votul uninominal: pro sau contra?

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

votul uninominal: pro sau contra?

pro
9
90%
contra
1
10%
 
Voturi totale : 10

votul uninominal: pro sau contra?

Mesajde vali » Mar Ian 07, 2003 7:55 am

ce parere aveti de votul uninominal?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde KickAss » Lun Feb 24, 2003 1:21 pm

Pt. a elimina eventualitatea unui nou vot contra, ma voi apuca si voi explica ca pentru prosti ceea ce insemna acest lucru.
E simplu domnule creier de graunta care ai pus "contra"! Totul se reduce la a vota omul sau partidul. In sistemul actual, omul se uita la ansamblul PSD si zice: "Uite frate! Astia e baietzi buni! E cu creier si brad! I-a sa-i votez!" In sistemul uninominal votezi un singur om caruia i se face reclama (pozitiva la televizor; negativa in presa opusa partidului din care face parte), tu le combini cu ce ai mai auzit si votezi.
De exemplu, eu dupa ce am avut nefericita ocazie sa stau fata in fata cu dl. senator Pop-de-Popa nu l-am vota desi poate altul din partid ar fi ok.
Vezi domnule Creier de Gandac ce simplu e.

PS: M-a lovit! Costas, tu ai votat in halul asta?
Anunt pe bune:

Dau si eu exact acelasi pisoi pe care il da onk.
Avatar utilizator
KickAss
Junior Member
 
Mesaje: 473
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Feb 24, 2003 9:09 pm

evidement ca-s pro. Chiar daca pe undeva s-ar putea sa nu conteze prea mult, macar iti da iluzia ca ai un control mai mare asupra a ceea ce votezi. Si oricum, votul uninominal mai alege din lepre.

Kickule, bine-ai venit inapoi, da' la faza cu costa chiar esti bulangiu, sa mor io!:p
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mar Mar 04, 2003 12:55 pm

categoric pro. vb lu' bhuttu macar iti lasa impresia ca totul e cum ti-ai dorit. si, daca nu iese bine, ai pe cine sa injuri in mod direct, nu ca le-ar si pasa acum. :)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

e de discutat

Mesajde curly » Mar Mar 04, 2003 8:46 pm

exista nuantze.....in primul rand ca votul uninominal ca shi ala pe liste e de mai multe feluri....la votul uninominal avem;
-la un tur
-la 2 tururi
-ci compensare
in prima varianta e ca la atletism,cashtiga ala care ia mai multe din prima;avntaj e ca e mult mai prctic shi motiveaza mai mult electorii,dezavantajul e ca se pierd voturi(btw,de asta nu vtra UDMR vot uninominal,fiindca asha nu se mai repartizeaza resturile)
in adous varianta e ca la alegerile prezidentziale
cazul al treilea e cel mai democratic,cel mai aproape de vointza reala;in cazul Romaniei are dezavantajul ca n-am mai beneficia de reducerea nr. de mandate pt. unguri shi pt ,vadim ceea ce s-ar realiza categoric in prima varianta
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde curly » Mar Mar 04, 2003 8:51 pm

acum despre votul pe liste


avantaje: parlamentarii u o coeziune legiuitoare mai buna,se creeaza ushor o majoritate,deci stabilitate la nivelul guvernului.........astfel,putem sa punem in carca cuiva ce se ptrece intr-o anume perioada,aci guvernul dhi majoritatea din patlament sunt din acelashi partid

dezavantaje: se shtiu
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde Dreamy_Girl » Sâm Mar 13, 2004 10:53 pm

Sunt pro, pt. ca, astfel. ai posibilitatea de a-l alege pe cel care iti reprezinta cel mai bine interesele, si nu pe unul care n-are nici o treaba cu ele si, intamplator, face parte din acelasi partid.
In orice partid, exista, inevitabil, oameni de calitate sioameni de mai proasta calitate. Prin votul uninominal, ii poti alege pe cei de calitate.
Merg mai departe-acum------------Dac-ai sti
Sa caut iar lumina sa caut iarasi--Ce-i iubirea
Ce-am pierdut----------------------Poate-ai gasi fericirea
DIRECTIA 5-"Merg mai departe/Dac-ai sti"
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

Mesajde tre » Joi Mar 18, 2004 4:11 am

bun deci eu n-am inteles. curly mai explica o data te rog, mai detaliat (cum adica se pierd voturi, de ce nu iese x, etc. etc.), cele 3 variante ale votului uninominal. te rog frumos, daca se poate.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde GreyV » Mar Mar 30, 2004 6:39 pm

Cred ca ar fi unul dintre cele mai bune lucruri care s'ar putea intampla romanilor.
Cam asta'i !
Avatar utilizator
GreyV
Junior Member
 
Mesaje: 79
Membru din: Dum Mar 28, 2004 11:00 pm


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori