aceste nerusinari

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Mesajde kant emir » Dum Iun 18, 2006 8:19 pm

shiona scrie:el de fapt vrea o lume/tara perfecta

sin ella scrie:daca nu cotizezi la biserica nu-ti ingroapa mortii in cimitir, nu-ti boteaza copiii si ciuciu casatorie religioasa

nici-nici
adica: peste tot, biserica aduna parale de la popor, numai ca una e "taxa" pentru serviciile obisnuite (cununie, botez, ingropaciune, etc), alta e "simbria" anuala pe care o impune institutzia bisericeasca (o contributzie baneasca, nu mare lucru) si alta este colectarea de fonduri si constructzia de noi (si, de cele mai multe ori ne-necesare) biserici. Nu ma intereseaza obiceiurile pamantului - sunt prea vechi si impamantenite, ci risipa care se face in aceste vremuri de calicie generalizata. Ce treaba as avea eu cu ctitoriile lui becali?
atata ma framanta: ca e abuz sa te lafaiesti in constructii noi si scumpe cand lumea nu prea are ce manca!
nici tu nu jtii de fapt ce vrei

satenii din cea Angola: daca si-ar dori cu adevarata ardoare sa aiba catedrala lor, si asta le-ar motiva toate sacrificiile - ar fi o chestie. Dar nu sa se apuce nushce popa ambitzios sa ii convinga ca e mai important sa aiba o mandretze de biserica nou-noutza, decat sa isi alfabetizeze plozii, sau sa se imbrace si sa se spele (marog, sa se civilizeze). Nu vine popa cu pistolul, dar te convinge el cumva ca "trebuie facut", ca la manipulat se pricep multi - pana la urma dai de rushine, ca romanu stie si de rushine. Doar n-o sa umble popa sa adune bani sa construiasca o scoala (stii ca, in urma cu cativa ani, niste copilasi care mergeau la scoala printr-o padure au fost mancati de lupi? s-au gasit numai cizmele de cauciuc de la ei), lui biserica ii trebe! si macar daca s-ar construi acolo unde nu sunt deloc (sate izolate), dar se costruiesc la fiecare trei-patru strazi (in orase zic), si cate doua in aceeasi curte.

si n-am zis numai de biserici si farmacii, am mai pomenit si alte mizerii - uite, reiau, ca se leaga (motivarea efortului):
scoala in care s-au cheltuit cateva miliarde bune (cheltuieli "extra", nu cotidienele) isi rasplateste premiantzii cu diplome xeroxate alb-negru! adica un elev (caz cat se poate de real!) care are media generala 10, care a participat la cel putin doua olimpiade (si rezultate serioase, nu simpla participare!) si nushce alte concursuri si concursuletze (concret - elevul cu pricina a fost chemat de cel putzin cinci ori la masa "prezidiului", sa primeasca diplomele si felicitarile) nu putea sa primeasca niste diplome tiparite? dar cat ar fi putut sa coste niste diplome adevarate? cu un milon (din cel vechi) isi faceau doua sacoshe de diplome adevarate, nu simulacrele acelea din hartie ordinara. Asta zic eu nerusinare si meschinarie, cand potzi sa spanzuri (fara stres) niste sume serioase pe diverse (chiar si numai "protocolul" inghite niste banutzi!), dar te calicesti la flecustetzele cu care ii recompensezi pe cei cu care te mandresti.

Iar daca stam sa socotim (cat se poate de estimativ, ca nu avem detalii) banii inghititi de cele (nerusinat de multe) biserici, sedii de banci, farmacii supermoderne, "Case de asigurari de sanatate", "Case ale sportului" (nu zic de salile de sport, ci de cladirile luxoase de "protocol") cred ca ajungem la o suma care ar rezolva problema medicamentelor gratuite, ori ar rotunji pensiile acelea caraghioase, ori cate alte probleme care ii sufoca pe cei "defavorizati".

Si nu, n-ar fi o lume perfecta, dar poate ca nu s-ar mai muri la cozi, ori din cauza ca satul nu are medic, ori din cauza ca nu a putut ajunge salvarea la vreme.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Lun Iun 19, 2006 8:38 pm

P.S.D-istule : :nop:
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori