Presa in diagonala

un alt fel de a conduce, un mod similar de a ne lasa condusi: informarea poporului

Mesajde eliana » Dum Aug 23, 2009 11:26 am

Shaki scrie:prefer intelectualii cu greselile lor


depinde de intentia cu care intelectualul se comporta ca atare.

daca, cum spunea emirul, intelectualitatea e doar o masca pentru ipocrizie, atunci nu. nu, nu si nu e cazul sa tolerezi nicidecum sa preferi/incurajezi o astfel de atitudine.


pe de alta parte, grobianul mai are macar speranta sinceritatii de partea lui.

si pe aceea ca e posibil sa nu se considere auto-suficient. uneori. :)
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Shaki » Dum Aug 23, 2009 3:39 pm

daca intelectualul se poarta ca un ipocrit nu e de scuzat, insa nu e nici de scuzat a-i opune mitocania pentru a o scuza la randul ei. rationamentul e lipsit de logica.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eliana » Dum Aug 23, 2009 7:14 pm

dar nu i se opune mitocania cu scopul de a o scuza. paralela are doar scopul de a demasca ipocrizia.

si apoi...ce e mai mitocan: incultul si grobianul care canta la nuntile protipendadei si nu numai, sau intelectualul cu 1000 de fete care minte, fura si zambeste, care e si formator de opinie si ne face tarisoara varza?
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Dum Aug 23, 2009 9:46 pm

insa nu e nici de scuzat a-i opune mitocania pentru a o scuza la randul ei. rationamentul e lipsit de logica.

poftim? despre ce zici matale acolo?

eu zic ca n-ai fost pe faza deloc
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Dum Aug 23, 2009 10:55 pm

eliana scrie:dar nu i se opune mitocania cu scopul de a o scuza. paralela are doar scopul de a demasca ipocrizia.

si apoi...ce e mai mitocan: incultul si grobianul care canta la nuntile protipendadei si nu numai, sau intelectualul cu 1000 de fete care minte, fura si zambeste, care e si formator de opinie si ne face tarisoara varza?


de unde vad eu lucrurile incultii sunt de 10.000 de ori mai mult formatori de opinie in tzarishoara asta :doh:

si btw nu m-am prins la ce mare ipocrizie se face aluzie din partea acestor - catorva - reprezentanti ai intelectualitatii, de ce trebuie sa extrapolam la o intreaga categorie, de ce trebuie sa facem o paralela cu cineva si de ce exact cu acea categorie anume. intreaga expunere e lipsita de un fir logic al actiunii, tendentioasa la adresa intelectualilor - care si asa sunt destul de dispretuiti, multumim dar nu tre sa mai puneti umaru - si cu iz de populism. emy, credeam ca ai putea face mai mult decat sa sustii si sa popularizezi ideile celor care se iau de un intreg grup judecandu-l dupa cativa reprezentanti.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Dum Aug 23, 2009 11:06 pm

emy, credeam ca ai putea face mai mult decat sa sustii si sa popularizezi ideile celor care se iau de un intreg grup judecandu-l dupa cativa reprezentanti.

(ce-am bolduit eu acolo ma trimite cu gandul la o asteptata si previzibila etapa a procesului de dezamagire)


altfel: te incapatanezi pe o prostie - nu se ia nimeni, global si globalizator, de intelectualitate, n-o mai victimiza atata

nu extrapoleaza nimeni (poate o faci chiar tu?)
n-a mai vazut nimeni populism acolo, n-a pus nimeni umarul la (of of, mai mai si vai vai!) acea expunere (si asa lipsita de un fir logic* al actiunii) tendentioasa la adresa intelectualilor

n-am nicio pofta sa te provoc sau sa te tachinez (mai mult decat am facut-o deja, vreau sa zic), ca te-as invita sa-mi faci (tu, cu manutele alea doua) profilul intelectualului (ala sadea, adevaratul, vs inchipuitul). o schitulica grabita ti-as cere, da' daca n-am chef? iaca, nu te invit nica





















* care poate, totusi, este acolo, chit ca nu-l vezi tu; eu l-am vazut, sau macar asa mi s-a parut; da' poate tendentios, cine stie? sau poate ca puneam umarul
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Aug 24, 2009 9:25 am

auzi, nu te supara da doar un gand: nu vali vijelie e cel caruia recent i-a murit sotzia shi a facut un intreg turneu de bocet sa-l vada lumea cum sufera dupa ea si mai ales sa plateasca bilete? sau era un alt exponent al oamenilor simpli, care nu pozeaza si care merita admirati?
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde eliana » Lun Aug 24, 2009 12:24 pm

da' cine a zis ca vali vijelie nu pozeaza?! pozeaza, pt ca e cantaret.

s-a nascut omu cu cantatu si l-au dus direct la o nunta. cum sa nu pozeze? da' nu pozeaza in "om sarac si cinstit" care nu are bani si nu ii urmareste, ci vrea doar binele tarii si contu matusii Tamara.

daca folosesti "intelectualismele" ca sa iti acoperi miasmele minciunii si ale furatului,apoi iaca eu sunt gata sa generalizez si sa zic: "esti demn de mila!".
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Lun Aug 24, 2009 2:18 pm

nu vali vijelie e cel caruia recent i-a murit sotzia shi a facut un intreg

n-am niciun fel de asemenea info (dar daca ar fi adevarat - rusine, rusine, de trei ori rusine! da' parca n-ar fi de mirare la unul ca el, nu? ca nu-i decat un biet mitocanel)


da' daca tu pe asta te bazezi in demersul tau apologetic, pierzi vremea

oricat ar fi de mitocan si de... oricum vrei tu, n-are treaba

incurci borcanele, ca omu ala cu comentariul nu face decat sa infiereze ipocrizia (sofisticata, si elaborata si cu pretentii de legitimitate a pretentiilor/dorintelor) omului scolit (care om scolit se foloseste de scoleala lui ca sa-si acopere pofta - similara cu a vijelosului! - de proteina), nu ti-l lauda pe manelist

"lauda" si "simpatia" e un pretext, o smecherie de discurs, ce naiba e asa de greu de priceput?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Lun Aug 24, 2009 8:03 pm

mie inca mi se pare ca e ca si cum ai compara mere cu branza

se poate sa fie vijelie, salam sau nu stiu mai care in treaba de mai sus, dar unu a fost ca am vazut afisele pe stalpi.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde kant emir » Lun Aug 24, 2009 9:38 pm

e ca si cum ai compara mere cu branza

la noi e marul putred, sau la pomul laudat sa nu te duci cu sacul


branza buna in burduf de caine


alege tu care si cum

ca merge oricum
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Vin Aug 28, 2009 1:23 am

ma gandeam sa pun linkul la "concerte si spectacole", dar nu cred ca ar fi fost mai bine decat aici

de pe blogul mielului, despre concertul madonnei:
Nu-mi pare rau ca am fost la concert, e un eveniment la care trebuie sa mergi. Imi pare rau ca toata isteria mediatica din jurul evenimentului a creat niste asteptari mult prea mari in randul oamenilor fata de ceea ce ne pot oferi organizatorii si nu in ultimul rand, Madonna.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ayala » Vin Aug 28, 2009 10:07 am

shaki, taci, nu e vijelie ala cu nevasta, e salam. dar treaba sta asa: m-am saturat si eu de oamenii aia inteligenti si experti in manipulare pt ca efectiv nu te lasa sa ii ocolesti, ori nu il mirosi si ai incredere in el pana iti da un sut de te rastoarna pt ca te-a luat prin surprindere, ori ai numai instinctul care te avertizeaza dupa un timp dar nu ai fapte concrete cu care sa justifici cand vrei sa dispara din preajma ta.
insa omul ala care actioneaza si spune asa cum ii vine, asa cum e el, pe ala ai optiunea sa il accepti sau eviti de la inceput, e cu cartile pe fata
Ayala
 
Mesaje: 540
Membru din: Dum Iun 18, 2006 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Sep 03, 2009 10:47 pm

posibil, femeile au ele obsesiile lor cu manipularea si controlul



ontopic: Sistem de monitorizare a traficului pe Bucureşti – Piteşti. Pe A2 deja s-a furat

continuare

si se mai supara unii cand sunt facuti hoti...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Daimon » Lun Sep 07, 2009 10:19 am

O carte pentru copii despre doi pinguini homosexuali, starneşte controverse in SUA

Cartea ilustrată pentru copii "And Tango Makes Three" - povestea unui cuplu de pinguini homosexuali care a adoptat un pui - a suscitat controverse in Statele Unite, fiind considerată fie o poveste tandră, fie un text periculos care trebuie exclus din bibliotecile americane.
Cartea, care urmăreşte să-i informeze pe copii in legătură cu existenţa cuplurilor de părinţi homosexuali, este pe primul loc pe lista "celor mai contestate titluri" , compilată anual de American Library Association (ALA).



continuare


no comment. "libertatile" astea deja depasesc chiar si bunul simt al unui om cu gandire liberala (sa zic asa) ...[url=http://www.mediafax.ro/life-inedit/o-carte-pentru-copii-despre-doi-pinguini-homosexuali-starneste-controverse-in-sua-4866415]
[/URL]
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde pacha » Lun Sep 07, 2009 10:59 am

pai acu fo 30 de ani si "alba ca zapada " era pe o lista de proteste"
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde eliana » Lun Sep 07, 2009 11:34 am

pinguinii homosexuali sunt o joaca de copii. la propriu.


priviti aici:

Aleşii locali care au participat la Marea Adunare din Secuime organizată de UDMR, la Miercurea Ciuc, au votat pentru proclamarea autonomiei Ţinutului Secuiesc si pentru declararea limbii maghiare ca limba oficiala.



si asta:


Marko: Acum e timpul nostru.

"In Ardeal traiesc cam 25% maghiari, ceea ce inseamna ca 25% noi suntem proprietari, nici trecut, nici viitor nu trebuie legat de acest fapt si daca Ardealul ar deveni regiune autonoma si acolo, in institutiile ardelene, asa ar trebui interpretat, ca suntem 25% proprietari. In Tinutul Secuiesc, 80% suntem proprietari si asa trebuie abordat acest lucru. Acest drept de proprietate trebuie sa se gaseasca la toate nivelele si in toate institutiile. Poate unii se simt ofensati de aceasta abordare, dar aceasta tara este proprietate comuna, aceasta zona este proprietate comuna", a explicat Marko Bela.

Aici.



Mi se pare ca unii cam exagereaza cu minunata lor autonomie, si scandalul xenofobo-politico-mediatic e gata pregatit.


Dovada:

„Eu cred ca liderii maghiarilor s-au intalnit ca sa discute despre ceva ce deja exista, atat autonomia culturala, cat si autonomia administrativa. S-au intalnit sa discute despre insemnele care sunt demult arborate in Sfantu-Gheorghe sau Miercurea-Ciuc, despre imnul secuiesc care demult se canta in zona. Ceea ce au reusit cu prisosinta a fost sa-l reactiveze pe Corneliu Vadim Tudor si o anumita mentalitate politico-xenofoba de care speram ca am scapat”, a spus Dan Manolachescu, Presedintele PDL Sfantu-Gheorghe.

Aici.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Lun Sep 07, 2009 11:40 am

exact, toate chestiile alea exista. astia creeaza doar false discutii care oricum dupa mine sunt lipsite de orice finalitate.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Lun Sep 07, 2009 12:06 pm

pai si tie nu ti se pare o problema ca exista, si ca vor sa le bage pe gatul nostru?

sa zicem ca stema si imnul sunt in regula. dar discutiile astea pentru autonomia regionala si limba oficiala, si toate mismasurile astea de stat-in-stat mie imi creeaza rau la fiere.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Lun Sep 07, 2009 12:52 pm

de acord cu tine, dar discutiile astea apar din cand in cand, asa parca de plictiseala.

recunosc ca nu prea pot vizualiza trebile astea decat la modul teoretic pt ca in zona in care stau eu multiculturalitatea nu e un concept, e o realitate. bine acu e o problema ca peste tot cu anumiti conationali de-ai nostri de origine indiana.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Lun Sep 07, 2009 1:01 pm

lasa mai conationalii de origini indiene.


astia de care zic eu au interese economice majore: scutiri de taxe, redirectionari de bugete.

autonomia teritoriala presupune si autonomie fiscala daca nu ma insel, si alte asemenea bombonele. ghici unde ajung banii aia? in buzunarele "nationalistilor" care se agita.

capushe. nu cred ca cetatenii ungurii se mandresc cu exponentii astia.
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Daimon » Lun Sep 07, 2009 1:04 pm

bine oricum unii din cei mai mari hoti din zona sunt deja marko si vererstoy atila si probabil si altii care au cam luat toate padurile de prin zona. da, sunt interese economice.


bine ca trebe sa fim politic corect:P
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eliana » Mie Sep 09, 2009 12:01 pm

in contrast cu textul de pe filarmonica, am un alt titlu antagonic din toate punctele de vedere:

Basescu catre romi: Crestinati-va copiii si dati-i la scoala


din care spicuim:
Seful statului a dansat pe muzica tiganeasca dupa ce, in timp ce asista la un spectacol, a fost luat de dansatorii unui ansamblu din Republica Moldova si dus pe o scena. Seful statului a primit de la romi o placheta in semn de multumire pentru ca i-a introdus in legea privind holocaustul, o medalie din argint cu insemnele casei regale Cioaba, carti cu poezii si o carte despre Holocaust scrise de Luminita Cioaba.

Sotia presedintelui, Maria Basescu, a primit un costum tiganesc (o fusta galbena si un batic), pe care le-a si imbacat, si o mahmudea din aur.

Romii i-au multimut presedintelui pentru ca a venit la sarbatoarea lor. "Romii sunt alaturi de dumneavostra, domunule presedinte, si va asteptam si anul viitor, tot aici, in calitate de presedinte al Romaniei", a spus Floin Cioaba.



greselile de text sunt ale celor de pe 9AM.

sio zic: il aplauda tiganii si-l huiduie cei de la concertul de filarmonica.tara asta e cu susun' jos!
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Mie Sep 16, 2009 10:36 pm

"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Daimon » Joi Sep 17, 2009 8:04 am

excelent. si foarte trist. bine ca nu m-am facut profesor. pana oi avea copil de scoala mai e, dar tare nu l-as lasa pe mana astora..
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde kant emir » Dum Sep 20, 2009 7:25 pm

nu e neaparat presa, nu e nici macar blog adevarat (sau o fi? uite ca-mi scapa)


[url=http://credinciosii-intreaba.blogspot.com/]Credinciosii intreabă...

... cuviosul Ilarie răspunde[/url]

omu are haz, ca printre randurile unei credibile religiozitati (incuiata, cum ii sade ei bine), care anacronica si est-europeana este ea, strecoara niste dume absolut fantastice

nu-mi pot imagina cum de vizitatorii lui pun botu'
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Shaki » Dum Sep 20, 2009 8:17 pm

aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Sep 20, 2009 9:00 pm

Satan sa te binecuvanteze, fata mea! :)


(ma, muierusca e satanista sau e adolescenta teribilista intarziata?)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde Shaki » Dum Sep 20, 2009 9:08 pm

tu esti prost sau te prefaci? ai idee cine dracu e salman rushdie?
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Sep 20, 2009 9:39 pm

eu citesc carti de stiintza, nu povesti, nu stiu, deci; dar nu era vorba de el ci de tine.

a fost de ajuns sa vad ce o scris ca sa-mi confirme gusturile/apucaturile matalutza. pe asta s-a axat comentariul meu, adica la adresa ta, nu a aluia. :D
chiar si obscur de-ar fi fost tot ai fi citit cartea aia, cum ii zicea, Satane? ceva cu versete satanice. Sa nu-mi spui ca n-ai citit-o! ;)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori