prezidentiale 2009: post-electum tristae

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

prezidentiale 2009: post-electum tristae

Mesajde kant emir » Lun Dec 07, 2009 6:33 am

Geoana s-a bucurat, a multumit prihanitelor (Mihaela, iubirea vietii mele, multumesc!; mama, stiu ca te uiti la televizor, multumesc!) si neprihanitelor (Crin, iti raman dator pe viata), Basescu s-a laudat si el (cica a furat 4 minute; a recuperat peste cateva ceasuri, cand a zis un fleac. I-am ciuruit! ă-hă ă-hă)

[color="White"](da' pe nistorescu l-ati vazut?)[/color]

scorul este inca strans, rezultatul nu se poate anticipa

(antigeonistul din mine zice: vedeti bai, v-ati adunat toti potlogarii contra unuia singur, si toate partidele impotriva pedeleului; ati cantat "hai la lupta cea mare, rob cu rob sa ne unim", si v-ati unit: tot nu se vede mare lucru, asa multi contra unuia cum ati fost voi)

sondajul exit poll realizat de insomar si prezentat de televiziunea propesedista il scoata victorios pe geoana (51,4); realitatea TV a tinut toata noaptea inscriptie mare pe ecran (ca si cum ar fi fost rezultat incontestabil) Geoana - 51,2 Basescu - 48,8, prima banda curgatoare a defilat cu aproximativ acelasi text, numai ca putin mai sincer si mai mic: Exit-poll insomar: Geoana - 51,2%, Basescu - 48,8%
usor deranjant, dupa parerea mea, ca se pare ca asta (daca scria asa de mare?) a fost preluata ca stire de presa internationala

televiziunea probasesciana arata scorul aproape invers (dar nu in aceleasi conditii derutante. macar atata)

ludovic orban vine si zice ca e si mai si, ca e 51,4% pentru geoana

dupa cateva ceasuri dupa ora 21, de la explozia de bucurie topaitoare a lui geoana (cu cruci neterminate, cu crini, cu becali, cu de toate) si de la hahaiala lui basescu, incep sa curga rezultatele numararilor paralele: videanu zice ca pdl a gasit un scor favorabil marinarului, care a tot scazut vreo doua ceasuri (a scazut chiar sub 50. vaaai, ce mi-a mai batut inima!), dupa care (pe masura ce mai soseau info din tara) a crescut iar, la vreun 50.7 pentru basescu

la florile patriei (un crin pur printre trandafiri ghimposi) pe la 2 noaptea, la fereastra psd apare hrebenciucus rozalius bipedus esensis (scorul? cate e scorul, sefu, cum stati cu numaratul? ca uite ce zice videanu) si zice: psd e meticulos si metodic, psd nu iarta nimic, noi numaram tot-tot si de aia dureaza. scorul? scorul e mai mititel decat a dat insomar, insa e bun, cum sa nu? dupa care tacere, pana la 6 diminieata. nicio veste, numai tacere. cam albastra, ca gecile lor

si pe la 6 dimineata apare iar hrebenciucus actiregularis si anunta un rezultat (dupa numararea paralela a cca 80% din voturi) mai modest (50,3 pentru geoana), dar inca bun; si deviaza usurel discutia de la victoria rasunatoare a lui geoana plus crin plus ilici plus ungurii plus vadim plus mogulii (ahh, ce-mi place sa numar mogulii!) spre frauda: ca avem indicii ca in teritoriu... ca s-au constatat multe nereguli in niste judete ca timis, arad, cluj, maramures, alba, olt
il intreaba un reporter "da' aveti de gand sa contestati rezultatele alegerilor?" si el zice ca nuuu, la 50,3 cum sa contesti? e bun asa



si uite-asa, inca nestiind scorul final, parca vad ca aceia care au tipat mai tare in toata campania, aia care i-au acuzat pe basescu si pe simpatizanti ca nu-i lasam sa deschida gura de mitocani galagiosi si violenti ce suntem, aia care au anuntat ca basescu va face taraboi mare ca a castigat alegerile si pe urma va contesta si va tipa fraudaaaaaaa, ei bine, chiar aceia...

lasa. cui ii pasa? sa vedem rezultatul final, si pe urma vom trai inainte
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Dec 07, 2009 9:01 am

numa ca nah, daca zici ca te bazezi pe discutiile cu niste oameni pe care ii consideri tu (ai tot dreptul) inteligenti (adica mai destepti decat tine, da? ca daca-s numai ca tine, poate ca-ti place sa te autoflatezi), nu putem sa suspectam ca ai pus botul la manipulare, la spalat creierul si la alte asemenea rahaturi (vehiculate cu patos, pe toate canalele)? putem

stai linistita, n-are cine sa-ti reproseze ca ai votat rau; oricum ar fi si oricare dintre "cele doua rele" ar iesi in fruntea tarii, cinstit ar fi sa acceptam rezultatul si sa mergem inainte


fii atent ca se pare ca cei nedecisi au avut un rol destul de mare in stabilirea alesului, deci sunt importanta, da? :p (evident, sunt oameni mai destepti ca mine, de ce trebuie sa subliniezi, cand n-am admis?)

trecand peste intepaturi, nu ai idee ce ma incanta finalul postului tau, e de o maturitate si o toleranta pe care le vad rar :) altfel, a fost indeajuns sa deschid televizorul 3-4 zile si sa ma uit in jurul meu, ca sa ma scarbesc. da detalii mai incolo, ca tre sa ma duc la munca :)
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Dec 07, 2009 9:26 am

Asadar, prostorevolutia hunului-simt se amana. Nea Base ramane la timona.

Ma bucur nu atat pentru infrangerea lui Geoana, un prostanac insignifiant, cat pentru palma peste bot primita de Antonescu. Se vede treaba ca lui Dumnezeu nu-i plac tradatorii abjecti.

Si o dedicatie pentru Geoana:

De va veni la tine vantul,
Purtand povestea mea amară,
Jelitul lui să nu te-nfrangă,
Mustrarea lui să nu te doară.

Nu-i vina ta... Aşa e scrisă
Nemilostiva lege-a firii;
Sărutul otrăvit al brumii
Omoară toamna trandafirii...

Şi cine s-ar opri să plangă
O frunză veştedă-n cărare,
Cand codrii freamătă alături
Şi rad in răsărit de soare?...
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde ZOROX » Lun Dec 07, 2009 12:03 pm

la revedere, comuishtilor! ati mai zbatut un pic din piciorushe aseara da' azi-dimineata la 8 , din pacate, ati decedat.
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Dec 07, 2009 12:22 pm

Pai de ce "din pacate"? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Invincible » Lun Dec 07, 2009 12:50 pm

"Geoană este mason, insă din aripa de loseri " cuvant al lui nea Vadim. Una din putinele afirmatii geniale.
........... .
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde ZOROX » Lun Dec 07, 2009 12:51 pm

din pacate pt ca

mi-e mila si jena de tzopaiala lu geoana de aseara.

of.
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Dec 07, 2009 12:53 pm

Ei, si-a avut si el minutul lui de glorie... De-acum se poate intoarce linistit in neantul din care a fost scos.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Invincible » Lun Dec 07, 2009 2:04 pm

Geoana... iete!

Imagine
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Lun Dec 07, 2009 4:22 pm

ma incanta finalul postului tau, e de o maturitate si o toleranta pe care le vad rar

mersi, esti o dulceata

as putea sa aduag si eu ca asta a fost una dintre rarele tale clipe de maturitate si luciditate? sau mai bine nu


prin urmare, cam tot ce au prezis (adica urlat in gura mare) geonistii ca vor face baseştienii au facut chiar ei; sa le fie de bine, eu nu pot decat sa ma amuz



sa vedem acuma si contestatiile, interminabilele noi dispute televizate, lacrimile amare si sughiturile de plans


si pe urma sa vedem ce le face psd lui geoana si pnl lui crinuletul (cred ca o sa-i cam usture), sa vedem ce mare smantana mai face si basescu si pedelimea lui

gaudeamus, igitur!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ZOROX » Lun Dec 07, 2009 4:25 pm

psd-ul, cu ultima suflare, se grabeste sa conteste BEC-ul. ce mizerabili, nu se mai satura. mi-e scarba de mor de jegurile astea.
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Dec 07, 2009 5:35 pm

pai ce sa faca si ei?

dar pe mine nu ma preocupa nici psd, nici supararea celor care ar fi vrut sa-l dea jos pe marinar, multumiti (doar) de imaginea de baiat bun si politicos a lui geoana (aloo, smiorcaitilor, eu as fi acceptat victoria lui geoana fara sa-mi plang de mila ca vai ce nasol!)

pe mine ma preocupa acuma ce o sa faca penelistii (deja se aud voci care dau toata vina pe patriciu si care plang de mila adevaratilor liberali, a cinstitilor liberalicare vai, au votat cu increderea si constiinta), ce or sa faca udemeristii, ce o sa faca vadimache si toti astia care s-au dat cu cel pe care l-au crezut mai puternic

adica eu asa socotesc: s-au aliat toti bicisnicii (ca-s bicisnici, e evident; n-au avut vlaga sa faca ceva pe barba lor, ci numai si numai prin "rob cu rob sa ne unim") contra marinarului (deci mie mi se rupe de pdl, si mi s-ar rupe si de basescu daca nu l-as considera "mai-putin-de-rahat-decat-geoana") si si-au rupt cornitele; acuma se ling, pofticiosi, pe boticurile umede si cauta calea prin care sa apuce si ei ceva de clefait, ca vine iarna si se stie ca iarna nu-i ca vara




as mai fi curios de planurile marinarului: ce premier? l-as sfatui (daca ar sti el ca are aici un sfeetnic!) sa-l puna pe neamt: na mah, uite ca vi-l pun pe Santa Klaus asta pe care il asteptati voi de Mos-Neculai, sa vedem ce branza stie sa faca; daca e bun, il aplaudam impreuna; daca e slab, sa vi-l bagati in... urna

sau poate ca o sa-i dispere iar cu boc, sa dizolve pe urma parlamentul si sa faca anticipate pentru 300 (this is spartaaaaaaaaaaaaaaa)? dar daca zice boc, astia nu mai zic pas

complicat, sper ca marinarul si ai lui sa aiba vreo scoteala pregatita si sa faca ceva util


circul a fost ok, acuma vrem si painea
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ZOROX » Lun Dec 07, 2009 5:42 pm

santa klaus nu vrea sa fie cadoul lui basescu, a spus adineauri ca doar cu geoana s-ar fi combinat si in cazu asta neasteptat al pierderii alegerilor se va retrage la sibiu unde va fi primar pana la adanci batraneti. sau poate pana in 2014, daca basescu modifica constitutia de la 2 la 3 mandate prezidentiale maxim, ca 3 suna magic si 15 ani cu basescu chiar ar fi continuitate.


cat despre paine, da' asta ar fi o problema, basescu e doar pe partea de entertainment, la chestii serioase nu prea se descurca. da' asta e, macar suntem cu spiritu sus!
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Dec 07, 2009 5:56 pm

basescu e doar pe partea de entertainment, la chestii serioase nu prea se descurca.

in mare masura da

dar sa nu uitam uninominalul, sa nu uitam referendumul de la primul tur, sa nu uitam referendumul de la suspendare (se pare ca l-au sustinut "niste romani cu creierul spalat" si atunci, nu?)

si uite ca nu pot sa nu ma gandesc (cred ca s-a saturat "opozitia" sa tot auda asta) la condamnarea comunismului, cand, in parlament, circul a fost facut de altii, intr-un moment care ar fi trebuit sa fie solemn
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ZOROX » Lun Dec 07, 2009 6:03 pm

iti dai seama ca faceam o caterinca legata de partea de entertainment. poa' sa faca si basescu chestii, macar asta lasa impresia ca are creier spre deosebire de geoana care are doar sfori.
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Dec 07, 2009 6:07 pm

cine stie, poate ca ar fi facut si geoana vreo treaba buna, care sa ramana in istorie






am pierdut sansa sa aflam asta
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ZOROX » Lun Dec 07, 2009 6:14 pm

da, am pierdut mult. de exemplu in vrancea, l-am pierdut pe marian oprisan, am pierdut festivaluri de milioane organizate oricand, artificii de revelion cat pentru 2938 de bugete, am pierdut ocazia de a-l vedea pe oprisan cum fura milioane de euro punandu-le in contu mamei sale si spunandu-ne nonsalant ca i-a castigat maica-sa din croitorie. of, ce ne facem noi in focsani fara psd-ul cu putere discretionara. ce ne facem noi daca oprisan nu mai demoleaza ziare care-l enerveaza.
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Dec 07, 2009 6:30 pm

ahahahaha, uite ce-am vazut pe banda curgatoare de la realitatea (citat aproximativ):
fenechiu: intre o alinata cu pdl si ramanerea in opozitie, prefer a doua varianta; dar daca se numeste premier de la noi, totul este posibil

unde esti, neprihanire, cu politica bunului simt cu tot?


(cei ce plangeti dupa geoana: nu fiti tristi, probabil ca isi face si el niste calcule, iar pana la urma o sa-i fie bine; nu mai conteaza ca s-a facut nitelus de ras, nu se moare din asta)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde ZOROX » Lun Dec 07, 2009 6:37 pm

nu uitati sa dati pe antena 3 la 21:30 sa radem cu lacrimi de sinteza zilei si de la 23:00, cireasa de pe tort, mircea badea. votati televizoru?
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde eliana » Lun Dec 07, 2009 6:57 pm

undeva intre asta si asta (io subscriu la ultima), ma bucur ca avem un rezultat, si ca, macar in parte exista o sansa infima sa se mai calmeze lucrurile.


si ma mai bucur teribil ca basca lui ilici, fie ea si pusa pe capul de "intelectual umblat peste mari si tari si oceane si etc" a fost data jos de tot, si ca nu se mai ridica.

sper ca peste 5 ani nici macar de mascota sa nu mai fie bun. sa-si traiasca batranetile linistit si neimplicat politic.

imi pare rau de Crin. ca s-a facut tare de tot de rusine, si ca s-a manjit uraaaaat de tot.

si cu neamtzu, chiar speram sa li-l dea Basescu sa se spele cu el pe cap. ma rog.

treaba lui, daca nu se baga. :)

alfel, sa ne fie de bine.

dar trebuie sa va spun cu amuzament, reactia mamei (PDL-ista cu acte) care zice, afland ca pun stampila pe PD-L: mai bine stai naibii, acasa! (dupa explicatia ca votul meu e liber si ca nu-l dau mi-a inchis telefonul "urcandu-se in masina"). ma amuza oamenii astia care iti baga pe gat optiunea lor cu violenta.


ce este, este. trebuie sa invatam sa castigam, dar sa si pierdem. vorba aia...pana la urma e un vot, nu trebuie sa fie dat cu sentimente apocaliptice. nu trebuie, dar traim in romania...
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde adonys » Lun Dec 07, 2009 7:06 pm

in locul lui basescu, si eu l'as propune pe neamtul ala prim-ministru.
odi et amo
adonys
Junior Member
 
Mesaje: 784
Membru din: Sâm Mar 27, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Dec 07, 2009 7:20 pm

vedeti si asta

o semneaza, foarte transparent si democratic si responsabil:
Autor: Vot Corect


un cetatean revoltat, un vecin caruia ii pasa, un om de omenie, cineva care va vrea binele
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Lun Dec 07, 2009 7:31 pm

eu am alta intrebare : cand o sa mai avem o asemenea prezenta la vot?

in turul 2 a iesit mai multe lume decat in turul 1.
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde ZOROX » Lun Dec 07, 2009 7:36 pm

ba cretz, aici e o discutie intre oameni maturi, du-te-n pula mea la handicapatii de pe locomania si toarna-ti argumentele de bambilici, ca pe aia, la cat de idioti sunt, ii si luminezi cu afirmatiile tale.
ZOROX
Junior Member
 
Mesaje: 535
Membru din: Joi Dec 14, 2006 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Dec 07, 2009 7:42 pm

cand o sa mai avem o asemenea prezenta la vot?


pai cred ca de fiecare data cand va fi un conflict major, ca acuma (mi se pare mie ca) a fost: nostalgicii, electoratul traditional al psd, din regiunile traditionale ale psd, la care s-au raliat cei agasati (dupa o foarte superficiala judecata, zic eu) de mitocaneala marinarului au intrat in conflict major cu cei care n-au vrut, sub nicio forma, reinscaunarea tiraniei salvatorilor nationali

plus masa de manevra a unor si a celorlalti

de aia s-a mobilizat atata lume, ca acuma n-a mai fost greata postconstantineasca, acuam a fost cu miza marisoara


zorox, sa nu zici ca taxam chiar din prima: iti sterg postul ca sa nu numaram avert
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Lun Dec 07, 2009 7:45 pm

Hai, domnilor, sa fim seriosi: mai crede cineva dintre voi in basmul cu prea-cinstitul si prea-independentul Klaus Johannis?

Daca ar fi fost intr-adevar cinstit, n-ar fi insistat sa se modifice legea de dragul lui, astfel incat in cazul unui esec la guvernare sa se intoarca la primaria Sibiului; insistenta care l-a transformat pe Boc intr-un monument de moralitate.

Iar daca ar fi fost realmente independent, nu si-ar fi taiat singur orice punte spre Basescu, declarand ca nu-l intereseaza sa fie premier sub presedintia lui Basescu. Pai, Herr Klaus, daca intr-adevar esti independent si ai mana libera in a-ti alege echipa si daca intr-adevar crezi ca poti scoate tara din criza, ce te-ar impiedica s-o faci indiferent cine este presedinte?

Adineauri la B1TV Horia Alexandrescu a sustinut, iar Ioan Talpes a aprobat tacit ca Johannis s-a intalnit in Germania cu fostul cancelar Gerhard Schroeder, actualmente vice-presedinte al Gazprom. Coroborat cu vizitele lui Geoana la Moscova, inteleaga cine ce poate.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Lun Dec 07, 2009 7:54 pm

Horia Alexandrescu a sustinut, iar Ioan Talpes a aprobat tacit ca Johannis s-a intalnit in Germania cu fostul cancelar Gerhard Schroeder, actualmente vice-presedinte al Gazprom. Coroborat cu vizitele lui Geoana la Moscova, inteleaga cine ce poate.

ce tare

ma temeam ca n-or mai fi oameni cinstiti in tara asta
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Lun Dec 07, 2009 8:09 pm

mi-i somn.


cu alte cuvinte. ma reiterez: toata shealta unita a mirificului front unit anti marinaru' plus Putin plus Gazprom plus pupat si degeaba.


foarte, foarte, foaaaaaaarte amuzant.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Lun Dec 07, 2009 8:13 pm

plus pupat

pupat piata endependenţi

acusica
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mar Dec 08, 2009 1:22 pm

nu mai e mult pana acusica

si inepuizabilul vanghelie se plange de şantajuri

si habar n-are ca crinuletul este gata sa se alieze, la fel de sincer si de bine intentionat si de revolutia bunului simt cu pedelistii

pampam
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori