Cine voteaza Noua Constitutia sa ridice doua degetele.

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Cine voteaza Noua Constitutia sa ridice doua degetele.

Mesajde Love2Fly » Sâm Oct 04, 2003 9:24 pm

Va duceti la vot? daca "Da" de ce? daca "Nu" de ce?

Eu nu ma voi duce....pt ca oricum orice am face...."cativa" indivizi sunt deasupra constitutiei si cat timp vor fi asha...tzara sa va duce de rapa.
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

...

Mesajde Hades » Sâm Oct 04, 2003 9:36 pm

inca nu pot vota... da sunt impotriva noii constitutzii...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde nocturna » Mar Oct 07, 2003 10:14 am

hades, pe tine oricum nu te intreaba nimenea de sanatate, deocamdata, deci ie bine. pe parcurs te vei maturiza, poate, da' trebuie lucrat intens.

sburatorule, ca tu ai fost scapat in cap am inteles, intrebarea e: de cate ori si cat de mult au avut de suferit partile alea 'excelente'? :D

pe 19 octombrie se va intampla un referendum. adica tu te duci acolo si votezi cu DA sau NU. nu te obliga nimeni sa zici DA daca tie ti se pare ca Noua Constitutie nu-ti ofera drepturile pe care le consideri tu necesare. faptul ca tu nu te duci sa votezi inseamna aplicarea 'metodei strutzului', ca sa nu zic a prostului. doar ca vezi tu, la strutz e vorba de o iluzie, dar la tine e caz real, iar motivatia ta cu "nu ma duc sa votez deoarece cativa indivizi sunt deasupra constitutiei" e absolut retarda. dupa logica ta, ar trebui nici sa nu mai existe Constituie sau legi ca tot se vor gasi unii mai smecheri care sa se aseze deasupra lor si sa le taseze. nu? pentru cateva clipe te poti preface macar ca stii despre ce e vorba si ne poti oferi argumente clare si concrete? ne poti spune anume care modificare sau modificari aduse Constitutiei se interpun cu spiritul tau curat si cinstit, se lovesc de conceptiile tale masonice? ce nu-ti convine? ca despre asta e vorba. ai idee macar ce inseamna Constitutia? asa, macar din auzite.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Oct 07, 2003 10:40 am

hei hei... "noua constitutie" va avea niste amendamente, nu o sa se schimbe principiile generale... nopticico, si eu cred intr-un ideal stat fara legi, ma mira insa masonelu' de servici (ba i-aici ba nu-i aici) care taman ce voia sa intre intr-o organizatie stricta si elitista :D

masonel, constitutia o sa contina aceleash indatoriri si obligatii, cat despre revizuire ... e o procedura de durata si o sa fie cu poticneli, asta e un mic pas, pana la revizuire cale lunga ...
si oricum, parerea ta nu conteaza, masonii nu e cetatzeni si nu se supun nici unei constitutii, nu?

btw, daca vrei sa stii la ce tre sa zici DA sau NU la referendum, vezi pe site-ul preshedentziei, s-ar putea sa te cam razi cand o sa vezi despre ce e vorba ...

(copy/paste ca sa nu te oboseshti: "Dispozitiile prezentei Constitutii privind caracterul national, independent, unitar si indivizibil al statului roman, forma republicana de guvernamint, integritatea teritoriului, independenta justitiei, pluralismul poliitic si limba oficiala nu pot forma obiectul revizuirii.
De asemenea, nici o revizuire nu poate fi facuta daca are ca rezultat suprimarea drepturilor si a libertatilor fundamentale ale cetatenilor sau a garantiilor acestora.")
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Mar Oct 07, 2003 11:03 am

normal ca nu se vor schimba principiile generale. de fapt, titlul complet este: "Referendumul national privind revizuirea Constitutiei Romaniei", pentru ca Romania se pregateste acum sa faca un nou pas istoric: integrarea euro-atlantica, iar Constitutia din 1991 a fost una a tranzitiei, cum spun ei si noi ii credem pe cuvant.

sburatorule, ia material de cetit in timpul tau liber, poate te razgandesti si ne vedem la urna de votare:
http://www.publicinfo.ro/COMUNIC/GHIDUL%20CETATEANULUI%202.pdf
ideal stat fara legi

bazat doar pe cinste, incredere si dreptate, nu? :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Oct 07, 2003 11:14 am

dap, asa ash vrea, statul "Utopia" :D

cat despre C din 91 (asa zisa "de tranzitie"), or fi avand ei dreptate dar mi se pare cel putin suspect sa schimbi dita constitutia dupa numai doi ani, adica dupa cum i se scoala comenduirii (ca ba o facem dupa NATO, ba dupa consiliul europei).
asta e cam deampulea si preacurvie, ceea ce e normal dpdv politic (cred ca is si sinonime cuvintele alea :D ) ... da' nush cum naiba ca oricat s-ar suge penisurile puterilor mondiale, tot ni'ca nu se rezolva, macar italienii au avut simtul umorului cand au pus-o pe ciociolina in parlament...
in alta ordine de idei, ei zic, noi ii credem, cam tot degeaba, de aia e si scarba de vot, fiindca nu se vede nimic ...
in curand o sa voteze numai politicienii intre ei :D

ca o parere: masonul sburator nu e contra fiidca stie contra ce-i ci, turmist, nu are chef de vot fiindca oricum nu conteaza ce voteaza el. (asta inseamna ca in romanica e plin de viitori masoni :con: )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mar Oct 07, 2003 11:23 am

io intelesei ca prin nooa constitutie se garanteaza proprietatea ceea ce pentru mine ie f.f. important adica rezumand la un mic aspect ca daca vine nenea hotu si tu ca proprietar il trimiti in lumea ingerilor folosind maciuca de beizbol nu mai iesti acuzat de omor din culpa ci scapi bazmaluta curata si apretata. asa ca pe nooshpe voi vota un "da" hotarat care este :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Oct 07, 2003 11:29 am

a nu se uita si chestia cu armata...chestie pentru ca oricum pana in 2007 armata tot obligatorie ii.
Oricum io cre'ca am sa votez DA
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Salma » Mar Oct 07, 2003 11:41 am

O trebushoara care ma-ncanta tare este ca dupa adoptarea noii constitutii stimatii nostri alesi nu vor mai avea imunitate parlamentara decat in ceea ce priveste declaratiile politice. Asa ca daca se mai distreaza calcand cu masina babutze sau copii care traverseaza regulamentar n-o sa mai voteze iubitii lor colegi daca sau nedaca li se ridica imunitatea. Si poate se vor gandi un pic inainte sa se-apuce sa fure miliarde de para (doamne, ce naiva sunt!A-) )
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Oct 07, 2003 11:46 am

Salma, ihi. :rolleyes:

bravo, eyewitness! un exemplu de cetatean cu capul pe cei doi umeri. mama lor de pustani zevzeci, nici n-au drept de vot si vin sa-si arunce cu parerea! :D

animalz, dupa 2007 ca sa scapi de armata va trebui sa ai in buzunar freo cateva mii de $, adica un fel de spaga legalizata. daca te tzine, e bine.
sa schimbi dita constitutia dupa numai doi ani

adica mai facura astia schimbari si in 93? :con: 12 mah.

doamne pazeste-ne sa voteze politicienii intre ei ca i-am vazut cum voteaza, si nu cred ca Romania e plina de viitori masoni, de un' dracu atatia elitisti?
oricat s-ar suge penisurile puterilor mondiale, tot ni'ca nu se rezolva

nu se suge suficient! 'oricat' nu e suficient! cum ar zice un domn pro-american. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Oct 07, 2003 11:59 am

Initial trimis de Nightwish

adica mai facura astia schimbari si in 93? :con: 12 mah.

de un' dracu atatia elitisti?



LOLZ, 12 mah, 12 :rolleyes: putzin, cum am mai zis ...

deasemenea, EXACT ! :D

cat despre plata pt armata (nush exact care e suma), pana la urma tot aia e, ca dai 1000$ doctorului ca sa isi faca vila sau statului ca sa il omagieze pe shtefan cel mare, tot aia e... daca nu bagi chestii de principialitate.

cat despre garanztia proprietatzii ... om trai si om vedea, desi o lojica ar fi, cine a avut de adunat a avut vreme destula dupa objnoo, da io tot cred ca o sa existe chichirezuri si tot unii mai egali ca altzii or fi...

si cu imunitatea tot asa devine ca daca ai pila unde trebe nu tre sa fii imun politic ca sa potzi calca un azil intreg pe trecerea de pietoni ... exista si alte subterfugii, tzine tot de "egalitate"

om trai si om vedea
==========

later edit: ca din neatentzie am fo' cam offtopic si nu am raspuns la ce a intrebat masonu' sburator in titlul thread-ului: io-te ridic doo degete ca satz raspund :M:M
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mar Oct 07, 2003 12:37 pm

dupa 2007 ca sa scapi de armata va trebui sa ai in buzunar freo cateva mii de $, adica un fel de spaga legalizata. daca te tzine, e bine.


apai dupa cum spunea dana orice ar fii tre sa sari, la cap mai ceva ca inglejii, cu ceva bani. apai ori ca-i dai la stat, ori la doftor, ori ca faci armata si vezi cam cate salarii pierzi tot aia ie.

din cate am vazut propunerile in marea parte sunt ok, numa' ca au mai strecurat si ei cate ceva, de genul mandatul presului va fii de 5 ani. io personal as prefera votul sa se fii facut pe articole nu numa DA si NU la toate. Dar....
Dana, asa ai invatat la scoala sa ridici destele sau la FuckUltate?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde vali » Mar Oct 07, 2003 12:42 pm

eu nu votez nimic. toti sunt niste hoti.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Oct 07, 2003 1:20 pm

uite ca de data asta sunt foarte de acord cu nocturna...
pai ma vali, daca nu esti de acord meri si voteaza NU...asa se procedeaza. nu: "io nu merg la vot ca sunt toti hoti..."
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde vali » Mar Oct 07, 2003 3:07 pm

ideea e ca nu ii urasc numai pe astia, ii urasc pe toti
si indiferent ca eu votez sau nu, parerea noastra nu conteaza
iti spun asta din perspectiva unui om care a supravegheat supraveghetorii alegerilor.

indiferent cine vine la putere, ei nu vin singuri, vin si cu camarila, care le-a dat bani sa fie alesi si tot ce se promite in campanie se uita in urmatoarele 5 minute

constitutia e o chestie orientativa, exista portite sa scapi cu orice
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Oct 07, 2003 3:15 pm

mai si io am fost observator la o chestie d-asta si pot sa spun ca numaratoarea s-a facut foarte corect.....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

imi pare rau ca-mi croiesc un avertisment, dar nu ma pot abtine...

Mesajde gabuba » Mar Oct 07, 2003 10:46 pm

Initial trimis de vali
eu nu votez nimic. toti sunt niste hoti.


pai cum poti mai vali, sa spui tu ca dl tritza fanitza este un hotz? om cinstit, care vin(e) rosu la mecla in orice sedinta.

cat despre constitutie, daca e pt europa io cu mintea mea ingusta zic ca e de bine. in definitiv ce e de pierdut? vorba aia incercarea moarte n-are... e partea a 2a ca de intrat in rand cu lumea in urmatorii 100 de ani nu o sa avem parte .

in alta ordine de idei, isi mai facu psd-ul niste campanie electorala , ca tot scazu increderea in partidul asta de ie la putere... :D
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

...

Mesajde Hades » Mar Oct 07, 2003 11:37 pm

Initial trimis de Nightwish
mama lor de pustani zevzeci, nici n-au drept de vot si vin sa-si arunce cu parerea! :D


auzi sti ce... mai taci draq din gura... nu e de mirare de ce nu te suporta lumea... mi-am spus parerea... (sti... asta se face pe un FORUM)

vali tot respektu... un om care stie ce zice, nu 'isi arunca cu parerea'...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde Mr Hyde » Mie Oct 08, 2003 4:11 am

Pai cred ca vali a fost mult mai elocvent aici: :D

hades alaturi de trupa polemik... (calitatea lasa de dorit, eu sunt ala din dreapta pozei)

PacE

Atasat: image0022.jpg.jpg



nu mai atasati poze cu aurolaci!!!!


Hades, 2 lucruri:

1. Ai gija la limbaj ( si la gramatica)
2. Posturi de genul 'da sunt impotriva noii constitutzii...' fara o argumentatie minima sunt simple bagari in seama, considera-te avertizat.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

zic shi io...

Mesajde curly » Mie Oct 08, 2003 3:36 pm

1."Noua Constitutzie".......o sintagma pe care daca ai spune-o la un examen de drept constitutzional in fatza unui prof competent ai pica;o noua constitutzie ar insemna ca vine alta,ceea ce e absurd :statul are ca fundament constitutzia,ori daca ea s-ar abroga ar exista un moment in care statulk ar fi fara constitutzie,ceea ce e de neacceptat____deci,constitutzia nu se abroga(nu poate fi vb de o "noua"),ci doar se amendeaza,modifica

2.eyewitness------daca unul itzi intra in cotetz shi tu iei magnumul sa-i gaureshti gaoaza vei fi sub incidentza art.44 Cod penal,n=are a face constitutzia..........ea garanteaza proprietatea privata(sau o protejeaza cum e acum) fatza de actziunile statului(expropriere,natzinalizare s.a.)........daca vrei o consultatzie mai ampla,pe pm shi itzi trimit nr meu de cont


eu pe 19 oct o sa mananc,beau,shterg la cur,fut(sper),dar nu o sa merg la vot..de ce?


/kestia cu armata de prof nu ma intereseaza,oricum scap de ea cu shpaga shi pile
/schimbarile majore sunt neesentziale:
a)mandatul prezidentzial de 5 ani:n-are acoperire in realitate,Rom tot o republica semiprezidentziala ramane(strutzo-camila),adica cel mai prost model dintre republici..........asta e facuta doar pt. a-l limita pe vc tudor ca sa nu mai traga in sus PRM,despartzin prezidentzialele de parlamentare
b)bicameralismul ramane.....nemotivat,caci au aceleashi atributziuni,s-au schimbat doar nr de reprezantantzi pe circumscriptzie shi modalitatrea de accedere in Senat
c)ramane votul pe liste,deshi ar fi de dorit alegere uninominala chiar daca are shi asta minusuri
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde eyewitness » Joi Oct 09, 2003 9:24 am

cretzule nu te contrazic dar din ce am inteles io de la unu si altu, prin schimbarea "ocroteste" cu "garanteaza" automat se vor face si modificari in codul penal si cel civil si mai stiu io pe unde. logic ie ca orice schimbare in legea fundamentala sa se reflecte si in celelate legi...

un caz concret: hotu prins in casa a fost mutilat de proprietar hotu dandu-l mai tarziu in judecata pe proprietar pentru vatamare corporala castigand procesul in final.

prin garantarea proprietatii ,statul se obliga sa promulge legi (deci sa modifice codul penal) pentru a exclude aceasta posibilitate. all trespassers will be shot at sight :D

daca am inteles io gresit din ce mi s-a spus...mea culpa.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Oct 09, 2003 9:33 am

all trespassers will be shot at sight survivors will be shot again :)
si io stiam de chestia asta. ca in momentul in care garanteaza proprietatea nu se mai poate intra la tine in casa asa de aiurea. cel mai nou caz de care am auzit e faza cu fanul andreei balan care a intrat la ea in casa si a primit doar amenda pentru asta. nu mi-s fan al ei dar mi se pare normal ca in conditiile in care cineva intra la tine in casa in mod fraudulos sa ai voie, nu neaparat sa-l omori, dar sa-i rupi macar toate membrele superioare, inferioare si putzoase...
dar poate ne spune curly ceva mai mult: contul nostru e 111111111111111111111111111.Rol. FanClubBenck
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gabuba » Joi Oct 09, 2003 9:56 am

pt toti cei care nu prea stiu ce contine constitutia asta noua, sa se duca la http://www.noconstitutie.3x.ro/ - niste comentarii cel putin interesante, la amendamentele dubioase.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Oct 09, 2003 10:51 am

Gabitza,

Primul mail l-am primit si eu si l-am forwardat si altor forumisti, e cam dubios si unele dintre afirmatii sunt demne de WC Tudor & co, probabil partidul sau fiind sursa. Relatarea despre "reactia societatii civile" iar e demna de Romania Mare (ce peiorativa a devenit sintagma asta), ce ma intristeaza e ca l-au prins si pe parintele Gheorghe Calciu-Dumitreasa in hora (dealtfel si singurul civil de acolo :D, Ungheanu e un fost securist notoriu, iar Coja e alt dubios).

Singura chestie interesanta e partea urmatoare, unde e textul modificarilor (daca este exact, bineinteles). Faza cu imunitatea de care zicea Salma se pare ca e o "mare gogoasa" - trebuie aprobarea Parlamentului pentru ca un deputat sa fie "perchezitionat, retinut sau arestat", exceptie facand cazurile "flagrante". Iar "flagrant", ca alte cuvinte folosite in legislatia romaneasca, este foaaarte vag, mai ales cand judeci tendentios.

"
35. Articolul 69 se modifica si va avea urmatorul cuprins:
"Articolul 69
. (1) Deputatii si senatorii nu pot fi trasi la raspundere juridica pentru
voturile sau pentru opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului.
. (2) Deputatii si senatorii pot fi urmariti si trimisi in judecata penala
pentru fapte care nu au legatura cu voturile sau cu opiniile politice
exprimate in exercitarea mandatului, dar nu pot fi perchezitionati,
retinuti sau arestati fara incuviintarea Camerei din care fac parte, dupa
ascultarea lor. Urmarirea si trimiterea in judecata penala se pot face
numai de catre Parchetul de pe linga inalta Curte de Casatie si Justitie.
Competenta de judecata apartine inaltei Curti de Casatie si Justitie.
. (3) in caz de infractiune flagranta, deputatii sau senatorii pot fi
retinuti si supusi perchezitiei. Ministrul justitiei il va informa
neintirziat pe presedintele Camerei asupra retinerii si a perchezitiei. in
cazul in care Camera sesizata constata ca nu exista temei pentru retinere,
va dispune imediat revocarea acestei masuri."
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde RooT » Joi Oct 09, 2003 4:29 pm

N-am citit chiar tot ce s-a postat pe thread ... dar oricum un NU hotarat constitutiei noi ... Nu accept sa aiba lumea ceva cu minoritarii .. dar nici nu accept sa nu shtie romana si sa fie romanii obligati sa vb cu ei in maghiara .... NICIUNII

http://www.scara.ro/nu/const/NUconstitutiei.htm
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Oct 09, 2003 4:39 pm

mai la chestia cu minoritatile sunteti copii. pai aia indiferent daca au voie sau nu tot nu or sa invete romana daca nu vor. si ce o sa le faca, daca se duc la tribunal si nu stiu romaneste ii acuzi fara sa ii asculti si pe ei?
si mai era o teorie ca acu daca le recunosti limba or sa invoce necunoasterea legii prin faptul ca nu au stiut sa o citeasca in romana....aberant....

oricum, astept sa vad si sa ma hotarasc si sa mai citesc odata toate modificarile...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Re: ...

Mesajde dicomes » Joi Oct 09, 2003 4:41 pm

salut!
sunt cam nou pe aici prin zona si sa fiu sincer am intrat ca sa postez o singura intrebare:

- de unde pot sa fac rost de noua constitutie?

vreau sa o citesc inainte de a vota. vreau sa o compar cu cea din 91 si sa vad ce s-a schimbat. sa citesc eu, nu sa aud prin talkshow -uri la televiziuni.
atit vreau: sa pot sa o citesc inainte de 19.

so,
unde se gaseste noua constitutie?
a publicat-o cineva?
Ca investitia guvernamentala in comitete de vot, fluturasi si reclame tv exista dar o brosura cu NOUA CONSTITUTIE, pe care la modul subliminal ne indeamna sa o votam NU AM VAZUT!!

Poti sa ma ajuti?
Multam fain oricum.
dicomes
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Oct 09, 2003 4:26 pm

Mesajde stefan » Joi Oct 09, 2003 5:23 pm

Uite un tabel cu modificarile, ce-i drept e de la Guvern, deci nu stiu cat de trustworthy e...

http://www.guv.ro/obiective/constitutie/tabel-propuneri.pdf
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Love2Fly » Joi Oct 09, 2003 10:35 pm

Initial trimis de Nightwish

sburatorule, ca tu ai fost scapat in cap am inteles, intrebarea e: de cate ori si cat de mult au avut de suferit partile alea 'excelente'? :D


Nocturno, ca nu faci nimic decat afisarea aerelor de "vedeta" am inteles insa mai las-o dreq jos ca macane. Eu te intreb ceva si tu ma iei cu "scapat in cap"? Vrei sa-ti bag si eu cate ceva? asha ca un om "cu parti excelente"
si tot eu sunt prost nu....?
Jet mah....! ca "impresioniste" ca tine mananc la micul dejun!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

NU VOTATI LABA ASTA DE CONSTITUTIE!

Mesajde Alds|hc_ » Dum Oct 12, 2003 12:06 am

de ce? Pentru ca > http://referendum.go.ro

Mai intai, va rugam sa va aduceti aminte de promisiunile facute cand s-a lansat ideea de a se revizui Constitutia. Ni s-a promis ca:
1. se va introduce votul uninominal, macar la una din Camere;
2. se va introduce controlul averilor ilicite;
3. imunitatea parlamentara se va restrange si va inceta sa mai fie un paravan al coruptiei si abuzurilor;
4. se va renunta la sistemul bicameral sau i se vor da fiecarei Camere functii specifice;
5. se va interzice migratia parlamentarilor de la un partid la altul;
6. o transparenta totala privind biografia demnitarilor si a candidatilor la functii de conducere;
7. mentionarea rolului constitutiv pe care religia crestina il are in societatea romaneasca.
Practic, nici una dintre aceste promisiuni nu a fost respectata si nu se regaseste in textul revizuit.


Aberatii si cretinitati:

Art. 145 – (1) „Aderarea Romaniei la tratatele constitutive ale Uniunii Europene (...) se face prin lege adoptata in sedinta comuna a Camerei Deputatilor si a Senatului cu o majoritate de doua treimi din numarul deputatilor si senatorilor.
(2) „Aderarea Romaniei la Tratatul Atlanticului de Nord se face prin lege adoptata (...) cu o majoritate de doua treimi din numarul deputatilor si senatorilorâ€Â
*** Blessed is the end user who expects nothing, for he/she will not be disappointed.
Avatar utilizator
Alds|hc_
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Dum Sep 07, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori