Zambeste, tzara te vrea prost.

politicianul vrea puterea, poporul se multumeste cu o minciuna acceptabila

Mesajde eyewitness » Vin Dec 05, 2003 9:38 am

numa la alea cu 2 jokeri, la alea cu 3 ramane 19%
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

19%

Mesajde Mark1 » Mar Dec 09, 2003 1:05 pm

mi se pare o timpenie sa pui acelasi TVA la cartile de citit cu cel de la carnea de porc. PC-urile au tot TVA 19%?
Mark
Constanta/Romania
London/UK
1906
Avatar utilizator
Mark1
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde nae cinefil » Mar Dec 09, 2003 2:24 pm

depinde din ce perspectiva priveshti: din cea a porcului sau din cea a ...cititorului(era sa zic a copacului)!
TVA e 19% la toate cheshtiile!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Dec 09, 2003 2:40 pm

Bai, ce dracu! Chiar credeti ca daca o sa scada TVA-ul la carti, or sa citeasca romanii mai mult? Mor cind ai aud pe astia ce se pling "TVA acolo, TVA aici, TVA scump". Pai de unde vreti sa scoata guvernul lovele pentru pensii, etc? Toti vreau bani, bani, bani, dar fara sa plateasca TVA-ul si altele. Nici munca nu iti gasesti daca vrei sa intri cu carte de munca! Numai la negru! :mad:

Am citit azi ca Romania s-ar putea sa nu fie gata pentru EU in 2007! Numai Bulgaria! Aia au facut 23 de reforme din 31. Noi numai 16!
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

o ardeti aiurea

Mesajde touche » Mie Dec 10, 2003 8:07 am

Mi se pare mie sau ati deviat discutia? ... la carti ...????
... daca ar auzi Vadim ce se discuta pe aici ar fi mandru de voi...
... e drept ca inteligenta multimilor e mediocra dar voi va comportati ca atare -
... guvernantii ne vor prosti ... v'ati gandit un pic inainte de a scrie asa ceva ????

Initial trimis de Nicholas_Alex
Bai, ce dracu! Chiar credeti ca daca o sa scada TVA-ul la carti, or sa citeasca romanii mai mult? Mor cind ai aud pe astia ce se pling "TVA acolo, TVA aici, TVA scump". Pai de unde vreti sa scoata guvernul lovele pentru pensii, etc? Toti vreau bani, bani, bani, dar fara sa plateasca TVA-ul si altele. Nici munca nu iti gasesti daca vrei sa intri cu carte de munca! Numai la negru! :mad:

Am citit azi ca Romania s-ar putea sa nu fie gata pentru EU in 2007! Numai Bulgaria! Aia au facut 23 de reforme din 31. Noi numai 16!
touche
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Dec 09, 2003 4:47 pm
Localitate: Brasov

Mesajde stefan » Mie Dec 10, 2003 1:43 pm

Touche, exista niste lucruri mai aiurea pe un forum decat discutiile care deviaza de la subiect, si acestea sunt interventiile unor pretinsi wise-asses de genul: "pfuai, discutia a deviat, sunteti varza, hai pa!". Interventii care pot fi luate cel mult ca instigari la cearta si care nu au nimic constructiv in sine. Cand ii acuzi pe altii ca deviaza de la subiect, macar demonstreaza ca tu poti ataca subiectul la modul pertinent, ok?

A, si pe viitor, daca vrei sa raspunzi la ultimul post, foloseste butonul "trimite", nu "raspunde"; in versiunea engleza de vBulletin, primul era parca "send reply" si al doilea "quote", si asta fac de fapt, al doilea include in mesajul tau o parte din mesajul in dreptul caruia ai apasat "quote"/"raspunde".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Zambeste, tzara te vrea prost.

Mesajde touche » Mie Dec 10, 2003 4:55 pm

Accept critica .... omul cat traieste invata
sa mi dau si eu cu parerea despre ast subiect:

1. Corect .. starea jalnica a invatamantului e o realitate ..
2.Populatia nu e indobitocita prin programele de la TV. Ar insemna ca majoritatea tarilor capitaliste sunt populate de dobitoci. Televiziunile se orienteaza pe audienta ..scopul lor e o audienta ridicata ... iar daca prostimea cere Mircea Radu si Surprize Surprize li se ofera Mircea Radu si Surprize Surprize
3. Slava Domnului s a inventat biblioteca ... iar internetul ofera celor care vor totul pe tava ... iar pretul mare al cartilor e datorat interesului redus pentru ele.
4. Manipularea populatiei de catre guvern ??? Pai in politica asta e si scopul .. sa l faci pe om sa creada ce vrei tu ... si nu ai nostri guvernanti au inventat SISTEMUL in cauza. Vezi armele lu' Sadam


ce e pacat e ca ai si tu dreptate ...

Mai vezi o data mesajul de mai sus, ok? In special ultimul paragraf, ala cu quote si reply...
touche
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Dec 09, 2003 4:47 pm
Localitate: Brasov

prost in Romania

Mesajde Mr Teo » Vin Dec 12, 2003 6:23 pm

Nu e faza ca romania te vrea prost sau nu.
E faza ca sunt destul de multe persoane in Romania care nu stiu cum sa munceasca sau nu vor sasi dedice suficient timp ca sa munceasca cum trebuie.
De exemplu toata lumea zice ca americanii o duc asa de bine si rata de somaj e asa de mica si asa mai departe.
Stiu persoane care pentru a supravietui lucreaza intre 80-120 de ore pe saptamana. 2-3 servicii.
Toata lumea in Romania se plange ca nus bani,se plateste putin, dar cine ar fi de acord ca sa lucreze 2 servicii 80 de ore pe saptamana?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Ce-i de facut?

Mesajde Dreamy_Girl » Sâm Ian 10, 2004 10:08 pm

Cu totii ne plangem, cu totii observam cce vai de capu' ei e tzarishoara noastra... O.K, e ca b\vai de capul ei? Si ce propuneti, ce credeti ca trebuie sa facem NOI, CA CETATENI ca sa nu mai fie asa?
Sa ne lamentam si sa injuram puterea nu foloseste la nimic... Daca vrem sa schimbam lumea, sau macar o parte din ea, sa incepem chiar azi. Lumea in care traim nu este perfecta, dar noi putem sa o facem mai buna.
Asa ca... astept solutii ingenioase si viabile. De-abia astept sa vad ce idei aveti!
Merg mai departe-acum------------Dac-ai sti
Sa caut iar lumina sa caut iarasi--Ce-i iubirea
Ce-am pierdut----------------------Poate-ai gasi fericirea
DIRECTIA 5-"Merg mai departe/Dac-ai sti"
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Dum Ian 11, 2004 2:46 am

ia d'aici: http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&threadid=9383
luatzi-va de manutza shi impreuna vetzi schimba tzara: mai noua, mai curata shi mult mai uscata...shi sa nu uitam de motto: zambeshte...:D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Tolerantza...

Mesajde Aurolacul » Dum Ian 11, 2004 3:57 am

Sa fie mai multa tolerantza la alte relgii, rase shi nationalitati. Aicea in Vest se isca un joc propagandistic, unde masss media ii discrediteaza pe arabi shi ii face sa para ca niste monstri fatza de cu sunt ei de adevarat. Am cunoscut chiar foarte multi arabi, shi totzi au fost de treaba nu fanatici, care urau Vestul, dar traisera shi ei aici in Anglia de multa vreme shi aveau prieteni englezi. Daca am putea uita de vechile prejudecatzi shi sa incercam ca sa ne vedem totzi egali, mult progres ar mai fi in lume.

PS. ce ma enerveaza cand li se spune la Iraqieni shi Iranieni arabs. Tolomacii astia de la stiri tot nu inteleg ca persoanle e din aceste natii sunt de fapt persani. Ignorantza, ce sa ii faci.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Ian 15, 2004 11:41 am

http://en.wikipedia.org/wiki/Iraq

"Almost 75% of Iraq's population consists of Arabs"

Daca te referi numai la Iran, intr-adevar acolo limba oficiala este "farsi" (persana), iar locuitorii sai nu sunt arabi.

Si btw, nu cred ca ai inteles subiectul discutiei.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde vali » Joi Ian 15, 2004 11:49 am

gusa linge unde a scuipat. politica e curva de selari.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Da...

Mesajde Aurolacul » Vin Ian 16, 2004 1:22 am

Initial trimis de stefan
http://en.wikipedia.org/wiki/Iraq

Si btw, nu cred ca ai inteles subiectul discutiei.


Da, nici n-am citit prima pagina, oops I did it again!
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Mihai Bogdan » Vin Ian 30, 2004 5:33 pm

Nu pot sa spun decat ca ai dreptate ... intotdeauna s-a incercat limitarea "inteligentei colective" si saturarea populatiei cu paine si circ

Diferenta consta in faptul ca anterior cenzura era restrictiva (nu aveai acces la informatie), in timp ce acum suntem bombardati cu informatie, astfel incat diseminarea sa fie imposibila ...

Nu exista solutie la nivel macro ... exista doar posibilitatea pe care unii dintre noi o au de a depasi aceasta situatie, daca vor

Putem incepe prin a incerca sa ne intelegem pe noi insine, si apoi lumea in care traim ... din toate punctele de vedere (biologic, sociologic, istoric, economic, politic, etc.)

Poate dupa un timp vom reusi sa anticipam anumite schimbari, si sa infuentam evenimentele in consecinta

Platon spunea : suntem aidoma oamenilor din pesteri: distingem din realitate doar umbrele aruncate pe pereti
Mihai Bogdan
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Ian 30, 2004 2:34 pm
Localitate: Bucuresti

In Romania lipseste controlul si guverneaza INDIFERENTA!

Mesajde alili2001 » Sâm Ian 14, 2006 7:05 pm

Merg pe strada si privesc chipurile trecatorilor, privesc in jur si ... ma intreb ei observa ceea ce observ si eu?! ... MIZERIA care a pus stapanire pe Romania, doarece legile exista doar pe hartie, iar cei care ne reprezinta, alesii poporului, au cu totul si cu totul alte prioritati decat avantul neamului romanesc in ierarhia popoarelor cu adevarat democrate.
Ar trebui sa privim cu luciditate in urma si sa actionam in ceasul cel din urma, sa nu mai acceptam indiferenta si incompetenta edililor oraselor si satelor tarii. Sunt tarani care nu au auzit de fondurile Sapard, sunt tarani in viata carora nu a intervenit nici o schimbare de la Revolutie, dar ei sunt importanti pentru partide doar in campaniile electorale.
Drepturile omului exista doar pe hartie. Pentru cei cu bani si relatii interpretarea legii se schimba in favoarea vinovatului ... pana cand?? Pana cand vom invata sa sesizam neregulile existente la orice pas in viata noastra, pana cand nu vom mai accepta incompetenti in diverse functii de conducere, pana cand vom invata sa ne iubim tara si trecutul, pana cand vom reinvia valorile morale si spirituale ale neamului romanesc.
alili2001
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 13, 2006 7:49 pm
Localitate: Club Internet

Mesajde piskeshu » Sâm Ian 14, 2006 7:24 pm

Vezi ca ai uitat un semn de intrebare.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Vin Ian 20, 2006 2:03 pm

Ai dreptate !
Kesule si tu ai dreptate.Chiar la sfarsit,asa-i?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde stefan » Dum Ian 22, 2006 4:47 pm

Intrucat subiectul era prea apropiat ca temă de cel puţin alte două mai vechi, am decis să-l contopesc cu unul din respectivele. A, şi in plus, persoana care-a deschis subiectul n-a mai revenit cu lămuriri whatsoever, lăsandu-ne pe noi să ne descurcăm.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde A_ Candrea » Lun Ian 23, 2006 2:32 pm

alili2001 scrie:Merg pe strada si privesc chipurile trecatorilor, privesc in jur si ... ma intreb ei observa ceea ce observ si eu?! ... MIZERIA care a pus stapanire pe Romania, doarece legile exista doar pe hartie, iar cei care ne reprezinta, alesii poporului, au cu totul si cu totul alte prioritati decat avantul neamului romanesc in ierarhia popoarelor cu adevarat democrate.
Ar trebui sa privim cu luciditate in urma si sa actionam in ceasul cel din urma, sa nu mai acceptam indiferenta si incompetenta edililor oraselor si satelor tarii. Sunt tarani care nu au auzit de fondurile Sapard, sunt tarani in viata carora nu a intervenit nici o schimbare de la Revolutie, dar ei sunt importanti pentru partide doar in campaniile electorale.
Drepturile omului exista doar pe hartie. Pentru cei cu bani si relatii interpretarea legii se schimba in favoarea vinovatului ... pana cand?? Pana cand vom invata sa sesizam neregulile existente la orice pas in viata noastra, pana cand nu vom mai accepta incompetenti in diverse functii de conducere, pana cand vom invata sa ne iubim tara si trecutul, pana cand vom reinvia valorile morale si spirituale ale neamului romanesc.


Mda..... mai suntem insa si dintre cei care vrem binele Romaniei si ne zbatem cum putem pentru asta!
http://groups.yahoo.com/group/regionalizare/
:calm:
Toleranta, Politete, Regionalizare!
Avatar utilizator
A_ Candrea
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Ian 20, 2006 12:00 am

Mesajde RajaF » Lun Ian 23, 2006 3:02 pm

Unii oameni pur si simplu nu vor sa se invete minte. Domnule Candrea, mata parca primisesi ban?
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Ian 23, 2006 7:10 pm

A_ Candrea scrie:... mai suntem insa si dintre cei care vrem binele Romaniei si ne zbatem cum putem pentru asta!

domne, si noi il vrem - de aia nu vi-l cedam!
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mar Ian 24, 2006 5:44 am

Nu-i dati ma bani lu Candrea, ca-i pacat. Ne mai distram si noi, ca matzele lu' Creanga cand smotoceau ghemurile...

Si mai ontopic nitel, v-am mai zis ca mie-mi place in Romania? MI se pare tare tara...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde pacha » Mar Ian 24, 2006 11:28 am

Tara nu ne vrea prosti.Ea ne vrea disciplinati.Adica sa batem pas de defilare cum ne spun ei.

out-topic ;Sanatate domnu Candrea.Stiti,ungurii nu au facut doar lucruri rele de-a lungul istoriei.Printre cele bune este si formatia Omega."Gyongyhaju lany "va spune ceva?
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde o_tzestoasa » Dum Ian 29, 2006 11:32 pm

kant emir scrie:domne, si noi il vrem - de aia nu vi-l cedam!

ai mai mult decat toata stima si respectul meu pt ce ai zis :)
in alta ordine de idei...tara nu ne vrea prosti, ne vrea cu termopane, subventionate 30% de stat :D
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde pacha » Lun Ian 30, 2006 2:56 pm

"in alta ordine de idei...tara nu ne vrea prosti, ne vrea cu termopane, subventionate 30% de stat "Subventia e de 70%
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde o_tzestoasa » Mar Ian 31, 2006 1:45 am

oho, atunci e mai rentabil...am inteles gresit proportiile! Dar daca vreau sa imi inchid balcoanele cu termopane, mi le subventioneaza dreacu, asa-i? :D
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde pacha » Mar Ian 31, 2006 5:10 pm

Nu dracu,primaria.Subventioneaza 70% din izolatia exterioara a blocului.Ii zice reabilitare termica si se schimba si geamurile si usile,cu termopan.Se face la nivel de asociatii de propr./loc.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde jeorj » Mar Ian 31, 2006 5:39 pm

e valabila si pentru case particulare subventionarea asta? ca imi fac si eu o asociatie de propr./loc:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Anterior

Înapoi la Politica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori