"vreau transilvania mea"

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Mesajde Suryia » Mar Iul 22, 2003 9:32 pm

N-am spus ca "ungurii i-ar iobagii pe valahi si i-ar lega de glie" , asta ai vrut tu sa intelegi...timpurile sunt , evident , altele si "asuprirea" ar fi alta . Bineinteles , nu la fel de evidenta...Dar tu zici ca , daca Transilvania ar fi alipita Ungariei , ungurii si romanii ar fi tratati egal?Lasa-ma sa ma indoiesc... Unirea cu Ungaria ar insemna ca romanii din Transilvania sa devina o minoritate , iar minoritatile nu sunt niciodata tratate egal , oricat tam-tam s-ar fi facut pe tema asta.
Intr-adevar , deciziile politice nu s-au luat pe criterii de "ideal national" , dar sa stii ca cei care au luptat pentru ca aceste decizii sa poata fi luate erau oameni simpli care nu stiau asta si care au crezut in sacrificiul lor .
Si , oricum , nici cei care luau deciziile nu puteau fi in contradictie cu ce dorea "poporul" , chiar daca acesta putea fi intr-o oarecare masura manipulat...Bine , depinde totusi de ale cui decizii vorbim.
Eu cred(sau poate ca imi place sa cred...) ca identitatile nationale mai exista si ca nici nu vor fi sterse prea curand ... iar despre cea romaneasca am o parere putin mai buna .

"Cand puteam ramane inca de atunci independenti"...

Ma refeream la momentul 1918 ... poate ca , intr-adevar , o Transilvanie independenta nu ar fi avut sansa sa ramana ca atare pe harta Europei , dar ma indoiesc sincer ca asa ceva se doarea pe atunci...iar cand spun "se dorea" ma refer la marea majoritate , nu neaparat la minoritatea care decide si care are , bineinteles , alte puncte de vedere .

Tocmai am scris un post putin cam alandala , dar sper ca e inteligibil...o mica mentiune...eventual sunt buna , nu bun:D
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Iul 24, 2003 11:04 am

mai parerea mea e ca voi nu aveti ce face pe acolo prin transilvania si ca urmare ati bagat subiectu' asta.
mai decat sa se desparta transilvania de romania ca sa traiti voi bine mai bine declara romania razboi americii, vin aia ne dau bucata si ne fac al tzashpelea lor stat....atunci sa vezi nivel de trai... :)


deampulea : cum il cheama pe tipul ala din Botosani? ala caruia ii platesti tu caldura si cum ai aflat ca lui io platesti? hai ca vreau si io sa aflu cui ii platesc caldura/pensia sau mai stiu io ce sa ma duc sa-i iau banii....

in schimb ideea lui bassplayer e geniala....:D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Re: "vreau transilvania mea"

Mesajde Marius Titulescu » Mie Mar 30, 2016 3:59 pm

E preoblema celor care nu au alte probleme :))
Nu-i de ajuns ca ne fura politicienii de acum... vreti mai multi?
_______________________________________________________
Marius
Ultima oară modificat de kant emir pe Mie Mar 30, 2016 9:42 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: linkul ala nu e bun, jur!
Marius Titulescu
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Ian 05, 2016 11:49 pm

Re: "vreau transilvania mea"

Mesajde kant emir » Mie Mar 30, 2016 9:44 pm

preoblema-nepreoblema, tu sa fii sanatos, ca ti-am sters linkul

Dar nu se supara nimeni daca mai apare cate un spampamer si scoate din praf cate un topic.
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Anterior

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron