Presa in diagonala

un alt fel de a conduce, un mod similar de a ne lasa condusi: informarea poporului

Mesajde eliana » Mie Dec 09, 2009 2:05 pm

e singurul scolit pe bune.


...la Moscova.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Ciuhandru » Mie Dec 09, 2009 2:16 pm

kant emir scrie:eu am suparat atatia sustinatori de-ai lui geoana, ca incepusem sa-mi pun problema ca "am creierul spalat". eu

ei nu, deloc


Aici este o problema grava: polarizarea extrema a celor doua "tabere". Lasam din start la o parte activistii partidelor si trepadusii lor, dar constat cu tristete ca pana si "civilii" ajung sa excluda din start faptul ca un "adversar" poate fi de buna-credinta si dezinteresat.

Traim intr-o atmosfera de razboi civil virtual, fapt extrem de periculos.

Chiar daca este evident pentru orice om rational ca niciun judecator de la CCR nu-si va asuma riscul de a arunca Romania intr-un haos cu consecinte imprevizibile, PSD-ul se joaca cu focul intr-un mod absolut inadmisibil. O dovada in plus ca pana cand acest partid nu se va reforma profund si definitiv el va reprezenta o permanenta amenintare la adresa stabilitatii si democratiei.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Mie Dec 09, 2009 2:38 pm

ca niciun judecator de la CCR nu-si va asuma riscul

man, eu n-as baga mana in foc

cine e in componenta ccr? au murit cumva aia pusi de ilici?

pana cand acest partid nu se va reforma profund si definitiv

nu se va intampla asta niciodata

si stii de ce?
pentru ca psd este un partid nu doar murdar, ca toate celelalte, ci este profund murdar; este intemeiat pe o ziditura de minciuni inchegate cu sange de eroi (pentru ca aia care au fost in stare sa moara pentru izbanda unei revolutii trucate sunt tot eroi, ca moartea lor n-a fost trucata. ei au murit pe bune); au exploatat moarte unora si au dat diplome altora

asta nu trebuie iertat

si au chemati si minerii; au invrajbit roman contra roman, i-a pus sa se ucida (lozinca pentru vesnicie: "moarte intelectualilor!")

nici asta nu trebuie iertat

este un partid ca nu si-avazut doar de hotia lui marunta, ca orice partid, ci a vandut tara pe bucati, in timp ce ii punea pe prosti sa strige "nu ne vindem tara"; ei, un act atat de profund anti-patriotic poate fi iertat? sa-ti sabotezi economia si sa-ti falimentezi propria tara?

ei, daca le iei de bune pe cele de mai sus, te rog sa-mi spui, cu mana pe inima:

ce fel de om este cel care intemeiaza un partid ca psd? ce fel de om este cel care, desi n-a intemeiat psd cu mana lui, se alatura acestui partid? ce fel de om este cel care, trezind-se (cine stie cum) in aceste partid, se bucura in continuare de privilegiile necurate si nu fuge in patru zari?


si zi-mi, daca crezi ca am facut pana acuma vreun enunt demn de luat in seama, cum anume se pot spala sau sterge aceste pacate ale unui partid, ca sa speri intr-o normalizare?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde eliana » Mie Dec 09, 2009 2:46 pm

se pot sterge, peste vreo 200 de ani, printr-o recunoastere publica si cereri de iertare, de catre urmasii urmasilor nostri, care sa ii ierte pe ai lor.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde kant emir » Mie Dec 09, 2009 2:50 pm

nu
ce om cinstit s-ar alatura, de buna voie si in deplina cunostinta de cauza, unei asemenea grupari? ca apoi, din starea lui de om curat sa cera acea ipotetica iertare?



da' stiu, am creierul spalat de pun asemena intrebari; mi-a luat marinarul mintile, asta e singura explicatie
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Mie Dec 09, 2009 2:52 pm

kant emir scrie:man, eu n-as baga mana in foc

cine e in componenta ccr? au murit cumva aia pusi de ilici?


Nu, dar (1) n-are cu ce sa-i santajeze si (2) mi-e greu sa cred ca isi vor lua raspunderea de a prelungi incertitudinea politica cu inca o luna-doua, asta presupunand o noua campanie, noi alegeri, o imagine externa catastrofala si prabusirea pietei financiare.

kant emir scrie:daca le iei de bune pe cele de mai sus


Daca le iau de bune? E purul adevar.

kant emir scrie:ce fel de om este cel care intemeiaza un partid ca psd?


O bestie bolsevica demna de spanzuratoare.

kant emir scrie:ce fel de om este cel care, desi n-a intemeiat psd cu mana lui, se alatura acestui partid?


Cine este fesenist
Ori e prost, ori securist.



kant emir scrie:ce fel de om este cel care, trezind-se (cine stie cum) in aceste partid, se bucura in continuare de privilegiile necurate si nu fuge in patru zari?


Un oportunist fara onoare si constiinta.


kant emir scrie:cum anume se pot spala sau sterge aceste pacate ale unui partid [...] ?


In niciun fel.

Daca PSD-ul ar crapa in mii de tandari si-ar disparea pentru vecie de pe scena politica, eu as fi primul care sa ma imbat de bucurie.

Dar asta e o utopie.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliana » Mie Dec 09, 2009 2:53 pm

ba da.


peste 200 de ani nici cauza nu va mai fi aceeasi, nici continuitatea umana.

la fel cum si unii si altii au comis atrocitati, si urmasii lor istorici nu pot fi culpabilizati.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Ciuhandru » Mie Dec 09, 2009 3:09 pm

eliana scrie:si unii si altii au comis atricitati, si urmasii lor istorici nu pot fi culpabilizati.


La ce te referi?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliana » Mie Dec 09, 2009 3:18 pm

ca au mai fost "elemente" in istorie care au comis-o urat de tot.

gen Biserica Catolica. ai caror urmasi si-au facut "mea culpa" , si acuma sunt bine-mersi.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Ciuhandru » Mie Dec 09, 2009 3:26 pm

Pe mine m-a intrigat acel "si unii, si altii au comis atrocitati" in contextul unei discutii despre PSD. Care sunt acei "altii" si ce atrocitati au pe constiinta?
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliana » Mie Dec 09, 2009 4:12 pm

ciuh, am explicat mai sus, si am si reluat o idee care nu e noua.


dar te incapatanezi sa nu o asimilezi pe toata.


am spus ca PSD va putea deveni un organism neutru in circa doua secole. timp suficient sa isi spele pacatele.

"si unii, si altii" este o expresie in care incercam sa zic = "au mai fost ici-colo, cate unii, care..." au facut chestii rele, acum de mult ingropate.

continuitatea blamarii urmasilor urmasilor nu e reala, posibila si probabila.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Ciuhandru » Mie Dec 09, 2009 4:19 pm

eliana scrie:am spus ca PSD va putea deveni un organism neutru in circa doua secole. timp suficient sa isi spele pacatele.


Noi nu stim ce va fi maine iar tu te hazardezi in profetii de lunga durata. :)

eliana scrie:continuitatea blamarii urmasilor urmasilor nu e reala, posibila si probabila.


Cat timp PSD va fi asa cum este, sila fata de el va fi si reala, si posibila, si probabila.

Nu poti ierta daca (1) nu stii pe cine si pentru ce fapte si (2) nimeni nu se caieste de nimic.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde anjin-san » Mie Dec 09, 2009 4:22 pm

mie imi pare rau (chiar imi curge o lacrima in aceste momente dificile pentru tara) ca geoana nu a putut prelua stafeta de la taticul ilici.
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde eliana » Mie Dec 09, 2009 4:40 pm

corect si la 1 si la 2.

tocmai pt ca am formulat o utopie, banuiesc ca pozitia mea e clara, da?:)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Invincible » Vin Dec 11, 2009 2:21 pm

Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde viXen » Vin Dec 11, 2009 8:58 pm

offffffff

voi chiar v-ati plictisit?? sau nu v-ati trezit??

lucrurile or sa mearga cum o sa mearga, cum vor merge!

cum puteti asa de naivi?? azi s-a intamplat ceva rarisim! nu e neaparat adevarat ca o sa iasa frauda in alegeri, dar exista tone de documente care arata ca poate fi!
curtea constitutionala contine niste profesionisti ai dreptului, nu ar fi facut asta, daca nu erau dovezi suficiente!

eu stiu, ca omul care a asteptat decizii de ale lor!!

si oricum ajungem inapoi la Parlament si probabil o sa avem alegeri anticipate!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Dec 11, 2009 9:11 pm

viXen scrie:nu e neaparat adevarat ca o sa iasa frauda in alegeri, dar exista tone de documente care arata ca poate fi!


Tone, siiiiiiiiigur ca da! Camioanele de "probe" ale pesedeilor s-au transfomat pana la urma in doua cutii.

Nebunia pesedeilor si a unei parti a peneleilor, care ar fi in stare sa arunce tara in razboi civil, doar-doar or pune mana pe putere, nu cunoaste limite. Dar or sa si-o ia peste bot urat de tot daca nu se potolesc rapid.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde viXen » Vin Dec 11, 2009 10:11 pm

acum eu nu stiu motivatia!

dar iti spun ca e suficient un pumn de hartii sa arate ca merita renumerare!!! nu de doua cutii!
Avatar utilizator
viXen
Junior Member
 
Mesaje: 715
Membru din: Vin Iul 03, 2009 11:00 pm

Mesajde Ciuhandru » Vin Dec 11, 2009 10:15 pm

Poate sa se renumere si de zece mii de ori, tot ala va fi rezultatul, ba poate chiar Basescu se va alege cu cateva voturi in plus.
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde kant emir » Sâm Dec 12, 2009 10:46 am

viXen scrie:offffffff

voi chiar v-ati plictisit?? sau nu v-ati trezit??

lucrurile or sa mearga cum o sa mearga, cum vor merge!

cum puteti asa de naivi?? azi s-a intamplat ceva rarisim! nu e neaparat adevarat ca o sa iasa frauda in alegeri, dar exista tone de documente care arata ca poate fi!
acest pot al tau (ca si ce ai mai postat pe urma) arata ce, desi ne acuzi de naivitate, tu insati esti cu capul in nori
(spun la urma de ce)

Ciuhandru scrie:Nebunia pesedeilor si a unei parti a peneleilor, care ar fi in stare sa arunce tara in razboi civil, doar-doar or pune mana pe putere, nu cunoaste limite.

dap, inconstienta sub pretextul de exercitiu democratic, la umbra legii

viXen scrie:dar iti spun ca e suficient un pumn de hartii sa arate ca merita renumerare!!! nu de doua cutii!

da, dar tot naivitate

Ciuhandru scrie:Poate sa se renumere si de zece mii de ori, tot ala va fi rezultatul, ba poate chiar Basescu se va alege cu cateva voturi in plus.

pau deja am vazut un (nou) rezultat partial - pentru base s-au gasit 540 valide, pentru geoana 480; deci scorul creste

vixen, trebuie sa fii naiv, daca nu de-a dreptul prostanac (si aici nu zic de geoana) ca sa crezi ca nu se fura

ce rahaturi iti mai trebuie tie ca sa descoperi ca ar putea fi frauda?

se fura si se va mai fura inca mult si bine, pe diverse cai si prin diverse metode; n-am nevoie nici de un pum de hartii si nici de doua lazi si nici de zece camioane ca sa stiu, sa cred si sa inteleg asta

dar, cata vreme toata lumea (si nu zic de cei de pe margine, ca mine si ca tine, ci de cei din sistem) stie ca fiecare fura cat poate, inseamna ca e un echilibru: fur si eu, furi si tu, si la urma autoritatea trage linie: ce iese, aia acceptam


dar nu, ofticosu' musai roade osu': aaaa, tu ai furat mai mult! sau poate n-am furat eu destul! sau de ce sa furi si tu? nu-mi convine rezultatul, refacem numaratoarea; daca nu, refacem votul; daca nu, iesim in strada

(eu presupun ca la toatre cele trei variante ale amenintarii ar lua-o in bot, din ce in ce mai urat)

ce vrei tu acuma, sa descoperi o noua americuta? ca fura cei de la pdl? da, in proportie de unu contra sase, au furat cat poate; ceilalti, pentru geoana, au furat in proportia inversa, de sase contra unu



sau, daca rezultatul iese naspa, poate vei tipa si tu, ca aia de la ccr nu-s niste profesionisti adevarati ai dreptului, ci is oamenii lui basescu? si sa se refaca turul?



te rog insistent sa nu ma mai intrebi daca m-am plictisit - daca geoana si ai lui nu s-au saturat sa strige fraudaaaa, eu de ce sa ma plictisesc, pentru ca asa i-ar conveni lui? si nici daca m-am trezit, ca nu la mine se pune problema

si pe urma, daca nimic din ce am zis nu te convinge si nu te impresioneaza si nu te trezeste, lasa tot deoparte si judeca simplist: cine are interes? cine vrea sa traga niste foloasele? oare nu cumva, dincolo de cine va pune mana pe putere, [I]doar poporul o sa traga ponoasele?[/I]
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Ciuhandru » Sâm Dec 12, 2009 11:50 pm

kant emir scrie:doar poporul o sa traga ponoasele?


Daca mai e zgandarit mult, poporul ar putea sa traga si focuri de arma! :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Sâm Dec 12, 2009 11:54 pm

La arme cetăţeni !


Aux armes, citoyens,

Formez vos bataillons,
Marchons, marchons !
Contre sang impur
Abreuve nos sillons !
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ciuhandru » Dum Dec 13, 2009 12:06 am

Ei, as! Revolutia franceza, prima revolutie comunista din lume!

Eu merg pe revolutia spaniola! Arriba España! Pasaremos!

[url=http://ficheros.doncel.org/en_a_01.mp3]Cara al sol con la camisa nueva
que tú bordaste en rojo ayer,
me hallará la muerte si me lleva
y no te vuelvo a ver.

Formaré junto a mis compañeros
que hacen guardia sobre los luceros,
impasible el ademán,
y están presentes en nuestro afán.

Si te dicen que caí­,
me fui al puesto que tengo allí­.

Volverán banderas victoriosas
al paso alegre de la paz
y traerán prendidas cinco rosas:
las flechas de mi haz.

Volverá a reí­r la primavera,
que por cielo, tierra y mar se espera.

Arriba escuadras a vencer
que en España empieza a amanecer.

[/URL]
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Dum Dec 13, 2009 12:15 am

domnule, nu ma provocati. in spatiul public nu putem din pacate merge prea departe cu preferintele personale. dar paote alte metode de schimb de linkuri.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ciuhandru » Dum Dec 13, 2009 12:17 am

Daimoane, public sau privat, eu nu-mi ascund preferintele: moarte comunistilor! Fiindca pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti! :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde eliana » Dum Dec 13, 2009 12:19 am

vedeti sa nu sfarsiti iar intr-o lovilutie...


domnilor...nu mai bine o muzica buna, o bautura calda si liniste la fiecare acasa? :)
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Mesajde Ciuhandru » Dum Dec 13, 2009 12:24 am

eliana scrie:o muzica buna


Corect. :D
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Dum Dec 13, 2009 12:27 am

domnule, apreciem aceiasi artisti ! (si chiar ii ascultam concomitent :D:)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Ciuhandru » Dum Dec 13, 2009 12:29 am

Aucune surprise! Les grands esprits se rencontrent! :beer:
Regele si Patria! Nihil sine Deo!
Avatar utilizator
Ciuhandru
Burghez monarhist
 
Mesaje: 1394
Membru din: Joi Ian 26, 2006 12:00 am
Custom user title: Burghez monarhist

Mesajde Daimon » Dum Dec 13, 2009 12:31 am

:beer: í  la ní´tre
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron