inundatii 2005

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

inundatii 2005

Mesajde kant emir » Sâm Iul 16, 2005 2:34 am

Vremuri grele pe la noi: ploaie multa, rauri iesite din albii, diguri rupte, drumuri sai cai ferate distruse, case daramate, morti. Presa si autoritatile - fiecare cat si cum poate/vrea:
Politicienii (puterea si opozitia) se agita sa "cada in picioare", arata cu degetul spre adversari si se gandesc la viitoarele alegeri (anticipate ?).
Opozitia moare de dorul starii de "necesitate" (cunoscatorii Constitutiei spun ca se cheama "de urgenta" - "necesitate" a decretat ceasca in '89) si acuza puternicii zilei de insensibilitate si incompetenta, seful statului zice ca nu e cazul, nu e chiar catastrofal ce se petrece (si demonstraza procentual, aducand in discutie cuantumul suprafetei afectate ca si pe cel al populatiei).
"Guru" ctp slaveste presa romaneasca (http://www.gandul.info/gandul/2005-07-16/reportaj_cu_tara) - buna, sufletista si profesionista, nu ca prezidentul si guvernul.
Aproape nimeni (zic "aproape" pentru ca am gasit si asemenea opinii: http://peromaneste.blogspot.com/2005/07/lectia-apelor.html) nu observa ca s-ar fi putut si mult mai rau (au existat avertizari - chiar de n-au fost luate in serios, s-a evacuat populatia, s-au salvat sinistratii), ca s-a gestionat rezonabil aceasta criza. Multi dintre cei salvati cu elicopterele ar avut posibilitatea sa plece din timp, sa-si ia cu ei niscai lucrusoare de prima necesitate. N-au crezut, ori s-au temut (uneori pe buna dreptate - s-a vazut si asta !) ca vin hotii, dar nu realizeaza, probabil, ca misiunile ulterioare de salvare au facut criza si mai ampla.
Stam si observam ca cea mai mare parte a pagubelor ar fi putut fi prevenite (amenajari hidrotehnice serioase - bani publici cheltuiti cu seriozitate, populatie educata/instruita), ba chiar au si fost prevenite in unele zone.
Apele se vor retrage si o sa revenim la normal, dar data viitoare vom fi mai pregatiti ?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Sică » Sâm Iul 16, 2005 6:38 am

cu apele astea se vor gasi foarte multi oameni care cu bani publici cu care trebuia sa consolideze anumite diguri sau sa ii investeasca in anumite amenajari hidrotehnice si-au facut "palate" ( zic palate fiindca numai a vile nu arata ce si-au construit din bani publici ) dau un exemplu cum a fost la bacau cu banii care acum vreo cativa ani Sechelariu cu viceprimarul Benea si bunul lor preten Iacobov trebuiau sa consolideze un dig au adus cateva roabe cu pamant si cu restul banilor si-au facut vile si ce vile ca numai gardul de 2 m tot din ciment valoreaza mai mult decat un apartament ca al nostru dar mii ia statul pe rand ca nu mai sunt psd-isti la putere :da:
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde claudiugh » Sâm Iul 16, 2005 3:45 pm

E ca dracu treaba asta cu anticipate si inundatii in acelasi timp, lucru pe care oricine poate sa il observe, in afara de cei de la putere. Basescu ar fi trebuit sa apere interesele poporului si sa nu incurajeze anticipatele. Dealtfel, Basescu vrea anticipate de cand a facut guvernu' asta, si il inteleg, dar ar putea sa dea dovada de flexibilitate politica si sa le mai amane oleaca. Putin o intereseaza pe baba Gherghina care are acum gainile cocotate pe casa de problemele integrarii in Uniunea Europeana, de reforma justitiei si alte tarashenii. Ei (cca 100k) au niste nevoi primare legate de hrana, casa, sanatate si e normal sa fie mai presus de nevoile politice ale guvernantilor.
O prioritate ar fi acum construirea protectiilor pentru viitoarele cantitati de precipitatii, care se preconizeaza mai nasoale decat astea. Ca a luat Sechelariu din nisipu pt dig si ca si-a facut casa putin mai conteaza acum. Toti au furat in toate domeniile, da-i drq... e important sa nu se mai fure de-acum incolo si sa fie mai pregatiti, sa ia decizii mai repede, sa puna dreq toti umaru' la treaba, ca nu-i de gluma. Problema de organizare cred ca este pe plan local in primul rand; astia ar trebui biciuti mai mult.
Am auzit ca sapt viitoare, pe miercuri (20 iulie) o sa se atinga maximul cantitatii de precipitatii. Nici nu vreau sa ma gandesc la ce o sa fie.
Incultura dauneaza grav sanatatii!
claudiugh
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iun 01, 2005 9:48 pm
Localitate: Sloboz, IL

Mesajde Sică » Sâm Iul 16, 2005 6:20 pm

sa aiba Dumnezeu mila de noi cu toate ca suntem pacatosi. Ai dreptate cu Basescu ar trebui sa dea mai multa importanta inundatiilor decat anticipatelor dar si anticipatele sunt necesare ca nu se poate cu comunistul ala de voiculescu si cu psd-isti astia imputiti care sunt in fruntea camerii deputatilor.
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde weed13 » Dum Iul 17, 2005 2:15 am

care io zic ca ar fi corect camerei deputatilor, da puate is io mai aiurit.
in +, nu vreau sa fiu rau, si sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de ce au patit uamenii aia, da nu mi se pare normal ca daca ei au patit asta, restu poporului nu are voie sa mai traiasca. adica nu trajem pielea de pe restu uamenilor care au avut norocul sa nu pateasca nimic pentru cei din zonele unde au fost inundatii. cum zicea si cantemir mai sus, si basescu la stiri (parca), daca au stiut de dinainte ca asta se va intampla, de ce nu au plecat? de ce nu au incercat sa se salveze, cand au fost anuntati cu cel putin 24 de ore inainte?! am vazut si eo la stiri ce s-o anuntat...
in fine, intr-un fel ii inteleg si pe cei din parlament, ca au in grija alegerile anticipate, daca ei considera asta, si nu cred ca, din cauza celor intamplate, nu trebuie sa nu se mai gandeasca si la altele.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori