt prejudecatile mele muzicale: NU AM! :)
P.S Dar se pare ca altii au ;-)
Dream as if you'll live forever; Live as if you'll die today.

Regards,

Anthem.
Avatar utilizator
Anthem
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Apr 16, 2005 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mie Apr 27, 2005 5:00 pm

Nu te-a facut nimeni prost, da' semnatura mea te prinde bine.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Anthem » Mie Apr 27, 2005 5:14 pm

Vezi tu piskeshu`le..exact asta faci...sa jignesti oamenii dar propria`ti semnatura ti se aplica si tie...doar e a ta :)
Dream as if you'll live forever; Live as if you'll die today.

Regards,

Anthem.
Avatar utilizator
Anthem
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Apr 16, 2005 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Apr 27, 2005 5:52 pm

anthem: nai inteles niica.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Apr 27, 2005 7:34 pm

Anthem, postul tau cerea raspunsul respectiv, ce dracu. Daca ai chef de hartza o poti face pe private, daca vrei "discutii, pareri, polemici" incearca sa fii partas la asa ceva.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cubu » Mie Apr 27, 2005 11:17 pm

ghionoiul scrie:Ce conteaza astazi sunt capodoperele ramase in urma lor.

Valoarea lor nu o contesta nimeni, eu doar am vrut sa subliniez faptul ca majoritatea muzicii care s-a compus vreodata in lumea asta a trecut in oarecare masura si prin stomac.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Joi Apr 28, 2005 8:59 am

"Majoritatea muzicii" ? Daca pui la gramada si Beethoven, si Britney Spears si Nicolae Guta, da - ai dreptate. Dar nu cred ca e cazul sa facem asa o alaturare. Si sa nu ignoram o diferenta esentiala: chiar daca multi dintre marii compozitori castigau bani din compozitiile lor - unele fiind comandate de diverse case de editura, societati de concerte etc - asta ii ajuta doar sa duca un trai decent, completandu-si veniturile realizate ca dirijori, pianisti, profesori etc. Oamenii astia erau muzicieni si numai din asta traiau. Nu s-au imbogatit peste noapte vanzand un milion de CD-uri cu vreun hit care a ajuns in top, nu faceau nici reclame la Pepsi si nici nu pozau prin reviste, sa ajunga multimilionari si p-orma sa-i doara in kur toata viata.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Apr 28, 2005 9:46 am

daca nu exista Pepsi pe vremea aia :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde cubu » Joi Apr 28, 2005 9:57 am

ghionoiule, probabil ca trebuia sa si subliniez. Am spus ca "majoritatea muzicii care [...] a trecut in oarecare masura si prin stomac", dar e dreptul tau sa simti nevoia sa ma contrazici. :D Desi, daca vad bine, nu reusesti decat sa subliniezi ceea ce am spus eu... De ce crezi ca acei compozitori isi "completau veniturile realizate ca dirijori, pianisti, profesori etc"? In mare parte din pasiune, sunt sigur, dar, cum zice americanu, "a man's gotta eat". Repet, nu ii blamez, le recunosc meritele, au dreptul sa-i ridicam pe piedestal, dar nu prea sus, pentru ca tot oameni au fost si ei.

P.S. Da, cand am zis "majoritatea muzicii", i-am bagat pe toti astia in aceeasi oala si i-am lasat pe dinafara pe papuasi si aborigeni, care nu-si castiga existenta decat vanand. Desi, daca stau sa ma gandesc bine, si astia au niste pretentii materiale, canta ca sa le dea zeii de mancare.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori