Mama lor!

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Mama lor!

Mesajde Salma » Sâm Mar 29, 2003 5:13 pm

De curand, printr-o noua hotarare, guvernantii nostri au stabilit ca toate mamele, indiferent de salariul pe care il aveau, vor primi o suma fixa, cam 4 milioane si jumatate pe luna, in perioada concediului post-natal, in conditiile in care pana acum valoarea acestei indemnizatii era de 85% din salariu. Vi se pare corect ca toate femeile sa primeasca aceeasi suma, indiferent de pregatire, de venituri si de contributia la asigurarile sociale? Este oare o metoda care le avantajaza pe mamele sarace, pentru ca cele cu salarii mari oricum puteau sa puna un ban deoparte inainte? Daca sunt atat de preocupati de mamele sarace, de ce n-au stabilit plafonul minim al indemnizatiei la 4.5 milioane? Sau este doar o nostalgie dupa sintagma comunista "De la fiecare dupa capacitati, fiecaruia dupa nevoi"?
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde b0mber » Dum Mar 30, 2003 12:00 pm

intr-adevar,poate ar fi fost mai bine sa fi stabilit plafonul minim al indemnizatiei la 4 milioane jumate,insa ce poti sa le ceri astora...
e o masura care convine celor cu venituri reduse(sa-i vezi acuma cum o sa faca cate 20 de copii sa aiba 4 milioane jumatate pe luma :) ),in conditiile in care foarte multe persoane castiga(inca)
1.5-2 milioane pe luna...deci e o masura buna pentru cei care au probleme cu veniturile...pentru ceilalti,poate ar fi fost mai bine sa se ramana la acel 85%....asta e,misterioase sunt caile pseudo-guvernului nostru....
I slice nerds and melt icebergs in the north pole
You soft so, really awful, i rock the grand flow
Avatar utilizator
b0mber
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Joi Noi 28, 2002 12:00 am

Mesajde Salma » Mar Apr 01, 2003 10:11 pm

Ai mare dreptate, toate confectionerele se vor apuca sa stea acasa si sa toarne copii,fericite ca vor castiga 4 milioane impozabil pe luna (asta e de fapt cifra reala), iar guvernul Nastase se va mandri cu o noua generatie de "decretzei", de data asta facuti de buna voie. Si ii doare fix in pix de femeile cu venituri mari, pentru ca alea oricum nu fac copii (la mine la serviciu, din vreo 500 de femei, majoritatea cu studii superioare, doar 3 sunt gravide in acest moment, inregistrate la medicul institutiei). Sunt curioasa care este procentul la Apaca.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Re: Mama lor!

Mesajde dinu » Mie Apr 02, 2003 12:55 am

Initial trimis de Salma
De curand, printr-o noua hotarare, guvernantii nostri au stabilit ca toate mamele, indiferent de salariul pe care il aveau, vor primi o suma fixa, cam 4 milioane si jumatate pe luna, in perioada concediului post-natal, in conditiile in care pana acum valoarea acestei indemnizatii era de 85% din salariu. Vi se pare corect ca toate femeile sa primeasca aceeasi suma, indiferent de pregatire, de venituri si de contributia la asigurarile sociale? Este oare o metoda care le avantajaza pe mamele sarace, pentru ca cele cu salarii mari oricum puteau sa puna un ban deoparte inainte? Daca sunt atat de preocupati de mamele sarace, de ce n-au stabilit plafonul [B]minim al indemnizatiei la 4.5 milioane? Sau este doar o nostalgie dupa sintagma comunista "De la fiecare dupa capacitati, fiecaruia dupa nevoi"? [/B]

Intrucat nu vad cu ce ar fi copilul consulting assistantei de la Carrefour Romania mai necesar societatii decat copilu' spalatoresei de la Apaca, nici nu inteleg de ce as plati, ca si contribuabil, mai mult pentru odrasla celei dintai.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Mie Apr 02, 2003 1:03 am

Salma, astea-s binefacerile stangii, ca tot vorbeam pe alt thread de stanga vs dreapta... populism si egalitarism. Oricum, nu te mai agita, inteleg ca s-a renuntat.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Mie Apr 02, 2003 4:47 am

mi se pare o absoluta imbecilitate sa stabilesti o suma pentru toata lumea. asta seamana a comunism.

da pun si eu o intrebare, ca simplu om: cand o sa avem si noi educatie vis-a-vide de copii? am citit un articol in libertatea de azi, unde o familie a facut un copil doar pentru a protesta ca le-au fost luati ceilalti 7 copii (care le-au fost luati pentru ca nu puteau avea grija de ei). vecinu de deasupra a mai facut un copil, desi mai are 2 si 100 milioane datorie la intretinere (in conditiile in care intretinerea e aproximativ 250k/luna/persoana).

oamenii astia chiar nu gandesc deloc?
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Re: Re: Mama lor!

Mesajde Salma » Mie Apr 02, 2003 12:31 pm

Initial trimis de dinu

Intrucat nu vad cu ce ar fi copilul consulting assistantei de la Carrefour Romania mai necesar societatii decat copilu' spalatoresei de la Apaca, nici nu inteleg de ce as plati, ca si contribuabil, mai mult pentru odrasla celei dintai.


Nu platesti tu, contribuabilul, ci am platit eu, mama cu studii superioare, 1 milion pe luna CAS in timp ce aia plateste 200.000, si voi mai plati tot restul vietii o suma de cateva ori mai mare decat aia de la Apaca. Asa se pune problema. Da' asa-mi trebuie daca mi-a placut scoala. Trebuie sa platesc pentru una care n-a facut nici macar liceul, ca i-a fost lene sa invete.

Mr.Hyde, unde-ai auzit tu ca s-a renuntat?
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Mie Apr 02, 2003 12:39 pm

Initial trimis de vali
mi se pare o absoluta imbecilitate sa stabilesti o suma pentru toata lumea. asta seamana a comunism.

da pun si eu o intrebare, ca simplu om: cand o sa avem si noi educatie vis-a-vide de copii? am citit un articol in libertatea de azi, unde o familie a facut un copil doar pentru a protesta ca le-au fost luati ceilalti 7 copii (care le-au fost luati pentru ca nu puteau avea grija de ei). vecinu de deasupra a mai facut un copil, desi mai are 2 si 100 milioane datorie la intretinere (in conditiile in care intretinerea e aproximativ 250k/luna/persoana).

oamenii astia chiar nu gandesc deloc?


Nici nu are nimeni interesul sa ii educe, pentru ca atunci ar scadea si mai mult natalitatea si statul are nevoie de oameni care vor lucra peste 20 de ani in fabrici, de populatie activa, chiar daca au crescut ca vai de ei, eventual la o casa de copii. Oricum, e o realitate faptul ca unii fac copii pentru alocatie si vor face si mai abitir acum, considerand copiii niste obiecte aducatoare de bani. Daca incepi sa gandesti rational ce responsabilitati implica nasterea unui copil si cat costa pe termen lung, iti cam trece cheful, chiar daca ai un salariu decent. Dar majoritatea populatiei functioneaza dupa principiul "Nu gandim, ne inmultim"
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde vali » Mie Apr 02, 2003 1:06 pm

Initial trimis de Salma
statul are nevoie de oameni care vor lucra peste 20 de ani in fabrici


momentan nu. uita-te cati someri sunt.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Salma » Mie Apr 02, 2003 1:29 pm

OK, asta se intampla acum, dar daca nu se vor naste copii se va ajunge peste 20 de ani nu la 4 pensionari sustinuti de o persoana activa, ci probabil la vreo 10 pensionari, printre care si noi. Aproape ca incep sa fiu de acord cu politica asta:)
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Mie Apr 02, 2003 8:56 pm

Mr.Hyde, unde-ai auzit tu ca s-a renuntat?


Mda, vorbeam din auzite, uite cum e de fapt: Chiar daca zilele trecute ministrul Muncii promitea ca renunta la aberatia privind indemnizatia pentru cresterea copilului,
De la 1 ianuarie 2004, proaspetele mame vor primi o indemnizatie fixa egala cu 85% din salariul mediu net pe economie
- deci e vorba doar de o amanare :(

A, si ce-i cu prostia aia cu statul are nevoie de oameni care vor lucra peste 20 de ani in fabrici, e vreo caterinca subtila?:D
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Mie Apr 02, 2003 9:25 pm

Initial trimis de Salma
probabil la vreo 10 pensionari, printre care si noi.


he he he
oare cat mai e speranta de viata a romanilor la adevar? 55? 70?
la foametea din tara asta, pensionarii mor repede. astia de acum is rezistenti, ca au crescut pe vremea lui ceasca, sunt invatati cu greul. noi insa, care suntem crescuti cam in puf, o sa murim repede :d
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Salma » Joi Apr 03, 2003 6:27 pm

Initial trimis de vali


he he he
oare cat mai e speranta de viata a romanilor la adevar? 55? 70?
la foametea din tara asta, pensionarii mor repede. astia de acum is rezistenti, ca au crescut pe vremea lui ceasca, sunt invatati cu greul. noi insa, care suntem crescuti cam in puf, o sa murim repede :d


Cam ai dreptate, acum chiar ca nu mai fac copii, dupa ce ca trebuie sa-i cresc cu 4 milioane impozabil pe luna, nici nu apuc sa traiesc de pe urma lor. Sa bem si sa ne veselim cat mai apucam ;M
Mr Hyde, unde vezi tu caterinca? Cine o sa mai munceasca peste 20-30 de ani, cand noi vom fi niste moshi rablagiti, daca nu se apuca mai repede muierile sa toarne plozi pe altarul patriei ?:sperm:
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Re: Re: Re: Mama lor!

Mesajde vali » Joi Apr 03, 2003 9:05 pm

Initial trimis de Salma
Nu platesti tu, contribuabilul, ci am platit eu, mama cu studii superioare, 1 milion pe luna CAS in timp ce aia plateste 200.000, si voi mai plati tot restul vietii o suma de cateva ori mai mare decat aia de la Apaca. Asa se pune problema.


ai si tu dreptatea ta, bineneteles. la fel se intampla si cu pensiile

dar, dupa cum spuneam, comunismul zice sa le dam ambilor copii sanse egale (desi asta nu s-a intamplat vreodata)
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Salma » Vin Apr 04, 2003 6:20 pm

Da mai, dar comunismul asta nu stie ca eu m-am chinuit de una singura sa fac facultatea, in timp ce mergeam si la serviciu, ca sa castig banii de acum, si n-am nici un chef sa dau mai multi bani pentru una care ar fi putut sa faca acelasi lucru ca si mine, numai ca n-a vrut sau i-a fost lene. Daca vroia sanse egale pentru copilul ei trebuia sa puna osul la treaba si burta pe carte, nu sa astepte sa-i dea statul mura-n gura. Pentru ca eu nu cred ca nu poate cineva sa-si depaseasca conditia, cred doar ca nu vrea.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde dinu » Vin Apr 04, 2003 7:37 pm

Initial trimis de Salma
Da mai, dar comunismul asta nu stie ca eu m-am chinuit de una singura sa fac facultatea, in timp ce mergeam si la serviciu, ca sa castig banii de acum, si n-am nici un chef sa dau mai multi bani pentru una care ar fi putut sa faca acelasi lucru ca si mine, numai ca n-a vrut sau i-a fost lene. Daca vroia sanse egale pentru copilul ei trebuia sa puna osul la treaba si burta pe carte, nu sa astepte sa-i dea statul mura-n gura. Pentru ca eu nu cred ca nu poate cineva sa-si depaseasca conditia, cred doar ca [B]nu vrea. [/B]

Chestia e ca tu te legi la gat cu argumente comuniste ca sa-ti sustii punctul de vedere. Doar comunismu' (de)favoriza copiii pe tot felul de criterii legate de parintii lor. Capitalismul spune clar ca societatea e un ansamblu economic cu o politica sociala stricta: sistemul investeste in membrii sai pentru ca acestia, la randul lor, sa poata investi in sistem. Cum toti copiii prezinta potential productiv egal pentru sistem, e normal ca investitia sa fie uniforma. Tu nici nu existi in ecuatia asta capitalista, si nici studiile tale.

So, what's it gonna be, capitalism or comunism ? Ca daca e cum zici tu, poate ca nici in educatie n-ar trebui sa se investeasca egal, si poate ca copilul femeii de servici nici macar n-ar avea drept la liceu, si poate... poate incet-incet ne intoarcem in comunism, stii ?
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Salma » Vin Apr 04, 2003 8:20 pm

Initial trimis de dinu

Chestia e ca tu te legi la gat cu argumente comuniste ca sa-ti sustii punctul de vedere. Doar comunismu' (de)favoriza copiii pe tot felul de criterii legate de parintii lor. Capitalismul spune clar ca societatea e un ansamblu economic cu o politica sociala stricta: sistemul investeste in membrii sai pentru ca acestia, la randul lor, sa poata investi in sistem. Cum toti copiii prezinta potential productiv egal pentru sistem, e normal ca investitia sa fie uniforma. Tu nici nu existi in ecuatia asta capitalista, si nici studiile tale.

So, what's it gonna be, capitalism or comunism ? Ca daca e cum zici tu, poate ca nici in educatie n-ar trebui sa se investeasca egal, si poate ca copilul femeii de servici nici macar n-ar avea drept la liceu, si poate... poate incet-incet ne intoarcem in comunism, stii ?


Mai, sa fie:con: De unde ai scos-o tu ca in comunism erau defavorizati copiii din cauza parintilor? :eek:Poate doar daca erau detinuti politici. Se vede ca n-aveai decat 6 ani la revolutie, asa ca mai intreaba-i pe aia mai batrani cum era. Orice poti spune, dar nu ca tinea cineva cont ce erau parintii tai. Si ce spune capitalismul ala? Daca el a investit in mine si eu mi-am facut treaba si investesc de cateva ori mai mult, prin impozite, decat unul care a frecat menta, de ce sa ma trateze sistemul la fel ? Aici era vorba de parinti, nu de copiii care au aceleasi drepturi la educatie, ba chiar copiii defavorizati social au mai multe sanse sa ajunga ceva in viata, ca aia cand vor sa faca scoala chiar fac, nu fac facultati particulare de gura parintilor si pe banii lor, cum cunosc eu nenumarate specimene.
Intr-o societate capitalista nu le dai in cap celor care au dovedit ca au potential, dimpotriva, ii stimulezi, nu gandesti ca premierul nostru ca "Oricum mamele cu bani nu luau Pampers din banii de la stat".
Si mai documenteaza-te, mama, cum sta treaba cu comunismul.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde dinu » Vin Apr 04, 2003 8:43 pm

Initial trimis de Salma
Mai, sa fie:con: De unde ai scos-o tu ca in comunism erau defavorizati copiii din cauza parintilor? :eek:Poate doar daca erau detinuti politici. Se vede ca n-aveai decat 6 ani la revolutie, asa ca mai intreaba-i pe aia mai batrani cum era.

Scuza-ma, cred ca am gresit incepand discutia. Ai atata dreptate. Sa fii iubita.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde as xxl » Dum Apr 13, 2003 12:43 am

mi se pare absolot normal si moral ca indemnizatiile pentru copii sa fie fixe si nu raportate la castigurile anterioare concediului post-natal. la fel de normal mi se pare ca valoare acestor indmnizatii sa fie suficient de mare pentru a le asigura eventualilor copii nascuti conditii cat mai bune de crestere. si selma, in perspectiva, sa stii ca e de preferat sa iei din banii celor care oricum nu au de gand sa faca copii si sa creezi "mame de profesie".
ca ultima idee, pentru cine intereseaza, sa stiti ca sunt si case de asigurari-ajutorare post natala unde se poate contribui lunar cu o suma, functie de care vei fi ajutata dupa nastere.
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Dum Apr 13, 2003 12:56 am

Hai ma as-ule, da-o incolo... daca e dupa moralitate, comunismul rulz si rox in acelasi timp
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Dum Apr 13, 2003 4:35 pm

Initial trimis de as xxl
mi se pare absolot normal si moral ca indemnizatiile pentru copii sa fie fixe si nu raportate la castigurile anterioare concediului post-natal. la fel de normal mi se pare ca valoare acestor indmnizatii sa fie suficient de mare pentru a le asigura eventualilor copii nascuti conditii cat mai bune de crestere. si selma, in perspectiva, sa stii ca e de preferat sa iei din banii celor care oricum nu au de gand sa faca copii si sa creezi "mame de profesie".
ca ultima idee, pentru cine intereseaza, sa stiti ca sunt si case de asigurari-ajutorare post natala unde se poate contribui lunar cu o suma, functie de care vei fi ajutata dupa nastere.


Si mie mi se pare absolut normal si moral ca toti copiii sa primeasca o suma care sa le asigure o crestere normala si e normal sa existe o suma [B]minima[B/] decenta pentru fiecare mama, insa cred ca nu e normal sa creezi "mame de profesie" cand doar uitandu-te la un buletin de stiri vezi tot felul de femei care fac cate 5-6 copii si ii cresc intr-o mizerie de nedescris. Ce are statul de castigat ? Copii neglijati, a caror dezvoltare lasa de dorit, "crescuti" la tara si trimisi cu vaca la camp sau , mai rau, puradei trimisi la cersit care sa ingroase randurile mafiei tiganesti ? Nu femeile normale, care sunt constiente de responsabilitatile pe care le impune cresterea unui copil, vor incepe sa nasca, asa ca vom avea o generatie viitoare de copii care vor muri de foame dupa ce mama lor nu va mai fi in stare sa "produca". Sau, mai rau, copii care vor ajunge in centre de plasament. Ati fost vreodata la o casa de copii ? Va garantez, din experienta proprie, ca o vizita acolo o sa va mai taie avantul asta demografic.
Daca eu vreau sa-mi cresc copilul la un anumit standard si am muncit pana acum ca sa-i pot oferi un nivel minim de bunastare, mi se pare nedrept sa mi se ia sansa de a investi in copilul meu o suma dubla sau tripla fata de cea pe care mi-o da statul, asta pentru ca nu sunt vreo shmechera cu 2-3000 $ pe luna, sa nu-mi pese de cateva milioane.
Iar casele alea de care zici tu sunt basme, a fost un moment cand puteai lua bani frumosi de acolo, dar intre timp s-a prins si statul si s-a taiat.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Dum Apr 13, 2003 4:54 pm

Dinu, felicitari, interesanta ideea cu avatarul. Ma bucur ca sunt atat de importanta pentru tine incat ai muncit atat doar ca sa-mi vezi sanul. Astept, asa cum iti spuneam, pe langa raspunsul pe plan erotic, si unul pe plan intelectual. N-o sa-mi schimb avatarul, asa cum poate te asteptai, pentru ca munca ta nu ar mai fi apreciata.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde dinu » Lun Apr 14, 2003 1:45 am

Initial trimis de Salma
Astept, asa cum iti spuneam, pe langa raspunsul pe plan erotic, si unul pe plan intelectual.

... nu vrei mai bine sa ne pastram pentru o bere rece ? Ca aicea n-are farmec.
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Salma » Lun Apr 14, 2003 10:37 am

Initial trimis de dinu

... nu vrei mai bine sa ne pastram pentru o bere rece ? Ca aicea n-are farmec.


Sa fie oare un mesaj de pace sau mintea mi-a luat-o razna la auzul dulcelui cuvant "bere"?:rolleyes: Risipeste misterul, geamana mea indecenta, daca ma iubesti macar un pic, asa cum sustineai undeva:-X
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde dinu » Lun Apr 14, 2003 3:24 pm

Initial trimis de Salma


Sa fie oare un mesaj de pace sau mintea mi-a luat-o razna la auzul dulcelui cuvant "bere"?:rolleyes: Risipeste misterul, geamana mea indecenta, daca ma iubesti macar un pic, asa cum sustineai undeva:-X

Pe cuvant, te iubesc ! :G
dinu
Junior Member
 
Mesaje: 843
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Mie Apr 16, 2003 9:46 pm

Mie mi se pare oarecum paradoxala legea asta, adica incearca sa faca egalitate pe baza unei discriminari!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Salma » Joi Apr 17, 2003 1:20 pm

Initial trimis de AdevaRapper
Mie mi se pare oarecum paradoxala legea asta, adica incearca sa faca egalitate pe baza unei discriminari!


Ai sesizat corect paradoxul, doar ca cele discriminate sunt o minoritate "neglijabila", 15% dupa cum spun guvernantii. Cam putine pentru o miscare ampla de protest care sa-i impresioneze. Ehe, daca eram noi mineri...
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde as xxl » Joi Mai 01, 2003 12:45 am

Initial trimis de Mr Hyde
Hai ma as-ule, da-o incolo... daca e dupa moralitate, comunismul rulz si rox in acelasi timp


ca mi-am adus aminte ...
sunt de acord ca indemnizatia de somaj sa fie diferita functie de ultimul salariu si vechime, sunt de acord ca studentii cu parinti mai putin avuti sa primeasca in continuare burse sociale, eventual chiar mai mari decat cele de merit, DAR, mi se pare o mare tampenie sa pretinzi ca un copil al unei telectuale are nevoie de mai multi bani pentru a creste decat cel al unei muncitoare de la APACA.

pan-la urma, vorba unui fost sef d-al meu cand o colega a insinuat ca ar dori un salariu mai mare : " Ce-ti trebuie tie bani, draga ? Nu munceste sotzu tau ?"
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde Salma » Sâm Mai 24, 2003 9:09 pm

Aceasta mentalitate incalificabila este o nerozie de care nu incetez sa ma minunez. Asadar, in opinia ta, as face mai bine sa pun mana sa ma marit cu unu cu bani si sa nu ma mai agit atat, eventual sa devin casnica si sa zic mersi cand mi-arunca barbatul un milion. Pentru ca femeile oricum sunt proaste ca noaptea, noroc cu voi, barbatii, ca ajutati in marea voastra marinimie niste fiinte inferioare sa supravietuiasca.
Revenind la subiectul discutiei, nu neaparat doar intelectualele castiga mai mult, multe dintre colegele mele de facultate sunt profesoare si nu cred ca au salariul nici macar cat indemnizatia aia. Ideea pe care am mai subliniat-o si in alte ocazii era ca eu platesc contributii la stat mai mult decat are aia de la Apaca salariul, iar impozitul asta se duce fix in fondurile alea de unde primesc eu bani cand sunt gravida. Hai sa explic in termeni mai usor de inteles: sa presupunem ca 10 oameni strang in comun bani sa mearga la mare, tu dai 5 milioane, altul 3 si restul cate 1, iar cand ajungeti la mare mancati fiecare la fel din banii aia, o pizza pe zi, si n-ai dreptul sa iei ceva in plus fata de ceilalti, desi ai pus de 5 ori mai multi bani. Ti se pare corect?
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde Raiden007 » Lun Iun 02, 2003 11:28 pm

"ca mi-am adus aminte ...
sunt de acord ca indemnizatia de somaj sa fie diferita functie de ultimul salariu si vechime, sunt de acord ca studentii cu parinti mai putin avuti sa primeasca in continuare burse sociale, eventual chiar mai mari decat cele de merit, DAR, mi se pare o mare tampenie sa pretinzi ca un copil al unei telectuale are nevoie de mai multi bani pentru a creste decat cel al unei muncitoare de la APACA.

pan-la urma, vorba unui fost sef d-al meu cand o colega a insinuat ca ar dori un salariu mai mare : " Ce-ti trebuie tie bani, draga ? Nu munceste sotzu tau ?""

1. Nu e vb ca are nevoie de mai mult, ci ca ar trebui sa primeasca mai multi bani, logic vorbind.
2. lasa-ma sa-ti spun : Amice, esti idiot
Raiden007
Junior Member
 
Mesaje: 27
Membru din: Mie Mai 29, 2002 1:09 pm
Localitate: Bucharest

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori