Scandalul Mona Muscă şi dosarele Securităţii

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Scandalul Mona Muscă şi dosarele Securităţii

Mesajde stefan » Sâm Aug 26, 2006 10:27 am

Din cate ţin minte, nu am avut incă un thread numai despre dosarele Securităţii, aşa că eu zic că scandalul Mona Muscă (deşi pare a nu mai fi in actualitate) e un bun prilej.

Să spun pentru inceput că nu mi-am propus niciodată să apăr Securitatea, sau să susţin teoria atat de dragă lui Cristoiu cum că exista o Securitate bună şi una rea; a, că diferiţi securişti au făcut mai mult sau mai puţin rău, asta da. Dar principala menire a Securităţii, aşa cum o inţeleg eu, era să se ocupe de suprimarea oricărei dizidenţe anti-PCR sau anti-Ceaşcă, atat in interiorul ţării, ca şi in afară (vezi atentatele impotriva Europei Libere).

Mi se pare ciudat că:
1) nu există o ierarhizare a culpei. Un angajament e una, dar important e şi ce conţineau notele date, dacă prin ele s-a făcut rău cuiva. Lucrul ăsta ar fi util mai ales dacă e adevărat ce se spune, că 60% dintre politicieni au colaborat cu Securitatea. In plus, nu ştiu dacă angajamentul per se inseamnă că ai făcut poliţie politică.
2) se vorbeşte despre informatori, dar nu despre securişti; informatorii au fost cel mult nişte complici, mi se pare o chestie elementară ca principalii vinovaţi să fie cei lustraţi şi de-abia dup-aia colaboratorii lor.
3) pană una alta problema nu este colaborarea cu Securitatea, ci moralitatea. Toată lumea vorbeşte de "asanare morală". In condiţiile astea, vin şi vă intreb, ce e mai imoral: un nene care rămane deputat (sau senator, ce plm e) după ce nevastă-sa omoară o familie intreagă cu jeepul sau cineva care a dat o notă informativă nefavorabilă, iar cel vizat a fost chemat la o vizită la Securitate? Şi-n plus, nu e cam utopic să vorbim de moralitate in politică? Şi-n plusplus, de cand faptul că cineva nu a colaborat cu Securitatea e o garanţie că respectivul e un individ moral?

După părerea mea, principala culpă a Monei Muscă (aşa cum o deduc din faptele cunoscute azi) este faptul că a minţit cand a fost intrebată dacă a colaborat cu Securitatea. Astfel, nu putem şti dacă nu a fost cumva şantajată in trecut - Constantinescu chiar afirma că Mircea Ionescu-Quintus era şantajat pe vremuri de CVT cu dosarul. Minciuna respectivă nu e un lucru mic, dar consider că datele pe care le aveam deocamdată nu indică faptul că cineva ar fi avut de suferit de pe urma notelor Monei Muscă.

Sunt pentru deschiderea dosarelor, deoarece aşa putem afla cine este şantajabil, sau cine avea relaţii bune cu Securitatea şi sunt şanse să le aibă şi acum. Dar sunt şi pentru o distingere clară a culpei după caz.

Nu sunt de părerea unor imbecili gen Liiceanu, care susţin că pană şi femeile de serviciu care spălau pe jos la Securitate sunt vinovate. Idealismul excesiv (şi făţarnic - oare ce părere o avea despre scrisoarea umilitoare trimisă de Pleşu lui Ceaşcă?) nu cred că poate fi util - mai ales că s-ar putea să ne alegem cu un parlament plin de hoţi şi criminali, dar care, vezi Doamne, n-au colaborat cu Securitatea, deci au "garanţia moralităţii".

Ca o ultimă justificare pentru faptul că subiectul e mai complex decat pare, mi se pare cel puţin jenant că Mona Muscă e acum etichetată drept turnătoare, iar un nemernic ca Gabriel Andreescu este etichetat "dizident". Nu vi se pare ceva greşit?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Invincible » Vin Sep 01, 2006 6:48 pm

Nu stiu daca V Tudor il santaja pe Tzapu cu vreun dosar, insa e sigur ca Tzapu i-a fabricat un angajament lui Vadim
http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=492348&postcount=155

Ce zici de Basescu? Multi zic, ca a fost turnator fruntas. el zice sa-i aducem dosarul. flota nu vrea sa i-o aducem?

Musca, e victima a rafuielilor politice. Daca nu era razboi intre Cotroceni si Victoria nu s-ar fi aflat nimic de Musca.
Desecretizarea e folosita ca arma politica. Restul, gargara.
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde stefan » Sâm Sep 02, 2006 2:35 pm

Nu Constantinescu era şantajat, ci Mircea Ionescu-Quintus. Cat despre Vadim, e treaba ta dacă tu vrei să te incăpăţanezi să crezi că un om care se intalnea in mod regulat cu generali de Securitate, care a avut şi incă are securişti de marcă in partid (vezi Merce), care a spus că nu-l deranjează securiştii la el in partid, care a scris la organul oficial al Securităţii ("Săptămana"), nu a colaborat cu Securitatea, apăi nu pot să zic decat că eşti cam... naiv. N-ai decat să perseverezi in... naivitatea ta dar nu ne considera şi pe noi la fel.

Iar Băsescu e foarte posibil să aibă lucruri pe care să şi le reproşeze, dar n-a fost nici pe departe atat de apropiat de Securitate ca CVT.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde mirciox » Vin Sep 15, 2006 1:34 pm

Ma fratilor...ce dracu vorbiti si aici de subiectul asta?asta e cea mai mare prostie care o poate face romanul...de 17 ani cine a fost si cine nu a fost securist sau a colaborat cu ea...las-o in poola mea de treaba...asa era sistemul..si eu si tu si oricare pe vremea cealalta , daca ti se cerea ceva info o dadeai ca altfel dadeai de belea...si daca o dadeai puteai sa te dezvolti frumos si rapid in cariera ta oricare ar fi aia...asa ca oricare am fi colaborat(sau spuneti voi...fiti viteji si spuneti ca voi mai bine in puscarie decat sa torni), fie ca spuneati adevaruri sau minciuni...aveati un avantaj, iar invers un ENORM dezavantaj.Daca Mona Musca a facut treaba in Romania...ce treaba au astia ca a colaborat or ba cu securitatea...abia astept sa plec din tara asta de oamenii tampiti care doar isi apara interese si baga asta ca si praf in ochi de vreo 17 ani...Fuck U Romania!
mirciox
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 17, 2006 9:04 pm
Localitate: out of space..

Mesajde gaga » Vin Sep 15, 2006 7:39 pm

unu la mana, legat de asta:

daca ti se cerea ceva info o dadeai ca altfel dadeai de belea...


spui numai prostii in necunostinta de cauza si neinformat fiind.

Daca Mona Musca a facut treaba in Romania...ce treaba au astia ca a colaborat or ba cu securitatea...


presupunem (dar numai presupunem) ca datorita unui x turnator care a avut boala pe tine (ca nu era musai sa fii contra ca sa ai parte de parnaie) ai facut niste ani de detentie politica. daca nu stii ce e aia iti povestesc eu.

si total intamplator afli dupa niste ani ca persoana care te-a bagat in belea e (deci repet, presupunem) mona musca. probabil ca patriotismul din tine va striga: ce daca eu nu mai am ficat, un ochi si-o mana, ea a facut treaba pentru romania, ce daca eu am o pensie mizera, ea a facut treaba pentru romania. uraaaaaa, traiascaaaaaa.

abia astept sa plec din tara asta


cine te tine? stii cat de usor se iese din tzara? drum bun, sa ne scrii.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde kant emir » Sâm Sep 16, 2006 5:39 am

Fuck U Romania!

creca si ia te iubeste. tot asa

la subiect: Mona Musca este unul dintre personajele (politice) pentru care am avut simpatie si respect; cand am aflat ca a semnat si ea un angajament, intrebarea din mintea mea a fost asta: de ce n-a recunoscut singurica? de ce s-a expus "demascarii"? nu era mai cinstit (si, bineinteles, infinit mai practic pentru ea) sa recunoasca din vreme, sa nu mai stea la mana nimanui?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde mirciox » Sâm Sep 16, 2006 2:17 pm

Scandalul asta trebuia sa se termine acu vreo 10 ani ...daca nu si mai bine de 10 ani, dar avand in vedere ca CNSAS dispune de unele fonduri se tot lafaie cu prostia asta de "demascare" pt a face o gramada de bani si a da umpic de praf in ochi tarii si omului de rand care o sa se uite la TV si o sa zica:"UAUUU...nici nu m-as fi gandit"...totul e o mare mascarada si mai mult de jumate din cei care au colaborat ori sunt morti ori asteapta asta la pat.
creca si ia te iubeste. tot asa

Scuze mai kant emir: BRAVO ROMANIA!!! :*
mirciox
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 17, 2006 9:04 pm
Localitate: out of space..

Mesajde kant emir » Sâm Sep 16, 2006 2:43 pm

Romania este (si va fi mereu) mai presus de "bravo" si de "fuck"
si stii de ce? pentru ca nu e doar mizerie si nici doar "picior de plai", ci este un popor (stii tu, multi oameni, multe suflete, fiecare cu bucuriile si tristetile lui - si toti impreuna cu durerile si satisfactiile neamului), o tara cu istorie si personalitati

deci nu-mi trebuie (mie) scuze
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde mirciox » Sâm Sep 16, 2006 4:17 pm

Stai ca s-a inteles gresit,nu am negat ca suntem o tara cu istorie , un popor si asa mai incolo, m-am nascut aici si imi iubesc tara.Ma refeream la chestia asta cu securistii, cei care au colaborat, turnatori si asa mai incolo, asta trebuia facuta acu vreo 17 ani...prin 1990 nu sa persiste subiectul asta in 2006, ca altii sa stea frumos in fotoliu cu paharul in fata sa rada cat de prost e romanul si ce frumos i se poate manca banul, la asta ma refeream.Ar cam trebui sa ne apucam de treaba si nu sa frecam menta sub tot felul de pretexte...altfel o sa intram frumos in UE si o sa fim ghetoul UE-ului...ceea ce ar fi cam trist pt unii care viseaza la ceva frumos si nu pot face nimic din simpla cauza ca nu se conformeaza sistemului.
mirciox
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 17, 2006 9:04 pm
Localitate: out of space..

Mesajde kant emir » Sâm Sep 16, 2006 4:32 pm

bine mah, esti iertat: mergi si nu mai pacatui!

despre curatenie si inlaturarea securistilor (colaboratori, turnatori si alte lichele): da, ar fi trebuit facut iute (in 90) acest pas, fara selectie si fara mila; am fi scapat de multe dintre nenorocirile care ni s-au servit si indesat pe gat
am zis "fara mila" pentru ca toti cei care au colaborat, realmente, cu organele, au avut beneficii (oricare ar fi fost natura acestor beneficii); daca au facut-o "de frica" sau constransi in vreun fel oarecare - tot aia e! macar recunosterea pacatelor ar fi fost un prim pas spre absolvire (chiar si la nivel de clasa - turnatorii, daca nu la nivel de indivizi). Dar cine sa o faca? cine sa renunte la cascaval?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde mirciox » Dum Sep 17, 2006 5:39 pm

"de frica" sau constransi in vreun fel oarecare - tot aia e!

aici vroiam sa ajung...pai nu e tot aia
mirciox
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 17, 2006 9:04 pm
Localitate: out of space..

Mesajde kant emir » Dum Sep 17, 2006 6:10 pm

ba da, e tot aia; diferenta este nesemnificativa - vorbim de fapte, de angajamente: ai semnat sau nu? ai colaborat sau nu? ai turnat sau nu? nuantarea raspunsului nu schimba fapta
pilda de raspun: am turnat, dar am facut-o cu regret, ma durea sufletu-n mine, apruape ca am plans de fro doo ori
merge?


sa dezvolt umpic? hai, dara, se nu jucam de-a scenariul
te cheama ofitzeru si-ti sopteste suav: "ia poftim de semneaza mataluta hartiuta asta, cum ca saptamanal o sa dai notite despre ce se discuta la tine in birou, ce zice si ce face colegu X" "-vai cum va-nchipuiti ca as putea? io nu, niciodata!" si el mai zice "ei hai lasa, ca n-o sa fie greu, nu trebuie decat sa respecti legea, n-ai de ce sa-ti faci probleme de constiinta; in plus, uite ca noi avem pentru matale niscai avantaje: o satz creasca veniturile, fata matale o sa poata sa intre la facultate (ca de nu semnezi, garantat nu intra!), fecioru matale care termina anu asta o sa ia repartitie in Bucuresti (ca alfel nordu Moldovei, or Valea Jiului il papa), soacra matale care intra maine in operatie o sa se trezeasca din anestezie (alfel, cum i-a fi norocu - sa nu ramana paralizata, duamne ferejte!); nu te grabi cu raspunsu, du-te si gandeste-te o juma de ora si vii si-mi spui" si tu faci "ups!", si inghiti in sec, si parca ti se face frig, si zici "mmmpoi.. datz sa semnez, ce sa mai viu iar!"
bun: ai semnat, te apuci de treaba - dai notitele periodic, n-ai ce sa faci, te temi pentru tine si ai tai - poate sa fie de inteles, poti sa traiesti cu asta; doar ca notitele alea pot fi formale (umpli o juma de pagina cu nimicuri si basta! nu stie nimeni ce zice colegu X cand sunteti doar voi doi, nu? n-o sa te apuci sa-l infunzi ca a zis nush ce banc, sau ca si-a exprimat oarece nemultumiri), sau pot sa fie constiincioase: amanuntite, detaliate - numa bune de bagat omu in parnae (si-ti zici ca nu faci decat sa respecti legea, sa demasti dusmanu de clasa, nu? izi)


ei, io zic asa: oricare dintre variante ar fi fost (lasam deoparte refuzul categoric, ala nu e pentru oameni, ala ie pentru sfinti!), omul a semnat si a turnat - deci a fost "colaborator", da? cinstit ar fi sa recunosca, sa-si asume pacatele (mici sau mari, cum or fi ele)
despre Mona Musca: nu s-a demonstrat ca ar fi facut rau cuiva (brava ei, aplauze!), dar uite ca a fost "demascata" - daca ea ar fi recunoscut la vreme ("da' domle, am semnat angajamentul, ca n-am putut sa evit!") n-ar mai fi trecut prin umilinta "deconspirarii"; in plus, cred ca nu prea ar fi avut de suferit cariera ei - de ce s-a complicat? singurul raspuns care pare sa se impuna ar fi: a turnat, a facut cu adevarat rau cuiva, nu trebuie decat sa asteptam si o sa aflam si detaliile
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Sep 17, 2006 6:22 pm

Kantemir: de ce n-a recunoscut singurica?

Nu numai ca n-a recunoscut, dar a mai si acuzat de colaborare. Pe scurt, securista striga "securitii!".

O sa revin cu o postare de... 20 000 caractere.
Stefane, Quinrus n-a fost colaborator. --- data viitoare.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde mirciox » Lun Sep 18, 2006 10:24 am

Da kant emir, ai dreptate...dar precum ai spus si tu, dca ei vroiau sa colaborezi cu ei, atunci tu erai constrans sa faci asta vrand nevrand...si sa nu uitam ca Mona Musca avea o oarecare pozitite pe vremea aceea in lumea intelectuala, fiind profesor universitar si predand romana la studentii straini, tu nu puteai sa vi cu o informatie de genu, ala a scris cu stanga si ala a scris cu dreapta...trebuia ceva mai mult.Nu o sa uit o vorba a unei personalitati care spunea: Avem nevoie de 20 de ani sa invatam democratia, Silviu Brucan...sa ii fie tarana usoara.Sunt ferm convins ca CNSAS tot o sa faca bani in continuare pana cand cineva nu o sa faca ceva in privinta asta, eu unul as da public toate dosarele...vrei sa vezi ceva, usa e deschisa...si de aici incolo hai sa facem treaba si sa uitam trecutul pt ca el nu o sa se schimbe, comunismul a existat sub o forma foarte dura la noi in tara si nu avem pe cine sa dam vina pt ca cei care au fost vinovati poate stau si acum frumos intr-un fotoliu si baga un zambet arogant la discutiile de genul iar in gandul lor spun :"ce stiti voi?".
mirciox
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Lun Apr 17, 2006 9:04 pm
Localitate: out of space..

Mesajde Invincible » Mar Sep 19, 2006 7:14 pm

Kantemire, dupa parerea mea, Mona Musca este un politician si un intelectual de mucava! Ca politician, s-a „impus“ printr-un soi de „cumsecadenie“ simulata (ca da bine la electoratul feminin, iubitor de telenovele si de emisiuni gen „Din dragoste“ si „Iarta-ma!“). Aproape ca nu exista emisiune cu tema politica fara d-na Musca pe care sa nu se auda, in fapt de seara sau la ceas tarziu din noapte, frazele pretioase ale doamnei indragite de domnia ta. Pretutindeni si oricand, d-na Mona Musca, debordand de sfiosenie si modestie, ne gadila urechile cu disonante fonetice, precum: „dragoste platonica care“,„formatiunea politica care“,„vreau sa spun ca, ca cetatean roman“ si multe, (foarte) multe altele.
„Meritele“ politice ale cacofonicei deputate PNL se reduc la insistenta cu care isi etala admiratia fata de prestatia prezidentului Traian, cot la cot si umar la umar cu cei 2 liberali, cazuti, ca si ’mneaei, in transa pro-basesciana: Theodor Stolojan si Valeriu Stoica. In fine, ca intelectual, d-na Musca isi poate revendica, fara teama, cascada de cacofonii deja amintite (impardonabile la un cercetator al Institutului de Lingvistica al Academiei Romane!), cu care isi „agrementa“, invariabil, discursurile schioape, si iesirile (pe cat de dese, pe atat de anoste) in presa.
Pana sa fie prinsa in plasa, Musca ne-a dovedit ca nu este straina de actorie. Era unul dintre cei mai furiosi luptatori impotriva comunismului, de dupa 1989, si facea parte dintre cei care zilnic apareau pe ecranele televizoarelor, infatisandu-se drept slujitori ai democratiei de cand s-au nascut, acuzand violent in stanga si in dreapta. In fine, s-a dovedit a fi o turnatoare a Securitatii, cu acte in regula.
-----------
----------
----------
Stefane, ia uite ce zice asta despre Quintus:


nota administrativa: eliminat partea de propaganda. Pe scurt, Vadim zice că Ionescu-Quintus n-ar fi fost informator, şi că ar avea cu ce dovedi asta.

Chiar, romare n-are arhivă online? De ce oare?
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Invincible » Mar Sep 19, 2006 7:15 pm

Tin la dispozitia CNSAS xerocopiile acestor documente. Paralel cu supravegherea permanenta, Securitatea a incercat - asa cum a incercat si cu alti membri de frunte ai fostelor partide istorice - sa-l racoleze pe Mircea Ionescu-Quintus, pentru a-l transforma in informator al ei. Nu a reusit. In Arhiva SRI Prahova, in 1996, am cercetat un dosar cu titulatura (scrisa cu creion rosu pe coperta) Ionescu-Quintus Mircea (am cerut aprobarea cercetarii acestui dosar pentru ca lucram la monografia 8 noiembrie 1945, volumul aparind sub egida Academiei Romane in anul 2000). Printre alte documente, am gasit si un raport al unui locotenent de Securitate catre seful din acel moment al Securitatii Prahova, colonelul Mauriciu Strul. Raportul data din 1952. Locotenentul informa ca, in virtutea ordinului pe care-l primise de la Mauriciu Strul, a incercat, in mai multe rinduri, sa-l racoleze pe Mircea Ionescu-Quintus pentru a deveni informator al Securitatii. Dar, raporta locotenentul, „numitul a refuzat de fiecare data, dovada a faptului ca este un inrait reactionar, adversar al regimului nostru democrat-popular“. Asadar, incercarile de racolare au esuat, „subiectul“ respingindu-le de fiecare data. Ca urmare, va fi arestat si trimis la Canal. Mentionez faptul ca, spre deosebire de Arhiva SRI din Bucuresti, unde mi s-a dat voie sa copiez la xerox toate materialele care ma interesau, la Arhiva SRI din Ploiesti nu am primit aceasta invoire; de aceea, nu pot oferi si xerocopii. Dar, dosarul poate fi cerut la sursa. Securitatea a avut 3 perioade distincte in activitatea sa. Pina in 1955 a fost perioada celei mai dure represiuni - cu arestari masive si fara nici un motiv, deportari, asasinate. Intre 1955-1965 a intervenit o anumita relaxare. Dupa 1965, represiunea a imbracat forme violente in foarte rare cazuri. Avind in vedere aceste caracteristici, un om - precum dl. Mircea Ionescu-Quintus - care a rezistat insistentelor Securitatii de a-l racola in perioada celei mai dure represiuni, alegind sa se duca la Canal decit sa-si incalce principiile morale, in nici un caz nu ar fi renuntat la aceste principii in celelalte doua perioade, atunci cind represiunea avea forme mult mai blinde. Confuzia ce se face astazi intre declaratii date la cererea Securitatii si informari scrise adesea pentru bani, este voita si face parte din lupta pentru discreditarea cit mai multor adversari politici. Confuzia voita este de condamnat. Prof. univ. dr. Petre Turlea
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Oct 04, 2006 6:28 pm

Un articol foarte interesant despre turnătorie şi turnători in "Evenimentul Zilei" de azi, in mare parte constand dintr-o scrisoare a lui Virgil Tănase către ziar. Mi-a plăcut pentru că susţine multe lucruri de bun simţ ce par a scăpa multor oameni in ziua de azi.

Povestea omului, pe scurt, e că a fost unul dintre contestatarii sistemului, ajungand să fie trimis un securist in Franţa pentru a-l omori (pe el şi pe Goma). Totuşi, omul a semnat un angajament cu Securitatea in tinereţe, pentru a-şi putea termina studiile. In măsura in care statutul de dizident nu-i poate fi contestat, omul se leagă de mania de a condamna toată lumea care a semnat un angajament cu Securitatea, fără a ţine cont de consecinţele acelui angajament şi de modul cum a fost respectat.

Mai e interesant că vorbeşte şi de "cativa functionari bine platiti ai Europei libere care ascultau de CIA ca altii de Securitate", printre altele.

Două citate mi s-au părut de remarcat:

Punctul meu de vedere este foarte simplu : in situatia de catastrofa istorica pe care am trait-o (si pe care tinerii de azi nici nu si-o pot inchipui, ceea ce ar trebui sa-i indemne la moderatie) au fost cinstiti cei care au rezistat pana la limita puterii lor..., ori pe aceasta n-o stie decat fiecare pe a lui.

Cunosc indivizi care n-au facut compromisuri cu regimul totalitar (pentru ca n-au avut ocazia, pentru ca regimul nu era interesat de nimicnicia lor) dar care sunt, pentru mine, funciar jigodii, in timp ce altii, care au trebuit sa plece capul, au in continuare stima mea.


şi ultimul paragraf:

Din inaltimea varstei pe care o am si pe care pot sa o invoc pentru ca am dobandit-o fara merit, imi ingadui sa va spun ca atunci cand sunteti rugati sa priviti inapoi e pentru ca cei care va indeamna s-o faceti nu vor cu nici un chip sa priviti inainte, cum ar fi firesc.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Vin Oct 06, 2006 8:02 pm

Şi din acelaşi ciclu al discuţiilor despre informatorii Securităţii, un articol de azi din "Cotidianul": Johnny Răducanu a cantat la Securitate.

Titlul duce iar cu gandul la "vanătoare de vrăjitoare", deşi din articol nu rezultă că informările respective ar putea fi incadrate la "poliţie politică". Cat despre faptul că a putut scoate discuri pe vremea odiosului, spre deosebire de alţii... e adevărat că pare a fi avut parte de anumite avantaje, dar nu văd dovada că s-a injosit pentru asta...

De fapt, e poate mai interesantă povestea hazlie de la sfarşitul articolului, cu nenea ăla pe care-l chema Nicolae Manolescu şi stătea la cateva blocuri de criticul literar cu acelaşi nume, şi care a fost filat din greşeală, datorită coincidenţei de nume.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde OvidiuBufnila » Sâm Mar 17, 2007 12:37 pm

1. Mona Musca Secret Story e legata de Razboiul Rece.
2. Informatorii erau legati prin Legea Secretului de Stat. Se poate gasi. N-o invoca nimeni ca n-au timp.
3. Tot ceea ce se intampla astazi se numeste Reconversie Informationala Geostrategica: RIG.
Avatar utilizator
OvidiuBufnila
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Joi Sep 21, 2006 11:00 pm

Mesajde pacha » Sâm Mar 17, 2007 11:38 pm

Mai da-o dracului,m-ai ucis,chiar?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde YouDare4More » Mie Aug 01, 2007 2:02 pm

un deputat ceausist ce s-a dat de trei ori peste cap si a devenit reformator... asta e drumul spre birocratie? cititi "De la Iliescu la Basescu si retur" sau A.C.
Libertatea cuiva de a-si flutura pumnii e limitata doar de varful nasului celorlalti. {Popper}
YouDare4More
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Iul 25, 2007 10:45 pm
Localitate: Iasi


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori