Presa in diagonala

un alt fel de a conduce, un mod similar de a ne lasa condusi: informarea poporului

Mesajde Daimon » Vin Oct 09, 2009 12:34 pm

ieri a luat acelasi premiu Herta Muller autoare necunoscuta dar care e interesanta pentru noi pentru ca a trait in Timisoara.

din pacate premiile astea se dau cat se poate de politic. de exemplu, la literatura, in ultimii 10 ani, in afara de Le Clezio, nu cred ca merita vreunul cu adevarat.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Vin Oct 09, 2009 12:34 pm

Obama mai are de dovedit niste chestii. Mie mi se pare ca inca nu ne putem exprima cu privire la el, desi e net deasupra ultimului presedinte american.


Desi locul lui Tufis Jr. nu s-a racit si nici potlogariile sale, Obama mai are timp in care sa demonstreze ca nu a ajuns acolo doar pe meritele tonului pielii domniei-sale.


Cat priveste Nobelul, am dubii ca acesta i-a fost acordat 100% pe merit, mai exact cred ca putea sa mai astepte 10 ani pana sa i se ofere.


Edit. Herta Mueller merita felicitari, fie ca Romaniei i se poate atribui, sau nu, umbra acestui succes.

Pe de alta parte, formulari de genul celei de mai jos ma intristeaza profund. Banatul e Romania, orice s-ar zice. Si cei care spun ca Ardealul e mai sus, Banatul e mai cu mot, sa faca bine sa nu isi renege tara. Mi se pare o scuza si mi se pare ca aduce o mica doza de lasitate.

Paul Goma, unul dintre scriitorii exilaţi de comunism, spune că premiul Hertei Müller nu are nicio legătură cu Romania. "Cum să insemne premiul Hertei Müller ceva pentru Romania? Ea nu a spus că este scriitoare romană, ci bănăţeană. Mai mult, ea nu a fost in exil, ci in recuperare", a afirmat Goma, citat de NewsIn.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 12:39 pm

Daïmon scrie:la literatura, in ultimii 10 ani, in afara de Le Clezio, nu cred ca merita vreunul cu adevarat.


Orhan Pamuk?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Vin Oct 09, 2009 12:43 pm

da, ar fi si el. asa e. chiar daca am impresia ca nu a inceput sa fie cunoscut pe plan european decat dupa aceea.

ma gandeam acum ca epoca noastra nu face decat sa goleasca de esenta simbolurile, ma refer aici la premiile astea. nu stiu de ce, dar cred ca poate fi considerata o caracterstica a epocii post-post-moderne in care traim
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 12:47 pm

Daïmon scrie:ma gandeam acum ca epoca noastra nu face decat sa goleasca de esenta simbolurile, ma refer aici la premiile astea. nu stiu de ce, dar cred ca poate fi considerata o caracterstica a epocii post-post-moderne in care traim


Atat timp cat scriitori de calibru greu, precum Mario Vargas Llosa sau Jorge Luis Borges sunt sistematic faultati, ce credibilitate mai poate avea acest premiu?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Vin Oct 09, 2009 1:47 pm

Opinia publica zice ca totusi acest premiu mai putea astepta o vreme, pana sa revina presedintelui SUA.
Altii sustin ca Nobelul se ofera pentru realizari trecute, nu pentru intentii viitoare.


Si desigur, se pune la indoiala atat ratiunile de acordare cat si reputatia comitetului care ofera celebrul premiu

pai ca da + da + da si da
uite, saracu ceasca s-a agitat mult mai mult (cel putin ca timp efectiv, daca nu si ca realizari) pentru pace si dezarmare si reducerea arsenalului nuclear decat ala negru de respira usor, nu? si mai si era pe vremea razboiului celui racoros, cand demersurile erau si mai importante (a, ca nu prea a avut el intrare la aia grei, si ca s-a agitat mai mult prin Orientul cel de Mijloc? nah, s-a bagat si el unde a avut acces)


pe de alta parte si dincolo de premii, bine, mie obama mi-ar fi fost simpatic si alb, si galben, si rosu; e drept ca inca n-a avut vreme sa demotreze mare lucru - poate nici n-o s-o faca, cine stie? - dar este, oricum ar fi, la o distanta ametitoare - pe inaltime - de caricatura care i-a incalzit scaunul vreme de opt ani

autoare necunoscuta dar care e interesanta pentru noi pentru ca a trait in Timisoara.

sa-ti spun drept, daca la abia doazeci de ani de cand a parasit romania este scriitoare germana de origine romana, sa fie sanatoasa, nici eu nu ma consider compatriotul ei

asa ca nu ma incalzeste cu nimic ca a trait in timisoara


iar daca mai pun la socoteala ca tema scrierilor pentru care a primit nobeluţul (de-acuma se pare ca avem liber la dezmierdat, nu? se pare ca nu mai e mare demnitate de stirbit cu alintatura) e traiul sub comunisti, deja incepe sa-mi fie antipatica (nu atat ea, care am auzit ca a patimit destule, si care se poate - fireste ca n-am citit nica de ea - sa fi si scris in vreun fel care chiar sa merite laude si premii multe si serioase; belitii astia cu criteriile lor paduchioase, ei mi-s antipatici; parca i-ar conduce mitica si nashicu, atata de credibili is)
scriitori de calibru greu, precum Mario Vargas Llosa sau Jorge Luis Borges sunt sistematic faultati

de ce zici faultati? poate ca instanta aia cocotata pe un norisor judeca asa: astia au faima si talentul lor, nu le mai trebuie si premii; dam premii astora care trebuie sa devina modele; ca dintr-astia ne trebuie
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 1:52 pm

kant emir scrie:de ce zici faultati? poate ca instanta aia cocotata pe un norisor judeca asa: astia au faima si talentul lor, nu le mai trebuie si premii; dam premii astora care trebuie sa devina modele; ca dintr-astia ne trebuie


Emire, deci nu.

kant emir scrie:mie obama mi-ar fi fost simpatic si alb, si galben, si rosu; e drept ca inca n-a avut vreme sa demotreze mare lucru - poate nici n-o s-o faca, cine stie? - dar este, oricum ar fi, la o distanta ametitoare - pe inaltime - de caricatura care i-a incalzit scaunul vreme de opt ani


Aici ai dreptate: e cu capul in nori rau de tot.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Vin Oct 09, 2009 2:04 pm

deci nu ce? nu esti tu de acord cu ce (presupun eu) crede/face instanta aia, sau crezi (stii?) ca judeca altfel?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 2:07 pm

Poate as fi de acord daca ai explicita un pic. Modele in ce sens si pentru cine?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Vin Oct 09, 2009 2:07 pm

ideea lui ciuhandru ar fi aceea ca totusi premiul nobel e un premiu de excelenta, nu premiu de debut si rampa de lansare.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 2:08 pm

Bere la Daimon. Apropos, Emire, aici pe FC de ce nu se dau? :)
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Vin Oct 09, 2009 7:55 pm

aici pe FC de ce nu se dau?
daca vreti, cred ca putem face

ce sa explicitez? adica pe care?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Vin Oct 09, 2009 10:13 pm

kant emir scrie:ce sa explicitez? adica pe care?


Adica sa explicitezi ce-ai vrut sa spui cu modelele, ca eu unul n-am prea inteles.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Sâm Oct 10, 2009 6:43 am

ce-ai vrut sa spui cu modelele
ete nah, ce mare lucru crezi tu ca puteam zice?
ceva gen: fiti ca obama (cuminti, muncitori; aaa, si negri), ca va dam chiar si nobelul, si chiar si in avans - sau nu vreti la presedintie? nu-i nimic, atunci macar aprobati si sustineti promovarea celor ca obama, ca de restul ne ocupam noi; ideea e sa va simtiti de-o mama, de-o faptura si de-o seama. cu el, nu cu increzuta aia de regina angliei

(parerea mea legata de obama cel ne-alb statator pe cel mai inalt scaun fiind asta: venise vremea ca iu-es-ei sa dea o noua pilda - politiceste corect, am promovat minoritatea pana la cel mai inalt nivel; ati vazut, da? restul detaliilor - dezghetat, scolit, ne-calcator in strachini - fiind simple materiale de exploatat la propaganda: daca o sa fie un conducator bun si cu realizari, partida lui o sa se bata cu pumnii in piept ca uite ce bomboana de prezident v-am dat, de la abe lincoln si jfk incoace n-ati mai pupat voi asa ceva, si inca aia erau albi!; iar daca n-o sa fie, o sa se bucure toata lumea: cine a mai vazut negru bun la altceva decat la baschet si la rap? sa nu va mai aud cu d'astia la condus tara urmatoarele doua sute de ani!

iar cu herta - nu stiu ce sa zic (repet, n-am citit nici trei randuri scrise de fetiscana asta, care ne-a fost atat de conlocuitoare nationalitate - mai tii minte? formula fixa: romani - [I]pauza de respirat - maghiari - pauza de respirat - germani si alte nationalitati[/I]), dar in conditiile in care tu aduci in discutie pe Llosa si Borges (primul fiind un ciudatel care s-a tot casatorit cu matusi si verisoare si a fost ba comunistofil, ba suparat pe dictatura - cui ii mai pasa de literatura lui? iar al doilea, mult prea influentul* Borges - deasemenea nu-suta-la-suta-corect-politic - prea o fi agasat Academia respectiva cu prezenta permanenta si cu statutul de favorit; cred ca se trecea peste numele lui by default, ca si peste antetul hartiei pe care era scrisa lista; cu herta se pare ca a fost mult mai simplu: a trait si patimit sub comunisti, s-a refugiat in vest, a scris si condamnat - bravo ei, multe felicitari! - comunismul, deci e fata buna; daca mai pui la socoteala ca e si anonima, este exact ce trebuie pentru un premiu care se vrea greu)








*nu stiu, poate ca am aberat in tot cuprinsul postului, dar ma gandesc ca, de la un punct incolo, o personalitate dintr-asta de mare anvergura poate sa si agaseze: prea le stie asta pe toate!; lasa, e mai bun unu necunoscut care si-a vazut de suferintele lui - pe care le-a descris amanuntit! - si care nu s-a latit peste toata cultura mondiala
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Sâm Oct 10, 2009 1:29 pm

Emire, din tot postul tau retin "nu-suta-la-suta-corect-politic".

Da, fratele meu alb, asta e cancerul care roade premiile Nobel de ani buni: corectitudinea politica. De-aia Llosa sau Borges n-o sa-l aiba niciodata si de-aia i l-au dat si Hertei Mueller, dupa cum bine zici. Ce si-or fi zis tovarasii de la Stockholm: Ah, ne acuzati ca suntem stangisti? Ia luati d-acilea o anticomunista, ca sa vedeti ce impartiali suntem. Da' una asa, mai necunoscuta, ca sa nu faca mullte valuri.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Sâm Oct 10, 2009 8:42 pm

din tot postul tau retin...

decat deloc...

in fine, eu astept cu interes (si cu increderea ca n-o sa gasesc o incropeala ieftina si autocompatimitoare) sa citesc scrierile doamnei cu pricina
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Sâm Oct 10, 2009 10:04 pm

Ciuhandru scrie:Emire, din tot postul tau retin "nu-suta-la-suta-corect-politic".

Ciuh vrea sa zica, de fapt, cred eu, ca si el subliniaza treaba aia cu political corectness, care nici lui nu ii place.


kant emir scrie:decat deloc...


da, si noi vrem sa o cititm. da' cica nu e pe listele editurilor romanesti, ca la noi premiile nu conteaza. :monkey:
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Sâm Oct 10, 2009 11:05 pm

cica nu e pe listele editurilor romanesti,

ba am citit (cred ca in cotidianul) ca deja se negociaza drepturile de publicare

apare imediat, cate e caldut fierul, ca pe urma nu mai stie nici naiba de ea
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde anjin-san » Dum Oct 11, 2009 10:38 am

dupa cum stiti (sau nu) romania a pierdut aseara cu serbia cu 5-0. cristinel borcea a gasit explicatia acestei infrangeri la limita: presa e de vina.

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/nationala/tupeu-la-maxim-presa-e-de-vina-pentru-aceasta-campanie-ratata-4978734

de fapt domnule butelier, de vina este mircea sandu, apoi dumitru dragomir apoi pinalti si padureanu, apoi tu cu becali (tot clanul lor de ciobani mafioti) apoi piturca, apoi razvan lucescu si jucatorii. dupa ce rezolvi problemele enumerate mai sus poti gasi si partea de vina a presei.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde AlexN » Mar Oct 13, 2009 10:23 am

Schmiede, mein Hammer, ein hartes Schwert!
Avatar utilizator
AlexN
Junior Member
 
Mesaje: 632
Membru din: Mar Apr 27, 2004 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mar Oct 13, 2009 11:04 am

daca ar trebui eu acum sa ma duc la facultatea aia as spune exact aceleasi lucruri (daca nu mai rau... )
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Daimon » Joi Oct 15, 2009 12:29 pm

Explozie la Chisinau in timpul unui concert al lui Stefan Banica jr

e bine ca nu l-au vizat pe Fane si ca n-a murit nicicare.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ciuhandru » Joi Oct 15, 2009 3:22 pm

ministrul de Interne, Victor Catană, nu exclude posibilitatea unui act terorist. "Este cert că e vorba despre un explozibil care se foloseşte in armată. Putem presupune că este un act terorist, urmează să stabilim dacă acesta a fost comis din imprudenţă, huliganism sau alte motive", a declarat ministru

Moldovenii breveteaza ceva nou: terorismul prin imprudenta.~p ~p ~p
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Sâm Oct 17, 2009 1:55 pm

The Economist : traian_basescu_reuseste_sa_supravietuiasca_politic_cu_pretul_incalcarii_promisiunilor

din ce am citit si la comentarii, si la sursa, e un articol interesant. fireste, nu pot lipsi nici diferentele de opinie :)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde kant emir » Lun Oct 19, 2009 11:43 pm

bogatie, saracie, bogati, saraci, criza

de Ionut Popescu & comentatorii
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Mar Oct 20, 2009 8:28 am

aproape deplasat articolul, asa cum o arata si comentariile. e prea dimineata sa dezvolt.

oricum ionut asta s-a compromis cand a intrat in administratie (nu stiu exact daca si in politica e activ prin vreun partid)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Mar Oct 20, 2009 9:04 am

comentariile acide (in afara de cel hilar care de fapt era trist si care sustinea ca salariul presedintelui PLUS cel al premierului PLUS cel al sefului parlamentului PLUS al unui senator ar face 28000 RON ...pai nu s-ar impusca aia?), sunt in mare parte pline de ranchiuna.

Cam atat. A da, si Gigelul cu piesele, probabil vroia sa spuna ca TVA-ul merge la plata celor de mai sus. PLUS pupat, ca sa zic asa....ca emiru.


Ce atata stress, oameni buni? Nu avem bani. Altii au. Ok, si? E viata mea mai neagra? Nu. E mai urata? Nu. Atunci? Ma multumesc cu ce am, muncesc spre mai bine, si gata.

Prea multa lacomie fata de ce au ceilalti. Mult prea multa. Incat uitam sa ne bucuram de ceea ce chiar avem.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde viXen » Mar Oct 20, 2009 10:13 am

hm, n-am inca practica citirii comentariilor, faceam asta cand asteptam ceva sa se rezolve la munca si ma plictiseam.

in general nu ma dau in vant dupa cei care vorbesc singuri. pe un forum, sau chiar in poiana lui Iocan, exista un altul care-ti da replica, nu se rezuma totul la a critica pe cineva fiindca nu-ti convine punctul lui de vedere.

totusi un lucru mi s-a parut de bun-simt: in alte tari au fost cazuri de bogatasi care s-au sinucis ca li s-au distrus afacerile.... pe aici nu am auzit, desi e plin de sinucideri la stirile de pe toate programele.

apropo de stiri, Protv un post detinut de saracani a facut un sondaj printre copii de bani-gata din care rezulta ca 70% din ei nu simt ca exista vreo criza.
probabil ca aia 30% au parinti mai stricti.
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mar Oct 20, 2009 4:07 pm

Ce atata stress, oameni buni? Nu avem bani. Altii au. Ok, si? E viata mea mai neagra? Nu. E mai urata?

n-o fi mai neagra, n-o fi mai urata
[color="White"](desi "mai neagra" n-are de ce sa conduca implicit la "mai urata". posibil chiar "dimpotriva")[/color]
















inca
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Mar Oct 20, 2009 4:27 pm

nu. nici macar.


dar nu e neagra. nu e nici urata. nu e o relatie cauzala, nicidecum.


pe de alta parte, atata vreme cat inca nu e, nu mai bine ma bucur eu de viata mea, fara sa ma tem de drobul de sare?

nu mai bine mut copilul cu covata cu tot, si ma bucur de viata mea, fara sa ma doara de capra vecinului? ca prea e un romanism care nu ne face cinste acest deziderat ca macar toti ceilalti sa fie la fel de amarati si de negri de suparare ca mine.

si covata cu copilul mutat din calea drobului, cu alte cuvinte efortul meu neprecupetit pentru mai bine, in mod cert va da roade. sunt ei oameni cu mai putin ca mine care se descurca. asa cum si eu ma descurc foarte bine, in ciuda altora, in comparatie cu altii care au mai mult ca mine. si aia-s multi. :)


repet: asa si? lasati veninosii sa-si macine scarbavnicele secretii de rautate si prostie. traiti-va viata.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori