Solutia finala - abtinerea de la vot?

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Solutia finala - abtinerea de la vot?

Mesajde user reloaded 1 » Joi Oct 06, 2005 11:07 am

In parlamentele unor tari cu mult mai prospere am vazut mai multa austeritate. Nici acolo nu cresc doar suave flori, si acolo
exista coruptie - s-a demonetizat cuvantul, nu-i asa ? - dar ai nostrii prea sunt de toata jalea - si asa sunt cam totii
alesii, fie ca sunt primari, consilieri locali sau senatori. Decizii rupte de realitate si bratul pan'la cot si fara jena in
banul public...
Dupa 90 nu am ratat nici o votare - consideram ca e de datoria mea sa aleg, la inceput erau RAII si BUNII - asa vedeam
lucrurile atunci - apoi a trebuit sa aleg intre un rau mai mare si unul mai mic... acum nu stiu.
Acum, din punct de vedere moral, e posibila doar abtinerea de la vot. Generala, daca se poate. Sa-si mai bage mintile-n cap.
E utopica aceasta idee ? Intreb fiindca nu vad cum altfel cum ar mai fi posibil ca parerea alegatorilor despre ceea ce sunt
si ceea ce fac in acest moent alesii sa ajunga sa conteze.
user reloaded 1
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Ian 04, 2004 7:44 pm
Localitate: Iasi

Mesajde kant emir » Joi Oct 06, 2005 12:26 pm

cum altfel cum ar mai fi posibil ca parerea alegatorilor despre ceea ce sunt
si ceea ce fac in acest moent alesii sa ajunga sa conteze.

care parere bre? ca alegatoriu oricum voteaza, deci iel conteaza, deci parerea lui nu conteaza.
(shapoi daca-i mai iei si bucuria votatului - "cine nu voteaza, nu conteaza!", ce-i mai ramane calicului?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori