"vreau transilvania mea"

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

"vreau transilvania mea"

Mesajde deampulea » Mar Feb 18, 2003 2:22 pm

imi dau de la inceput cartile pe fata si va spun:

doresc independenta transilvaniei

de ce? ei bine, unul dintre motive este ca vreau sa traiesc mai bine... nu vreau ca banii pe care ii platesc bugetului sa-i incalzeasca unui tip din botosani locuinta, din simplul motiv ca el nu poate produce la fel de mult ca mine.

o sa ziceti, ca pentru asta e suficienta o autonomie economica. adevarat insa transilvania de una singura ar intra mult mai repede in ue iar in legiuitorii de la buc nu am nici un pic de incredere... deci vreau independenta

ce bine ar arata un asemenea stat, cu capitala la alba-iulia (oras cu o simbolistica mult peste buc, care nu inseamna nimic)

o sa revin cu mai multe comentarii daca raspunde cineva 'provocarii'
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 20, 2003 1:51 am

s-a mai discutat treaba asta pe un thread, ideea era ca shi noi va sustzinem pe voi. industrial shi economic nu suntetzi independentzi.
hmm, shi shtiu destui ardeleni care vor sa ramana in capitala, ma intreb: de ce oare :D ?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Sa pastram Romania ...

Mesajde RooT » Joi Feb 20, 2003 2:52 am

Romania inseamna mai mult decat situatie materiala ... inseamna istorie ... cultura ... integritate nationala ... :p .. te doare undeva de asta ? ... haha ... nu conteaza ... daca nu va place ... va educam noi de la capitala sa va placa ....

Eu m-am plimbat prin cateva orashe din tzara asta si intr-adevar cand ieshi din Transilvania .. se vede ... adica ... Oradea .. zici ca nu-i in Roamania ... Timisoara ... super oras chiar frumos din ce am vazut eu ... mai tre sa zic de Brasov, Cluj ? .... well ... de partea cealalta .. avem .. of course super Bucurestiul .. cel mai mare furt din tzara ... aici cred ca se afla cei mai multzi hotzi din tzara asta ... well ... da sunt si cele mai multe oportunitatzi ... ca deh .. sunt bani ... Iasi ... de iasi am auzit numai lucruri bune .... Despre Piatra neamtz ... si extremul nord al moldovei nu vreau sa vorbesq pt. ca e greu sa le deosebeshti de sate ... da Romania cum ziceam e cultura ... asa ca respectati-ne !!! ca shtim poezie ... shtim sa aburim ... stim sa va furam fara sa clipitzi ....

Io is acuma in Bucuresti .. asa ca voi sa lucratzi bine acolo ...ca noi va luam tot... ca ... tre sa datzi la stat si suntetzi prea corectzi... apoi distibuim noi conform cu locuitorii bla bla .. shi tot in Bucuresti la hotzi ajunge tot .. :p ...

Crezi ca daca nu erai in Romania o duceatzi mai bine ? ... Crezi ca daca eratzi deja un stat vestic o duceatzi mai bine ? ... si ce ? ... acuma avetzi onoarea sa fitzi romani adevaratzi .. shi noi va dam onoarea ... sa fitzi mandrii de asta ... :p ... sa shtii ca Romania tzi-a dat tot ce ai ... :) ... nimik ... da ... ti-a dat ...de fapt ti-a dat o m .... (farfurie de mancare) ... asa ca sa fi mandru de asta toata viata ... ca n-ai sa scapi de aici .. te tzinem noi la munca ....

Mai stiu eu pe cineva care s-a chinuit o luna de zile sa-hi faca un debit card in tzara asta ca sa faca ceva .. shi cand a intrat pe net ... strainii au zis .. roman=frauda.... da pana la urma a reusit cate ceva ... si ce-i daca in alta parte lua juma de ora totu? ... :p

Io-s mandru ca-s Roman ... !!! Romania e tzara mea .. ash muri pentru ea ... :p .... sau ash omorao eu ... well .. pentru supravietzuire ....

Deci .. io is impotriva independentzei Transilvaniei ... nu de alta da ar muri Romania de foame ... :p ... si ....
:D ... nu as vrea sa cer viza sa ma duc si eu acasa ... :D
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde deampulea » Joi Feb 20, 2003 3:54 pm

Initial trimis de aphextwinz
s-a mai discutat treaba asta pe un thread, ideea era ca shi noi va sustzinem pe voi. industrial shi economic nu suntetzi independentzi.
hmm, shi shtiu destui ardeleni care vor sa ramana in capitala, ma intreb: de ce oare :D ?


normal ca nu suntem independenti... nici o tara din lume nu este independenta dpdv economic... de aia si schimburile economice

de ce raman ardelenii in buc? pt acolo sunt banii (asta nu inseamna ca banii respectivi au fost produsi in buc)
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 20, 2003 4:04 pm

normal ca nu suntem independenti... aham, adica recunoshti ca shi noi ashtialaltzi va sustzinem palmashii :) Auzisem ca cel mai varza judetz din tzara este Hunedoara :rolleyes:

(asta nu inseamna ca banii respectivi au fost produsi in buc)
Dar nici in Ardeal :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde deampulea » Joi Feb 20, 2003 4:12 pm

n-ai inteles... luam si noi de la voi si voi de la noi... dar daca tragi o linie voi luati mai mult de la noi..

si inca ceva: nu stiu daca hunedoara e cel mai 'varza' judetz dar pot sa-ti mai spun ceva: ne-ar fi mult mai usor sa sustinem hunedoara (si eventual bistrita-nasaud) decat toata moldova si o gramada din muntenia... (de olteni nu mai zic nimic)
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 20, 2003 4:25 pm

n-ai inteles... luam si noi de la voi si voi de la noi... dar daca tragi o linie voi luati mai mult de la noi..
nah, nu cred. ia trage tu linia.

ne-ar fi mult mai usor sa sustinem hunedoara (si eventual bistrita-nasaud) decat toata moldova si o gramada din muntenia... (de olteni nu mai zic nimic)
ce te face mah sa crezi ca voi ii sustzinetzi? lasa basmele, adu cifre shi te cred.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde deampulea » Joi Feb 20, 2003 4:30 pm

pot sa-mi rezerv 48 de ore pentru a aduna cifrele pe care (in mod cu totul normal) le ceri?
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 20, 2003 4:32 pm

bineintzeles. shi io sa-mi pregatesc contra-raspunsul :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde RooT » Joi Feb 20, 2003 4:48 pm

aphextwinz

Nu-ti trebe cifre ma ... stai 2 zile in Oradea si iesi afara pe strada si stai o ora .. uita-te si tu in jurul tau .. ignora diferentza de aspect al orasului (asta ca sa mai pleci de acolo inapoi la tine in tzara) .... urmareste si tu ce se petrece in jurul tau .. daca vrei cifre ... numara muncitorii care mananca semintze uitandu-se la unu care sapa o groapa in mijlocu strazii.. numara cersetorii care fac cu schimbu din statzie in statzie ... numara gropile ... numara vanzatorii care te ignora cand intrii in magazin ... si uita-te de cand e funar in cluj primar .... iti vei da seama ca desi se fura .. si se plictiseste lumea si acolo .. e alt ordin de marime ... :p
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde deampulea » Joi Feb 20, 2003 4:58 pm

xkran: aproape de acord cu tine... o mica observatie:

funar e un primar rau... si e asa de mult de tot (votantii lui funar sunt cei care n-au mai iesit din cj de cativa ani)

din pricina lui funar, clujul pierde teren in 'lupta' cu timisoara, brasov, oradea, sibiu etc.

cu toate astea e mult peste restul tarii
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Joi Feb 20, 2003 5:01 pm

"vreau transilvania mea"
===
ia o foarfeca, o harta a romaniei de la librarie ,decupeaza transilvania si gata e a ta si poti s-o iei si-acasa.


imi dau de la inceput cartile pe fata si va spun:
doresc independenta transilvaniei
===
si io un ferrari model 2003

de ce? ei bine, unul dintre motive este ca vreau sa traiesc mai bine...
===
pune mana si munceste, fura , fa trafic de droguri sau carne vie


nu vreau ca banii pe care ii platesc bugetului sa-i incalzeasca unui tip din botosani locuinta
===
poate cu banii aia ii platesti lu bunica-ta pensia . poti sa stii ?


din simplul motiv ca el nu poate produce la fel de mult ca mine.
===
de unde stii . ati facut concurs care produce mai mult?

o sa ziceti, ca pentru asta e suficienta o autonomie economica.
===
nu n-o sa zic ca nici nu stiti ce-i aia. s-a mai discutat pe undeva...

adevarat insa transilvania de una singura ar intra mult mai repede in ue.
===
s-o crezi tu... da-mi niste argumente solide nu de genu ca la voi se produce tuborgu si jidveiu ca nu tine


iar in legiuitorii de la buc nu am nici un pic de incredere...
===
nici io . si ce ? crezi ca aia de la alba iulia sunt mai buni? kkt toti o apa si-un pamant...


deci vreau independenta
===
e o dorinta in ultima instanta.... momentan neargumentata

ce bine ar arata un asemenea stat, cu capitala la alba-iulia
===
de ce nu zalau ca e si fabrica de tevi acolo ?


(oras cu o simbolistica mult peste buc, care nu inseamna nimic)
===
si simbolistica si expresionistica si realistica. iti zice carturaru aphex mai in amanunt


o sa revin cu mai multe comentarii daca raspunde cineva 'provocarii'
===
te rog nu. lasa-ne in durerea noastra , termina scoala ,ia-ti o slujba undeva si apuca-te de treaba ca noi pe-aici prin bucuresti avem nevoie de bani
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 20, 2003 5:02 pm

io vorbesc de industrie/economie, nu de strazile orashelor. itzi dau un exemplu simplu shi cu care probabil ca eshti in tema: IT ( ca tot vorbeai pe threadu' cu americanii )

tzoalele ungureshti vs tzoale turceshti - asta-i alta poveste
iar semintze - se scuipa shi in ardeal. eu nu cunosc ardealu' dupa orashe ci dupa sate. shi catzi parazitzi, marlani shi trantori am vazut io in lumea rurala de acolo, sunt suficientzi cat sa contrabalanseze ce am vazut aici la o scara mult mai mare. pentru ca ordinul de marime e mult mai mare, shi pentru ca intr-o comunitate restransa coruptzia ar trebui sa fie mai redusa decat intr-una mai mare. ceea ce n-am observat. or fi sate shi sate, nu le-am vazut pe toate.

iar in disputa cluj vs bucureshti e un alt ordin de marime pentru ca in primul rand bucureshtiul e de 5-6 ori mai mare decat cluju', doh :) sa-i vad io pe clujeni administrand un orash de 2 mil de locuitori cu 6 sectoare shi atunci facem comparatzii juste
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde deampulea » Joi Feb 20, 2003 5:09 pm

aphex..... : nu-ti inteleg agresivitatea

cat despre referirile la persoana mea ("te rog nu. lasa-ne in durerea noastra , termina scoala ,ia-ti o slujba undeva si apuca-te de treaba ca noi pe-aici prin bucuresti avem nevoie de bani") nu ar trebui sa faci referiri la ea daca nu o cunosti <--- fac si scoala si lucrez de un an... sper ca ne oprim aici in a ne ataca

inca ceva (numa' ca sa vezi ce badaran poti deveni fara sa vrei):

"poate cu banii aia ii platesti lu bunica-ta pensia . poti sa stii ?"

bunica mea a murit de f putin timp si m-a durut foarte tare chestia asta
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 20, 2003 5:15 pm

hmm, cred ca ai confundat interlocutorii, ultimul meu mesaj se adreseaza lui xkran shi am impresia ca tu vorbeshti cu eyewitness care intr-adevar pare foarte vorace :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde RooT » Joi Feb 20, 2003 5:19 pm

Imi permit si io sa-mi dau cu parerea aici ...

Initial trimis de eyewitness
"vreau transilvania mea"
===
ia o foarfeca, o harta a romaniei de la librarie ,decupeaza transilvania si gata e a ta si poti s-o iei si-acasa.
- de-ar merge asa ... s-ar fi facut de mult

imi dau de la inceput cartile pe fata si va spun:
doresc independenta transilvaniei
===
si io un ferrari model 2003
- daca ai spune asta cu un pic de incredere in tine ... si nu doar pentru ca ti se pare imposibil sa-l ai ... te-ash ajuta sa-l obtii

de ce? ei bine, unul dintre motive este ca vreau sa traiesc mai bine...
===
pune mana si munceste, fura , fa trafic de droguri sau carne vie
- vezi aici e diferentza .... io vad prima parte ok .. celelalte nu sunt o optiune viabila ... deoarece eu cred in mine .. si cred ca se poate ... uite .. vezi diferenta dintr mine si tine ?

nu vreau ca banii pe care ii platesc bugetului sa-i incalzeasca unui tip din botosani locuinta
===
poate cu banii aia ii platesti lu bunica-ta pensia . poti sa stii ?
- eu vad pensia lui bunica-mea ... si mai vad ca e de 1 mil ... ai idee cat platesc la stat ? .... lunar ? ... tu cat platesti ? ... din ce si-au facut astia in bucuresti vilele alea ?

din simplul motiv ca el nu poate produce la fel de mult ca mine.
===
de unde stii . ati facut concurs care produce mai mult?
- se numeste incredere ... si asta e singuru lucru care te salveaza de lene ... asa ca ... keep going your way .. vrei o punga de semintze ... sa vad unde ajungi ...

o sa ziceti, ca pentru asta e suficienta o autonomie economica.
===
nu n-o sa zic ca nici nu stiti ce-i aia. s-a mai discutat pe undeva...
- nu e posibila .. pentru ca cei de la conducere nu o vor ... logiq

adevarat insa transilvania de una singura ar intra mult mai repede in ue.
===
s-o crezi tu... da-mi niste argumente solide nu de genu ca la voi se produce tuborgu si jidveiu ca nu tine
- da-mi tu ca la voi se produce ceva ... mai valoros ... si pe urma mai discutam ...

iar in legiuitorii de la buc nu am nici un pic de incredere...
===
nici io . si ce ? crezi ca aia de la alba iulia sunt mai buni? kkt toti o apa si-un pamant...
- te-ai infipt ? ... daca nu ai incredere ce astepti ? ... orasele din ardeal au progresat .. rezulta ca au rezolvat niste probleme ... voi bucurestenii ce asteptati daca ati identificat problema ?

deci vreau independenta
===
e o dorinta in ultima instanta.... momentan neargumentata
- exact ... daca ar fi argumentata ... am fi in tari diferite acuma

ce bine ar arata un asemenea stat, cu capitala la alba-iulia
===
de ce nu zalau ca e si fabrica de tevi acolo ?
- NO COMMENT

(oras cu o simbolistica mult peste buc, care nu inseamna nimic)
===
si simbolistica si expresionistica si realistica. iti zice carturaru aphex mai in amanunt
- nu ma pricep .. nu ma bag :p

o sa revin cu mai multe comentarii daca raspunde cineva 'provocarii'
===
te rog nu. lasa-ne in durerea noastra , termina scoala ,ia-ti o slujba undeva si apuca-te de treaba ca noi pe-aici prin bucuresti avem nevoie de bani
- aici ai dreptate ...
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde deampulea » Joi Feb 20, 2003 5:23 pm

ups... scuze... devenise o discutie in 2 si am omis sa ma uit cine a postat chestia aia...

inca o data scuze
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde RooT » Joi Feb 20, 2003 5:26 pm

Initial trimis de aphextwinz
io vorbesc de industrie/economie, nu de strazile orashelor. itzi dau un exemplu simplu shi cu care probabil ca eshti in tema: IT ( ca tot vorbeai pe threadu' cu americanii )

tzoalele ungureshti vs tzoale turceshti - asta-i alta poveste
iar semintze - se scuipa shi in ardeal. eu nu cunosc ardealu' dupa orashe ci dupa sate. shi catzi parazitzi, marlani shi trantori am vazut io in lumea rurala de acolo, sunt suficientzi cat sa contrabalanseze ce am vazut aici la o scara mult mai mare. pentru ca ordinul de marime e mult mai mare, shi pentru ca intr-o comunitate restransa coruptzia ar trebui sa fie mai redusa decat intr-una mai mare. ceea ce n-am observat. or fi sate shi sate, nu le-am vazut pe toate.

iar in disputa cluj vs bucureshti e un alt ordin de marime pentru ca in primul rand bucureshtiul e de 5-6 ori mai mare decat cluju', doh :) sa-i vad io pe clujeni administrand un orash de 2 mil de locuitori cu 6 sectoare shi atunci facem comparatzii juste


Dupa cum ai citit ce am scris acolo ... IT-ul este in cadere libera ... atat aici cat si oriunde altundeva ... si asta zic cu toata responabilitatea si pentru ca o simt si pe pielea mea ... Da daca vrei sa vezi ce cade mai repede ? pana sau mingea de bowling .. well ... incearca si ai sa vezi ... :p

Semintzele is baza ... :p ... io zic sa incerci experimentul pe care ti l-am sugerat ... asa intr-o vacanta ... vei avea o surpriza ... nu l-am zis doar de poanta ... pentru ca nu nu imi place sa vorbesq doar sa ma aflu in treaba (well .. mai nou imi place .. am invatzat aici pe plan local .. :p )
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 20, 2003 5:37 pm

mda, de aia salariile in IT sunt de n-ori (unde n este secret :p) mai mari decat salariul mediu pe economie in Ro? o fi in cadere la ei, la noi, deshi firmele care au aveau contracte exclusiv in US au resimtzit puternic shi ele caderea, celelalte inca traiesc bine merci shi chiar prospera.
acea cadere a fost din cauza unor supraestimari. aia a fost la ei, la noi nici macar n-a fost cazul

prin oradea doar am trecut cu autocarul insa am stat mai mult de 2 zile in sibiu, arad, cluj, brashov, deva, petroshani shi mai trecut prin alba, sebesh, mediash shi alte orashele prin care trec dn-urile. in afara de unele zone din cluj, brashov, sibiu shi alba, care m-au impresionat mai mult prin arhitectura (dar cred ca shi populatzia a avut un aport), nu am ramas cu o imagine mai buna per ansamblu intrucat am regasit suburbiile valahe shi moldovene, mizeria, tziganii.

am experimentat ani de-a randul cate o luna la tzara in ardeal shi uneori m-am "sacrificat" shi la cate doua saptamani prin apuseni. daca tu chiar crezi ca oradea o fi stema transilvaniei, stema pe care am ignorat-o, o sa-mi fac timp shi de-o zi pe acolo. dar sa imi zici shi mie de nishte carciumi ceva, sa nu fac foamea pe acolo :D
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Feb 20, 2003 6:00 pm

Initial trimis de deampulea


"poate cu banii aia ii platesti lu bunica-ta pensia . poti sa stii ?"
bunica mea a murit de f putin timp si m-a durut foarte tare chestia asta

imi pare rau pt bunica ta .referirea a fost pur si simplu aleatorie .
ideea era ca ala din botosani caruia tu pretinzi ca-i platesti caldura s-ar putea sa-i fie platita de unu din ctza. deci afirmatia ta este aberanta atata timp cat nu-mi poti demonstra in cifre cu cat participa transilvania ,in procente, la buget ca sa putem face o comparatie cu alte zone. te-ai prins?
a face afirmatii de genu asta fara o baza reala le consider o speculatie ieftina. io pot spune ca din impozitul care mi se percepe mie platesc 3 spitalizari in cluj. contrazice-ma!

bah aphex da ce sunt io mah mancator de ardeleni? sa-ti fie rusine...:D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde RooT » Joi Feb 20, 2003 6:03 pm

haha ... mda ... daca amesteci varza cu capra poate ca asa e ...
Mai pe larg ... consumul IT in romania este practic 0 ... Cei ce lucreaza in Romania in domeniul IT lucreaza pentru exterior ... salariul minim pe economie este de 1.750.000 parca .. adica undeva pe la 50$ ... iar acuma cat sa fie n ala (fata de salariul minim ca pe asta il stiu doar ... fie el 4,5,6,7) .. la cat ajungem ... max la un 400$ ... ok .. mai sunt si unii cu mai mult .. hai sa vedem .. pana unde merem ... (cu oameni cat de cat multzi) ... 500$, 600$. Asta inseamna negrishori fratzioare .... in strainatate ... pana si in europa un designer are cam 2000$ ... in state mere pana in 4000$ - 5000$ pentru un web developer ... (ca astea le stiu mai bine). Adica fa si tu o comparatie ... programator mere pana in 6000$-7000$ ... Poate ai auzit de elance.com ? ... sau de Indieni ... ? sau de Chinezi ? .... uite ... care-i treaba .. ashtia dau mucu la totzi .. aia fac situri intregi .. klumea .. la 50$ ... doar ca sa manance si sa aibe ceva in portofoliu si sa mai manance si luna viitoare ... (unii) ... vezi pe elance.com. Deci ... ca sa-ti faci o idee comparativa .. acu 2 ani ... erau aplicatii web .. medii spre mari .. care e vindeau la cheie cu 500'000$ pana la 1 mil $ .... Acuma cum se rasfrange asta asupra Romaniei ... ne fiind consumatori ... evident ... te vei bate la pretz ... cu cine ? .... cu India .. si vei pierde .... (fact ... uita-te cu cine ai de-a face .. shi crede-ma .. nu-s doar multzi .. is shi bazatzi).

Ok .. acuma cred ca vrei ceva mai aproape de tine ... softwin o duce prost ... a dat faliment cea mai mare aplicatie din care cashtigau 1 mil $ pe an ... akella o duce prost ... au dat afara oameni ... firmele mici-mijlocii se zbat sa supravietzuiasca (cele mai multe axate pe un produs doar sau dezvoltare web ...) .. pana si aici ... mda .. freelancerii mai merg cat de cat ... dar nu ei fac industria asta ...

So ? .. cum ai evaluat tu ? .. ai un prieten care cashtiga mai mult decat tine ? ... sau cum ?

Io nu-s din Oradea ... insa cand am fost acolo am picat pe spate ... :p .. si am stat mai multe zile ... In general vei observa ca orasele mai apropiate de granita ro-hu ... o dic mai bine .. o coincidentza ? ...
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde deampulea » Joi Feb 20, 2003 6:03 pm

am cerut pe thread un termen de 48 de ore sa vin cu cifre... o sa vin
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 20, 2003 6:24 pm

Fa shi tu o comparatzie justa. Salariul mediu din Ro/Salariul mediu din afara vs Salariul de programator in Ro/Salariul mediu in afara. Adica fa 50$/2500$ vs 500$/4000$ de exemplu. Cum e industria IT in Romania ashadar?

Ok .. acuma cred ca vrei ceva mai aproape de tine ... softwin o duce prost Cred ca nu shtii ce zici. Poate la departamentul Soft/Custom Dev sau chiar la fostul AVX (Bit Def acum) sa nu le mearga prea bine, dar au un dept de procesare de documente digitale care merge, au un Call Center care merge shi de curand sunt parteneri SAP. SAP folosesc toate industriile mari din romania (am participat la un curs, unde un trainer era de la azomuresh shi avea 9 ani experientza, shi altul de la brau union shi avea shi el vreo 6-7 ani) shi o implementare e ceva la genu' juma' de milion de $. Nu trebuie sa ai clientzi americani ca sa ai contracte babane. Nu shtiu daca Softwin-ul au realizat cap-coada ceva SAP pana acum, insa tzi-am aratat directzia lor. Uita-te shi tu pe pagina lor ca sigur se lauda ei shi cu asta :) Aplicatzia de care vorbeshti tu a dat faliment acum 2 ani, old news. Akella nu este un exemplu relevant, Softwin-ul ca tot l-ai pus in aceeashi oala angajeaza oameni in continuu, acum cred ca are vreo 400 de oameni, deshi oamenii pleaca in continuu. Shtiu multzi programatori care tot se muta de la o firma la alta, pe bani mai multzi bineintzeles. Cum explici asta? Eu acum vreau sa ma angajez la o firma mica. Imi ofera net dar scrishi shi pe cartea de munca (a propos de impozite platite) peste salariul pe care il am in mod curent care este peste salariul mediu de programator pe care l-ai inaintat tu. Apoi, amicii mei, foshtii colegi din facultate, intr-o mare proporitzie discuta de la acelashi salariu mediu in sus, deci eu nu sunt o exceptzie. Cei mai norocoshi cred ca iau (ca negrishori cum spui tu) mia de $. Shi nu vorbim de web apps aici, vorbim de aplicatzii CAD, aplicatzii de contabilitate, aplicatzii ptr banci, aplicatzii pentru firmele de comunicatzii, sisteme ERP, CRM-uri, DRM-uri etc. Nu sunt freelanceri, sunt firme care daca nu au anuntzuri de angajare prin regie sau pe portzile politehnicii nu inseamna ca nu exista.
Shi inca ceva, salariul mediu de programator din Bucureshti e mai mare decat salariul mediu de programator din alte zone ale tzarii :)

Io nu-s din Oradea ... insa cand am fost acolo am picat pe spate ... :p .. si am stat mai multe zile ... In general vei observa ca orasele mai apropiate de granita ro-hu ... o dic mai bine .. o coincidentza ? ...
Ai vazut Aradul? Hai sa nu generalizam.

In general, faptul ca orashele alea zici tu ca o duc mai bine se datoreaza matrapazlacurile pe care le fac romanashii peste granitze. Ori asta nu este o valoare economica reala. Io lui deampulea shi eventual shi tzie, va cer cifre. Vreau sa vad valoarea economica reala a Transilvaniei ca sa vad, platitzi au nu impozite la Botoshani? ;)
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Joi Feb 20, 2003 6:30 pm

@xkran
-- daca ai spune asta cu un pic de incredere in tine ... si nu doar pentru ca ti se pare imposibil sa-l ai ... te-ash ajuta sa-l obtii
=====
am o incredere beton, da p-afara ,respir si inspir... incredere. :D chestia e ca mi-ar mai trebui si fro juma de milion de coco pe langa incredere...


- vezi aici e diferentza .... io vad prima parte ok .. celelalte nu sunt o optiune viabila ... deoarece eu cred in mine .. si cred ca se poate ... uite .. vezi diferenta dintr mine si tine ?
=====
aici te aventurezi in aprecieri as putea spune putin hazardate. nu stii care-i diferenta asa cu nu am ce sa vad ca nu te cunosc. una din ele ar fi ca nu ai simtu umorului...io il am :D

- eu vad pensia lui bunica-mea ... si mai vad ca e de 1 mil ... ai idee cat platesc la stat ? .... lunar ? ... tu cat platesti ? ... din ce si-au facut astia in bucuresti vilele alea ?
====
nu n-am idee...anu trecut fro 2 mld...hai las-o jos ca nu si-au facut bucurestenii vile din impozitu tau sau al ardelenilor...sincer xkrane aici chiar esti malitios...


- se numeste incredere ... si asta e singuru lucru care te salveaza de lene ... asa ca ... keep going your way .. vrei o punga de semintze ... sa vad unde ajungi ...
====
"conationalu" tau a zis ca produce mai mult decat ala din moldova si io spun ca-i batem pe brazilieni la fotbal ,ca am incredere. stii ce faci : pronosticuri. pana nu e meciu dejaba : speculatii.


- da-mi tu ca la voi se produce ceva ... mai valoros ... si pe urma mai discutam ...
====
nu, in bucuresti nu se produce nimic. corect. numa paguba si gropi in asfalt. momentan nu bucurestenii vor autonomie deci nu io trebe sa demonstrez ceva aici ci voi trebe sa demonstrati cu argumente clare ,viabile ca sunteti indreptatiti sa aveti autonomie.



- te-ai infipt ? ... daca nu ai incredere ce astepti ? ... orasele din ardeal au progresat .. rezulta ca au rezolvat niste probleme ... voi bucurestenii ce asteptati daca ati identificat problema ?
====
adica sa ma mut in ardeal ? sa muncesc acolo sa-i intretin pe bucuresteni? nici vorba prefer sa munceasca ei pt mine doar n-oi fi frun fraier.
scuze da prefer bucurestiu din n motive. numa pt faptu ca va reglati ceasurile dupa noi si tot e o satisfactie (stiu acu sunt io malitios):D


- exact ... daca ar fi argumentata ... am fi in tari diferite acuma
=====
si atunci nu inteleg de ce mai vorbim vorbe daca recunoasteti ca nu aveti argumente...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde RooT » Joi Feb 20, 2003 6:52 pm

Initial trimis de eyewitness
@xkran
-- daca ai spune asta cu un pic de incredere in tine ... si nu doar pentru ca ti se pare imposibil sa-l ai ... te-ash ajuta sa-l obtii
=====
am o incredere beton, da p-afara ,respir si inspir... incredere. :D chestia e ca mi-ar mai trebui si fro juma de milion de coco pe langa incredere...
-- asteapta .. poate o sa cada din cer .. who knows ...

- vezi aici e diferentza .... io vad prima parte ok .. celelalte nu sunt o optiune viabila ... deoarece eu cred in mine .. si cred ca se poate ... uite .. vezi diferenta dintr mine si tine ?
=====
aici te aventurezi in aprecieri as putea spune putin hazardate. nu stii care-i diferenta asa cu nu am ce sa vad ca nu te cunosc. una din ele ar fi ca nu ai simtu umorului...io il am :D
-- ma bucur ca-l ai ... si io il am in mod normal .. doar ca in momentul in care o iei pe aratura ... nu mai rad .. plang .... iar cand zic ca am de gand sa mut un munte ... si zic serios .. il mut ... nu ma razgandesc doar pt. ca e mai mare ca mine ... :p ... da daca vrei s-o tzin in shtouri .. o pot face ? ... vrei ? ...

- eu vad pensia lui bunica-mea ... si mai vad ca e de 1 mil ... ai idee cat platesc la stat ? .... lunar ? ... tu cat platesti ? ... din ce si-au facut astia in bucuresti vilele alea ?
====
nu n-am idee...anu trecut fro 2 mld...hai las-o jos ca nu si-au facut bucurestenii vile din impozitu tau sau al ardelenilor...sincer xkrane aici chiar esti malitios...
-- I am evil ... watch me ;h ... ai vila ? .. vi la o bere ?

- se numeste incredere ... si asta e singuru lucru care te salveaza de lene ... asa ca ... keep going your way .. vrei o punga de semintze ... sa vad unde ajungi ...
====
"conationalu" tau a zis ca produce mai mult decat ala din moldova si io spun ca-i batem pe brazilieni la fotbal ,ca am incredere. stii ce faci : pronosticuri. pana nu e meciu dejaba : speculatii.
-- logiq ... da el crede asta macar ... si vrea asta ... ca sa se poata lauda cu asta ... romanii vor sa bata brazilia ... io nu cred .. io cred ca intra in teren sa minimizeze scoru ... sa nu se faca prea de kko ... nemtzii oare de ce nu fac asta ? .. deshi is mai slabi ca noi ? ... hmm ? ...

- da-mi tu ca la voi se produce ceva ... mai valoros ... si pe urma mai discutam ...
====
nu, in bucuresti nu se produce nimic. corect. numa paguba si gropi in asfalt. momentan nu bucurestenii vor autonomie deci nu io trebe sa demonstrez ceva aici ci voi trebe sa demonstrati cu argumente clare ,viabile ca sunteti indreptatiti sa aveti autonomie.
-- e tare gardu .. :) ... nu mai da in el ...


- te-ai infipt ? ... daca nu ai incredere ce astepti ? ... orasele din ardeal au progresat .. rezulta ca au rezolvat niste probleme ... voi bucurestenii ce asteptati daca ati identificat problema ?
====
adica sa ma mut in ardeal ? sa muncesc acolo sa-i intretin pe bucuresteni? nici vorba prefer sa munceasca ei pt mine doar n-oi fi frun fraier.
scuze da prefer bucurestiu din n motive. numa pt faptu ca va reglati ceasurile dupa noi si tot e o satisfactie (stiu acu sunt io malitios):D
-- din groapa in groapa se ajunge la bunastare ... :) ... nishte semintze ?

- exact ... daca ar fi argumentata ... am fi in tari diferite acuma
=====
si atunci nu inteleg de ce mai vorbim vorbe daca recunoasteti ca nu aveti argumente...
-- pentru ca ne iubim tzara ... :)
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde RooT » Joi Feb 20, 2003 7:09 pm

Initial trimis de aphextwinz
Fa shi tu o comparatzie justa. Salariul mediu din Ro/Salariul mediu din afara vs Salariul de programator in Ro/Salariul mediu in afara. Adica fa 50$/2500$ vs 500$/4000$ de exemplu. Cum e industria IT in Romania ashadar?

-- la baie .. vs-u ala e irelevant ... pentru ca vs. u se pune asa ...
un proiect acu doi ani ... 1 mil de dolari ... (multe proiecte) vs ... 50'000 aleashi proiect azi (gaseshti mult mai greu) ...
Alt vs .... acu doi ani erau sute de anunturi de angajare .. acuma daca tu stai luni la o firma ejti norocos ... lucru valabil peste tot ... (inclusiv aici)
Si vs-u care ne doare cel mai mult ... 50$ India ... vs. cu cat faci tu proiectu ? Io nu-l fac .... nici pe de 10 ori mai mult ...

-- oricum .. cat timp numaru de clienti scade puternic... si cei mai multi is in state ... mi se pare evident ca situatia e nasoala ...

Ok .. acuma cred ca vrei ceva mai aproape de tine ... softwin o duce prost Cred ca nu shtii ce zici. Poate la departamentul Soft/Custom Dev sau chiar la fostul AVX (Bit Def acum) sa nu le mearga prea bine, dar au un dept de procesare de documente digitale care merge, au un Call Center care merge shi de curand sunt parteneri SAP. SAP folosesc toate industriile mari din romania (am participat la un curs, unde un trainer era de la azomuresh shi avea 9 ani experientza, shi altul de la brau union shi avea shi el vreo 6-7 ani) shi o implementare e ceva la genu' juma' de milion de $. Nu trebuie sa ai clientzi americani ca sa ai contracte babane. Nu shtiu daca Softwin-ul au realizat cap-coada ceva SAP pana acum, insa tzi-am aratat directzia lor. Uita-te shi tu pe pagina lor ca sigur se lauda ei shi cu asta :) Aplicatzia de care vorbeshti tu a dat faliment acum 2 ani, old news. Akella nu este un exemplu relevant, Softwin-ul ca tot l-ai pus in aceeashi oala angajeaza oameni in continuu, acum cred ca are vreo 400 de oameni, deshi oamenii pleaca in continuu. Shtiu multzi programatori care tot se muta de la o firma la alta, pe bani mai multzi bineintzeles. Cum explici asta?

-- pe bani mai multzi ? .. are you sure ? ... damn ... ce ash vrea sa te cred ....

Eu acum vreau sa ma angajez la o firma mica. Imi ofera net dar scrishi shi pe cartea de munca (a propos de impozite platite) peste salariul pe care il am in mod curent care este peste salariul mediu de programator pe care l-ai inaintat tu. Apoi, amicii mei, foshtii colegi din facultate, intr-o mare proporitzie discuta de la acelashi salariu mediu in sus, deci eu nu sunt o exceptzie. Cei mai norocoshi cred ca iau (ca negrishori cum spui tu) mia de $. Shi nu vorbim de web apps aici, vorbim de aplicatzii CAD, aplicatzii de contabilitate, aplicatzii ptr banci, aplicatzii pentru firmele de comunicatzii, sisteme ERP, CRM-uri, DRM-uri etc. Nu sunt freelanceri, sunt firme care daca nu au anuntzuri de angajare prin regie sau pe portzile politehnicii nu inseamna ca nu exista.

-- asta da ... recunosc IT in Bucuresti e cel mai dezvoltat
Shi inca ceva, salariul mediu de programator din Bucureshti e mai mare decat salariul mediu de programator din alte zone ale tzarii :)
--

Io nu-s din Oradea ... insa cand am fost acolo am picat pe spate ... :p .. si am stat mai multe zile ... In general vei observa ca orasele mai apropiate de granita ro-hu ... o dic mai bine .. o coincidentza ? ...
Ai vazut Aradul? Hai sa nu generalizam.

In general, faptul ca orashele alea zici tu ca o duc mai bine se datoreaza matrapazlacurile pe care le fac romanashii peste granitze. Ori asta nu este o valoare economica reala. Io lui deampulea shi eventual shi tzie, va cer cifre. Vreau sa vad valoarea economica reala a Transilvaniei ca sa vad, platitzi au nu impozite la Botoshani? ;)

-- Botoshani .... ? ... did you say Bototshani ... asta l-am vazut ... bine ca nu ai zis Suceava ... cele doua cele mai varza orashe pe care le-am vazut in tzara asta ... :)
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Joi Feb 20, 2003 8:40 pm

un proiect acu doi ani ... 1 mil de dolari asta numa' cu clientzi externi shi proiecte babane (proiectul ala al Softwin-ului de care pomeneai tu a fost dezvoltat de 20 de oameni timp de 2 ani! - cate firme au asha ceva?), la noi in tzara nu itzi da oricine 1 mil $ ptr o solutzie informatica (chiar daca face banii). daca te intereseaza exista la ora actuala proiecte care se aproprie de aceasta cifra intre firme romaneshti, nu sunt de nasul oricarei firme, ce-i drept.

cu cat faci tu proiectu ? Io nu-l fac .... nici pe de 10 ori mai mult in studentzie le faceam shi cu 20$ daca imi lua doar o zi. in general ma invarteam intre 50$-100$ pentru proiecte de 2-5 zile. In general m-am bagat pe RAD (io fac putzin, dar pare mult shi clientul zice wow). Proiectele mari le ocoleam pentru ca apareau probleme cu cerintzele (tot timpul clientul vrea mai mult) shi cu plata pe care tzi-o dadea cat mai eshalonat (tzeapa totala nu mi-am luat, aveam grija sa nu termin proiectul pana nu luam ultimul ban :D ). revenind la vs-ul tau, pe mine ma doare undeva de indieni, atata timp cat clientzii mei sunt 80% romani, dumpingul indienilor nu ma afecteaza :p

acu doi ani erau sute de anunturi de angajare .. acuma daca tu stai luni la o firma ejti norocos ... lucru valabil peste tot
te-ai gandit ca poate este vorba de inflatzia de programatori? insa daca consideri programatori = specialishti priveshti altfel. e simplu sa termini a&c, sa nu zic de cibernetica. la softwin sunt in continuu anuntzuri de angajare :) dar din cate shtiu io, lumea cam pica interviurile. eu nu ma simt norocos in acest domeniu. competentza nu este o chestie de noroc.
iar daca te referi la firmele de profil care dau faliment, ehm, sunt mai rare cazurile decat crezi (excludem studentzii care sunt luatzi de val shi ishi deschid firma pe baza unui contract zemos shi dupa ce se termina contractu' freaca duda cateva luni pana papa totzi banii dupa care bye-bye firma)
shtii ce diferentza am simtzit io intre acu' 2 ani shi momentul de fatza? acu' 2 ani primeam oferte pe mail de la firme din state de angajare pe baza rezultatelor de tip brainbench, sau a activitatzii pe unele forumuri, etc. nu erau cine shtie ce oferte, shi in general erau firme abia infiintzate, dar erau. acu' tre' sa caut io.

cat timp numaru de clienti scade puternic... si cei mai multi is in state ... mi se pare evident ca situatia e nasoala
cifre ai? sau doar vorbim asha ... :)

pe bani mai multzi ? .. are you sure ? ... damn ... ce ash vrea sa te cred or fi cateva cazuri acolo, din dorintza de schimbare, din frica de plafonare, restul de 99% pleaca pentru bani.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Sa pastram Romania ...

Mesajde SOD » Vin Feb 21, 2003 3:27 am

Initial trimis de xkran
... si extremul nord al moldovei nu vreau sa vorbesq pt. ca e greu sa le deosebeshti de sate ...

bre administratore,baga-tzi mintzile-n cap!ai habar despre ce vorbesti?stii ca sunt o droaie de orasele in Moldova ce pot da clasa la etica si bunsimt bucurestilor?ai fost in Focsani si in general in Vrancea?pai afla,domnul meu ca se uita de foarte sus la Bucuresti!

carturare,la softwin lucrezi bre?mari dobitoci la conducere!

ce e ma?vrei Transilvanie?treci ma la munca si lasa vrajeala ieftina!adicalea,bunica-miu de ce muschii mei a murit in razboi?sau e la concurenta?ca poate tu ii platesti pensia bunica-mii si suntem chit?si poate va reveniti si voi pe acolo si invatati sa vb romaneste ,ca pana la urma Romania se numeste tara asta!a dracu unguri nenorociti ce sunteti!auzi mah,io sunt convins ca si romanii din ungaria au televiziune in limba proprie,si ziar si scoli,si multi oameni in parlament!au o pula!da voi aveti aici?aveti!
bah,futu-va-n cur asa va fut!si palinca ati vrut s-o furati ba!
bah,futu-va-n cur sa va fut,ati uitat cina v-a aparat ma cu arma in mana,ma?
bah,futu-va-n cur sa va fut,ati uitat sa puneti si voi o floare la mormantul ostasului roman!

SI VRETI TRANSILVANIE?MUIE MA,MUIE,NU TRANSILVANIE!si nu de la mine.MERGEM IN CENTRU,LA STATUIE,SA VA DEIE IANCU MUIE!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde deampulea » Vin Feb 21, 2003 9:45 am

asta!a dracu unguri nenorociti ce sunteti!auzi mah,io sunt convins ca si romanii din ungaria au televiziune in limba proprie,si ziar si scoli,si multi oameni in parlament!au o pula!da voi aveti aici?aveti!


bah,futu-va-n cur asa va fut!si palinca ati vrut s-o furati ba!
bah,futu-va-n cur sa va fut,ati uitat cina v-a aparat ma cu arma in mana,ma?
bah,futu-va-n cur sa va fut,ati uitat sa puneti si voi o floare la mormantul ostasului roman!


sod: la mine te refereai mai sus? daca da, afla ca ma cheama florin si nu am pe nimeni in familie de origine maghiara (lucru care nu e bun nici rau)

cat despre faptul ca romanii din ungaria nu au aceleasi facilitati pe care le au maghiarii din ro pot doar sa-ti spun sa te gandesti la diferenta de numar (chiar in procente) si la faptul ca o multi din romanii din ungaria nu vor sa vorbeasca romaneste (asta am observat-o personal)
Un calculator fara COBOL si FORTRAN este ca un tort de ciocolata fara ketchup si mustar
Avatar utilizator
deampulea
Junior Member
 
Mesaje: 267
Membru din: Lun Feb 10, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Feb 21, 2003 10:07 am

stimate carturare sod cuvintele dvs din postul anterior in special cele de la sfarsit au fost pentru mine expresia elocventa a ceea ce simteam si io dar nefiind in stare sa patrund atat de profund in esenta lucrurilor, neavand dibacia si perspicacitatea dvs, vocabularu adecvat si usurinta dvs de-al folosi ,nu am reusit sa exprim cu cuvintele adecvate precum domnia voastra ceea ce-mi statea pe limba. spre sfarsitul expozeului dvs parca mi-ati luat cuvintele ce-mi stateau pe limba si care nu am reusit sa le postez anterior. sa va dea Dzeu sanatate maestre !...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron