concediu: efectuare, programare, durată, plată - diferă de la firmă la firmă?

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

concediu: efectuare, programare, durată, plată - diferă de la firmă la firmă?

Mesajde tzache » Mie Noi 30, 2005 9:45 pm

nu mi-am luat concediu (la rugamintile angajatorului) anu asta, integral.
Din 22 de zile am efectuat 5.
Imi raman 17. Imi mai scade 5 de craciun si de revelion (desi astea sint sarbatori legale neincluse in durata concediului de odihna), mai raman cu 11. Ce se intampla cu astea? Mi le plateste sau mi se reporteaza pentru anul urmator? Cine stabileste asta, angajatorul?
Pentru ca daca da, atunci ma baga in concediu de odihna de pe 22 decembrie pana pe 10 sau 15 ianuarie (io stiu) ca sa scape de plata zilelor mele de concediu, cand imi voi rezilia contractul de munca.
Or eu nu sint de acord sa intru fortat in concediu de odihna, atunci cand nu am nevoie. Daca o luam logic: de ce e concediu de odihna? Sa te odihnesti cand ai mult de lucru, nu? Nu cand nu ai ce face!
Precizez ca nu am vreo clauza speciala in contract, in acest sens.

Concediul de odihna se programeaza de comun acord? Este decizia angajatorului cand iei concediu?

Sa stau in concediu pana la jumatea lu ianuarie nu imi convine.

Pentru anul care vine, pot sa cer concediu cand vreau eu si cat vreau eu in alea 22 de zile? Ba hai sa intind coarda la maxim: pot cere 22 de zile concediu de odihna sa zicem in luna iulie?


Intreb si eu deoarece Codul Muncii nu m-a lamurit. Zice ca "efectuarea concediului de odihní£ se realizeazí£ in baza unei programí£ri colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea salariatului", programare ce "se face paní£ la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmí£tor".

Deci stabileste angajatorul. Imi zice sa-mi iau concediu in noiembrie, insa daca eu vreau de pe 1-22 iulie, asa, de-al dreacu, ce se intampla in cazul asta? Nu cred ca angajatorul e asa, de capul lui. Cum vrea el, cand vrea el.

Deci cum e legal? Difera de la firma la firma? Stabileste angajatorul, chiar daca nu-mi convine? Adica ma trimite ea fortat sa imi fac concediul in ianuarie? Sa ma duc la bai, eventual... Poate ca vreau la mare, cine stie? Puii mei... Romania!

Cum ie Stefan la scandinavii aia cu concediu?

Daca mi-a scapat ceva, lamuriti-ma.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde stefan » Mie Noi 30, 2005 10:40 pm

Ultima oară cand am consultat codul muncii a fost in 2003, deci s-ar putea ca informaţiile mele să nu fie de actualitate. Şi oricum, la subiecte d-astea nocturna e baza :D.

Prin lege, firma e obligată să asigure că tu-ţi iei 15 zile de "concediu neintrerupt". In plus, cand iţi dai demisia firma trebuie să-ţi plătească zilele de concediu neluate din anul curent - ambele firme din Romania mi-au plătit zilele de concediu neluate cand am plecat. Acu, la tine probabil o să treacă in acte că ţi-ai luat restul pană la 15 zile de concediu cand le convine lor. Cu băgatul in concediu, teoretic n-au dreptul, judecand după textul citat de tine ("de comun acord", etc.), dar dacă nu există sancţiuni sau nişte parghii pentru a preveni manăriile uzuale făcute de angajatori...

Cu zilele de concediu, regula e că da, se reportează, aşa ţin minte, nu mai ţin minte dacă toate sau pană la o limită.

Cu concediul aici? Rulz! Sistemul e stabilit prin lege, cu contabilizarea orelor, compensare (dacă ai ore suplimentare poţi să-ţi iei zile libere fără concediu, de exemplu, sau să-ţi iei liber şi să recuperezi după ). Cel puţin aşa ştiu şi aşa e unde muncesc, n-am studiat legislaţia din domeniu. In plus, trendul aici e ca oamenii să-şi ia concediu 4-6 săptămani in vară, in special in iulie, cand bate vantu prin birouri. Deci cam o zecime din an, oamenii o ard in concediu, ceea ce nu e rău deloc.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde tzache » Mie Noi 30, 2005 11:29 pm

stefan scrie:Prin lege, firma e obligată]din anul curent[/B].


Da, am facut cerere pe 15 zile (desi eu am cerut doar 5 zile sa-mi "incarc bateriile" ca nu mai puteam) ca "asa e procedura". S-au scos.

Iar chestia cu "anul curent"... deci ar trebuie sa-mi dea fix prin gura, ca trece anu si nu au cum sa ma bage acum in concediu, ca e nevoe de mine in canpanie.

Viitoru meu la firma asta e incert ca am cerut niste bani/luna pe care nu sint in stare sa mi dea. Din ianuarie le strang mana (cred). Imi platesc zilele din anul precedent? Hai nocturna iesi la iveala si "lumineaza-ma" :D
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde nocturna » Joi Dec 01, 2005 12:10 am

deci Codul Muncii a fost revizuit shi actualizat in iulie 2005. ma scuzatzi ca dau pur shi simplu cu copi peistu', da' is unpic obosita shi atata mai functzioneshte la ora asta. :D

tzaka, te descurci mneata prin meandrele legislative.

CAPITOLUL III Concediile

SECTIUNEA 1 Concediul de odihna anual si alte concedii ale salariatilor

Art. 139. - (1) Dreptul la concediu de odihna anual platit este garantat tuturor salariatilor.
(2) Dreptul la concediu de odihna anual nu poate forma obiectul vreunei cesiuni, renuntari sau limitari.
Art. 140. - (1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil, este prevazuta in contractul individual de munca si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
(3) Sarbatorile legale in care nu se lucreaza, precum si zilele libere platite stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil nu sunt incluse in durata concediului de odihna anual.
(4) Abrogat.*
__________
*Alineatul (4) a fost modificat prin art. I pct. 53 din O.U.G. nr. 65/2005.
#PAGEBREAK#
Art. 141. - (1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), efectuarea concediului in anul urmator este permisa numai in cazurile expres prevazute de lege sau in cazurile prevazute in contractul colectiv de munca aplicabil.
(3) Angajatorul este obligat sa acorde concediu, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Art. 142. - Salariatii care lucreaza in conditii grele, periculoase sau vatamatoare, nevazatorii, alte persoane cu handicap si tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de un concediu de odihna suplimentar de cel putin 3 zile lucratoare.
Art. 143. - (1) Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale. Programarea se face pana la sfarsitul anului calendaristic pentru anul urmator.
(2) Prin programarile colective se pot stabili perioade de concediu care nu pot fi mai mici de 3 luni pe categorii de personal sau locuri de munca.
(3) Prin programare individuala se poate stabili data efectuarii concediului sau, dupa caz, perioada in care salariatul are dreptul de a efectua concediul, perioada care nu poate fi mai mare de 3 luni.
(4) In cadrul perioadelor de concediu stabilite conform alin. (2) si (3) salariatul poate solicita efectuarea concediului cu cel putin 60 de zile anterioare efectuarii acestuia.
(5) In cazul in care programarea concediilor se face fractionat, angajatorul este obligat sa stabileasca programarea astfel incat fiecare salariat sa efectueze intr-un an calendaristic cel putin 15 zile lucratoare de concediu neintrerupt.
Art. 144. - Salariatul este obligat sa efectueze in natura concediul de odihna in perioada in care a fost programat, cu exceptia situatiilor expres prevazute de lege sau atunci cand, din motive obiective, concediul nu poate fi efectuat.
Art. 145. - (1) Pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie de concediu, care nu poate fi mai mica decat salariul de baza, indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite pentru perioada respectiva, prevazute in contractul individual de munca.*
(2) Indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a drepturilor salariale prevazute la alin. (1) din ultimele 3 luni anterioare celei in care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.*
(3) Indemnizatia de concediu de odihna se plateste de catre angajator cu cel putin 5 zile lucratoare inainte de plecarea in concediu.
__________
*Alineatele (1) si (2) au fost modificate prin art. I pct. 54 din O.U.G. nr. 65/2005.

Art. 146. - (1) Concediul de odihna poate fi intrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective.
(2) Angajatorul poate rechema salariatul din concediul de odihna in caz de forta majora sau pentru interese urgente care impun prezenta salariatului la locul de munca. In acest caz angajatorul are obligatia de a suporta toate cheltuielile salariatului si ale familiei sale, necesare in vederea revenirii la locul de munca, precum si eventualele prejudicii suferite de acesta ca urmare a intreruperii concediului de odihna.
Art. 147. - (1) In cazul unor evenimente familiale deosebite, salariatii au dreptul la zile libere platite, care nu se includ in durata concediului de odihna.
(2) Evenimentele familiale deosebite si numarul zilelor libere platite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
Art. 148. - (1) Pentru rezolvarea unor situatii personale salariatii au dreptul la concedii fara plata.
(2) Durata concediului fara plata se stabileste prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
---
totushi, am o intrebare pentru matale, cand ai semnat contractu' de munca, n-ai cascat ochii shi la partea cu concediile ? :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde tzache » Joi Dec 01, 2005 12:41 am

miltzumex pt atentia acordata si pt ajutor, insa... nu te supara, dar nu prea imi ie de folos. stii si tu ca ie interpretabila legea.
Zice concret acolo in asa fel incat sa ma lamureasca?

Ajtept sa fii mai libera sa te dai tu cu parerea, asta ma intereseshte.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde nocturna » Joi Dec 01, 2005 1:17 am

in cazul nostru nu ie deloc interpretabila. spune mai degraba ca nu pricepi ce zice acolo.

ce-tzi foloseshte tzie daca ieu imi dau cu parerea ? io ash zice asha, parerea mea: DA, sa se dea concediu mult, bun, lung shi platit regeshte, cat vrea shi cand vrea mujchii angajatului. :D

pana una alta, tu functzionezi dupa codul muncii, nu dupa parerea unuia sau a altuia.

deci, matale cand ai semnat ai citit conditziile contractului de munca ? acolosha scrie, printre altele, cu shi despre concediu. sau ai semnat ca primaru' ? ~p

ce nu ie clar ?
Concediul de odihna se programeaza de comun acord? Este decizia angajatorului cand iei concediu?

Efectuarea concediului de odihna se realizeaza in baza unei programari colective sau individuale stabilite de angajator cu consultarea sindicatului sau, dupa caz, a reprezentantilor salariatilor, pentru programarile colective, ori cu consultarea salariatului, pentru programarile individuale.

ca sa intzelegei cum devine treaba asta, trebuie sa shtii daca la tine ie vorba de programare individuala sau colectiva. deshi ma gandesc totushi ca la tine ar fi vorba de programare individuala, presupun ca n-avetzi sindicate shi d'astea. deci am presupu ca este individual.
in cazul asta, al programarii individuale, inseamna asha:

Efectuarea concediului de odihna ... stabilite de angajator cu consultarea salariatului

deci vine angajatoru' la matale shi-tzi zice: "ba, tzaka, tzie-tz convine concediu intre 1-22 iulie ?" shi tu zici, "da, imi convine, sa traitzi !" sau, "nu, nu-mi convine, ca ie sezonu full la mare shi ie plaja plina." atunci angajatorul pune altfel problema: "dar cam in ce perioada te-ar coafa ?" shi functzie de muncile care trebuiesc depuse, functzie de programul incarcat au ba, functzie de inlocuitorul care se presupun ca-tzi va prelua sarcinile, shi tot asha, picatzi de comun acord pe o perioada shi toata lumea ie fericita.

mai lamurit ?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde tzache » Joi Dec 01, 2005 9:51 am

aolooooo, mama!

nocturna scrie:pana una alta, tu functzionezi dupa codul muncii, nu dupa parerea unuia sau a altuia.


functionez dupa codul ei. cand vrea ea, cat vrea ea, indiferent daca-mi convine sau nu.

nocturna scrie:deci vine angajatoru' la matale shi-tzi zice: "ba, tzaka, tzie-tz convine concediu intre 1-22 iulie ?"


E invers, eu cer vara, ea imi da cand vrea pida ei, si mie nu-mi convine.

nocturna scrie:"dar cam in ce perioada te-ar coafa ?" ... picatzi de comun acord pe o perioada shi toata lumea ie fericita..


Perioada care m-ar coafa ar fi iulie-august. Da atunci mereu e de lucru si sint super ocupat (desi, repet, nu am o clauza speciala in contract). N-am semnat ca primaru. E ca si cum "produsul prezinta vicii ascunse", ceva de genu asta. Poate ca nu ma mai angajam la ei daca stiam ca nu-mi iau concediu macar o saptamana intreaga (macar cateva zile vara). Intre noi fie vorba, alea 5 zile efectuate au fost trase de par, ca tot am venit 3 zile sa-i scot din rahat.
Dar daca nu cer, mi se da concediu cand nu mai are ea nevoie de mine, sau, mai rau, nu-mi da deloc (cum a patit un coleg).
Insa inca odata spun, unde e ideea de odihna in notiunea concediu de odihna!?

Asta ma interesa sa stiu: daca codumuncii ala e atat de ambiguu din punctu tau de parere, incat sa-i dea mana libera angajatorului ca sa faca ce face. Intrebam retoric.

Acuma tre sa-m bat capu cu toti dobitocii sa-m iau concediu legal. Timp pierdut, scarbe, replici, nervi, idioti, birocratie.
Mi-e lehamite.

Da nu mai, gata, daca continui asa. Ma descurc singur. Mersi eniuei. Iar sariti ca ma vait ca o baba.
Imi arde de reclamatii acuma? Sa-i dau in judecata? Plm.

[B]Deschid cate un subiect pentru fiecare neregula pe care am gasit-o pana acu, intr-un an, la o firma cu pretentii (nu la patron scarţ]
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde baixinho© » Joi Dec 01, 2005 10:10 am

amice, in cazul ăsta cam eşti slugă la stăpan. nu zic că la mine, la fabrica de muştuce de trompetă, lucrurile stau extraordinar, dar in 99 la sută din cazuri ajung cu ei la o inţelegere. in ceea ce priveşte concediul de odihnă, eu am dreptul la 21 de zile şi mi-l iau cand vrea mujchii mei. dacă m-aş chinui, l-aş lua chiar şi in iulie, dar nu am de ce. din punctul de vedere al liberelor, chiar nu se bagă beţe in roate la noi la holding. mulţi colegi de-ai mei sunt studenţi şi in zilele de examen intarzie sau nu vin deloc, dar nu le taie nimeni ziua de salariu şi primesc şi bonul de masă aferent.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde tzache » Joi Dec 01, 2005 10:19 am

[quote="baixinho ©"]amice, in cazul ă]

la fel ca ceilaltz fraeri din institut.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde nocturna » Joi Dec 01, 2005 2:09 pm

tzaka, problema ta ie ca oamenii aia d'acolo nu dau nici 0,0002 bani pe drepturile tale ca angajat shi de ce nu, ca om !

sfat de la carcotashi: laaaaaaaaaaaaaasaaaaaaaaaa-i ! parol zic.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Dec 01, 2005 2:18 pm

tzake, sa muara miraculosu de supradoza de shaorme, io daca as fi angajatoru tau as avea o mare dilema : ce sa fac cu tine...concluzia ie doo, fie te-nvatz zboru cu deltaplanu de la etaju 10 fara deltaplan, ori te-ash fute la munca, fara salar, fara contzed, fara libere, pana ai muri. plm, carui patron nu i-ar placea sa-si futa angajatii docili 365 de zile si ajtia sa latre duar pe forumuri :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tzache » Joi Dec 01, 2005 2:25 pm

deci nu e ca la carte peste tot.
dejaba mi-ai dat copi peist, vezi? :)
nu ma incalzejte cu nica ca asa scrie la leje.

o sa-i las. o sa...
da pana atunci ie iei mai jmekeri ca mine si o iau in gura... scuzatzi-mi espresia da mi-s cam sictirit.

deocamdata am o prima de luat, un salariu bunicel, niscaiva ore suplimentare si per total ies ok. Dar nu numa banii is de ajuns.

E... am concluzionat: vreau cam multe!


________________editare ulterioara:
eyewitness, de oameni ca tine mi-a zis mama sa ma feresc, dar nu mi-a iesit niciodata. n-am io norocu asta.
deci care ar fi solutia? sa lucrez ca romanu, de-ampulea asa, intr-un sictir de pana la orele saptesprezece fix (nici o secunda in plus). va multumesc.

asa asa, incurajeaza uamenii cu spiritu tau muncitoresc model.

sinteti nijte hiene. niste esploatatori care nu apreciati munca "docilului", ci apreciati sa va iasa treba bine, repede si cu costuri cat mai reduse.

cred ca nu ai facut diferenta bine: eu am latrat si la ea in birou, nu refulez acilea descarcandu-mi nervii si frustrarile. nu mi-a dat cu flit, ca daca facea asta, sburam de la zece.

daca nu m-ai inteles, te las sa ma inveti smoru cu deltaplanu fara deltaplan (da ma ajuta Love2Fly, sper, ca el stie mai multe in domeniu asta) de pe platforma fc.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde nocturna » Joi Dec 01, 2005 2:32 pm

pai tzaka, problema nu ie nici la codul muncii, nici la noi, nici macar la angajatorul tau, problema ie LA TINE ! nu ie prost cine o da in gura, ie prost cine o ia. :D faptul ca vrei sa-tzi faci un concediu, cand ai tu disponibilitate, nu este "cer prea mult".
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde tzache » Joi Dec 01, 2005 2:55 pm

da credeam ca atunci cand m-a rugat sa nu-mi iau concediu ca ie nevoe de mine, imi da fro medalie la sfarsit de an. in schinb, primesc fix mumu.

sa mai mentionez ca eu sint un caz fericit din firma. ea personal m-a angajat (din 25 de uamini care s-au prezentat la interviu. m-o fi vazut mai mic si mai fraer).

_______________ editare ulterioara:
altii s-au ars si mai mult. de-aia zic ca vreau cam multe. can trebuia sa dau BT la o tipografie am cerut bani de drum. s-a uitat ca la felu paispe la mine, dar mi-a dat pan la urma. Insa colegii mei au ramas surprinsi ca mie mi-au dat si lor niciodata. Au intrat la idei :D mi se trica mausu? imi aduc d-acasa. asa merg lucrurile p-aici.

bre... eo le-am cerut fro doojdemiliuane asa pe luna. acuma om vedea intr-o saptamana, ca mi-or cinspe sint multumit ce plm. daca nu, ii phut.
da nu asta ajteptam ma de la voi sa ma incurajatz sa plec :D ce plm, pe banii ajtia ii lasa sa ma phuta iei pe mine.

da nu asta era problema, ma interesa cu concediu cum ie :D :D :D
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde baixinho© » Joi Dec 01, 2005 2:57 pm

Tzake scrie:la fel ca ceilaltz fraeri din institut.

e bine ca te incantă că nu eşti singurul.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Dec 01, 2005 2:58 pm

imi da fro medalie la sfarsit de an

si o statuie minim un basorelief la intrare cu mentiunea el, tzake este cel care ne tine acilea in frunce.

futei bre in nas, datz demisia iatz banu si dale mumu
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Dec 01, 2005 3:03 pm

tzaka, scuza-ma ca-tzi spun, da' eshti cam naiv. nu e o insulta, e cu titlu constructiv, mai degraba. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Dec 01, 2005 3:06 pm

sinteti nijte hiene. niste esploatatori care nu apreciati munca "docilului", ci apreciati sa va iasa treba bine, repede si cu costuri cat mai reduse.


copirait lenin (din caiete folosofice) ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tzache » Joi Dec 01, 2005 3:12 pm

nocturna cu editu meu de mai sus puate iti schinbi parerea despre mine :P
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde memetshot » Joi Dec 01, 2005 3:19 pm

tzake: docilu lu tata...pentru 15 milioane stai si capra ?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tzache » Joi Dec 01, 2005 3:28 pm

:D

ba ce plm daca doar asa o scot la capat.
mor de fuame alfel. deci sint un fel de curva. alte posilibilitati nu am momental.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde eyewitness » Joi Dec 01, 2005 3:30 pm

bre tzake, da h0va nu ierea coleg cu tine? io asa imi amintesc. merluc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tzache » Joi Dec 01, 2005 3:40 pm

da era.
ş-a bagat picioarele, a plecat unde se castiga mai bine si ne face cu mana din frantzia.

unde bati?
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde eyewitness » Joi Dec 01, 2005 3:44 pm

nu bat nicaieri

prosecution rests
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Joi Dec 01, 2005 3:44 pm

ş-a bagat picioarele, a plecat unde se castiga mai bine

ieu cre'ca chiar aici bate. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Dec 01, 2005 3:49 pm

tzake, cum satz spui finutz....ejt prost :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tzache » Joi Dec 01, 2005 4:25 pm

memetu, notat si retinut.

am intra in nejte detalii care nu-si ajuta la dezvoltarea acestui subiect. Propun sa il mutati pe aberatii, in plm...
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Mesajde memetshot » Joi Dec 01, 2005 4:36 pm

memetu, notat si retinut

brava. acum sfatul meu este http://www.bestjobs.ro
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Dec 02, 2005 8:04 pm

Tzake, dacă sunt chiar aşa naşpa, de ce nu-ţi dai demisia? Te leagă ceva de firma aia? íŽs fraţi cu tine? Crezi că o se poarte mai bine cu tine de acu incolo? Dacă asta e mentalitatea lor, să profite la maxim de naivitatea angajaţilor, o concesie-două n-o să schimbe mare lucru; iar la un salariu mai mare cresc pretenţiile, nu?

In plus, mulţi oameni răman la un serviciu dintr-o oarecare inerţie, dar cand unul pleacă incep şi alţii să se gandească la "cum ar fi in altă parte". Deci, gandeşte-te la faptul că există şanse ca pe langă tine să-i mai lase şi alţii, prin "puterea exemplului".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde tzache » Vin Dec 02, 2005 8:26 pm

de ce nu-mi dau demisia? pentru ca pot obtine mai mult de aici. daca nu obtin, ca bani, ce vreau, atunci da, imi dau demisia. dar intelegeti ca atunci cand am discutat cu directoarea despre renegocierea contractului, am inceput prin a-mi arata nemultumirile vizavi de cum sint tratat. sper ca lucrul asta sa se rezolve, daca nu, mare branza: am inghitzit un an, mai inghit o luna doo.
pe mine ma interesa cu concediu cum ie... am ecsagerat umpic si am accentuat nijte chestii din care a reiesit ca ma vait.
tzache
 
Mesaje: 652
Membru din: Vin Iul 15, 2005 11:00 am
Localitate: bă,cureşti!

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator