psd

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

psd

Mesajde kant emir » Mar Dec 15, 2009 5:03 pm

Se pare ca dansul de minge bine umflata al lui Geoana s-a terminat.
Ceea ce nu-i rau deloc. Insa urmarile par sa anunte continuarea circului: cei mai fara vlaga au inceput sa dezerteze (ca deh, dusmanul plateste mai bine), cei mai cu tupeu vocifereaza: jos geoana si echipa!, ilici mosmondeste si el in barba (nu l-a iertat pe prostanache ca i-a suflat sefia partidului) ca da, trebuie analiza temeinica, si pe urma... la congres... ah, la congres.

Oricum ar fi, e de bucurat ca li se clatina sandramaua, e rau ca se vor sparge in cel putin doua pesedeuri mai mici si mai rele (partea acceptabila este ca vor fi destul de ocupati sa se muste unii pe ceilalti).

Tot de bucurat este ca simpatia de care s-au bucurat din partea sclavilor se imputineaza tot mai tare (din '90 incoace numai guvernarea cederista le-a fost de ajutor, ca in rest s-au tot fript).


Pe threadul asta as vrea sa le cantam prohodul, sa-i urmarim cu interes cum se vor musca de gat intre ei, sa rontaim floricele etc
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde dutchess » Mar Dec 15, 2009 6:42 pm

emire, eu pregatesc deja popcornul la microunde, se anunta zile agitate, o sa avem ce vedea :)
[color=Indigo]"Somnul ratiunii naste monstri"[Francisco Goya][/color]
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Ciuhandru » Mar Dec 15, 2009 6:53 pm

De cand asteptam spargerea PSD-ului si tot n-a mai venit...

Probabil ca unii, nu multi si nu dintre cei importanti, vor migra spre PDL. Rechinii cei mari se vor sfasia intre ei si probabil ca Geoana, Hrebenciuc, Vanghelie, Nica si Dragnea vor fi sacrificati; dar nu vad niciun grangur pesedist de prim plan care sa dezerteze la alt partid. E destul de clar ca vom duce blestemul iliesciano-pesedist multa vreme de acum inainte.

In aceste conditii, eu astept si sper ca PNL-ul chiar sa se sparga urat de tot: antonescienii sa treaca la PSD si taricenii la PDL, iar ce ramane sa se duca langa PNT-CD. In acest fel, scena politica se va simplifica mult, cu doar doua partide mari si late, unul asa-zis de stanga, altul asa-zis de dreapta si cu UDMR-ul pe post de mediator (adica, de tarfele regimentului, care au abonament la cantina ofiterilor indiferent de comandant). Poate asa se vor evita coalitiile de doi bani care tin maximum un an si care au nenorocit Romania in ultimii 4 ani.

Vom vedea.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Mar Dec 15, 2009 7:29 pm

probabil ca Geoana, Hrebenciuc, Vanghelie, Nica si Dragnea vor fi sacrificati; dar nu vad niciun grangur pesedist de prim plan care sa dezerteze la alt partid.

geoana e deja mai scurt cu un cap; dovlecelul lui se rostogoleste pe podele

sacrificii spui? hrebe niciodata, vanghelie e prea util partidului (prin capitalul de votanti, ca cifrele vorbeste), dragnea si cu nica latra bine de tot (s-ar putea, totusi, sa nu ajunga latratul; mai ales daca se apuca sa dea in geoana, sa se lepede de el)

desi, daca ne gandim din alt unghi, hrebe e echipa lui ilici, dragnea si nica is echipa (de azi, nu de maine) lui geoana; vanghelie are destul tupeu (de fapt mai mult spate decat tupeu) ca s-o rupa de capu lui (caz in care dragnea si nica ar fi numai buni pentru pesedelion, ca is destul de neciopliti amandoi, nu-s cu mult mai breji decat primarul care este; basca sa-l mai ia si pe geoana, ca da bine la sivi sa ai un presedinte de jumatate de romanie in partid); daca se leapada explicit de cine trebuie, il mai ia pe oprisan (desi asta e capabil sa sara in barcazul lu popeye), il mai ia si pe mazare si gata, e bun de facut scandaluri rasunatoare

asa ca il dam pe nastase si pe hrebe lui ilici (posibil sa vina si mitrea), merge si ponta ca doar e ridicat de astia batrani, merge si abramburica, mai scoatem de la naftalina stanoaice si alte nenorociri sbarcite si mai avem o aripa, numai buna de sforarii



o problema ar fi ca provincia (rus, de la cluj) ii baga in aceeasi oala pe hrebe si pe vanghelie, ceea ce pare sa nu se potrivesca

asa ca ajungem la un diaconescu, pe care nu ne era prea clar cui sa il alocam; destul de putin compatibil cu almanahele, dar parca si de caradastile batrane ar trebui sa fie lamurit si raslamurit; mai bine i-ar aduna pe medelin si pe ponta (ponta asta e destul de imprevizibil in situatia asta), sa-l mai cheme si pe oprica de la primaria mare, plus provincia (aparent) satula de cei vechi si de cei expirati si sa puna de un nou psd (al treilea, din ce am numarat pana acuma): aripa mijlocie

dar cred ca nici trei pesedeuri nu-s destul; ar trebui sa se sparga in ... nu stiu exact, cati membri are psd acuma?


sper ca PNL-ul chiar sa se sparga urat de tot: antonescienii sa treaca la PSD si taricenii la PDL, iar ce ramane sa se duca langa PNT-CD.

ar cam trebui sa se sparga si pnl (da' de ce zici urat?), dar nu prea vad cine si ce treaba ar mai avea cu pntcd (asa, sentimental?)

antonescarii cred ca or sa ramana exact sub culorile pnl, iar ceilalti sa paraseasca tabara si sa treaca la altii (chiar si sub masca unui nou partid care se aliaza cu pdl, nu neaparat sa fuzioneze)


dar pc-ul lui felix? cu care parte a psd raman aliati, cu cei care pastreaza numele? ca astia, daca iese cum cred eu acuma, o sa fie numai numele de ei

sa vedem; pana nu vedem, nu facem decat sa dam cu presupusul, ca interesele nu-s toate la vedere, dupa cum nici santajul nu scapa la public decat cand e apt sa aduca beneficii consistente
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Dec 15, 2009 8:33 pm

Bottom line, eu raman la parerea mea: desfiintarea tuturor partidelor, fara exceptie, si asezarea parlamentului pe baze corporatiste.

Partidocratia distruge Romania.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Mar Dec 15, 2009 8:38 pm

pai ia expliciteaza matale bazele alea corporatiste pe care ai vrea sa asezi parlamentul

concret si cu pilde, sa pricepe si mintea mea princicpiul de functionare si metoda de implementare
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Dec 15, 2009 8:59 pm

Concret, fiecare corp profesional, de la medici la cizmari, de la arhitecti la mecanici de metrou si de la diplomati la negustori cu amanuntul trimite in Parlament proprii reprezentanti, alesi in interiorul "corpurilor" respective. Poti sa fii convins ca in acest fel ar ajunge acolo oameni mult mai onorabili si mai competenti decat fauna care il populeaza astazi.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Mar Dec 15, 2009 9:09 pm

Poti sa fii convins

si pot si sa nu fiu


fii rezonabil, la cate profesii sunt in tara asta, ar trebui sa fie un talmesbalmes de nedescris


bine, ca si acuma este


sau poate crezi ca ar fi necesara o prealabila organizare a lucratorilor (proletarilor?) in bresle, care bresle sa-si desemneze reprezentantii? sa avem o noua uniune generala a sindicatelor din romania care sa ne faca legi?


acuma nu ca m-as indoi de onestitatea acestor reprezentati ai breslelor (ca ma si indoiesc, ca am vazut ca-s cumparabili si liderii de sindicate, si conducatorii de ligi de studenti, si orice alt fel de reprezentanti), dar ce treaba ar avea aia (mai mult decat astia) cu emanatul de legi?

despre parlamentari am mai zis si cu alte ocazii si prin cine stie ce alte locuri: inainte de a li se permite sa faca legi, ar trebui sa fie nitel instruiti si scoliti, sa aiba si ei habar ce e aia o lege, cum se face si la ce e ea buna
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mar Dec 15, 2009 9:39 pm

kant emir scrie:ce treaba ar avea aia (mai mult decat astia) cu emanatul de legi?


Dar parlamentarii de azi ce treaba au?

kant emir scrie:despre parlamentari am mai zis si cu alte ocazii si prin cine stie ce alte locuri: inainte de a li se permite sa faca legi, ar trebui sa fie nitel instruiti si scoliti, sa aiba si ei habar ce e aia o lege, cum se face si la ce e ea buna


A, da? Pai in loc sa cheltuim bani de la buget cu scolarizarea lor, care oricum nu ar da roade pentru ca nu inveti un bou batran sa traga la jug decat cu mari eforturi iar cand lectiile s-au terminat, animalul moare la primul efort practic, nu mai bine lasam legile in seama celor care se pregatesc special pentru ele inca de pe bancile facultatilor, recte economisti, juristi si diplomati?

Mie emiterea de legi de catre o adunatura pestrita ca Parlamentele actuale, din orice tara, nu numai de la noi, mi se pare o idee de o imbecilitate absoluta.
Adica, daca am nevoie sa-mi repar pantofii, caut cel mai bun cizmar; daca mi s-a spart o teava in casa, chem un instalator competent; daca vreau sa proiectez o masina, apelez la designeri si ingineri. In schimb, la facerea de legi (si tine cont ca o lege are consecinte asupra intregii societati, ba chiar si la nivel international) se pricepe oricine, inclusiv cizmari ratati, ingineri incompetenti sau instalatori care nu stiu sa foloseasca o cheie franceza dar care ajung parlamentari prin voia partidelor la care cotizeaza gros.

Nivelul de cunostinte minimale pe care ar trebui sa-l posede astazi un parlamentar pentru a propune sau vota in cunostinta de cauza o lege este atat de vast si acopera atat de multe domenii incat nici nu e de mirare ca legile, inclusiv Constitutia, sunt asa cum sunt: strambe, schioape si interpretabile.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Mar Dec 15, 2009 11:36 pm

pai da, cam asta am sugerat ca ar fi bun: oameni competenti

da' daca democratia cere oamenii alesi de popor, care oameni il reprezinta pe popor? asa stramb si schiop cum e el
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Dec 16, 2009 10:32 am

kant emir scrie:da' daca democratia cere oamenii alesi de popor, care oameni il reprezinta pe popor? asa stramb si schiop cum e el


Stii cum e cu democratia? Sa crezi in intelepciunea colectiva a ignorantei individuale. :D

Si mai e ceva: inainte vreme, cand nu era democratie, raspunderea pentru starea buna sau rea a unei tari era individuala si cadea pe umerii catorva insi, care adeseori isi plateau erorile cu averea sau chiar cu viata. De cand cu democratia, responsabilitatea si o data cu ea, reprosurile, incriminarile si dezbinarea s-au distribuit, democratic, in popor: cutare e bou c-a votat cu X, celalalt e fascist ca-l vrea pe Y si jumatate din natiune o uraste sau o dispretuieste pe cealalta --- si nimeni din cei cu adevarat raspunzatori nu plateste: politicienii isi vad in continuare linistiti de odioasa lor lucrare, la adapostul "votului popular".

Si inca: pe cand democratie nu era, sau era foarte limitata, calitatea oamenilor politici era substantiala, iar figurile lor au ramas pana astazi modele. Astazi, in era democratiei triumfatoare, mediocritatea alesilor sare in ochi. N-avem decat sa-l comparam pe Sarkozy cu Talleyrand, pe Berlusconi cu Cavour, pe Gordon Brown cu Benjamin Disraeli sau pe Geoana cu Titu Maiorescu.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Mie Dec 16, 2009 10:43 am

totul a inceput cu eradicarea analfabetismului.

eh, zic si eu asa. treceti peste
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ciuhandru » Mie Dec 16, 2009 12:25 pm

Daïmon scrie:totul a inceput cu eradicarea analfabetismului.


Mare scofala! Decat un alfabetizat care citeste ziare si reviste glossy si dupa lectura e mai dobitoc ca inainte, prefer un analfabet. Macar asta e scutit de mizeriile din presa si are o sansa de a gandi pe cont propriu.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Mie Dec 16, 2009 4:37 pm

Ciuhandru scrie: N-avem decat sa-l comparam pe Sarkozy cu Talleyrand, pe Berlusconi cu Cavour, pe Gordon Brown cu Benjamin Disraeli sau pe Geoana cu Titu Maiorescu.

esti fantastic! geoana nu poate fi comparat decat cu el insusi, din moment ce este etalon


auzi, cu Maiorescu!


de parca ai fi spus cu ciorbea sau cu radu vasile (ca deh, radu vasile avea/are si preocupari literare, ca sa ne mai apropiem)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Dec 16, 2009 4:41 pm

Apropos, stii care e cel mai scurt banc cu Geoana?

Raspunsul aici ----> Geoana
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Re: psd

Mesajde Daimon » Lun Feb 22, 2010 5:18 pm

eh, uite ca psd da impresia de miscare, ba mai mult.. chiar de evolutie. de la partidu' lu' bunicutza si al pensionarilor a ajuns sa aiba cel mai tanar si nelinistit presedinte. un baiat depsre care eu nu stiu sa fi fost implicat in vreun shmen. (exceptandu-le pe alea ale lu socru-su, adica ilie sarbu, dar la cum arata daciana putem sa ne gandim ca victor a fost interesat de ea, nu de inrudirea cu unu din dinozaurii partidului).

eu sunt foarte curios de evolutia lui ponta si a psd-ului, chiar daca n-o sa ma apuc niciodata sa ii votez, pentru ca nu se poate.

intrebarea la care ne va raspunde timpul este aceea daca psd sub ponta va fi marcat de schimbari reale sau daca ponta nu e decat un simplu tanar politician, care da bine in poze si are un discurs decent, pe care insa il manevreaza cei din umbra.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: psd

Mesajde eliana » Lun Feb 22, 2010 10:38 pm

Daimon scrie: dar la cum arata daciana putem sa ne gandim ca victor a fost interesat de ea, nu de inrudirea cu unu din dinozaurii partidului)

chiar daca n-o sa ma apuc niciodata sa ii votez, pentru ca nu se poate.





arata nu arata, e fata "Imparatului Rosu" si e europarlamentar, deci oricum va mosteni diverse de la taica-su. inclusiv orientarile. care probabil se vor da stafeta ginerelui. vorba ceea..."fata de sotie si jnumate de imparatie..."

ba cum nu? se poate...doar atatia romani o fac. :convers


ca nu trebuie/nu e bine/e rusinos sau ca ei sunt viitorul/alegerea minunata/cei mai cei asta decide fiecare.


eu nu i-as vota, nu atata vreme cat ar exista o alta alegere rationala. mi-ar sta pe retina vesnic imaginea respectiva... :whaat
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re:

Mesajde kant emir » Mie Mar 19, 2014 2:39 pm

Ciuhandru scrie:De cand asteptam spargerea PSD-ului si tot n-a mai venit...

Asta hodorogeam noi in 2009, si o putem relua:
si tot n-a mai venit...

si chiar mai grav, mult mai grav.

Ce sa-i faci, e structura veche si temeinic zidita, nu te poti pune cu cei infratiti de idealuri zdravene.

Pe de alta parte, daca reusim sa ne distantam de tot raul pe care ni l-au facut (si or sa ni-l tot faca, inca multa vreme de acum inainte), am putea sa-i si admiram nitel: sunt niste talhari foarte bine organizati!
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: psd

Mesajde eliana » Lun Mar 24, 2014 11:36 am

Adevarul e ca se uita in spate de la o distanta bunicica la alte structuri "organizate": vezi Ali Baba si ai lui 40 de hoti.
Da, aprob: sunt foarte bine structurati, organizati si inregimentati.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron