Traian Basescu

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Basescu

Mesajde Levier » Dum Dec 11, 2005 3:06 pm

Explicati-mi mie antivotul(un nou principiu de a vota pe cineva sa nu iasa altcineva) si acu spuneti-mi daca mai sunteti mandri ca l-ati votat pe base in locul lu nastase si daca va ganditi daca nu era mai bun ciuhandu in locu lu nastase sau nastase in locu lu nastase.... azi votam, maine regretam?....astept raspunsuri... sa vad cine are un change of heart
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde nbm » Dum Dec 11, 2005 3:16 pm

iar eu astept mai intii parerea ta...
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Levier » Dum Dec 11, 2005 3:59 pm

eu nu am votat... pur si simplu m-am abtinut sa fac o alegere proasta cand aveam de ales intre doua prostii..... parerea mea ca antivotul este o prostie, e solutia lasului, vrei sa protestezi, aduna toti cei cu aceeasi parere ca a ta si nu votati, daca e adevarat ce se spune nu veneau destui la vot ca votul sa fie concludent... sau daca votezi sa nu iasa unu... voteaza-l pe cel mai bun contracandidat nu cel mai mare.... sau fa o revolutie, o golaniada, un manifest ceva.... acu te astept pe tine
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde nodingat » Dum Dec 11, 2005 4:00 pm

antivotul: "nu vom vota pe unii sau altii pentru ca merita, dar cu siguranta ca multi nu-i vor mai vota pe cei de acum. Asa ca nu e o optiune, este o alternativa, cam palida dar din pacate unica." Anda

prin urmare "change of heart" presupune existenta unei optiuni care in cazu' antivotului nu e.
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde Levier » Dum Dec 11, 2005 4:02 pm

sephinoroth..... stai putin sa ne intelegem.......antivotam din patru in patru ani? pai ne luam adio de la tara asta...... nu il votezi pe ala care e cel mai controversat.... voteaza-l pe ala care face bine tarii tale
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde nodingat » Dum Dec 11, 2005 4:15 pm

"Alegí£torii sunt cí£raţi cu autobuzul la cí£minul cultural pentru a li se da subvenţia agricolí£, iar peste drum se aflí£ secţia de votare. Preoţii şi-au terminat slujbele cu "creştinescul" indemn la vot. In comunele unde era zi de targ, precum Bí£lí£ciţa sau Broşteni, procentul de participare a crescut in numai cateva ore cu 40 de procente. In localití£ţi precum Cí£zí£neşti, Severineşti, Crí£guieşti şi nu numai, urnele mobile s-au umplut cu peste 200 de voturi. La ţarí£ nimeni nu intreabí£ de cartea de alegí£tor, ci doar de buletin, pe care se aplicí£, cu ajutorul salivei, un timbru, atat de bine cí£ paní£ la uşí£ se dezlipeşte. Reporterul nostru, deghizat in simplu cetí£ţean, a demonstrat cí£ se poate vota ori de cate ori doreşte omul, fí£rí£ sí£ se prindí£ cineva. Procentul de participare a crescut, surprinzí£tor, de la 11,21 la sutí£ sambí£tí£ " P. COJOCARU

Votul meu, al oricaruia dintre noi, trebuie respectat inainte de a incepe sa punem problema alegerii pe care o reprezinta ori, in circumstantele pe care le-am citat mai sus, antivotul e un manifest.
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde Levier » Dum Dec 11, 2005 4:28 pm

da ma bine, e un manifest dar manifestul tau de 12 luni nu a facut nimic bun, manifestul tau mai sta 3 ani in administratie si 4 ani in presedentie, manifestul tau poate avea urmari cum ultimul manifest (CDR) aproape a distrus tara.....intelegi ce spun eu cu manifestul?
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde nodingat » Dum Dec 11, 2005 4:40 pm

am votat o singura data, de frica, cu iliescu. contracandidat era vadim.

cat despre "distrusu' tarii" hehe. fa 'mneata un scenariu post alegeri noiembrie 2004 care sa ma convinga ca alegerea mea de a nu vota a fost gresita. te rog.

ex presedintii de dupa "revolutie"au fost impusi.
de cine decimator? de fratia sarpelui de marele sanhedrin sau de inchizitie? ~p
nodingat
 
Mesaje: 720
Membru din: Mie Iun 09, 2004 11:00 pm

Mesajde Decimator » Dum Dec 11, 2005 4:49 pm

Ce vot, mai? Basescu, la fel ca ex presedintii de dupa "revolutie" au fost impusi.
Alegeri corecte, transparenta administratiei sau lupta anticoruptie sunt teme doar pentru naivi sau de morfolit in campania electorala
Eu am votat cu Vadim...
Avatar utilizator
Decimator
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Dec 11, 2005 12:00 am

Mesajde Levier » Dum Dec 11, 2005 11:06 pm

da ma, au fost impusi ma..... nu auzi cum se tipa din spatele meu "da cat e halatu?".....as vrea sa votez vadim.....dar e nebun mama.... e dus.......e frate cu plutasii pe bistrita... cat despre cei impotriva carora candideaza.. hudemere.... i-as scoate din tara pe aia... am avut si eu curiozitatea sa intreb niste unguri din ungaria care-i duma cu transilvania pe la ei......ei nu o vor, ei nu o mai vor, nu considera ca e a lor..... doar udmr ce militeaza pt. autonomie .... si daca cineva le-o da eu ma duc personal si imi dau foc in semn de protest..... si bine zici decimator.... ce vot....voi nimic, betmen,betmen...
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde nocturna » Dum Dec 11, 2005 11:36 pm

leviere, treadu' acesta ie futil precum decimatorul irefutabil.

despre ce vorbim noi in acest subiect ? despre frustrarea ta ca a ieshit basescu ?

de ce nu deschidetzi voi subiecte de genu' asta direct pe caterinci ?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Dec 12, 2005 8:21 am

Levierutz (ma ertzi, da simt io nevoia sa te desmerd!), nu jtiu altzii cum sunt (te includ in acesti "altzii"), da' spusele tale ie pruaste: reese in primu rand ca era mai bine si mai cinstit daca esea bonbonelu roz (treaba pe care nu pot sa no conbat: ar fi fost mult mai rau si mai murdar, nam dubii!) si ca tzara ar fi mers mai bine sub pesede (si asta fara paose, uite ceai zis:
dar manifestul tau de 12 luni nu a facut nimic bun, manifestul tau mai sta 3 ani in administratie si 4 ani in presedentie, manifestul tau poate avea urmari cum ultimul manifest (CDR) aproape a distrus tara
adica ie mare brublem)
In concluzie - ori esti pesedist/securist sub leafa, ori asta e!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Lun Dec 12, 2005 12:23 pm

In afara de disputele Basescu/Nastase sau Vadim/UDMR am si io ceva de zis, si nici macar ceva original. Da' pica pe subiect.

Mi se pare ca Cioroianu zicea intr-o Dilema Veche dinainte de alegeri ceva in genu': intr-o democratie trainica si sanatoasa, n-ai cum sa-i impaci pe toti. Asa ca un candidat n-o sa satisfaca niciodata gusturile majoritatii oamenilor. Asa ca majoritatea voteaza impotriva. Deci votul impotriva, departe de a insemna distugere de tara e semn de democratie sanatoasa.

Argumente pro si contra, evident, se pot aduce, da' e un punct de vedere remarcabil in opinia lu' je.

In cu totul alta ordine de idei, mai cred ca Base e suficient de popular pe la noi incat marea majoritate a voturilor de s-au dus spre el au fost chiar pentru el. Altfel iesea tot Vadim.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde jeorj » Lun Dec 12, 2005 1:05 pm

Cine mai crede in alegeri "libere si democratice" poata sa creada in continuare si in mos craciun si zana cea buna. mie mio demonstrat o profesoara de matematica in clasa a cincia mecanismul cel mai simplu prin care un numar mai mic de votanti poate castiga in fata unui numar mai mare de votanti intr-un mod "democratic". fara a se tine cont de toate artificiile de inmultire a voturilo( adica mortii din morminte, 10 voturi de caciula si et ceteras)
la votare se duce cine vrea si iasa cine trebe, si asai de cand so inventat votarile.

pe de alta parte Vadim e ca-n povestile parintilor catre copii:"Daca nu esti cuminte si ascultator vine Bau-bau"
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Levier » Lun Dec 12, 2005 9:26 pm

bine ma .... si atunci cine-mi explica mie ca a iesit base?....conform teoriei voastre basescu e la fel de impus ca iliescu si constantinescu......si emirel....sunt securist recunosc acuma... impus de STS sa va spionez si sa va fac dosarul....simti ironia sper... apropo.... cand spun ca manifestul vostru va distruge tara nu zic sa-l votati pe nastase, ci pe cel care merita.... si acela nu e nici nastase, nici vadim si in niciun caz basescu (daca era stolojan in locu lui eram tentat...) si intreb iar, basescu e impus?
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde nocturna » Lun Dec 12, 2005 11:10 pm

sa-l votati ...pe cel care merita

bon. cine este, in opinia ta, "cel care merită", şi cum te asiguri şi ne asiguri şi pe noi că el este intr-adevăr cel care merită ?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Levier » Mar Dec 13, 2005 9:39 am

deja o dam in chestii abstracte cum ar fi convingerile politice, verificare a trecutului politic, daca o luam doar dupa trecutul politic pot spune ca era ciuhandu..... curat ca lacrima(aproape) dar ca convingere politica (nu exista cacofonie scrisa) el e taranist, lucru care nu mi-a placut.... oricum daca tii isonul unui partid politic mi-e greu sa cred ca nu a fost absorbit de putere....adica... esti minoritate nationala, esti in guvern, esti conservator, esti in guvern, democrat?, liberal?......fara convingere politica?
oricum, repet...daca era stolojan poate ca era cea mai buna alegere....(si apropo, daca de fapt basescu si ai lui il santajau pe stolo?) si nu va asigur eu pe voi, e alegerea voastra pana la urma dar consider ca e tot o forma de inertie sa il votezi pe cel mai mare oponent... chiar daca oponentul a vandut flota, nu are pregatire politica reala si e un simplu lider ... si daca nu ma credeti explicati-mi de ce in primele 5 luni a facut 8 greseli legate de legea fundamentala, adica cerea lucruri sau propunea ca solutie lucruri nepermise de constitutie... si ca sa o luam altfel..... tariceanu si toata echipa ce au dovedit? ca le e foarte frica de mineri pt. inceput, ca nu stiu sa gestioneze situatiile de criza (inundatiile se puteau evita, la profesori a fost management defectuos)..... o luam si dupa urmari nu dupa acte... intreruperea acordului cu FMI(fondul monetar international nu femei)... si daca nu v-ati prins de ce nu a demisionat tariceanu va spun eu.. ca si-a dat intr-un final seama ca e manipulat de base ca sa cada si parlamentarele si prezidentiale in acelasi an ;)...astea fiind zise, acu astept sa-mi prezentati si lucrurile bune care le-a adus administratia asta, ca oi fi eu mai carcotas si nu stiu sa le apreciez
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde kant emir » Mar Dec 13, 2005 9:46 am

amice Levier (de curios: levier ca ranga, ca bata?), tu vorbesti singur, noi vorbim singuri - nu cred ca are rost sa continuam - nici tu, nici noi; da' exista solutia jurnalului, unde nu te bate nimeni la cap, poti scrie tot ce vrei - nu incerci?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Levier » Mar Dec 13, 2005 10:09 am

nu, levier ca o prescurtare de la o fosta porecla(leviathan) si asta pare a fi o problema mica.... eu nu vorbeam singur dar daca voi ziceti ca asta fac inseamna ca nu sunteti atenti :) si apropos.. daca as scrie jurnal as risca sa am vanzari ca memoriile lu constantinescu si levierul este acea fasie subtire de metal cu care se deschid usile masinilor sau dupa caz bucata de metal curbata folosita de pompieri la deschiderea usilor dar hai sa termin cu dexu ca-i plicticos nu?
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde memetshot » Mar Dec 13, 2005 10:34 am

inundatiile se puteau evita

hehe...nau oprit robinetu :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Mar Dec 13, 2005 3:38 pm

Decimator-"Eu am votat cu Vadim..."
Literar este o combinatie corecta :)

Gigiell-"Cine mai crede in alegeri "libere si democratice" poata sa creada in continuare si in mos craciun si zana cea buna"
Te-a obligat cineva sa votezi ceva ce nu ai vrut?.Te-a obligat cineva sa mergi la vot?
E democratie boierule!
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde jeorj » Mar Dec 13, 2005 3:56 pm

pacha, au ce am zis: voteaza cine vrea si ce vrea(in mod democratic) da ie ales cine trebe(adica nu neaparat conform cu votarea) deci undei nelamurirea?
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Mar Dec 13, 2005 6:45 pm

"da ie ales cine trebe(adica nu neaparat conform cu votarea) deci undei nelamurirea?"
Adica cum?Vrei sa spui ca totul e un fals si o mascarada a democratiei?Nu ,boierule,e doar o chestie de cultura si lipsa de exercitiu.Daca as crede ce spui tu mi-as deplasa si eu hoitul de p'acilea.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Levier » Mie Dec 14, 2005 9:27 pm

gigiell......cu cine ai votat tu ca sa lamurim......ca mie tot nu-mi raspunde nimeni...basescu e impus!?....e sau nu....alb sau negru cum procedeaza acest forum...
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

Mesajde incoherent » Dum Dec 18, 2005 4:13 pm

ma io am votat cu stolojan :D deci nu aveam cum sa ma razgandesc,nici nastase nici basescu nu mi s-au parut optiuni viabile,asa ca intzelegi ce am facut da?
Gigi Becali e idolul unei generatii
Avatar utilizator
incoherent
Junior Member
 
Mesaje: 1176
Membru din: Dum Apr 18, 2004 11:00 pm

Mesajde Sică » Dum Dec 18, 2005 8:34 pm

tare as vrea sa mai fie un Antonescu la putere :D
Cum regele Mihai nu a candidat :D: am votat cu Base
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde Levier » Lun Dec 19, 2005 1:08 pm

regele mihai? o da, ala sigur era liderul potrivit pentru tara, cred ca facea infarct daca lua 5% :)
si de ce inca un antonescu, nu-ti plac rromii?
sau evreii?
Levier
Junior Member
 
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 08, 2005 10:38 pm
Localitate: sunt acolo, ba nu, dincolo

re: basescu

Mesajde jeremy narby » Mar Apr 25, 2006 9:33 am

Politica Filo-Sionista a Romaniei, de Cornel Dan Niculae, Ed. Carpathia Rex prezinta biografiile secrete, Traian Basescu, Elena Udrea, Mihai R. Ungureanu.
Pe net, despre Basescu: “Surse din Serviciile Secrete ne-au informat ca tatal adoptiv al lui Traian Basescu se numea Dumitru si era de meserie timplar. El s-a nascut intr-o localitate de linga Bacau. A urmat Scoala Militara, facind parte din promotia 30 decembrie 1949. Dupa absolvirea Scolii Militare, acesta a fost repartizat la Divizia Mecanizata “Marasestiâ€Â
jeremy narby
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Mar 20, 2006 11:17 am
Localitate: On the surface

Mesajde kant emir » Mar Apr 25, 2006 9:43 am

si nu te doare nica atunci cand vezi desvaluite atatea secrete inportante? macar ochii? nu?
problema mare cu evreii astia, no?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Apr 25, 2006 9:46 am

eggztrordinari si de neimaginat
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron