Judecarea justitiei

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Judecarea justitiei

Mesajde kant emir » Vin Noi 13, 2009 4:40 am

Despre lege si legitimitate, despre drept si despre dreptate

Ce anume este dreptatea, cum anume se infaptuieste ea, regulile jocului.

Noi, ca amatori curiosi, putem sa ne dam cu parerea; profesionistii pot sa ne invete.


In acest prim post o sa ma abtin de la a-mi da cu parerea, insa o sa introduc doua citate de pe alt thread, unde eu am zis:
o conexiune cu legea si justitia: este mai putin grav sa lasi nepedepsit pe un vinovat decat sa pedepsesti un nevinovat


vorba care nu-mi apartine, dar al carei continut exprima, pe scurt, si pozitia mea fata de pedeapsirea presupusului vinovat; mi s-a raspuns asa:

viXen scrie:Acela este un principiu de drept roman, care pana una alta este baza sistemului legal continental, altfel numit si romano-germanic.
Romanii erau persoane pragmatice si cu respect pentru structura organizationala, asa ca au statuat ca "mai bine scapa 10 vinovati decat sa sufere un singur nevinovat".
Ilustrarea acestui principiu se gaseste in codurile penale care s-au inspirat din sistemul de legi romano-germanice, dar si in sistemul de drept anglo-saxon, pe aceeasi filiera, ceea ce se vede in filmele americane cand se incearca obtinerea in fata juratilor a acelui " benefit of a doubt".

Acest beneficiu, ( adica starnirea in mintea celor care cerceteaza un delict a unei banuieli ca autorului delictului nu este in mod obligatoriu cel care este supus judecatii) este reflectarea dictonului In dubio, pro reo, adica este baza prezumtiei de nevinovatiei, daca exista o umbra de indoiala, aceasta va profita acuzatului!

Am spus asta, ca o paranteza, ca se tot clameaza pe acest topic imperfectiunea multor legi, ceea ce e corect, pana la un anumit punct.
In afara de legi, exista si cutume, exista si modalitati de interpretare, exista si sisteme juridice, si importanta precedentului si izvoarele de drept si multe alte notiuni care se coroboreaza ca sa interpretezi o lege.
Fac o analogie, e ca si cum ai putea sa citesti o pagina de carte, dar nu ai putea sa interpretezi scena citita ca Lawrence Olivier.
Pana nu faceti tread despre legi nu mai divaghez, dar ideea generala este ca libertatile stipulate in Constitutie sunt destul de clare, iar cel putin in acest caz, in acest moment, nu cred ca libertatea cuiva de a-si manifesta credinta este ingradita.

[...]
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Noi 13, 2009 10:41 am

Emire, editeaza frate citatu' din Vixen, ca jumate din el e din alt film, adica thread. :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde viXen » Vin Noi 13, 2009 10:46 am

esti cusurgiu!

da, de la "Consider insa... "poate fi lasat la alt film!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Noi 13, 2009 10:48 am

viXen scrie:esti cusurgiu!


Pai daca-i voba de justitie, putina "chitibusareala avocateasca" e de rigueur, nu? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde viXen » Vin Noi 13, 2009 10:52 am

am avut o noapte alba cand n-am dormit, stai sa-mi intru in mana pentru chitibusareala, as spune niste lucruri care zic eu ca ar trebui stiute de mai multi.
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Noi 13, 2009 10:53 am

Asteptam cu interes, cuminti la locurile noastre.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde viXen » Vin Noi 13, 2009 11:28 am

Hmmmm, azi chiar nus in forma, poate imi revin mai incolo!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde viXen » Vin Noi 13, 2009 9:23 pm

Pe scara se aud tipete si zgomote de obiecte grele care se rostogolesc pe scari. Sunt 8 apartamente pe palier, numai eu scot nasul pe usa.
Tipetele continua, dar nu este nimic in raza mea vizuala, eu sunt nedumerita si ascult cum se tranteste usa blocului. Se mai deschide o usa, este o vecina care-mi spune ca s-a mai intamplat si sa stau in casa sa nu mai deschid usa sub nicio forma, de acum inainte.

Si atunci ma revolt si ma hotarasc sa scriu.
Legea este menita sa fie un scut facut de niste oameni imperfecti, sa-i apere pe alti oameni imperfecti de anumite fapte considerate in mod universal reprobabile.
Sa-i apere pe cei imperfecti care au nevoie de scut, dar sa-i apere pe cei imperfecti si daca se gasesc ocazional de cealalta parte.

M-a intrebat cineva daca am cunoscut vreun legiuitor...
Adica cineva care a scris Constitutia acestei tari de exemplu?
Sau un parlamentar care a elaborat legalizarea unei chestiuni sa zicem X?
Sau un primar care adopta norme care se respecta in acea urbe??
Sau un sef de agentie/autoritate/minister care elaboreaza ordine de aplicare in domeniul lui de reglementare??
Sau bietul truditor care se zbate sa puna cap la cap diverse reglementari??

Eu pot raspunde pozitiv la toate aceste intrebari, deci nu vorbesc tocmai dupa ureche.

Reglementarile legale,ca toate regulile acceptate de societate, legea nescrisa, etica, morala, toate sunt facute de noi, absolut fiecare din noi si in fiecare moment.
Poate pentru ca le scriem, sau ca le respectam, sau le aplicam, sau le dam in sinea noastra girul moral ca este recomandabil sa urmam un anume comportament, dar in fond, toate aceste lucruri nu ar fi posibile, daca noi nu am urma un fel de ... sa-i zicem ghid?( ca sa nu spun cod) de mers prin societate.

Cei care le scriu, pot avea zile rele si pot gresi sau uita ( o sa zic si ca se pot face ca uita, ca sa nu sara nimeni in sus), cei care le aplica pot avea scapari ( voite sau nu), cei care sunt pusi sa impuna aplicarea rigorilor legii pot sa nu fie acolo, sa nu fie chemati sau pot sa vina tarziu sau sa ajunga in alta parte, importanta este valorea sociala ocrotita, si cei care o ocrotesc. Si n-o ocrotesc numai cei cu ecuson, o ocrotim toti. In numele nostru se produce o reactie de restrictionare a unui comportament respins de societate.

Azi nu e ziua mea cea mai buna, dar as putea concluziona ca intr-o societate ideala, eu ar fi trebuit probabil sa fiu ultima care iesea pe palier, fiindca sunt singura in casa, am 4 pisici care dau s-o zbugheasca pe usa ca hobby, am televizorul dat tare, scriu pe mess, nu am multa forta fizica si in afara cazului ca am vecini surzi, probabil ca eu am receptionat ultima zgomotul bataii desfasurate pe scara.
Si totusi, numai eu am iesit sa vad ce se intampla si totusi, singura persoana care a iesit in afara mea, dupa 3 minute, a facut-o ca sa ma sfatuiasca sa nu mai ies fiindca era ingrijorata ea, pentru mine, nu pentru scandalul de pe scara.

Si aici se desparte punctul meu de vedere de al ei si poate de al multora. Legea are exact atata forta cata incredere depozitam in ea, altfel cade in desuetudine si se pierde in timp.

Chiar daca are gauri, si mai scartaie pe ici, pe colo, este totusi, singurul scut pe care l-au inventat oamenii impotriva diverselor abuzuri de multe naturi pe care altii le-ar putea comite impotriva lor.

Pana la urma si un scut crapat, tot te apara mai mult decat mainile goale si cei care terfelesc legea (imperfecta, da, am zis, si reiterez) uita ca intr-o zi poate fi unica lor aparare intr-o lume care nici ea nu e perfecta, iar asta nu e numai din cauza oamenilor.

O societate in care nu exista respect pentru lege, este o societate in plina anomie, si eu personal sunt impotriva acestui fapt.
O societate in care nimeni nu scoate nici macar nasul pe hol ca sa vada de ce tipa foarte tare cineva si de ce se rostogolesc obiecte pe scara cu vuiet.
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator