Aderarea la Uniunea Europeana

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Mesajde eyewitness » Vin Iul 07, 2006 3:41 pm

flufa, treci pe secs, deja oole sunt la standarde UE iar de loat le iei de la ferme autorizate nu de la particulari. plm, iar te baji ca linba novice in pitpalac, stranje tu o suta de mii de oo de la tzaranii individuali daca tot ai adus vorba
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nbm » Vin Iul 07, 2006 3:45 pm

stranje tu o suta de mii de oo de la tzaranii individuali daca tot ai adus vorba

e simplu, organizezi un super concert cu gutza, minune si altii pe fostu 23 august ~p~p se gasesc acolo cincizeci de mii de tzarani...

nene aiule, multa bafta, dar inclin sa cred ca planu de afaceri are niste lacune - principala fiind inventivitatea si puterea de adaptare a romanilor - creca o sa salte astia pretu la oo dupa aderare de n-o sa-l mai vezi
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Iul 07, 2006 4:07 pm

creca o sa salte astia pretu la oo dupa aderare de n-o sa-l mai vezi


pot contracta de-acum, cu avans, livrare peste 6 luni, pot insera in contract un pret forfetar, am parghii. altcineva?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde costaan » Lun Iul 10, 2006 12:31 am

Vom servi desigur...după stilul de a se gudura pe langă resturile aruncate de west al minţilor luminate care carmuiesc pe cei năpăstuiţi şi mulţi. ROMí‚NIA nu este numai Bucureşti Timişoara Iaşi şi Constanţa.
Pas de defilare bat ei...noi le vom cremui bocancii. Haaha! Ce inimă de mamă la Ioropa! íŽţi dă (????) 698 milioane şi-ţi impune să nu mai produci 1 miliard şi ceva numai cu cota de lăptic!
Austria? Şi-ar permite băncile lor asemenea servicii intr-o ţară dezvoltată??? Şi dacă-şi permit de ce n-o fac?
Am sperat in libertate, acea libertate cu care să poţi face ceva. Libertatea pe care o am acum, şi presimt că şi cea viitoare imi va fi nefolositoare...Nu incercaţi să trăiţi mai bine, veţi scădea in sondaje!
Avatar utilizator
costaan
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Joi Dec 09, 2004 12:00 am

Mesajde Djinn » Lun Iul 10, 2006 9:02 am

Vom fi piata de desfacere pentru produsele ue, aia vom fi, pentru ca de-aia ne primesc, nu din marinimia inimilor lor :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Vin Iul 14, 2006 9:48 am

nocturna scrie:pacha a vrut sa spuie, sa lashi gargara, dar intr-un mod mai elegant. :D


aia am priceput, iar eu il intrebam: "de ce?"
Vad ca si tu esti pe aceeasi lungime de unda cu el. Ce ti se pare deplasat in ceea ce am spus eu? arata-mi ceva care sa nu fie cel putin plauzibil.
@Djinn:asa vor ei. noi ii lasam?
@Eyewitness: ia fa un studiu de caz pentru mierea de albine. sa vezi cum curg lovelele....
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Iul 14, 2006 9:57 am

sorry da la miere nu ma pricep, io duar cu oole
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Vin Iul 14, 2006 10:50 am

Shiva scrie:@Djinn:asa vor ei. noi ii lasam?

crezi ca la noi e puterea de decizie?

da bre, cu mierea e afacere buna, da' asta am inteles ca se datoreaza deocamdata scutirii de impozit pe venit/profit/whatever de care se bucura apicultorii.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Iul 14, 2006 11:08 am

numa ca mierea din romania suge pula europeana penca e plina de antibiotice. mierea nu pula.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Djinn » Vin Iul 14, 2006 11:33 am

unde scrie treaba asta?
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Iul 14, 2006 11:35 am

mai sus un post de tine.
lojic
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Djinn » Vin Iul 14, 2006 11:37 am

oficial vorbind, incoerentule. altfel nu e decat un zvon nefondat. si stirea trebuie verificata din trei surse, asa sa stii :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Vin Iul 14, 2006 1:39 pm

crezi ca la noi e puterea de decizie?

am putea face in asa fel incat sa ne pape astia din palma numai cu agricultura. nici nu va inchipuiti ce potential are Romania. De s-ar fi tinut de treaba guvernantii nostrii de dupa revolutie, acum, probabil ca ar fi vrut UE sa intre in Romania. :D

numa ca mierea din romania suge pula europeana penca e plina de antibiotice

ba s-avem pardon, a alora e plina de antibiotice si ce-o mai baga in ea ca sa se cheme miere, asta datorita faptului ca nu prea au flora. probabil baga si aroma de salcam in ea ca sa zica, ca-i miere de salcam.
Pe cand la noi... uite cata campie pe capul nostru, ai flori sa-ti pui si in cap.
si mai este o chestie, aia folosesc erbicide si pesticide in prostie si ma gandesc, ca o avea impact negativ asupra mierii. eu tocmai de asta am adus in discutie mierea, ca a noastra-i mai buna, mai "nebotezata". ;)
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Djinn » Vin Iul 14, 2006 2:17 pm

Shiva scrie: De s-ar fi tinut de treaba guvernantii nostrii de dupa revolutie,

pai aia era ideea. Daca. Si daca s-ar tine si astia d-acu.. io ziceam de noi, plebea, oamenii de rand care nu prea avem cu cine vota...

acum probabil ca ar fi vrut UE sa intre in Romania.

pai UE oricum vrea sa penetreze Romania ~p
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde V!z!g0tu » Vin Iul 14, 2006 2:53 pm

:))) imi place devoi se deschide un subiect si gata se ajunge la injuraturi vai de capul vostr
V!z!g0tu
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Iul 14, 2006 12:18 pm
Localitate: romania

Mesajde eyewitness » Vin Iul 14, 2006 2:57 pm

vizigotule, ai facut o afirmatie "vai de capul vostru" , poti sa ne demonstrezi ca de capul tau este ceva?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iul 14, 2006 2:59 pm

shiva: la o scurta citire - europa cica cumpara la greu din india, china si argentina. oricum pretu pe carel ofera pe miere mi se pare cam dragutz- 1euro sumpic pe kil
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Pampalau » Vin Iul 14, 2006 9:32 pm

in primul rand degeaba credeti voi ca uniunea o sa aduca o prosperitate economica Romaniei ,

> nu mai astepta pere malaietze venerabile. Asta va trebui s-o faca Romania IN PRIMUL RAND. UE va ajuta si ea: va oferi un alt cadru economic si legislativ precum si fonduri nu tocmai de neglijat. Restul de noi depinde...

ba mai mult o sa creasca somajul (prin reducerea inflatiei ,etc)

> Ti se pare normal sa cumperi carne de 3 ori mai scumpa numai pentru ca e romaneasca si nu frantuzeasca? Mie nu!

apoi ... suntem obligati sa facem ce vrea uniunea...iar mie nu-mi convine sa ma conduca un strain ...

>Aici ai dreptate. De ce sa-mi impuna mie cineva niste masuri ciudate care ar risca sa reduca printele altele evaziunea fiscala, coruptia, ineficienta in elaborarea si aplicarea legilor? De ce sa vina o autoritate straina si sa ne strice noua ordinea locala pusa la punct atat de meticulos prin sisteme de "strans cu usa", nepotisme si spagi? Ce e mai frumos si firesc decat fiecare oras sau judet cu baronul lui local?! In fine, ne-am condus noi singuri 16 ani si nu ma apuc sa insir ce-a iesit ca nu-mi ajunge tot flaterate-ul. Nici nu are rost, e o intrebare la care ne putem raspunde fiecare.

mie unul nu-mi convine ca peste cativa ani sa ma duc la supermarket sa cumpar cu euro ... nu oameni buni ... sunt Roman, cumparcu lei , bani...nu sa-mi impuna moneda lor

> normal. Leu e un cuvant romanesc si denumeste, printre altele, moneda noastra nationala. Ca atare ne reprezinta. Nu are nimic de-a face cu leeuwendaalder, talerul olandez pe care vrajmasii se tot chinuiau sa ni-l bage pe gat inca de pe la 1600. Noi insa am rezistat ero(t)ic fiind o cultura atat de puternica, veche, unica si mai ales pura. Poti eventual folosi carti de credit.

cresterea preturilor la multe lucruri si utilitati ...impusa tot de uniune , dar salariile raman infirme , mult sub nevoile minime ale cetateanului de rand ...

> Cred ca orice om de bun simt care a fost in strainatate o perioada mai lunga de timp iti va spune unul si acelasi lucru: multe produse, in special consumabile, sunt la acelasi pret cu cele de-acasa daca nu chiar mai ieftine! Cand spun asta nu compar preturile din buricul Bucurestiului cu cele dintr-un sat obscur de prin Polonia, ci Bucuresti cu Madrid, Cluj cu Toulouse, Constanta cu Hamburg, etc, asta in conditiile in care bizonul de-acolo castiga 1500-2000 net, nu 200-300.

inca un lucru ... se zice ca in jur de 2050 europa o sa fie un singur stat mare , condusa de un singur om ... in fine ... mi se pare o aberatie...

> si mie, dar oricum nu conteaza. Pana atunci Romulanii si Klingonienii vor ataca federatia intergalactica, iar razboiul nuclear va accelera transformarea soarelui intr-o supernova.

se distruge Identitatea Nationala ... de exemplu taranu (care orice ati zice este un lucru foarte important pentru Romania) , i se reduce independenta ca sa zic asa...

> identitatea nationala are de-a face cu independenta taranului de-a taia porcul unde si cum vrea, cam tot atat cat are de-a face pudoarea vacii cu mitocanul care-i atinge tatele ca s-o mulga. Mai erau unii (nu putini din pacate), care visau sa-si lucreze pamantul primit inapoi nu doar singuri, CUM STIU EI CEL MAI BINE, dar folosind tehnologii stramosesti in loc de banalul tractor. Rezultatele s-au vazut si inca se vad si-acum... iar targuri poti vedea in multe locuri din europa de vest, si nu-mi inchipui ca taranii de la tarabele respective sunt de fapt oraseni deghizati.

O Romanie Nationalista ... fara ue si nato | impotriva globalizarii si "desfiintarii granitelor"

> si tu Brutus? si tu strigai pana mai acu 10 ani "noi nu ne vindem tara" ? Stii, granita dintre patriotism si nationalism pe de o parte si ignoranta si prostie pe de alta e poate prea subtila uneori. Si ca tot ai adus vorba de globalizare, iata si un contra dupa atatea pro-uri. Judecand insa la rece, globalizarea se intampla cu sau fara participarea sau acordul Romaniei. Chiar daca Romania ar alege prin absurd sa devina o a doua Cuba (dpdv al izolarii si "independentei" pe plan international), valul globalizarii ne-ar ajunge si pe noi si ar fi bine (zic eu) sa nu ne gaseasca pe-afara. Ce vreau sa spun legat de val?! (http://en.wikipedia.org/wiki/Human_implant_chip respectiv http://en.wikipedia.org/wiki/Biometric_passport apropo de fetele hidoase ale globalizarii). Ideea nu-mi surade deloc, recunosc, dar cand te pisi impotriva vantului stii si tu ce se intampla. Si de cand a luat sfarsit razboiul rece, vantul bate cam intr-o singura directie, fie ca ne place sau nu, fie ca suntem sau nu constienti de asta. Oricum, mi-ai dat de inteles ca nu-ti place comunismul asa ca...

crede`ti ca suntem primiti in ue pentru a fi ajutati sau pentru ca suntem o "prada usoara"...avand o piata slaba si libera , numai buna pentru investitorii straini ??

> aici ai dreptate. Nu chiar, pe bune! Si cu asta am ajuns la ultimul argument contra. E si mai rau daca stai si te gandesti ca nici macar nu vom fi o pajiste ademenitoare pentru investitori asa cum spera unii, ci doar o piata de desfacere. Poate nu intamplator firme de la IBM si AMD pana la DaimlerChrysler aleg China, India, Singapore sau Corea. NU ma refer la simple reprezentante sau centre de soft, ci la centre de dezvoltare&cercetare si mai ales productie. Nu-i nevoie sa-ti spun pe ce bani munceste un chinez provincial si mai ales CAT fata de un "new romanian" cu ifose. Nu spun sa ne luam dupa chinezi, ci doar ca acolo politicienii si economistii au avut grija sa mentina nu doar salariile, dar si costul vietii la nivele extrem de reduse. Si unde mai pui ca e si un stat (partial) comunist.

In incheiere imi cer scuze pentru slobozimea de gura, dar ce sa-i faci ... la politica, femei si fotbal ne pricepem toti, vrand nevrand:)
Pampalau
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mai 03, 2006 1:29 am
Localitate: Pampas

Mesajde gaga » Dum Iul 16, 2006 9:31 am

ce tare e nick-ul Pampalau ~p
pe bune e super :D

sunt Roman, cumparcu lei , bani...nu sa-mi impuna moneda lor


cu multi ani in urma pe teritoriul romaniei moneda era (sau erau, cum naiba e corect?) varfuri de sageti. de ce nu ramai statornic?

leul romanesc, unitatea monetara ezista doar de la finele anului o mie opt sute (uite ca zice pe net ca 1880) asa ca nu esti prea fidel tarii tale, nu? ba mai mult, denumirea de leu vine de la faptul ca pe talerii folositi draq stie cand era poza unui animal d'asta si de aici a venit termenul generic.

nu voiam sa zic decat ca ce ai spus tu nu este un argument ;)

impotriva globalizarii sunt si eu dar din pacate nu exista nici o sansa. daca e mai bine sau mai rau o sa ne arate timpul (noua sau urmasilor urmasilor ...). mie imi convine un lucru: pot sa ma zbengui peste granita cand am chef fara oprelisti. si asta este bine.

despre cum s-a intamplat in alte tari in care isi pastreaza traditia desi sunt integrate probabil ca stii si matale :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde kacio » Dum Iul 16, 2006 10:43 am

mi-a intors ala cum a vrut toate frazele.

ia intoarce-o si pe asta : daca europa impune niste "valori" gen homosexualitate , eu o asa europa nu vreau .
nu am nimic cu schimburi economice , ar fi chiar culmea...dar sa se rezume cam la atat , nu sa impuna unele lucruri total inutile Romaniei.
Am rezistat noi atatia ani impotriva a mii de atacuri , tinand cont ca ne-au atacat zeci de imperii , armate etc . Asta rezulta ca Romanu nu e chiar prost , crezi ca nu ne-am descurca fara ue ?? Ne-am descurca f.bine , insa sa vor si aia de sus . Elvetia , Norvegia nu s-au descurcat singure ? si alte tari . Cand se construieste un supermarket , sa se construieasca si o fabrica , pentru ca salariatu nu doar sa primeasca bani si sa cheltuie (in cazul unui supermarket) , ci sa produca , sa primeasca bani si sa cheltuieasca (caz fabrica). Si asta bineinteles trebuie s-o faca oameni care se pricep . Nu sunt nici nebun sa refuz un ajutor ue , ajutor care consta in sfaturi si indrumari . Insa din pacate nu se intampla doar asta.
Lumea se incanta ca vom avea un salariu de 400 euro minim . O sa fie asa , dar cati oameni o sa ramana fara loc de munca ca sa poata firma , fabrica ,agendu economic sa plateasca salariu asta ? Fabrica "X" are 1000 angajati cu 200 euro pe luna . Din anu cu 400 euro minim , o sa ramane doar 500 angajati care o sa munceasca cat pentru 1000 . Si nu ziceti ca nu e asa , desi poate exista o explicatie economica ca nu va fi asa . Eu zic doar ca asa e Romanu , asa e patronu roman . Oricum noi nu suntem pregatiti in momentul asta ptr ue , ne loveste prea in plin si descoperiti

si mai sunt multe de zic...da ma opresc aici
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde Djinn » Dum Iul 16, 2006 10:51 am

gaga scrie:despre cum s-a intamplat in alte tari in care isi pastreaza traditia desi sunt integrate probabil ca stii si matale :)

ma scuzati ca ma bag, io zic ca tre sa ai cevasilea coloana vertebrala, ca tzara, ca sa nu te ploconesti in fatza noii Porti... avem?

A, si ca mi-am amintit din ce zicea kaciossu acolo cu economia: Norvegia, de exemplu, sta bine-mersi in afara ue, dar face parte din Zona Economica Europeana creata in 1994, al carei scop este sa permita tarilor EFTA (care nu doresc sau nu pot sa adere la ue) sa poata intra si participa pe piata libera europeana.
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Dum Iul 16, 2006 11:27 am

ma scuzati ca ma bag, io zic ca tre sa ai cevasilea coloana vertebrala, ca tzara, ca sa nu te ploconesti in fatza noii Porti... avem?


nu la asta ma refeream flufule. ma refeream la faptul ca traditiile se pastreaza f bine si sub comunitate. doar ca sunt mai scumpe :)

impotrivirea este exclusa din start.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Dum Iul 16, 2006 12:22 pm

io ma gandesc la faze precum taierea porcului, producerea tuicii, etc. adica ni se cam reduc libertatile individuale "traditionale" ca sa zic asa. Plus treaba aia cu eliminatul vitelor de vie care nu corespund (probabil tu stii mai multe de asta). Ma intreb numai daca excelenta capsunica de butuc o sa mai existe... :(
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Iul 17, 2006 11:53 am

gin, astea in mare parte sunt scorneli ale ziaristilor care nu au ce vinde decat isterie de masa. in tot occidentul exista micul producator cu capsunica sau tzuika lui, productie limitata (vezi vinul de care povesteam de la 5que terre sau magazinele cu produse numite de ei "artizanale"). doar ca vor fi mai scumpe.

acum nu bag mana in foc ca ai nostrii guvernanti nu o sa vrea sa fie mai cu motz ca anglia, germania, italia sau frantza la care micii producatori o duc bine, si sa ii ph00ta in gura. dar nu prea cred ca au cum.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Lun Iul 17, 2006 1:06 pm

Matz speriat,nu mai vreau in Europa.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Iul 17, 2006 8:07 pm

Fluf, limitările alea nu le respectă nici dracu. Poate numa Finlanda :D. Aici ajung la ce zicea Pămpălău (frumos nick):

Aici ai dreptate. De ce sa-mi impuna mie cineva niste masuri ciudate care ar risca sa reduca printele altele evaziunea fiscala, coruptia, ineficienta in elaborarea si aplicarea legilor? De ce sa vina o autoritate straina si sa ne strice noua ordinea locala pusa la punct atat de meticulos prin sisteme de "strans cu usa", nepotisme si spagi? Ce e mai frumos si firesc decat fiecare oras sau judet cu baronul lui local?! In fine, ne-am condus noi singuri 16 ani si nu ma apuc sa insir ce-a iesit ca nu-mi ajunge tot flaterate-ul. Nici nu are rost, e o intrebare la care ne putem raspunde fiecare.


Yeah right, şi ca model de succes să luăm... Italia! Unde Berlusconi dă legi special pentru ca procurorii să nu poată obţine documentele de care au nevoie ca să-l ancheteze. Sau sudul Italiei, unde Mafia e incă mare şi tare, sau campionatul lor aranjat timp de ataţia ani. Treaba asta cu UE care o să ne facă mai cinstiţi şi mai curaţi e altă filă din "basmele romanilor" - toată lumea se uită la Uniune ca la un fel de panaceu, care o să oprească hoţia şi toate cele. Dar nu se gandeşte nimeni că tre să ne şi ajutăm singuri, sau la faptul că planurile UE nu ies mereu aşa cum scrie pe hartie.

Două cazuri concrete - Grecia, unde 70% din fondurile UE au fost furate. Ce-i drept, UE se poate mandri că a creat oligarhia grecească modernă :D. Spania - dintre toate ţările europene are situaţia cea mai convenabilă din punct de vedere al diferenţei intre banii pe care-i primeşte de la Uniune şi banii pe care-i dă - primeşte vreo 8 miliarde de euro (!) mai mult decat dă. Cu toate astea, economia lor nu e nici pe departe la fel de competitivă ca cea a Germaniei, de exemplu, iar in scurtă vreme se vorbeşte de reducerea drastică a respectivelor fonduri.

Ce vreau să zic este că dacă o să aşteptăm să vină UE să ne rezolve toate problemele, putem să aşteptăm noi mult şi bine, răstimp in care alţii o să aibă de unde să-şi umfle buzunarele.

Vorbeşti de nepotisme - tu ştii că de exemplu in Finlanda, ţară care iese mereu printre cele mai puţin corupte, este considerat perfect normal ca fiul/fiica sau de ce nu nepotul/nepoata cuiva care lucrează intr-o firmă de ceva vreme să fie angajat tot acolo? Şi nu sare nimeni in sus că e nepotism, etc. Nu cumva pe măsură ce oamenii devin mai prosperi multe scrupule morale sunt lăsate la o parte, in timp ce atunci cand eşti sărac (şi cu moralul la pămant) eşti mult mai sensibil la orice lucru care nu ţi se pare ok?

Legat de targuri in Occident, ai auzit de filmul ăla austriac, "We feed the world"? Uite un link aici. Cat despre Cuba, Norvegia şi Elveţia sunt nişte "Cube ale Europei"?

Cat despre preţuri şi diferenţe intre preţurile de aici şi cele de afară, poate ar fi bine ca romanii să conştientizeze că una din legile nescrise ale capitalismului e "prost nu e cine cere, prost e cine dă". Iar dacă iţi găseşti suficienţi proşti...

Eu nu-s aşa de incantat de intrarea in UE şi dintr-un alt motiv - integrarea se face cu un cost, iar nimeni in Romania nu a stat să facă un calcul, să pună in balanţă ce pierdem şi ce caştigăm. Tot mai multe licitaţii in Romania sunt caştigate de firme europene (ba chiar in contractul cu Bechtel problema nu era corupţia, ci că firma era americană ), fabrici sunt inchise din cauză de "aşa zice UE" - vezi Comtim, preţurile apartamentelor cresc alarmant...

Zicea o chestie Sorin Antohi intr-un interviu in "22", legat de politica Romaniei faţă de Serbia in timpul crizei din Kosovo: "in yesmeni nu are nimeni incredere" (citat aproximativ) - or, asta e politica Romaniei post '89 - dacă SUA zice ceva, e clar că e adevărat şi bine. Dacă UE zice ceva, e clar că e adevărat şi bine, in afara cazului in care contrazice ceea ce spune SUA, şi atunci SUA are aproape mereu dreptate (deşi există cazul Bechtel). Acu vin şi eu şi intreb - dacă avem un pic de demnitate şi de spirit critic, care e problema?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Djinn » Mar Iul 18, 2006 10:32 am

stefan scrie:in Finlanda, ţ]
pai nu, se numeste "traditie" si, eventual, "fidelitate" :D

Nu cumva pe măsură ce oamenii devin mai prosperi multe scrupule morale sunt lăsate la o parte, in timp ce atunci cand eşti sărac (şi cu moralul la pămant) eşti mult mai sensibil la orice lucru care nu ţi se pare ok?

aici ai perfecta dreptate. Majoritatea oamenilor, daca au burta plina, au tot ce le vrea pipotzica (ma rog, nu castele in Spania) si sunt multumiti, nu-i mai intereseaza prea mult ce face vecinu sau ca nushce politician si-a mai tras o vila etc.

si da, suntem yesmeni. acu pot sa mai fac o tura sa borasc la closet? (vb celor de la Timpuri Noi :n: )
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Mie Iul 19, 2006 1:29 pm

Djinn scrie:pai aia era ideea. Daca. Si daca s-ar tine si astia d-acu.. io ziceam de noi, plebea, oamenii de rand care nu prea avem cu cine vota...


ba, parca printre gigantii scenei politice ar mai fi un ins si un partid. :D
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Iul 19, 2006 6:44 pm

Păi da, fluf, la unii e "nepotism", la alţii "tradiţie". Plm. Cat despre yesmeni, chiar mă gandeam să fac un subiect dedicat acestui "mod de a fi".

Shiva, mi-e frică să intreb care.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Invincible » Joi Iul 20, 2006 9:47 am

exact ala de care ti-e frica.
dar sa nu uitam ca frica ti-a fost indusa de cei care chiar au facut treburile puse in carca lui.
multe din afirmatiile pentru care a fost scos de nebun s-au adeverit.
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori