Presa in diagonala

un alt fel de a conduce, un mod similar de a ne lasa condusi: informarea poporului

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mie Ian 20, 2010 12:58 pm

devine din ce in ce mai hilar.
Am fost atacat energetic
Articolul nu e al unui simpatizant politic. Dar e prilejuit de politicieni. :rofl:

Mă simt foarte obosit, mă doare capul aproape în fiecare seară, casc fără încetare. Cred că am fost atacat energetic. Eu aşa gîndesc şi, culmea!, nu sînt membru PSD. Mă gîndesc să mă înscriu la PDL, aşa, de probă, poate îmi împrumută şi mie băieţii un scut cu energie pozitivă, care să facă faţă atacurilor tunurilor de energie negativă la care sînt supus, zi de zi, de tot ce mişcă în politica românească.
Începînd cu flacăra mov care-l arde pe Hrebenciuc şi terminînd cu atacurile cu energie întunecată proaspăt anunţate de Mihaela, dragostea lui Geoană, ajung să mă simt tot mai rău. Nu, nu, nu e din cauză că, în loc să bat cîmpii la televizor anunţînd că am angajat-o pe Mama Omida să răspundă cu farmece atacurilor energetice, muncesc de dimineaţă pînă seara. Nu, nu! E din cauza atacurilor mişeleşti cu puls magnetic generat de fierberea unei cozi de iepure la un loc cu jumătate de coadă de urs, o rădăcină de brusture, doi dinţi frontali de piranha, toate într-un ceaun umplut cu trei litri de leşie de cenuşă.


EU vreau ca PSD sa realizeze o data :idee: ca nu mai sunt in campanie electorala :scaun: , si sa termine cu declaratiile aberante, stupide si ridicole! :bolnav: :bolnav: :bolnav:
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde anjin-san » Mie Ian 20, 2010 1:00 pm

"EU vreau ca PSD sa realizeze o data :idee: ca nu mai sunt in campanie electorala :scaun: , si sa termine cu declaratiile aberante, stupide si ridicole! :bolnav: :bolnav: :bolnav: "
de ce? e amuzant :D:
Ultima oară modificat de eliana pe Mie Ian 20, 2010 1:08 pm, modificat 1 dată în total.
Motiv: adaugat quote tags
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mie Ian 20, 2010 1:11 pm

pentru ca devin enervanti...si ne fac de rusine.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde anjin-san » Mie Ian 20, 2010 1:19 pm

draga eliana, psd-ul ne-a facut de rusine incepand cu acum vreo 20 de ani, cand chemau minerii la bucuresti pentru a se ocupa de botanica. proiectul lor era sa infrumuseteze gradina botanica cu noi specii de panselute. datorita traficului aglomerat nu au mai ajuns pana la locatia fixata si s-au oprit in piata universitatii. ca unelte de gradinar au folosit bate, sticle si pietre. materia prima era alcatuita din rom, rachiu si vodca. apoi au continuat prin diverse proiecte: eliberarea infractorilor, devalizarea economiei nationale, influentarea presei, mituirea sau cumpararea magistraturii etc.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mie Ian 20, 2010 1:43 pm

si eu repet: sa realizeze o data ca e destul.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde carleta » Dum Ian 24, 2010 4:49 pm

se stie ca tv'ul si presa,minte poporul...dar cel putin il minte coloratImagine
Imagine
Avatar utilizator
carleta
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am
Localitate: bacau

Mesajde Daimon » Lun Ian 25, 2010 1:35 pm

o stire cica extrem de serioasa :doh:

Societatea Română de Parapsihologie a dezminţit orice implicare directă a parapsihologiei în activităţi politice din România, arătând că niciuna dintre persoanele menţionate în legătură cu acţiuni desfăşurate în campania electorală prezidenţială nu aparţine acestei comunităţi.


continuare

nu stiu care e partea cea mai fani, ca dezmint, sau ca nu neaga faptul ca s-ar fi putut intamplat ceva :D:
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde kant emir » Lun Ian 25, 2010 1:54 pm

pai amuzant e oricum, daca nu cumva e trist

ce naiba, daca tot ne temem de parapsihologi, la ce dracu ne mai trebuie alegeri si partide si primari si prefecti si politie si spital si scoala? lasa, frate, sa se bata vrajitoarele in descantece, popii in rugaciuni etc in etc

si noi sa ne platim birurile ca si azi, ca si ieri, ca si intotdeauna
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Lun Ian 25, 2010 7:17 pm

eh, e mai mult decat trist daca o ghidusie de genul asta chiar e luata in serios..
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mar Ian 26, 2010 10:05 am

Mihai Tănăsescu: „Sistemul actual de pensii nu mai rezistă pe termen lung“
Fără o reformă rapidă, plata pensiilor va apăsa tot mai greu pe bugetul României.

Din negocierile purtate reiese clar că România are de făcut reforme serioase în domeniul sistemului de pensii, în ceea ce priveşte responsabilitatea fiscală şi în controlul cheltuirii banului public, mai ales la nivel local, afirmă Mihai Tănăsescu. Deşi perspectivele economice sunt mai optimiste, Tănăsescu declară că marele risc pentru ţara noastră ar fi să nu-şi respecte angajamentele.


continuare

cu alte cuvinte, nu se stie ce se va intampla cu parintii nostri, dar noi probabil ca nu mai prindem sistemul asta de pensii.. adica am cam platit degeaba.

asta in cazul in care trendul se mentine si nu sunt doar zvonuri alarmiste. ceea ce e totusi putin probabil.. data fiind ritmul in care revine discutia pe tapet.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Joi Ian 28, 2010 11:56 am

astazi o stire interesanta legata de lumea filmului romanesc

Filmul lui Cristian Mungiu este considerat "o bijuterie de umor", potrivit cotidianul elveţian Le Temps, care atrage atenţia asupra promovării deficitare a peliculei.

"După cucerirea premiului Palme d'Or la Festivalul de Film de la Cannes, Cristian Mungiu a realizat noua sa peliculă, <Amintiri din Epoca de Aur>, sub forma unor scheciuri. Este o bijuterie de umor, care dezvăluie dictatura lui Nicolae Ceauşescu în tot ce a avut ea mai absurd", scrie Le Temps.


continuare

acuma io nush daca nu cumva elvetianu respectiv nu prea realizeaza de fapt despre ce e vorba si vede doar latura umoristica. se prea poate, dar nu ma pot pronunta deoarece n-am văzut respectiva peliculă.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Joi Ian 28, 2010 1:56 pm

Amintiri din Epoca de Aur ecranizeaza cele mai cunoscute legende urbane din Romania anilor 80 recuperind umorul care i-a ajutat pe romani sa supravietuiasca perioadei.

Cristian Mungiu: am vrut ca dupa 4 luni, 3 saptamini si 2 zile, si pina la urmatorul meu film de autor sa ofer publicului roman o comedie iar Amintiri din Epoca de Aur, film episodic si colectiv, imbina punctele de vedere a cinci colegi de generatie carora le-a facut placere sa Recupereze sa Refoloseasca si Reconditioneze amintirile din perioada noptilor pierdute la bairamuri, video si cozi.



Cam asta e intentia autorului. Cred ca tu uiti ca jurnalismul din afara poate fi chiar jurnalism, nu caricatura de pe aici. :ninja:
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Mar Feb 02, 2010 6:12 pm

un articol care merita citit :)

Sir Terry Pratchett: "Dacă aș ști că pot muri când vreau eu, abia atunci aș trăi"
Seara trecută, luni, 1 februarie, celebrul scriitor de fantasy, Terry Pratchett și-a livrat pledoaria în favoarea morții asistate. Discursul se cheamă “Shaking Hands With Death” (De mână cu moartea) și a fost rostit live la BBC1. Scriitorul a fost invitat să țină discursul de deschidere a celei de-a 34-ediții de onorare a lui Richard Dimbleby, veteranul jurnalist BBC. Sir Terry Pratchett e primul scriitor care a primit această invitație. În anii precedenți. discursul “Richard Dimbleby” a mai fost ținut de Prințul de Wales, Bill Clinton, Dame Stella Rimington (director general al MI5) sau Dr Rowan Williams (teolog anglican, arhiepiscop de Canterbury). Sir Therry Pratchett a fost diagnosticat cu o formă rară de Alzheimer în anul 2007. În discursul său Sir Terry Pratchett explorează maniera în care societatea modernă, confruntată cu o creștere a populației în vârstă, dintre care tot mai mulți suferind de boli incurabile, trebuie să-și redefinească realația cu moartea și pledează pentru înființarea unor tribunale non-agresive care vor decide care cerere de moarte asistată e justificată. Sir Terry Pratchett se oferă drept “cobai” unor astfel de tribunale.

Guardian prezintă discursul integral . Vă prezentăm fragmente ample din textul cu atât mai cutremurător cu cât poartă semnătura talentatului scriitor britanic:

“Odată, când eram mic și mă jucam pe jos, în camera de zi a bunicii mele, am ridicat capul spre televizor și am văzut Moartea stand de vorbă cu un cavaler. Pe-atunci nu prea știam nimic despre moarte. Era o chestie care li se întîmpla hamsterilor sau papagalilor”. De data asta era chiar Moartea, cu coasă și cu o căutătură cumva plăcută. Nu aveam cum ști pe-atunci dar tocmai văzusem o secvență din filmul lui Ingmar Bergman “A șaptea pecete”, momentul în care cavalerul se angajează într-un dialog prelungit, și firește faimosul joc de șah, cu doamna întunecată cu coasa, care atunci nu-mi părea deloc chiar așa de întunecată.

Am rămas cu imaginea asta în minte, încă de-atunci, iar Moartea a apărut ca personaj în primul meu roman din seria "Lumea Disc" (Discworlds). Și a evoluat de-a lungul seriei, devenind unul dintre personajele cele mai populare. Deși implacabilă, pentru că ăsta e jobul ei, Moartea pare a nutri un soi de compasiune tainică pentru o rasă de creaturi care sunt pentru ea la fel de trecătaore ca efemeridele dar care nu se pot stăpâni să nu-și petreacă scurtele vieți inventând regulile unversului și numărând stelele.

Nu-mi amintesc prea bine moartea bunicilor mei, dar bunicul din partea tatălui a murit în salvare, în drum spre spital după ce tocmai terminase de mâncat cina pe care și-o gătise singur și avea 96 de ani. A simțit că ceva nu e în regulă, a rugat un vecin să sune ambulanța, s-a strecurat cuminte în mașina salvării și la fel s-a strecurat și din lumea asta. Aceasta este o moarte bună, dacă se poate spune cu adevărat așa ceva. Cu o singură excepție, dacă e să ne luăm după tatăl meu, s-ar fi plâns în salvare că n-a avut timp să-și termine budinca. Nu sunt deloc sigur cât de adevărate sunt toate acestea, tata având un simț al umorului îndeajuns de rafinat, pe care a fost amabil să mi-l paseze și mie, aparent pentru a compensa vezica slabă, statura scundă și chelia care, din păcate, au venit la pachet cu umorul.

Moartea tatălui meu a durat mai mult. A avut un an de pregătire. Cancer pancreatic. Tehnologia l-a menținut în viață, acasă și într-o stare de confort rezonabil și chiar bună-dispoziție, tot anul, timp în care am purtat toate acele conversații pe care le ai cu un părinte pe moarte. Când, probabil că ajungi să-l cunoști cu adevărat, când îți dai seama ca de-acum tu ești cel în bătaia puștii și te simți pentru prima dată cu adevărat gata să-i asculți sfaturile și amintirile pentru care viața nu ți-a lăsat răgaz până atunci. Mi-a spus din nou toate glumele pe care mi le mai spusese despre perioada petrecută în India, în timpul războiului și a mai adăugat unele pe care nu le mai auzisem. Apoi, la un moment dat, s-a uitat brusc în sus și a spus “simt soarele Indiei pe față”, și chipul i s-a luminat de o manieră de-a dreptul miraculoasă și arăta mai strălucitor și mai fericit decât mi-a fost dat să-l văd tot anul trecut și dacă ar fi existat dreptate în univers, sau dacă universul ar fi dovedit cât de puțin simț narativ, tata ar fi trebuit să moară atunci și acolo, încercând să-și apere ochii de soarele din Karachi.


continuare

foarte frumos ca ofera si varianta originala din the guardian.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde anjin-san » Mie Feb 03, 2010 1:11 pm

iote ca la asta nu ma asteptam : http://www.ziare.com/actual/cultura-gen ... dox-992196
eminescu trecut in randul sfintilor? dar macar era ortodox sau credea in dumnezeu?
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mie Feb 03, 2010 1:12 pm

da, foarte tare chestia asta :))
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde anjin-san » Mie Feb 03, 2010 1:17 pm

adica ok, are poezii in care vorbeste de dumnezeu, dar si multe versuri sau scrieri de ale sale din care se poate deduce ca era cel putin agnostic.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mie Feb 03, 2010 4:02 pm

mi s-ar parea foarte trist de fapt pt ortodoxie daca cineva s-ar gandi sa ia in serios aberatia asta.

momentan e la nivel de stire "bomba", asa de nivel prescolar cum e presa noastra. cred ca aici o sa si ramana.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde anjin-san » Mie Feb 03, 2010 4:20 pm

pe mine ma doare-n cot de ortodoxie, ce ma intereseaza e ca treci in randul sfintilor ortodocsi un om care e posibil sa fi fost ateu, deci ce ma deranjeaza e cum spunea geniul poetic: "Dar lasati macar stramosii ca sa doarma-n colb de cronici" sau: "RELIGIA - o fraza de dansii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata,
Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata,
Ati mai purta osanda ca vita de la plug?"

deci aceste aspecte ma deranjeaza, ca vorba aceea celebra: se rasuceste eminovici in mormant. ortodoxia s-a, se, si o sa se mai faca de ras, asta nu e un bai, pentru mine doar un prilej de amuzament :D
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mie Feb 03, 2010 4:27 pm

Am citit azi vreo trei articole pe tema asta, deja am terminat de ras. Partea ce mai amuzanta pentru mine sunt, desigur, comentariile la cererea cu pricina, iata unul aici:

„… în poeziile şi articolele de presă, în căutări ştiinţifice [Căutările astea sunt o specie aparte de scrieri?] şi studii filosofice, Eminescu reaminteşte, mereu, de prima imagine văzută [De către cine?] la naşterea sa.Fiind vorba de un Hristos blând şi iubitor, luminat la chip de o lumină de candelă. În scrisul său filigranat [Tare mi-aș dori să văd cum arată scrisul filigranat al lui Eminescu, nu de alta, dar eu îl știam băiat sărac și fără fandoseli] are trimiteri biblice, pe care nimeni nu a ştiut să le pătrundă cu adevărat [Dacă nimeni n-a știut, atunci cine le-a „pătruns” până la urmă și în ce scop? Nu o fi vorba de vreo efracție cu scop lucrativ?]: “ce e cugetarea sacră?/carte tristă şi închisă/ce mai mult incifrează/ cel ce vrea a descifra, iar ”Făt Frumos din lacrimă “ este gândit ca o prefigurare [Stimați filologi, amintiți-mi ce înseamnă prefrigurare! Pe mine mă derutează teribil prefixul ’cela care mă face să mă gândesc la Platon, Ghilgameș, Moise etc.] a lui Iisus, scris ca o pagină de Scriptură. Folcloristul Tudor Pamfile subliniază că sub aceaşi [aceeași] chemare este scris şi “Luceafărul “(“Vas nestricat al Maicii Domnului“). În”Sărmanul Dionis “ descoperim căutarea înfrigurată a lui Dumnezeu şi al [a] Mântuirii [mântuirii], prin sacrificiu şi iubire”.

:bounce: :rofl:


Nivel prescolar, da. Amuzant teribil...DAA!
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Mie Feb 03, 2010 4:32 pm

anjine nefiind eminescofil, asa ca tine :P nu ma intereseaza acel aspect. chiar daca nu am legatura cu BOR nu pot sa nu observ cu tristete anumite treburi. ma rog, despre asta cred ca s-a tot discutat prin alte locuri.

pe de alta parte, posibil sa discutam degeaba, in definitiv oricine poate propune orice. nu inseamna ca e si bagat in seama de cineva (in afara de presa)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mar Feb 16, 2010 3:44 pm

moguli, partide si idei - romania noastra

Condamnarea oficiala a comunismului a separat definitiv apele in politica romaneasca. Din 18 decembrie 2006 asistam la o falsa lupta ideologica. Prin campaniile de presa declansate de trusturile lor, Voiculescu, Vantu si Patriciu au avut obiective foarte personale:
a) Eliminarea lui Traian Basescu din functia de sef al statului
b) Amplificarea confuziei: Toate partidele sunt la fel, nu exista diferente majore intre stanga si dreapta, toti sunt corupti, securisti, prosti administratori.
c) Reabilitarea mogulilor: Noi suntem adevaratii stapani.
d) Relativizarea colaborationismului cu trecutul comunist/securist: Toti au colaborat intr-un fel sau altul, inclusiv cei care au condamnat comunismul.
e) Compromiterea marilor teme cu mare incarcatura etica/morala, cum ar fi lupta anti-coruptie: Toti fura, nu exista diferente majore intre stanga si dreapta.



Observ ca autorul are dreptate, dar vreau si opiniile voastre.

Putem cumva sa "boicotam" mass-media infestata si sa facem cumva ca in nuvela lui Caragiale, media aritmetica a stirilor?
:whaat
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Mar Feb 16, 2010 4:02 pm

Presa controlata de moguli va prelua rolul de locomotiva jucat in trecut de liderii charismatici (Basescu, Iliescu). Am inlocuit liderii-partid cu trustul-partid. N-ar fi nimic rau in ideologizarea spatiului public, cata vreme se respecta cateva conditii de baza:

* 1) Presa, intelectualii isi asuma in mod public apartenenta la o ideologie sau alta, raman constanti in apararea valorilor de stanga sau de dreapta si ies din ipocrizia neutralitatii
* 2) Nu altereaza etica jurnalistica, in sensul respectarii libertatii de constiinta si de exprimare
* 3) Ideologizarea de stanga sau de drepata se tine departe de institutiile publice


Presa si intelectualii au intrat intr-o hora periculoasa. Rolul lor va creste in epoca post-Basescu, in lipsa unor lideri politici suficient de puternici cat sa nu aiba nevoie de proteze ca sa poata umbla singuri. Alegerile din 2012 si 2014 vor fi castigate pe campul bataliei ideologice. Presa si intelectualii vor suferi cumplit in anii ce vin, daca se vor preda neconditionat unor oameni si ideologii rizibile si nu-si vor apara, intai de toate, propriile valori.


si partea asta e interesanta.

mai ales din perspectiva faptului ca lumea incepe sa uite de fsn, pdsr, pur si alte partidulete fantoma prin care au tranzitat baieti care sunt unii la stanga, altii la dreapta... mai mult pe prietenie (ca sa nu zic interes) decat pe ideologie. mai uitam si ca basescu era prieten bun cu bunicutya la un moment dat, ca de fapt tot pdl-ul e neam cu psd-ul... ma rog si alte mici detalii.

eh, in contextul asta presa va putea face mult rau si va denatura semnificativ realitatea intr-o directie sau alta.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Joi Mar 04, 2010 10:55 am

este o tragedie nationala faptul ca mircea toma si ai lui pleaca de la academia catavencu

oamenii invoca povesti cu cenzura (ceea ce nu ar fi exclus), astialalti, in frunte cu unul din marii hoti din romania, adica SOV, spun ca de fapt, cand ai pierderi de 400 de miii de euro, e cam indecent sa comentezi la scaderile salariale (posibil sa aiba si el dreptate, catavencu se vinde din ce in ce mai prost, tirajele de 55 de mii sunt istorie, conform BRAT abia daca mai ajung la 30 de mii)

eu citeam catavencu acum vreo 10 ani.. pana cand am observat vagi tendinte de manelizare si vulgarizare, adica de adaptare la societatea in care traim (cei mai multi dintre noi)

profesional vorbind, sunt curios ce se va intampla. cei plecati anunta lansarea unui catavencu alternativ, asa ca e de vazut care din cele doua reviste va rezista.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde dutchess » Joi Mar 04, 2010 12:23 pm

Daimon scrie:este o tragedie nationala faptul ca mircea toma si ai lui pleaca

nu prea vad unde e tragedia, lucrurile se schimba, situatiile se schimba, oamenii se schimba si nu mai au aceleasi obiective
change is good
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Joi Mar 04, 2010 12:53 pm

eram ironic.

urmarind stirea asta, m-a distrat tonul foarte serios si conspirativ cu care se citau sursele una pe cealalta .. ca vezi doamne prima data a zis ala ceva dupa care zvonurile au fost confirmate de altii..

eh, aici nu e neaparat vorba de schimbare, eu sunt de acord cu ce zici tu, doar ca in cazul asta cel mai important e de ce pleaca oamenii: din cauza ca nu mai puteau sa scrie liber (asa cum spun ei) sau pentru ca le taiau salariile din cauza ca nu ii mai prea citeste nimeni si ca in afara de brand, astazi, ca si continut, revista nu mai ofera nimic interesant cititorilor.

raspunsul il vom avea peste cateva saptamani/luni. daca noul catavencu, editat de dizidenti, va fi un succes, inseamna ca mogulul era de vina pentru managementul prost si atmosfera opresiva. daca noul proiect va esua in 3-6 luni, inseamna ca treaba chiar nu mai merge si erau justificate scaderile salariale.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde dutchess » Joi Mar 04, 2010 12:59 pm

Daimon scrie:din cauza ca nu mai puteau sa scrie liber (asa cum spun ei)

daca e asa, e trist, si atunci din nou, e bine ca se schimba ceva, pentru ei in primul rand; iar timpul ne va demonstra cum stau lucrurile
daca e vorba de calitate, cum zici tu, din nou e bine ca s-a facut schimbarea, dar de data asta pentru cititori :)

ps: "sa se revizuiasca, primesc" - sunt in dispozitie de schimbare, e clar, nu?
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Joi Mar 04, 2010 2:08 pm

azi vad ca orice zic, tot varianta optimista o gasesti :)) si nu pot spune ca nu ai dreptate. ;)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mar Mar 16, 2010 1:06 pm

Fac o mică incursiune în istoria ultrarecentă a României. Acest Antonescu îngrijat de soarta arhivelor şi elucidării trecutului declara – când interesul politic i-o cerea – că el şi partenerul său (ex-preşedintele Geoană) nu mai sunt preocupaţi de trecut, ca alţii, ci pe ei îi interesează de acum numai viitorul. Am auzit declaraţia eu însumi şi cred că poate fi scotocită prin vreo arhivă de emisiuni de la Antena 3. Dacă nu s-o fi volatilizat.

Ca urmare a acestei emancipări de sub povara trecutului, PNL-ul şi PSD-ul au avut tupeul să-şi dea mâna în chip simbolic peste cadavrele Timişoarei. Sau să ignore Proclamaţia de la Timişoara cu care partidele istorice au fost multă vreme solidare. Fără să se ia seama că toate acestea poartă încă simbolul luptei anticomuniste şi fără ca vreun resort adânc să se mişte în politicienii care voiau să scape ţara de „ciuma” PDL-istă.

E o mare ipocrizie şi o nesimţire pe măsură să te prefaci dintr-odată preocupat de o temă care te incomoda vădit cu câteva luni înainte. Toate astea numai pentru că ţi-ar putea aduce un capital politic suplimentar. A te plasa mereu în opoziţie făţişă cu preşedintele ţării a devenit cea mai inteligentă metodă de a face politică în România anului 2010?

Recent l-am auzit pe acelaşi Crin declarând la postul public că dumnealui este foarte „pătimaş” când vine vorba de a discuta despre trecut. Poate că aşa se explică faptul că în compania lui Geoană era nevoit să treacă trecutul sub preş. Ca nu cumva patima să-i joace o festă, precum lui Ion Pop al Glanetaşului. Iar la urmă să se trezească şi fără Geoana lui şi fără moşioară.

Să presupunem de dragul armoniei naţionale că doar vederea mea e strâmbă. Că, în realitate, Antonescu a vrut binele ţării ş.a.m.d. Să spunem că poate fi absolvit de această prezumţie de duplicitate pe care o sugerez. Şi că, de fapt, omul este profund consecvent cu sine însuşi, orice va fi însemnând asta.


citat de pe "Cu drezina - M. Oprea vs. Vl. Tismăneanu: cine-i cel mai anticomunist din România?"


Pe masura ce trece timpul, unii raman prinsi in bucle temporale electorale. Si se afunda din ce in ce mai jos in mocirla - unii. In anonimat - altii.


Ma infior cand ma gandesc ca Crin va ajunge candva unica alegere viabila. Si mama-mama ce o sa se mai certe el atunci cu PSD-ul. :angry:
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde anjin-san » Mie Mar 31, 2010 9:04 pm

cititi oameni buni si va minunati. atata cruzime si nedreptate din partea politiei nu am mai vazut. cand am citit articolul am plans de nervi si de mila celor doua fetiscane : http://www.ziare.com/actual/social/03-3 ... ii-1006308
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mie Mar 31, 2010 9:22 pm

las ca isi vad de treaba in continuare si in timpul "liber" lucreaza si pentru comunitate.

era mai simplu daca le inchideau. bine ca fac unii puscarie pt ca fura 3 rosii.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori