vai, ce draci am!

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

vai, ce draci am!

Mesajde kant emir » Mie Dec 20, 2006 7:13 pm

Am auzit azi o poveste simpla (ca n-are nimic spectaculos, dimpotriva chiar) si tristutza:
Un copil (10-12 ani), crescut de rubedenii (ca parintii sunt la munca, prin vreo Italie ori Spanie), era grozav de fudul si de bucuros in ultimele zile - parintii lui au aranjat lucrurile in asa fel incat sa-si ia plodul la ei, pentru toata vacanta de iarna; ce mai, se anuntau sarbatori de vis pentru el, nerabdarea si emotia il tineau tensionat si agitat; si-a facut bagajelul, s-a invoit de la scoala pentru cateva zile (plecarea era inainte de vacanta) si a plecat.
Ieri, la scoala, eroul nostru - prezent ca toti prezentii! "ce-i cu tine, mai copile, nu trebuia sa fii deja la parintii tai?" si el zambeste asa, incurcat si cu pretinsa veselie si nepasare si zice ca n-a ajuns decat pana la vama romaneasca - acolo vamesul cel vigilent a observat ca pe procura nu este specificat numarul de zile de sedere in strainatate si l-a intors - "dar bine ma, asta se scrie cu pixul, chiar si acolo, in fata vamesului, ca nu e stampila, nu e declaratie oficiala, nu trebuie sa certifice nimeni nimic, e doar o chestie care se completeaza!" si zice el, tot "vesel": "da, dar vamesul era nervos si a zis ca daca n-am completat-o la timp, nici sa n-o mai completam ca nu ma lasa sa trec"

si gata, asta a fost tot - vamesul nu le-a mai dat atentie, s-a ocupat de altcineva, iar baietasul nostru a facut cale intoarsa - cu gandurile lui necajite (probabil ca a constatat ca s-a bucurat degeaba, ca si-a facut planuri degeaba, ca s-a grozavit degeaba in fata prietenilor - n-o sa vada tari straine, n-o sa-si vada parintii, n-o sa i se mai intample nimic interesant de sarbatorile astea; dar, neavand de ales, si-a inghitit amarul si a hotarat sa incerce sa arate tuturor ca nu-i pasa)

vamesul nostru era nervos - poate nu primise destula spaga, poate il durea un dinte, poate ca avea, (cu adevarat) vreo problema serioasa - cine poate sa stie? e posibil orice, toata lumea are necazuri si suparari, dar bietul copil ce vina a avut?

si ma gandesc ca poate si noi am facut (fara sa tinem cu tot dinadinsul, doar asa, purtati de "nervi") vreodata rau cuiva, doar prin repezeala si lipsa de amabilitate, prin "nervii" nostri
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Dec 20, 2006 7:16 pm

bre io az am fo pana la pitesti sa discut cu un nene comisar de politie o cheste. Si, dupa ce ca a intarziat vro 40 de minute fatza de programu lui, odata ajuns sa discutam, m-a expediat in cam 20 de secunde. creca pe acelasi motiv ca "era stresat".

asta e functionaru cu asta merem in mUE
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Dec 20, 2006 7:26 pm

da mah, mi se rupe de nesimtiti! sau poate vrei sa luam la purecat toate categoriile de "puternici pe parcela lor"? nah, armata din spitale, acolo unde toata lumea, incepand cu portarul, asteapta spaga - poi daca or mai fi si nervosi, asa "puternici" cum se simt ei, si importanti nevoie mare, te mai si injura si te imbrancesc (am vazut ceva in genul asta), nu doar ca nu-si faca treaba si te expediaza in doojde secunde

ideea este ca si noi suntem oameni, si noi ne enervam, si noi putem strica ziua cuiva cu un cuvant sau un gest adresat (adesea aleator) cuiva strain de starea nostra - oare nu se poate face nimic? educatia nu ar trebui sa vizeze si relatiile intre simplii necunoscuti, pe strada, sau in parc, sau in troleu (adica nu neaparat cetateanu vs functionarul/autoritatile)?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Dec 20, 2006 7:30 pm

educatia nu ar trebui sa vizeze si relatiile intre simplii necunoscuti

mai ie mult panacolo kantemire...mult mult. dar creca o sa se ajunga si la noi la politetea aia falsa.

ideea este ca si noi suntem oameni, si noi ne enervam, si noi putem strica ziua cuiva cu un cuvant sau un gest adresat (adesea aleator) cuiva strain de starea nostra

clar. uneori (des) enervam chiar uameni la care tinem, asa ca ce sa ne miram de un vames/politist nervos care se razbuna pe un strain?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Ayala » Mie Dec 20, 2006 7:37 pm

tara noastra e o tara de oameni stresati, care au fost stresati de mici, care ii trateaza pe ceilalti asa cum sunt tratati ei, in marea majoritate. in alte tari o sa vezi oameni mai amabili, mai relaxati, care-ti zambesc, e mai bine, dar poate fi inselator. copilul asta e dragutz, asa cum il prezinti, dar dupa mai multe suturi de genul asta o sa se imunizeze si are sanse sa ajunga ca si cei care-l scutura. ne imunizam, devenim insensibili ca sa supravietuim.
marx zicea (parca el) ca tactica "ochi pentru ochi" ne lasa pe toti orbi.
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde RajaF » Mie Dec 20, 2006 7:46 pm

dar creca o sa se ajunga si la noi la politetea aia falsa.


Mie unul imi place politetea asta (falsa sau nu, cum o fi ea) de pe aici... si este obtinuta foarte simpu de la functionarii publici... si anume daca nu esti amabil cu clientul/cetateanul/contribuabilul care se prezinta la biroul/ghiseul tau, ai belit ciorapu ca nu mai ai loc de munca... simplu
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Dec 20, 2006 7:48 pm

copilul asta nu e "dragutz", e doar un copil care a sperat la niscai bucurie si s-a ales (total nevinovat, si in urma nesimtirii unui idiot) cu o teapa care-l ustura

nu ma intereseaza imunizarea lui (ce spui tu acolo, nu e imunizare, ci aduce mai repede cu "inrairea" - vorbesc de un procedeu practicat in armata romaneasca si de-aiurea)

da, in alte parti se zambeste (chiar si fals, cum zice memetu - numa ca ie mai bun un zambet fals decat niste draci sinceri) mai mult, popoarele sunt mai educate

nu ma intereseaza explicatiile adanc psihologice, cum ca de cand eram noi mici eram stresati - oricne si oriunde are parte de stres

eu vorbesc de educatie, shanume de deschisul ochilor la sensibilitatea celui de langa tine

edit: da rajaf, asa e (si repet, politetea profesionala -rece si falsa, cum o fi ea, tot e infinit mai buna decat marlania)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Mie Dec 20, 2006 8:01 pm

copilul e dragutz ca aparent nu se lasa doborat
da, insa educatia se face de la cateva luni si oricat ai vrea, nu poti sa ignori procesele psihologice- vezi, am aparut sa te eliberez de niste draci
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Dec 20, 2006 8:22 pm

aparent nu se lasa doborat

am sa-ti spun drept ca asta nu ma intereseaza deloc:
1) e in firea omului sa-si ascunda durerea si sa n-o impartaseasca decat celor apropiati
2) ma intereseaza cu adevarat tristetea lui (ma gandesc la dorul de parinti, la bucuria oricarui copil de a calatori, de a vedea lucruri noi si exotice etc) - cineva i-a furat vacanta
3) acel "aparent" spune mai multe decat spun eu

pe urma - despre psihologie au am niste pareri pe care n-o sa le dezvolt aici - precizez doar atat: psihologia este o stiinta tanara, iar aceasta tinerete (si lipsa de experienta) o mentine la stadiul de cvasi-stiinta

si tu (n-o zic la nervi, n-o zic nici ca sa te enervez pe tine) nu ma eliberezi de nimic
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Mie Dec 20, 2006 8:30 pm

ha ha, si pentru cine ai postat pe forum cu titlu rasunator "am draci"???
cine era vizat sa te elibereze de draci, simpla postare? si, iti dau un exemplu, daca vamesul ala ii spunea "nu, puiu, nu o sa te las sa treci, imi pare rau, uite o ciocolata ca mi-a lasat-o mosu pt tine" era mai bine?
am pus problema asa pentru ca pledezi pentru o atitudine pe care nici tu nu o ai in adevaratul sens al cuvantului
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde Sică » Mie Dec 20, 2006 8:41 pm

eu imi fac nervi ori de cate ori vad ce se intampla in tara asta de la oameni de rand pana la presedinte. Multa lume proasta in tara aceasta care se crede mai presus decat ceilalti.
Vazusem cam acum o luna la stiri o poveste despre un pensionar paralizat care iesea din casa cam de 2 ori la 2 saptamani, asta cand sotia lui se ducea pe afara si ruga un strain sa o ajute sa il poata scoate afara sa il plimbe.
Fac oameni nostri cerere la primarie ca sa se construiasca o panta pe scara pt. a putea iesi mai des afara. Primaria accepta cererea si surpriza vecini de pe scara (majoritatea oameni intre 35-45 de ani) nu accepta constructia pt. ca batranelul paralizat nu iesea pe scara sa mature pe culoar.

In noaptea aceea m-am culcat cu niste nervi cum nu am avut tot anul.

De vama si politie nici nu mai vorbesc, majoritatea romanilor au avut sigur o problema cu muisti de la politie sau de la vama
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde shiona » Mie Dec 20, 2006 8:42 pm

Adevaru-i ca daca functionarilor le-ar fi taiat din salariu altfel ar sta treburile...dar aici nu e vba numai de ei, ci de fiecare dintre noi.Cu totii simtim nevoia de a ne descarca intr-un fel sau altul, numai ca multi nu stiu cum sa o faca in asa fel incat sa nu-i faca pe cei din jur sa sufere,
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Dec 20, 2006 8:43 pm

am pus problema asa pentru ca pledezi pentru o atitudine pe care nici tu nu o ai in adevaratul sens al cuvantului

ai pus problema gresit (si asta pentru ca asa ai tu obiceiul) si n-ai inteles nimic din atitudinea mea (nici acuma, si nici alta data; poate doar cand era bascalia mai stravezie)

am ales acest titlu pentru tread pentru ca este o vorba pe care o auzi des, si care se coreleaza cu o atitudine agresiva, sau cel putin lipsita de bunavointa (sau nah, nici macar indiferenta, ci de-a dreptu rautate!)

si, daca vrei sa stii si amanunte de genul acesta, mie mi se intampla destul de rar sa "am draci"
ha ha,

iaca, imi pare bine ca te-am inveselit
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Mie Dec 20, 2006 9:54 pm

iti raspunsesem dar am pierdut mesajul pe caile bantuite ale fc-ului. ce nu pot sa nu observ e ca esti foarte sigur de lucruri care, dupa parerea mea, iti scapa. nu-i bai, tu sa fii multumit
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Dec 20, 2006 9:59 pm

ce nu pot sa nu observ e ca esti foarte sigur de lucruri care, dupa parerea mea, iti scapa

ete vez, la aya ie bune forumele, casa se contrazica uamenii
nai dreptate, ba tu nai, abarnai ce vorbejt, ba abarnainica tu
(da' daca vrei, pot, oricand, sa-mi argumentez afirmatiile)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Mie Dec 20, 2006 10:21 pm

da' daca vrei, pot, oricand, sa-mi argumentez afirmatiile

da, ar fi interesant, dar nu e locul si nu sunt convinsa ca vrei tu :)
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Dec 20, 2006 10:38 pm

hehehehehe, umpic de provocare? si de ce n-ar fi locul? si daca nu asta, atunci care alt loc ie mai bun?

cum vrei matale - si Craciun vesel (si amabil, si politicos) la tuata lumea
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Mie Dec 20, 2006 10:42 pm

pai ne luam in coarne asa, de fata cu toti? si pe langa subiect? mie-mi trebuie libertate si spatiu si confort
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Dec 20, 2006 10:44 pm

deci io am zis:
cum vrei matale

adica alegetz locu, armele si martorii - ca io imediat ma desmortzesc

(si vesca am sa sterg postu ista, ca deja ecsageram cu offtopizmu)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Dec 20, 2006 10:54 pm

dragii fetii mosului, atentie cum va zbenguiti pe coridoare si va imbranciti pe scari. propun sa luati o pauza si sa cugetati adanc. vin sarbatorile, ie vremea impacarii, trebe sa ne avem ca fratii, sa fim mai buni, mai curati, mai intelepti, (nu e cazul ayalei, ca iea este deja perfecta. vorbeam pentru kantemiru :D in plus, daca nu sunteti cuminti, mosu' o sa va aduca o platforma liberala, adica un minunat nimic, ceea ce nu doriti sa vi se intample.
ma gandesc ca poate si noi am facut (fara sa tinem cu tot dinadinsul, doar asa, purtati de "nervi") vreodata rau cuiva, doar prin repezeala si lipsa de amabilitate, prin "nervii" nostri

despre ce vorbim ? care eu n-am patit niciodata d'astea. mereu am fost si sunt amabila, buna si rabdatoare. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde ursu gri » Mie Dec 20, 2006 11:10 pm

simpaticak mandretzea asta de fata
Cand privesc de aici de sus, sus de tot, ma trece pishu...
ursu gri
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Dec 18, 2006 9:13 pm
Localitate: ultimu' etaj(coltz cu parterul)

Mesajde ursu gri » Mie Dec 20, 2006 11:12 pm

simpatica mandretzea asta de fata
Cand privesc de aici de sus, sus de tot, ma trece pishu...
ursu gri
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Dec 18, 2006 9:13 pm
Localitate: ultimu' etaj(coltz cu parterul)

Mesajde ursu gri » Mie Dec 20, 2006 11:19 pm

simpaticak mandretzea asta de fata :* :U :U :U

nenea, potoleshte-te in pln ca devii obositor. tacerea ie de aur, asa ca te invit sa te imbogatesti.
Cand privesc de aici de sus, sus de tot, ma trece pishu...
ursu gri
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Dec 18, 2006 9:13 pm
Localitate: ultimu' etaj(coltz cu parterul)

Mesajde ursu gri » Mie Dec 20, 2006 11:34 pm

nocturna scrie:dragii fetii mosului, atentie cum va zbenguiti pe coridoare si va imbranciti pe scari. propun sa luati o pauza si sa cugetati adanc. vin sarbatorile, ie vremea impacarii, trebe sa ne avem ca fratii, sa fim mai buni, mai curati, mai intelepti, (nu e cazul ayalei, ca iea este deja perfecta. vorbeam pentru kantemiru :D in plus, daca nu sunteti cuminti, mosu' o sa va aduca o platforma liberala, adica un minunat nimic, ceea ce nu doriti sa vi se intample.

despre ce vorbim ? care eu n-am patit niciodata d'astea. mereu am fost si sunt amabila, buna si rabdatoare. :D

simpaticak mandretzea asta de fata :* :U :U :U

nenea, potoleshte-te in pln ca devii obositor. tacerea ie de aur, asa ca te invit sa te imbogatesti.
shi... "nu tot ce zboara se arunca iar ce nashte din pisika face pishu la fel cum face trenu shi alte vietatzi d'astea contemporane"(mahaha ghandy)
Cand privesc de aici de sus, sus de tot, ma trece pishu...
ursu gri
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Lun Dec 18, 2006 9:13 pm
Localitate: ultimu' etaj(coltz cu parterul)

Mesajde memetshot » Joi Dec 21, 2006 10:24 am

mereu am fost si sunt amabila, buna si rabdatoare

bah careva sa o sune pe naiti sai spune ca iar sa juaca cineva pe contu ei
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Dec 21, 2006 4:03 pm

kante mire, confunzi politia de frontiera (cea care verifica actele de intrare/iesire din tara) cu vama(care are cu totu alte sarcini)
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde kant emir » Joi Dec 21, 2006 7:21 pm

nu confund pe nimeni, prealuminatule! pe omu dimpopor, care nu inporta si nu ecsporta nica, il dure fics in portofel de diferenta dintre cele doo categorii, ca iel are treaba cu numa unu, carel verifica si de acte si de bagaje, si aluia-i zice vamesh si basta

si ala care-l verifica si-l jumuleste, ala ie dumnezeul vamii
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Vin Dec 22, 2006 11:19 am

Probabil ca in mod sigur nu sunt singura care prefera un zambet fals in locul unei injuraturi din inima..

Nu am prea avut de-a face cu administratia din tara, decat cand o trebuit sa iau niste acte, de care aveam nevoie urgent si alea se faceau si urgent in mod normal.. dar tanti nu s-a miscat pana nu s-o prins ca tata nu o sa impinga nici un leu.. Bine, asta e deja alta poveste, dar a fost si acreala cu care m-a tratat de cand am intrat pe usa, sictirul cu care am fost primita cand am revenit.. si-asa mai departe..

Mai au zile proaste si deh, pe cine sa se razbune daca nu pe clienti?
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Ayala » Vin Dec 22, 2006 1:01 pm

prefer injuratura, nu suport oamenii ipocriti
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Dec 22, 2006 1:03 pm

poi pe tine nu te injura nimeni, tu printeso, tu minunato, tu deosebito
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori