Comentarii la revista presei

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

2798

Mesajde baixinho© » Mar Aug 19, 2003 1:52 pm

Initial trimis de Nightwish
Presedintele PNL a desenat cu karioka o schema

selecteaza, foca, selecteaza
pai cu carioci colorate venise si Victor Ciorbea la nu-s ce emisiune televizata cand a candidat la primaria Bucurestilor si a castigat (dupa aia a fost numit prim ministru, dar nu asta este ideea). semnele ar fi bune, care este (c.n.).

evident, multumex pentru atentie ©
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Aug 19, 2003 4:16 pm

si io habar am cu cin' votez.

cand afli dai ne zici si noua? io votez cu Cetateanu turmentat care nu are nevoie de Karioci
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Aug 19, 2003 5:09 pm

Initial trimis de Nightwish

-Stolojan, convins ca va castiga Presedintia in 2004
-sondajele zic ca Stolojan conduce in fata lui Basescu
-sa fi disparut popularitatea lu nenea Basescu' odata cu flota?


- stolojan este inca poet in a aprecia orientarea de stanga a grosului populatiei romaniei crezand ca poate schimba peste noapte o mentalitate de decenii inradacinata. liberalismul ,chiar daca este o solutie viabila pentru viitorul romaniei , este momentan inaplicabil la scara macroeconomica. in plus lui stolojan nu-i poate fi iertata de catre majoritatea oamenilor de afaceri care contribuie major intr-o campanie electorala ,confiscarea valutei din conturi prin 93 sau 94 cand fu prim ministru.
- basescu se apropie mai mult de idealul de conducator in viziunea maselor, fiind mai din popor ,cu un limbaj neacademic, direct si mai putin diplomatic, genul care bate cu pumnul in masa in lipsa argumentelor ,un hatru pe intelesu tuturor si care i-a suflat primaria capitalei lui oprescu intrand in cursa electorala pe ultima suta de metri. ar avea mult mai multe sanse in fata lui nastase decat stolojan, chiar daca imaginea i s-a cam sifonat ,bucurestenii acuzandu-l de multe nerealizari dar cum iesenilor sau clujenilor li se falfaie de gropile din bucuresti procentul negativ ar fi doar cel reprezentat de o parte din bucuresteni.
-problema flotei este o chestiune mult prea complexa pe care mi-ar fi greu s-o explic aici. cert este ca inainte de a fi ministru ,flota romana era in faliment basescu preluand doar datorii si nave arestate cam prin toate porturile lumii. una din solutiile viabile alese a fost vanzarea la licitatie a unei nave arestate pentru a scoate din arest alte doua sau trei prin plata datoriilor aferente ajutorul guvernamental fiind nul. in plus flota, adica navele romanesti exista, cu navigatori romani numai ca arboreaza pavilioane de complezenta gen panama , malta, bolivia,cambodgia , etc. oricum urmarirea penala din prezent este clar cu un iz de manevra politica.

facand abstractie de vadim tudor care sigur va candida , intre stolo si basescu il vad cu sanse mai mari pe basescu daca ne raportam la masele largi ,daca ne referim numai la pedisti si liberali care isi vor vota candidatu atunci stolo ar putea avea un sensibil avantaj. in orice ipostaza nici acum si nici peste un an si ceva cand vor fi alegerile nu-l vad pe nici unu sa-i ia fata lui nastase.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Aug 21, 2003 10:29 am

OK, am facut subiectul asta pentru comentarii care se refera la subiectul unui post de pe "Revista presei", cum exemplifica interventia colegului martor ocular de mai sus, care discuta despre Stolojan si nu despre articolul incriminat de nocturna. Discutiile pe marginea articolelor in sine le voi considera permise pe thread-ul initial, pentru ca nu l-am facut ca sa vorbim singuri, nu? Spor la postat!
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Vin Aug 22, 2003 12:13 pm

referitor la functionarii nostri mareti cand calculeaza pensiile folosesc algoritmi numai de ei stiuti
Initial trimis de animaloo
politicosii nostrii functionari publici.

in primul rand e tot 'nostri'.

ei, functionarii mareti, nu folosesc algoritmi numa de ei stiuti (nu te abera aiurea si nu lua de bun tot ce citesti) problema cu sistemul de calculare a pensiilor e mai veche, mai serioasa si mai profunda decat simpla greseala a unor functionari publici neinstruiti, obositi si neatenti. e vorba de sistemul greoi si imbarligat care exista si care s-a tot schimbat si iar pre-schimbat, si dupa care se fac calculele precum si recorelarile pensiilor. nu trebuie sa privim doar efectu, trebuie privita si cauza.

ca asta nu inseamna ca nu mai am treaba cu politicosii nostrii functionari publici.

treaba vei avea cu ei cu mult inainte sa atingi pensia, vrei sau nu vrei.

inca ceva:
sau si mai frumos: te trezesti ca esti si somer.

pensionar fiind, cum draq sa te trezesti somer?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde neatza » Vin Aug 22, 2003 12:28 pm

scuze pentru intrarea abuziva, dar avand cateva cunoshtintze printre pensionari pot sa adaog ca, in ceea ce priveshte trezirea, este numa doo obtziuni:
sa te mai trezeshti sau nu.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Aug 22, 2003 12:35 pm

naiti mama ai citit articolul?
scuze pentru cei doi de "ii" :rolleyes:
cum ajungi din pensionar somer:
- nenea functionarul iti spune ca ai indeplinit conditiile de pensionare
- peste 2-3 ani, vine un alt nene functionar care zice nu calculele nu este corecte.
- deci, daca tu ti-ai incheiat contractul de munca inainte de a indeplini termenul de pensionare se numeste ca esti somer, pe langa tzapa asta te mai trezesti si dator la stat.
De fazele astea am auzit si inainte, numai ca nu credeam ca greseala este atat de mare 65%. or fii exagerat astia de la ziar dar cat?
scuze, dar tu ai lucrat? pai sefii imediat te dau afara daca faci greseli (hai poate ca te lasa o data, de doua ori). La ei, la functionarii publici de ce nu intervine nimei? sa nu-mi spui ca legea e aiurea, ca stiu asta. dar este treaba lor sa o puna in aplicare, sau macar sa te lase sa-i ajuti. majoritatea lor sunt nf rau de tot, dar asta este alta discutie.

treaba vei avea cu ei cu mult inainte sa atingi pensia, vrei sau nu vrei.
de acelasi lucru ma plangeam si eu.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Aug 22, 2003 1:01 pm

eu nu faceam referire directa la articol, daca as fi facut ti-as fi raspuns direct la fata locului, dar cum nu faceam referire la articol nu ti-am raspuns acolo ca sa nu risc sa fiu off-topic (doamne fereste, zic)

eu ma refeream la situatia calcularii pensiilor, de ce este ea asa dezastruoasa iar functionarii atat de incompetenti.

- nenea functionarul iti spune ca ai indeplinit conditiile de pensionare

condiitile de pensionare se stiu, si tu ar trebui sa le stii ca doar ai studiat. nu te' suna nenea functionaru' sa te anuntze ca ai indeplinit conditiile de varsta si vechime pentru pensionare. repet, pentru intelegerea ta, aia cu 'te trezesti somer' e o aberatzie.

scuze, dar tu ai lucrat? pai sefii imediat te dau afara daca faci greseli

eu nu am lucrat, ci lucrez. ca student la ase ce esti nu se poate sa nu te prinzi ca statul si privatul sunt doo chestii absolut total diferite (nu te incurca din nou, nu vreau sa te inhibi si sa te pierzi)
functionarii publici tin de stat. cum stau trebile la stat? pai la stat sefu e mai indulgent pentru ca vorba aia nu sunt banii lui nici firma lu' ma-sa. la privat, seful, patronul sau care o mai fi, te zboara daca nu-i convine culoarea parului tau, nici nu mai e nevoie de greseli.

inc-o data, nu se face referire la articol aici.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Aug 22, 2003 1:30 pm

cum zici tu mai naiti. daca ai fi citit articolul ai fii vazut ca tipa aia a fost incadrata prost sau poate o fii dat ceva sa fie incadrata prost. si s-a trezit somera...
intr-adevar la stat seful este mai ingaduitor. dar asta nu inseamna ca cei care muncesc la stat trebuie sa fie iertati mereu.
iar chestia ca patronii te dau afara cand vreau ei: nope. dupa ultimul cod al muncii nu le mai este asa de usor. dar oricand se gasesc motive.
acu on-topic: vazusi ca nu e chiar asa mare aberatie faza cu somajul si pensia? tu ai dreptate ca sunt chestii pe care ar trebui sa le faca oamenii, dar gandeste-te ca daca functionarii care fac asta gresesc, cum sa nu greseasca niste oameni care nu stiu bine nici sa scrie?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Aug 22, 2003 1:43 pm

Initial trimis de animaloo
patronii te dau afara cand vreau ei: nope. dupa ultimul cod al muncii nu le mai este asa de usor


ma rog ,mai accesibil ar fi cand "vor" da nu-i asta problema.

pai din punctul de vedere al patronilor sa stii ca in conditiile actuale cu noul cod al muncii ,un patron va analiza mult mai atent si mult mai constiincios un ceveu, o recomandare si va purica pana la sange un eventual nou angajat tocmai datorita posibilitatilor reduse pe care le are acum pentru a-l indeparta. alti patroni ,de multe ori renunta sa mai faca angajari ca sa nu se complice cu cine stie ce nou agajat cere sa-i creeze probleme si prefera in schimb sa mareasca unele salarii si sa ceara munca mai multa din partea celor existenti, ore suplimentare,etc. altii folosesc munca la negru din plin . deci putem asista la oameni competenti care bat la portile patronilor si sunt refuzati . deci noul cod al muncii este pe undeva poate in folosul celor deja angajati dar nu in interesul celor care doresc sa se angajeze. si cum tu poate esti un proaspat absolvent nu prea cred ca te avantajeaza aceste noi reglementari...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Aug 22, 2003 1:57 pm

aici, desi s=a deviat mult de la subiect, ai destula dreptate. dar nu asa de multa.
eu m-am angajat in martie, exact la putin timp dupa adoptarea noului cod. schimbarile: inainte de a veni eu lumea pleca dupa ora 7 (la 6 se termina programul), dua adoptare: pleca lumea dupa ce isi termina programul. deci schimbari se fac.
la chestia cu sansele absolvetilor, nu prea stiu, pentru ca eu am facut pasul asta inainte de a ajunge absolvent.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Aug 22, 2003 11:07 pm

am avut mai sus opinia unui viitor economist, care este. (uite asa se duc toate de rapa)
tu fiind in necunostina de cauza fata de vechiul cod al muncii, practic, asta schimbare ai vazut la noul cod al muncii? la program si paosele de cafea? programul este relativ, stai cat e nevoie sa-ti termini treaba, asa era si inainte, asa este si acum. iar vechiul cod al muncii prevedea clar ca munca se limiteaza in orele de program iar ce depaseste reprezinta ore suplimentare, remunerate sau nu (dupa prevederile din contractul de munca)
o schimbare majora si probabil cea mai importanta care s-a facut, a fost inlaturarea completa din sistem a conventiei civile (mama lor!) si aparitia contractului de munca de 4 ore.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Aug 26, 2003 10:07 am

initial trimis de camaradu hyde pe revista presei

Stefane, bataios eh? Mai ales cand vine vorba de americani sari ca taurul cand vede rosu



Dear comrade, cre ca rosul era in ochii tai la ora la care ai postat, asa e cu party-urile astea... "Bataios" is my middle name draga :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron