notari ... legi ... abuzuri ...

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

notari ... legi ... abuzuri ...

Mesajde Mat » Lun Iul 03, 2006 11:14 am

Am fost acum cateva zile la un notar si i-am solicitat o copie legalizata dupa o hartie scrisa de mine (deci un inscris sub semnatura privata) ... si m-a refuzat.

Conform art. 45 din legea 36, "Notarul public nu poate refuza indeplinirea actului notarial solicitat decat in conditiile indeplinite la art. 6"
.... care art. 6 zice ca "in cazul in care actul solicitat este contrar legii si bunelor moravuri, notarul public va refuza intocmirea lui" etc ..

...in orice caz am avut niste discutii cu notarul respectiv (i-am cerut o incheiere de respingere conform art. 51 pe care chiar n-a vrut sa mi-o dea de nici un fel) in urma carora nu vrea sa-mi mai legalizeze nimic (nici macar o copie dupa diploma de inginer, de exemplu). Deci cum intru pe usa imi zice ca "nu" A-) , ceea ce mi se pare un abuz, deci contravine clar cu art. 45.

Se pricepe cineva? .. as avea unde sa-l reclam (daca mi-ar fi dat incheiere de respingere, ar fi trebuit sa-mi scrie pe ea calea de atac la judecatorie ... dar nu mi-a dat :n: ) ... sau tot ce pot sa fac e sa ma multumesc cu faptul ca in Romania legea nu valoreaza nimic? .. .pareri? .. :)
Avatar utilizator
Mat
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Iul 03, 2006 11:34 am

teoretic poti (nu am detaliile necesare, dar se pot afla usor), dar practic nu ai nicio sansa (toata "elita" asta - notari, judecatori, avocati - rontzaie acelasi os; daca icerci sa ataci pe unul dintre ei, toti - adica si cei care ar trebui sa iti faca dreptate - se vor simti atacati)
mergi la alt notar, e mai simplu (fara cheltuiala, fara stres suplimentar)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde bau_bau » Lun Mai 21, 2007 8:12 pm

Legalizarea presupunand certificarea faptului ca inscrisurile prezentate de parti sunt originale, iar inscrisul in speta provenind nu de la o autoritate, ci de la o persoana fizica, notarul cu pricina a avut dreptate sa nu ti-l legalizeze.
Daca vrei sa te convingi, du-te la Camera Notarilor Publici din localitatea respectiva.
You can run, but you can't hyde!
Avatar utilizator
bau_bau
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Mai 20, 2007 11:00 pm


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori