Tiberiu Cezar Sicosan, joci sah ca o cizma!

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Tiberiu Cezar Sicosan, joci sah ca o cizma!

Mesajde kant emir » Vin Mar 12, 2010 2:14 am

m-am tot uitat prin topicele de deasupra (ca n-avea rost sa rascolesc; daca totusi o sa fie necesar, ne-om descurca noi sa facem vreo unificare de threaduri) si n-am vazut nimic din ce ma intereseaza pe mine

anume: figuri (si figuranti) din viata politica (in primul rand, dar nu neaparat), oameni care nu se incadreaza in peisaj, dar, din nefericire (pentru ei si imaginea lor) nici nu vor sa iasa din cadru

in seara asta (ca-mi sta pe creier inca din discutiile si disputele televizate din campania recentelor tururi prezidentiale):
Mircea Diaconu

pampam
necontestat actor de succes (fara sa exageram cu "stralucit" ori "carismatic", avem de-a face cu un actor indiscutabil bun; un actor care are locul lui, pe care n-o sa i-l ia nimeni niciodata) in peisajul romanesc, omuletul s-a trezit (un soi de hodoroncus-troncus-preparatus) in politica; ce anume cauta el acolo? nu stim, ca nici lui nu pare sa-i fie prea clar, insa:
l-a gasit fermitatea, l-a gasit barbatia, l-a gasit priceperea - judeca, intelege, stie, promoveaza, condamna, se agita, ia pozitie, se enerveaza, pune la punct pe toata lumea (incluzand aici nu doar colegii de breasla - si nu ma gandesc la breasla actoriceasca, ci la trocusoara in care clefaie atatea raturi - ci si pe ziaristii care-l sacaie cu intrebarile lor nesuferite)

toata ziua il vezi la tv, si mereu e nervos si (mai ales) ferm

intrebarea mea este: de ce naiba nu sta acasa? sa se duca in parlament cand are parlamentul program, sa voteze ce e de votat - sau sa se abtina, treaba lui! - dar sa nu mai deschida si gura; si-ar conserva imaginea de artist, chiar si de intelectual (de ce nu? cred ca-i si place), de ce ar mai vrea el; oare nu-si da seama ca se face de ras? oare nu-si da seama ca e caraghios? daca o sa-si aminteasca cineva de el peste cateva decenii, nu cred ca o sa spuna "aaa, diaconu, ala care a care a scos romania din criza, sau ala care a eradicat coruptia, sau ala care a rezolvat problemele invatamantului si ale sanatatii", ci o sa se gandeasca la personajele pe care a stiut sa le faca vii si credibile - de ce nu lasa si contemporanilor posibilitatea de a-l (numai si numai) aprecia in domeniul in care a dovedit ca se pricepe? de ce trebuie sa se mai faca si de bascalie - ce-si imagineaza, ca il asteapta vreun viitor (pentru care trebuie sa lupte) cu fotolii de ministri, vreo sefie de partid sau alta functie importanta? nu-l asteapta nimic, aventura lui politica o sa inceteze odata cu mandatul actual

au mai incercat si altii (ma gandesc la oameni care au ajuns sa se afirme si sa straluceasca, sau macar sa se faca stiuti prin preocuparile lor artistice, exclusiv culturale; si nu ma gandesc la un adrian paunescu - asta se simte minunat in politica, are obrajorii tabaciti - sau la un vadimache, pentru care abia preocuparile literare au fost straine si nepotrivite; ma gandesc la Plesu, la Nicolae Manolescu), s-au stropit nitel de zoaie dar au priceput la vreme ca n-au ce sa caute pe-acolo si s-au retras discret, s-au intors la lucrul lor (nici macar n-au tinut sa faca parada de ingretosarea cu pricina!) si gata

asta nu se lasa pana nu spune si el, pana nu se implica si el, pana nu balacareste si el (desi, daca-l intrebi, pun pariu ca zice ca noo, nici vorba!) pe-acolo, ca doar e plin de masculinitate si vigoare
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Mar 12, 2010 9:13 am

in opinia ta, orice om de bine, intelectual/artist ar trebui sa stea deoparte de politica orice s-ar intampla pt ca ajunge sa faca mizerii ?

sau.. cumva zici doar ca nu ai intalnit inca omul ala care ajuns in politica sa stie sa isi pastreze integritatea?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Tiberiu Cezar Sicosan, joci sah ca o cizma!

Mesajde kant emir » Vin Mar 12, 2010 1:37 pm

in opinia ta, orice om de bine, intelectual/artist ar trebui sa stea deoparte de politica orice s-ar intampla

nu, de unde ai scos asta?

eu zic ca daca te tine, te bagi - si pe urma mie mi se rupe, ca pot sa fac (zic eu) diferentierea neta intre omul politic (politruc, lichea, orice; asa cum am convingerea ca paunescu este un mare poet simultan cu un mare porc, si i-am indragit poezia si capacitatea de expresie si in acelasi timp m-am dezgustat de personajul "politic") si omul de teatru, de litere, de ce natie artistica o mai fi el - nu cred ca e musai sa se rasfranga potlogarismul asupra simtirii artistice (mai ales in cazul unui actor, nu?)

dar daca te dai si puritan, si te si infrupti, e conflict de roluri
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Tiberiu Cezar Sicosan, joci sah ca o cizma!

Mesajde kant emir » Mie Mar 19, 2014 2:25 pm

Si nu doar "de roluri" fu conflictul.


Esti director de teatru, dar si angajatorul propriei neveste (esti director competent, bravo tie! nevasta e actrita plus regizor, scenograf, colaborator şi colaborator-actor de valoare - bravo si ei! numai ca nu e loc pentru tot neamul in aceeasi institutie), esti director si parlamentar - cam multisoare conflicte!

Ca mai rozi (combati, strasnic mai combati matale!) un oscior, un zgarciulet pe la televiziunea cea mai josnica dintre toate - aia ar putea ramane ciubucul tau, daca n-ar intra (si asta, da) intr-un conflict (cu statutul, cu statura) mai mititel.

Si daca "istoricul" partid se trage indarat si te scoate de pe lista, tu tot nu te lasi, te tii tare si ceri sprijinul poporului! Tibi, mai opreste-te, fratioare! Cat de prosti trebuie sa fie cei care sa te sprijine? Chiar nu mai ai masura, accepti orice?


Nu ti-ar fi sezut mai bine sa stai in banca ta, si sa te stie lumea de actor fain si de intelectual cu clasa*?























*clasa politica nu are clasa, da?
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Tiberiu Cezar Sicosan, joci sah ca o cizma!

Mesajde ella87 » Lun Mar 31, 2014 6:30 pm

da, mari intelectuali si actorii! cei mai mari carturari ai neamului si alta nu. maestre-n sus, maestre-n jos.
ella87
Junior Member
 
Mesaje: 125
Membru din: Lun Noi 27, 2006 12:00 am

Re: Tiberiu Cezar Sicosan, joci sah ca o cizma!

Mesajde kant emir » Mie Apr 02, 2014 2:43 am

rautateo care esti tu!
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron