Cum te imbraci la un interviu..

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Cum te imbraci la un interviu..

Mesajde h0va » Mie Mai 10, 2006 11:09 am

De dimineatza am primit pe mail urmaretzul mesaj, deoareshe figurez pe mailing listu' unui cunoscut motor de cautare pt joburi.

Acestea fiind zise iata mesaju.

Prima impresie conteaza.

Stand in fata unui intervievator, acesta analizeaza fiecare parte a ta. Si ce se vede, poate fi aproape la fel de important ca si ceea ce spui. Tinuta la interviu ar trebui sa fie potrivita domeniului tau. Chiar daca jobul e corporatist si conservator sau casual si creativ, ar trebui sa arati profesionist si aranjat. Poti folosi imbracamintea pentru a exprima personalitatea, dar tinuta ar trebui sa fie subtila.

Cu alte cuvinte, indemanarea si experienta ar trebui sa iasa in evidenta intr-un interviu, si nu felul in care arati. O tinuta business este potrivita pentru majoritatea interviurilor. Daca nu esti sigur(a) ca ar trebui sa porti un costum; intreaba recrutorul cu privire la codul de tinuta al companiei.

Dar tine minte ca un interviu nu este o zi obisnuita de munca. Trebuie sa te imbraci pentru a impresiona mai mult decat oricand.

Daca tinuta companiei este business - casual, sau chiar casual simplu, e recomandat sa porti un costum la interviu. Ar trebui sa consideri, de asemenea si ce ar putea purta alti candidati. Nu vrei sa fii tinut(a) minte drept singurul(a) dintre candidati care nu s-a imbracat potrivit pentru interviu.

O regula de aur: Daca esti indecis(a), poarta un costum. Este in general mai bine sa fii imbracat(a) formal, decat prea lejer.


"Da"-uri in moda

Eliminati indoielile cu privire la tinuta pentru interviu cu cateva "da"-uri in moda. Aceste sfaturi va vor ajuta sa lasati o impresie buna la interviu, indiferent de domeniu.

Costume in culori conservatoare, ca de exemplu negru si bleumarin sunt o solutie sigura atat pentru barbati, cat si pentru femei. Pentru un look profesionist, poarta-le cu o camasa alba sau intens colorata. Daca vrei sa te folosesti de tinuta pentru a-ti pune in evidenta personalitatea, fa-o intr-un mod subtil. Femeile pot purta o bijuterie rafinata, iar barbatii pot purta o cravata eleganta.


"Nu"-uri in Moda

La fel cum cateva "da"-uri in moda se aplica interviurilor din orice domeniu, exista si "nu"-uri pe care toti cei ce-si cauta un job ar trebui sa le evite. Aceste greseli in vestimentatie, te pot face sa arati neprofesionist.

Pentru femei, fustele scurte si pantofii care lasa la vedere degetele nu sunt potrivite pentru interviuri. Picioarele goale sunt de asemenea interzise. Poarta intotdeauna fuste care sa fie pana sau deasupra genunchiului, pantofi inchisi in fata si ciorapi. Evita bluzele cu flori sau cu imprimeuri viu colorate.

Pentru barbati, un costum care sta "ca pe gard" transmite un mesaj nedorit si poate sugera ca nu esti atent la detalii. Cateva sute de lei cheltuite pe un croitor vor merita efortul. Barbatii ar trebui sa evite cravatele excentrice sau stralucitoare, acestea putand sa arate neprofesionist sau prea casual. Alte articole de care ar trebui sa te feresti sunt pantofii casual si bluzele pe gat sau tricourile sport.



Totul se rezuma la detalii


Vrei sa-i dovedesti intervievatorului ca esti o fire atenta la detalii? Foloseste-ti tinuta pentru a transmite acest mesaj.


Femeile ar trebui sa acorde atentie ojei, machiajului si posetei.
Pastrati-va unghiile la o lungime obisnuita si evitati culorile foarte aprinse pentru ele. Daca te machiezi, fa-o subtil si sari peste parfum. Poarta o geanta simpla si asorteaz-o cu pantofii sau cu hainele.


Barbatii ar trebui sa se asigure ca unghiile lor sunt curate si ingrijite. Asorteaza-ti pantofii si sosetele cu costumul si fii sigur ca pantofii sunt proaspat lustruiti. Daca porti o valiza sau o servieta, si aceasta ar trebui sa fie curata si bine intretinuta.



Nu trebuie sa cheltui multi bani pentru a arata profesional. Alege tinuta cu grija si acorda atentie detaliilor si veti lasa cu siguranta o buna prima impresie.


Ash fi tare curios sa aflu parerea voastra pe acest subect, facand sau nu referire la mesajul citat. Posibil ca printre domniile voastre sa fie shi angajatori (da bre la tine ma refer:)) shi ar fi foarte interesant de aflat care e pozitia unuia aflat in aceasta postura. Ceilaltzi ar putea sa ne impartasheasca din experientzele traite pana in prezent shi astfel ne'am putea da seama daca observatziile semnatarului acestui "articol" sunt sau nu pertinente.

In ceea ce ma priveshte n'am sustzinut decat fo' 4 interviuri pana acu, la tuate am fost in jeanshi shi tricou, la toate am obtzinut postul insa nu am dat curs decat la 2 dintre aceste oferte din varii motive. De mentzionat, ca toate interviurile sustzinute au fost pentru posturi IT-related.

Shi pt ca subectul este interesant, din punctul meu de vedere, cred ca l'am putea extinde nitzelush. So, intreb shi eu, la munci ce tzinuta abordatz? Remarce de genu "Daca lucrezi in HR trebuie sa te adoptzi o tzinuta "office" iar daca esht inginer la o firma de instalatzii electrice potz sa vii imbracat in chilotzi de baie, papuci de plaja shi maieu cu gaurele" sunt corecte au ba? Evident scoatem din ecuatzie munci care impun anumite elemente de vestimentatzie (salopeta daca esht mecanic, zugrav sau gonoier, shortz shi boneta daca esht bucatar, fusta scurta shi maieu cu tzatze daca esht centurista, etc..).

Shi penca asha se obishnuieshte prin aceste partzi, am sa'm dau shi eo cu parerea: consider fiecare ar trebui sa'shi aleaga o meserie care sa i se potriveasca, iar daca in meseria respectiva se pune accent pe felul in care te imbraci, atunci ar trebui sa o iei as it is shi sa incerci sa te supui rigorilor. Altfel, daca jobul nu o impune, vestimentatzia ta ar trebui sa fie cea pe care tu o consideri adecvata facand abstractzie de parerile celorlaltzi. Evident, adoptand aceasta atitudine rishti sa fi etichetat in fel shi chip de catre cei cu care intri in contact. Personal, incerc sa adopt la servici o tzinuta low'profile, nu de alta dar sunt de parere ca ai mei conatzionali, in etate de peste 40, (evident nu totz..) au repulsie fatza de excentricitatzi, indiferent de natura acestora (motivele sunt evidente insa nu aceasta este tema discutiei :)).

Ashadar shi prin urmare ce parere avetz bre?

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde weed13 » Mie Mai 10, 2006 11:27 am

hova, stiu ca tu poate o sa o iei la misto, da io asa m-as imbraca, ca sa se vada dorinta mea!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
weed13
 
Mesaje: 1868
Membru din: Lun Mai 31, 2004 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Mie Mai 10, 2006 11:56 am

trcou de pe tu.ro?:) brava uidu! deci tu ejti angajatoru!

alfel, revenind oareshcum ontopic, consider ca vorba aia cu tzhoala care face pe om e merluca. am fo la 6 interviuri de-a lungu prodigioasei mele cariere, 4 din perspectiva de doritor de job, doo din cea de datator de job( uidule, traitzar tricou, bun ar fi fost la astea den urma)

strict pe felie, domeniu` meu de activitate cere ca in majoritatea timpului sa te portz office sau cel mult ofis-chejuí£l, cum zice meilu matale, hova. asta inseamna ca renuntzi la cravata, deschei un nasture la camasha shi, eventual dai jos sacoul de la costum, asha ca normal ca la interviuri m-am dus intzolit mai ceva ca lucescu junior(asta tot strict pentru hova:)).

ideea generala, indiferent de domeniul in care activezi, e sa aratz corect, ingrijit, curat(frumos shi cult-vorba bancului). adeca shi costumatziea lu uidu ie ok, daca s-ar angaja barman/dj/vanzator am bulan t/secretar( ;) )/IT sau mai shtiu io ce.

pe de alta parte, la unu din cele doo interviuri la care-am participat den perspectiva lu ala de da (blou)giobu, am ras de m-am cracanat. erea vara, cald, soare, birou cu aer conditzionat, postu liber - contabil. in departamentu financiar la noi e numa femei, cu eshceptziea directorului(shtiu-discriminare). in concluzie, ideea era ca pe cat posibil, sa angajam tot o femeie, ca un barbat sa nu o ia razna in loc sa lucre. ei bine, ce modele de fuste, unele invizibile de-a dreptul, ce camashi cu un singur nasture incheiat shi ce clipiri din pleoape am vazut... sheronstoun in beizic instinct erea grupa mica de la cresha lu fi-miu.

angajata o fo o tipa care arata normal, erea in blugi, dar era(shi este) buna pe felia ei.
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde Sică » Mie Mai 10, 2006 12:04 pm

Cum te imbraci la un interviu..

te imbraci la p... goala
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Mie Mai 10, 2006 12:13 pm

sica, ai greshit eronat parcela, caterinca e in alta parte. uomu incerca sa fie serios! ai de grija!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Mie Mai 10, 2006 12:13 pm

te imbraci la p... goala

sica, ca de obicei, inteligenta ta e sclipitoare (cacofonia e intentionata)

hova, io nu fusei la prea multe interviuri, asa ca parerea mea poate fi sau nu luata in considerare, dar sunt de acord cu nae. (eventual, ma pun si in rolul angajatorului)
ideea e sa arati curat si ingrijit, iar tinuta sa fie adecvata jobului solicitat. adica nu cred ca pt un job de programator trebuie sa te duci imbracat cu costumu de ginerica si nici pentru o slujba intr-o banca sa fii prea casual. de asemenea, nu trebe sa fii excesiv in nici un sens

in plus, cred ca esential este ca, inainte de a te duce la interviu sa te documentezi un pic despre profilul jobului si companiei respective. poate afli ca - de exemplu - in firma aceea e impus un cod vestimentar si te conformezi lui sau ca ei promoveaza tinuta casual (si ar fi excelent cred sa si mentionezi aceste lucruri la interviu. ai arata persoanei din fata ta ca esti interesat de companie)
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Mie Mai 10, 2006 12:22 pm

ai arata persoanei din fata ta ca esti interesat de companie
haoleo, poi de nu te-nteresezi cu ce se mananca veatza in compania respectiva,d e nu shtii ce produce(chit ca tu n-ai nici o treaba cu halele de productie), tz-ai cam supt-o original, cat ei fi de pregatit pe feliea ta. normal ca tre sa te duci pregatit sa raspunzi shi la intrebari de genu: ce cunoashtetz despre noi?/de unde?/ ce parere avetz despre politica noastra de...? etc
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde Sică » Mie Mai 10, 2006 12:34 pm

sica, ai greshit eronat parcela, caterinca e in alta parte. uomu incerca sa fie serios! ai de grija!

pai i-am dat o sugestie, sau poate sa se imbrace normal ca si cum s-ar duce la o plimbare prin oras.
Un blug, o bluza, pantofi (sau adidasi).
Acum depinde si pentru ce fel de slujaba dai interviul, daca te duci pt. ceva imortant merge un costum mai elegant, dar daca te duci pentru o slujba mai mica pe care nu prea se pune puct pe aparenta poti sa te imbraci cum vrei
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Mai 10, 2006 1:36 pm

Sică, te joci cu rectul gol pe langă penisul aflat in erecţie şi nu este bine deloc.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Mai 10, 2006 2:14 pm

4 joburi in ultimi 3 ani. 20 de interviuri intre timp :D. inca vro 4 interviuri "luate" inainte.
deci experienta de pana amu.
in general un costumatia bizniz/bizniz casual nu strica, indiferent de locu de munca. Sunt locuri in care alta costumatie itz asigura rateu. Dute la banca in bluji si tricou (si cu experienta 0) sa vezi cam ce sanse ai sa te angajeze aia.
Daca nu se necesita tzol festiv, creca cum zice tanaru "o tzinuta low'profile" se cam impune


pe de alta parte, la firma unde is angajat
- mam dus la interviu la blug si tricou, paru lung si neras
- nici nu stiam cum se chiama
- nici a doua oara nu stiam cum ii chiama da stiam cu ce se ocupa
- a treia uara abarnaveam cu cine ma intalnisem la a doua intalnire
in mod normal nu prea ar fi trebuit sa ma angajeze, dar sau intepat :P
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Mie Mai 10, 2006 2:20 pm

io cre ca te-a angajat dupe ce-a aflat cat bei.;)

memetule, unte ziceai ca ie ferma asta in romanica?!shi ce zici ca invartzi matale acolo?!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde whatever » Mie Mai 10, 2006 3:47 pm

acu 2 ani am fost la un interviu pentru o slujba in domeniul asigurarilor, cu cioc, pleata cat cuprinde, veneau serpii pana inspre coate, plus ca eram si in ceva baggy pants. Omu nu a avut treaba cu pantalonii si cu ciocul, ci cu parul, care culmea arata chiar ordonat, ca erau dreadurile frumos stranse in coada. Si mi-a zis sa ma tund ca sa ma angajeze (pe un salariu bun de alftel)

si stiti ce am facut ? i-am zis ca probabil nu o sa ne mai vedem si am plecat. (si chiar nu l-am mai vazut de atunci, chit ca sediul firmei nu e prea departe de mine, si oricum trec aproape zilnic pe strada respectiva)

acuma in cazul in care as merge la un interviu pentru o slujba (chiar o sa merg zilele astea la unul sa vad ce si cum, la ipotetica slujba o sa trebuiasca sa testez programe, ce fericire) m-as duce cam la fel imbracat (tinand cont si de specificul job-ului evident) Iar cand am pus drum'n'bass in club, aveam pantaloni scurti si tricoul meu cu cei 2 unicorni care se angajeaza in act sexual. Si tot slujba e si asta, asa ca ... :D

oricum, bine zic memetu si enbiemu mai sus.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Mai 10, 2006 3:53 pm

memetule, unte ziceai ca ie ferma asta in romanica?!shi ce zici ca invartzi matale acolo?!

bre, firma ie la bucuresti in buricu lu targ...si mai ie si dasta multinationala :P
ce invart io pacolo? hehe, asta ma intreb si io
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Djinn » Mie Mai 10, 2006 4:01 pm

memetShol scrie:pe de alta parte, la firma unde is angajat
- mam dus la interviu la blug si tricou, paru lung si neras
- nici nu stiam cum se chiama
- nici a doua oara nu stiam cum ii chiama da stiam cu ce se ocupa
- a treia uara abarnaveam cu cine ma intalnisem la a doua intalnire

esti anormal, omule ~p
mi-a venit acu fro doo luni unu care era picat din luna. Ne prezentam pe nume, si cica sa incepem interviul. iel: nu va suparati, la ce firma am venit? Io: xyz. (si dau sa incep). iel: si pentru ce post? io: ?! (si cu un zambet matern, l-am lamurit si aia si am continuat, dar deja era absolutamente clar ca NU il angajez, doar daca facea perfect testul, ceea ce (previzibil, de altfel) n-a fost cazul). N-am nevoie de zapaciti in subordine, mersi frumos. Tre sa stiu ca ma pot baza pe ominii mei, da memete? :D (auzi noroc la iel....)

Io n-am dat decat doo (2) interviuri, in urma carora am fost angajata (ma rog, venisem prin cunostinte nu prin anunt la ziar, dar tot am dat interviu, test, discutie cu project manageru, etc). Tzoale? pai deh, ca de studinte sau proaspat absolvent habarnist ce eram :D blugi, bluza cu maneci scurte si o camasa lunga dasupra. Dupa ce termin interviul si testarea pentru actualu giob (asta era acu fro 6 ani hehehe....), ma conduce viitoru shef la poarta si-mi comunica parinteste ca nu asa se vine imbracat la interviu ~p
No, am bagat la cap, data viitoare ma duc la tzol festiv, and I really HATE that, dar ce sa-i faci... prima impresie conteaza.

Si mie daca-mi vine la interviu (ca pana acu am fost in postura de angajator de destule ori) un om in blugi si altu la costum sau macar pantaloni cu camasa (ingrijit, totusi), normal ca-l apreciez mai mult pe al doilea, la prima vedere (Ca vedem noi dupe aia la test :hades: ). Macar ca stiu ca si-a dat interesu sa se intzoleasca decent - semn de respect pentru viitoru angajator (ceea ce io evident n-aveam pe vremea aia ~p decida ). Ai retinut, whatevy? :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Mai 10, 2006 4:11 pm

bre djinco. deci tzam zis...asta fu un caz uarescum aparte.
eu nu leam trimis nici un fel de cv. ma cam durea la salam daca ma angajeaza sau nu. plus ca numele nui chiar asa de normal...plm te chiama la ipsos interactive services, de unde nu am inteles decat iteractive services.
pe langa faptul ca, coincidenta totala, am dat interviu cu un amic din camin, in firma nu este impusa o intolire casual, so...

dar, in mod normal. dont do it.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde cubu » Mie Mai 10, 2006 6:00 pm

lol, whatever, cu dreaduri si cioc nici macar RCA-uri nu faci. :D D-apoi sa vinzi asigurari de viata...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Mai 11, 2006 6:35 am

sa va zic si io cateva cuvinte insa de pe partea cealalta a baricadei, adica din postura de angajator, postura in care am avut destule "interviuri" in ultimii 10-12 ani. profilul companiei, shipping-ul, ofera o raza destul de mica candidatilor si o specializare adecvata, pe o felie stricta, lucru de care eram conjtient astfel ca acu fro 6-7 ani am adoptat politica specializarii la locu de munca. asa ca am dat anunt pentru studentii ASE din anu 4 care doresc sa lucreze dupe absolvire la compania noastra oferindu-le pe timpul semestrului 2, pana la absolvire, o practica in cadrul companiei pentru a-i invata specificul firmei.

s-au prezentat fro 10-12 studenti, majoritatea fete. saptamana urmatuare, cand acestia trebuiau sa vina la program, (in timpul lor liber, deci cand nu aveau cursuri) s-au prezentat duar 6, 5 fete si un baiat. dupa absolvire am angajat 3 fete care si azi sunt in cadrul companiei devenind rotite inportante in angrenajul firmei.

saptamanal se prezinta candidati pentru angajare, fuarte putini raman.

aspectului exterior ii acord inportanta dar nu majora si nu a fost niciodata, cel putin pentru mine, un criteriu de "departajare" in alegerea candidatilor. este suficient ca persoana sa se prezinte "ingrijita" la un interviu, sa aibe acel respect minim pentru sine indiferent daca vine in blugi sau cu un tricou megadeth sau cu fusta franjurata. dupa angajare fiecare isi va modela tinuta dupa cei din jur si isi va da singur seama ce merge si ce nu merge avand in vedere ca natura meseriei presupune multe intalniri cu parteneri de afaceri, deplasari, mese protocolare etc.

criteriile mele pentru angajare se refera mai mult la latura profesionala, raspunsuri adecvate la unele intrebari cheie, o buna sustinere a talentelor proprii, relaxare, indrazneala dar nu tupeu, seninatate si sinceritate. nu-mi plac timiditatea, sovaiala si supralicitatia in prezentarea aptitudinilor proprii
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Joi Mai 11, 2006 8:41 am

vine in blugi sau cu un tricou megadeth
gaga o fo la interviu la matale?!;)
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Dum Mai 14, 2006 11:33 am

Eu mă bucur că natura jobului meu nu necesită intalniri cu clienţi, iar ţinuta e cat se poate de casual. Urăsc costumele, dealtfel, niciodată n-am avut unul. Eram un pic alarmat cand am venit incoace, dacă nu cumva o să trebuiască să-mi schimb costumaţia, dar m-au liniştit repede - vara poţi să vii lejer la pantaloni scurţi şi sandale. Bineinţeles, dacă eşti şef de proiect sau mare section manager, poate e o idee mai bună să ai o costumaţie mai... să zic business, chit că şi oaspeţii sau clienţii ăia, dacă vin, nu vin neanunţaţi.

Am fost şi in poziţia de a intervieva candidaţi pentru angajare (impreună cu alţi colegi). Niciodată n-am dat prea mare atenţie costumaţiei, şi mi se păreau cam tipicari ăia de se imbrăcau la patru ace. In toate cazurile ce m-a interesat a fost cam ce ştie omul, şi impresia personală - oare mi-ar plăcea să lucrez cu omul ăsta?

Ne-a trimis un tip un CV cu puţină experienţă, dar făcuse un proiect cam pe ce ne trebuia nouă, şi părea un tip OK, nu era nimic "umflat", foarte la obiect. Impresia s-a menţinut şi la interviu - un tip apreciabil pentru sinceritate (nu incerca deloc să-şi umfle calităţile sau experienţa), dar din păcate nu suficient de competent.

Pe de altă parte, ce m-a enervat au fost oamenii care veneau cu scuze de genul: "aaa, da, am scris nişte proiecte cu tehnologia X, dar din păcate erau pe un hard disk care-a crăpat". Absolut penibil, mai ales cand auzi asta de două ori intr-o zi. Nu mi se pare o bună idee să iţi iei potenţialii angajatori de proşti.

Bine, toate astea se duc pe pl cand patronul hotărăşte să-l angajeze pe un amărat de gogoşar care avusese cele mai mici pretenţii salariale :(. Deh, politica pll.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Djinn » Dum Mai 14, 2006 11:53 am

pai da, conteaza si postul pentru care te prezinti. Daca esti botonar ((c) dana?) apai costumu nu e necesar, doar sa nu vii neingrijit, cu blugi rupti sau mai stiu eu ce... finca totusi, nu cred ca ai vrea sa lucrezi in echipa cu unu care nu se ingrijeste :P
Daca vii pentru un post care presupune si relatii cu clientii, apai e recomandabil sa bagi o tzoala mai acatarii pe tine :D
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde monserat » Mie Mai 17, 2006 3:53 am

Prima impresie intotdeauna conteaza indiferent de pozitia pentru care ai aplicat sau pentru care ai ajuns la interviu.Adevarul ii ca nu toti i-au inn considerare acest lucru ,dar ce ne costa sau ce va costa sa mergeti bine imbracati la interviu,poate noi consideram asta ridicol dar persoanele care ne i-au interviul nu.
Credinta castiga cel mai mult,umilinta primeste cel mai mult,dragostea insa lucreaza cel mai mult
Avatar utilizator
monserat
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Vin Oct 14, 2005 11:00 pm

Mesajde Necko » Mie Mai 17, 2006 5:02 am

monserat scrie:Prima impresie intotdeauna conteaza ... .Adevarul ii ca nu toti i-au inn considerare acest lucru ,dar ce ne costa... poate noi consideram asta ridicol dar persoanele care ne i-au interviul nu.


ei, da! mare adevar graiesti! prima impresie conteaza intotdeauna. pina iti vei alege hainele pentru interviu, eu zic sa iti alegi cuvintele, sa faci citeva culegeri de exercitii gramaticale si apoi poti deschide sifonierul.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Mai 17, 2006 10:19 am

cemi place mie de ominii care la 18 ani isi dau cu parerea despre angajati si angajatori.
nenea necko, shhhhh, ca daca sapuca de gramatica nu mai are cand sa invete pentru bac.
monserate, nasculta pe nenea asta rautacios
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Necko » Mie Mai 17, 2006 10:30 am

sa ce? pentru ce? tinara jeneratie n-are nevoie de bac. tinara jeneratie sparge tot. inclusiv pujculitele cu bani ale babacilor.

ei, ziceam si io asa, ca cine stie?! o fi monseratu frun fraier care ma crede si s-apuca de nvatzat.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Mai 17, 2006 10:38 am

ce uom este nene. ce om. monserate nul asculta, nu ejti fraer. Gramatica sanvete aia de nare cacicaval acasa si costume armanii de 3000 de para daia noi.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde mindrulita » Mie Mai 17, 2006 12:02 pm

lasati gramatica ceea in pace ! provocati cosmaruri omului, acu il faceti sa-si aduca aminte de scoala generala, ca la liceu parca n-am mai facut gramatica, asa era pe vremea mea, in era comunista.

la ultimul interviu, acu fo 8-9 ani, m-am imbracat civilizat, am tras pe mine o fusta neagra si camasa + sacou vernil, adica o nuanta pastelata, da’ desteptii de manageri s-au apucat sa ma-ntrebe de ce m-am imbracat asa, si daca imi place culoarea aia, si ce imi inspira culoarea aia, si daca mi-as face concediul unde m-as duce, la mare sau la munte...
testul psiho il dadusem cu citeva zile inainte, nu stiu daca era nevoie de gargara asta ptr. job in dtp sau se dadeau ei mari psihologi, noroc ca m-am stapinit, am zis sa le cint in struna ca oricum nu ar fi fost sefii mei directi, si bine am facut.
am scapat de ei, acu sunt pensionari, nu mai streseaza pe nimeni cu pasarelele lor, am ramas cu alti nebuni.
mindrulita
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 14, 2006 1:00 pm
Localitate: la oras !

Mesajde eyewitness » Mie Mai 17, 2006 2:27 pm

dar ce ne costa sau ce va costa sa mergeti bine imbracati la interviu


stimabile, definejte notiunea de "bine inbracat". te referi la numaru de flanele si izmene sau la aspectu legat de moda, tzuale firmate etc?

uite, iubi a mea poa sa-si puna prosuapele de vase in juru tzatzelor si a cuapselor, sa incalte nijte shlapi si sa se prezinte la interviu. sigur ar face inpresie :D

mandrulitzo, sper pentru viitoru tau, sa nu te prezinti la frun interviu si sa faci slalom printre "ie multe" sau "iele are dreptate" :D

in plus gramatica nu este o disciplina precum botanica, o inveti intr-a cincea si intr-a sasea o uiti ca oricum nu se optserveaza ci ie semnatura ta in cercul de prieteni, de coleji si chiar mai mult, in societate. jaba tii o prelejere in fata unei audiente despre fuziune atomica daca le spui uaminilor ca "atomii ie draguti si jucausi" :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde pacha » Vin Mai 19, 2006 8:57 am

Necko-"ei, ziceam si io asa, ca cine stie?! o fi monseratu frun fraier care ma crede si s-apuca de nvatzat."

Asa le spun si eu prietenilor copiilor mei."mah trebuie sa crezi ce-ti spun eu,ca eu nu sunt tac-tu"
Mandrulita-"ca la liceu parca n-am mai facut gramatica, asa era pe vremea mea, in era comunista."

Se facea gramatica din greu.Cum naiba sa uiti asa ceva.
Eyewitness-"o inveti intr-a cincea si intr-a sasea o uiti ca oricum nu se optserveaza ci ie semnatura ta in cercul de prieteni, de coleji si chiar mai mult, in societate. jaba tii o prelejere in fata unei audiente despre fuziune atomica daca le spui uaminilor ca "atomii ie draguti si jucausi"

Mi-a placut exprimarea !

Si la subiect:chiar si mie imi place cand sunt imbracat decent si elegant(lucru rar din pacatea).De ce sa nu faca impresie buna si la un interviu ?.

Cam acum doi ani am sustinut un interviu la un francez (am eu ceva cu astia)
si desi nu arata ca baga in seama aceste lucruri el era imbracat la costum,corect,calcat,spreyat,barbierit.....
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori