Presa in diagonala

un alt fel de a conduce, un mod similar de a ne lasa condusi: informarea poporului

Re: Presa in diagonala

Mesajde dutchess » Lun Iul 05, 2010 10:16 am

Daimon scrie:uneori ma intreb cat as fi luat la bac daca il dadeam in sistemul asta facil ?

ti-l dadeau cu coronita si felicitari, poate o statuie mica in galeria liceului :)
Avatar utilizator
dutchess
Junior Member
 
Mesaje: 387
Membru din: Lun Noi 06, 2006 12:00 am
Localitate: bucuresti

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Lun Iul 05, 2010 11:19 am

exemplele date de mine sunt: copii de la un colegiu national care rasufla usurati afland ca nu a picat nimeni.


au chiar si note de zece.


ceilalti, de la mai multe licee din Cluj, au venit cu lucrari xeroxate color. organizarea fusese la un Grup Scolar industrial.


presupun deci ca tu zici asa...in general. nu cu referiere la citatele mele, nu?


in plus, chestia asta cu notele "din provincie" vs. notele "de la oras" e o mare si mirifica poveste. notele luate acolo sunt uneori mai "pe bune". profesorul de oras e frustrat si neimplicat in marea majoritate a timpului. in sat/comuna/orasel profesorul e mai aproape de elevi, ii cunoaste si se bucura inca de un statut aparte. nu mereu, e drept. dar sa nu mai generalizam asa cu usurinta.

nu e util. :P


a si inca ceva:


e foarte nasol ca se pica la bac. asta pt ca subiectele de azi de la BAC sunt cam similare cu alea date mai acu niste ani pt capacitate.


foarte, foarte nasol.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Lun Iul 05, 2010 12:04 pm

nu ma refeream la exemplele tale :)

diferentele de notare intre colegiu X dintr-un oras mare comparativ cu alt liceu dintr-un orasel tin si de nivelul mediu al elevilor. fie si involuntar, acolo unde corectarea lasa un pic de spatiu profesorului (adica unde nu e grila sau nu ai rezultate excte care sunt singurele bune) cineva va lua posibil un 10 sau 9.50 in comparatie cu restul lucrarilor (aceeasi lucrare, intr-un alt context paote ar fi fost notata o idee mai putin)

de ce spui ca nasol ca se pica? e foart ebine ca se pica ! nasol e intr-adevar cand pica 40%. acolo e deja o problema si e vina profesorilor. (sau aia de la minsiter sunt pusi pe ghidusii fara sa tina cont de realitatea si de nivelul din scoli)

nu am mai urmarit de ceva vreme subiectul si nici programa de bac, nici subiectele. din ce am frunzarit ieri un manual de romana.. lucrurile par mult mai simple fata de cum erau in mileniul trecut (nu m-am putut abtine :grin )

candva in toamna urmeaza sa am colegi noi de faculta, sunt curios cum vor fi cei mai tineri, pentru ca dincolo, cei care erau proaspat absolventi de liceu erau cei mai pe langa.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Lun Iul 05, 2010 9:13 pm

Daimon scrie:
de ce spui ca nasol ca se pica? e foart ebinetralala


sa reiau pe intelesul artistilor aiuriti ca tine? :P

eliana scrie:
e foarte nasol ca se pica la bac. asta pt ca subiectele de azi de la BAC sunt cam similare cu alea date mai acu niste ani pt capacitate.



explicatie: intr-a 12-shpea se dau subiecte de clasa a 8-a. acu e mai precisa afirmatia mea? :cat1
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Lun Iul 05, 2010 9:39 pm

aha, sorry, credeam ca zici ca e nasol ca se pica punct.

nah dupa cum ziceam nu stiu ce se mai intampla in mediul preuniversitar. ca am fugit fe tare de el :D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mar Iul 06, 2010 1:17 pm

lucrurile astea sunt, din pacate, aproape de la sine intelese...

Lucrari proaste ale firmelor de partid si bani dositi in alte conturi

În aceste condiţii, e firesc să punem câteva întrebări, mai noi şi mai vechi. Unde s-au dus cele 8,5 milioane euro destinate amenajărilor hidrotehnice de pe Siret şi Prut? De ce nu s-au alocat toţi banii necesari acestor lucrări, datorită cărora se putea evita pierderea de vieţi omeneşti, la inundaţiile de acum? De ce intrau în contul de deficit al ţării banii europeni destinaţi regularizării cursurilor Siretului şi Prutului? De ce nu s-au organizat licitaţii pentru lucrări şi au fost încredinţate direct unor firme care nu mai desfăşuraseră activitate în domeniul construcţiilor hidrotehnice?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Vin Iul 16, 2010 8:57 am

De ce moartea Madalinei Manole nu este nici "curajoasa" dar nici "lasa"?

Mii de comentarii au aparut astazi pe site-urile care au scris despre moartea Madalinei Manole. Unii au apreciat “curajul” de a face un astfel de gest, altii au acuzat “egoismul si lasitatea” celei care a murit prin suicid. Dar a vorbi despre “curaj” sau despre “lasitate” intr-o astfel de situatie este o mare greseala. Suicidul reprezinta statia finala si tragica a unei boli numite depresie majora, care apare datorita unui dezechilibru neurohormonal la nivelul creierului. Despre cei care mor de cancer nu se poate vorbi in termeni de “curaj”/”lasitate”. Este valabil si pentru cei care mor prin suicid. O depresie majora neglijata sau netratata poate duce, in timp, la tentative de suicid.



si inca ceva:

Insistentele reporterilor in a afla continutul mesajului de adio sau tipul de
Semne ca cineva doreste sa se sinucida includ conversatii despre „aranjarea tuturor afacerilor” sau exprimarea unor sentimente de esec si disperare.
substanta folosita sunt necugetate si lipsite de profesionalism. Manualele de jurnalism insista asupra evitarii descrierii explicite si detaliate a suicidului in mass-media. Motivul poarta numele de “efectul Werther” si desemneaza fenomenul suicidului prin imitatie. Prima aparitie cunoscuta a suicidului prin imitatie s-a inregistrat in 1773 cand a fost publicat romanul lui Goethe, “Suferintele tanarului Werther”. La scurt timp dupa aparitia cartii in Europa au crescut cazurile de sinucidere in randul tinerilor, care copiau metoda folosita de tanarul Werther. Acesta este fenomenul care a dus la interzicerea romanului in anumite tari europene. Acest fenomen s-a repetat si in urma suicidului unor celebre vedete rock.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Vin Iul 16, 2010 9:15 am

un articol decent si la obiect, lasand orice alt comentariu la o parte.

despre presa nu vorbesc, pentru ca nu merita.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde kant emir » Vin Iul 16, 2010 5:52 pm

Despre cei care mor de cancer nu se poate vorbi in termeni de “curaj”/”lasitate”. Este valabil si pentru cei care mor prin suicid.

da, asa e
cu singura precizare ca daca ai cancer ai cam vrea sa traiesti, insa n-ai decat optiunea de murit, gata bifata, iar daca ai pufuri de depresie (despre care depresie, ca boala serioasa, mai vorbim peste vreo 40-50 de ani; acuma este la moda mentalitatea "ai grija de tine", "tu esti important", "pentru ca meriti" - iar limitele rasfatului care vinde s-au intins nepermis de mult, chiar si pana peste fire) ai libertatea sa alegi absolut orice (cum ar fi sa te scuturi si sa-ti vii in fire)


Manualele de jurnalism insista asupra evitarii

da, dar cine mai sta sa citeasca insistentele manualelor? cati jurnalisti, cate trusturi de presa cultiva decenta si normalitatea? foamea de bani (ca audienta exact asta inseamna si aduce: bani) te face sa ignori orice, iti ingroasa obrazul si iti leaga strans sireturile bocancului; o data in plus (nu drept confirmare, ca nu era nevoie), jurnalistii fomisti (specie de criza, de tranzitie? pe naiba, jurnalisti ca pentru poporul care consuma) si-au dat in petec


Motivul poarta numele de “efectul Werther” si desemneaza fenomenul suicidului prin imitatie.

iertati cinismul, dar asta nu e in totalitate rau; adica daca pui la socoteala ca dilimache incearca mai intai cu ceva pastile blegi - nu iese, chemam ambulanta, facem tratament (adica se cheltuie suma de x parale), il lasam liber iar; isi pune mintea cu funia - fie se rupe sfoara, fie se rupe creanga de copac, fie se gaseste in postura ridicola de a nu putea nici sa moara, nici sa se elibereze (iarasi telefoane gratis la 112, iar ambulanta, iar investigatii, iar tratament, iar consiliere; adica se mai cheltuie inca x2 parale, plus ca se tine personalul ocupat); pe urma poate ca vine proba de lama (acelasi balamuc, x3), dupa care saritul de la etaj (x4) , dupa care traversatul in fuga (x5) etc; abia pe urma afla (din presa), despre otrava rapida si ieftina pe care a folosit-o (cu succes, de la prima incercare) vedeta cutare; suna cinic ca naiba, stiu asta, dar omul caruia i-a intrat gandul (zic de cel serios, nu de pufuri de impresionat familia si prietenii) al sinuciderii in cap, nu se lasa pana nu izbandeste; poate ar trebui luata in calcul si aceasta optiune (sa fie clara pozitia mea: mie, personal, sinuciderea mi se pare un gest prostesc si, cu extrem de putine exceptii - care exceptii, in niciun caz, nu s-ar putea aplica oricui, dreptul de a te sinucide se castga extrem de greu, nu e pentru fraieri* - este condamnabil si ridiculizabil; eu as pedala pe o educatie serioasa, in scopul insanatosirii judecatii omului; stiu ca nu prea se poate aplica in zilele noastre, nici la noi si nici la americani, dar macar in teorie ne-am putea rasfata cu dorurile cele vii)

Acest fenomen s-a repetat si in urma suicidului unor celebre vedete rock.


cata vreme o sa se mai ridice in slava ieftineala* si o sa se promoveze nonvaloarea* sclipicioasa (ca sa se simta confortabil orice prostovan), nu prea avem de unde sa cerem mai mult (ce poate sa fie mai apetisant pentru un prost marunt si trist decat sa maimutareasca pe un prost* "mare" si vestit?)



despre politicieni ce stiti, cand se apuca de sinucis? ca poate s-ar gasi si niste milioane de puitori de bot (sau de vot) care sa-i copieze



* a se baga la cap ca tot ce am spus despre sinucidere si sinucigasi n-are nicio legatura (cu exceptia implicitului tangential) cu Madalina Manole - despre "cazul" ei n-am absolut nimic de zis
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Vin Iul 16, 2010 7:47 pm

kant emir scrie:cu singura precizare ca daca ai cancer ai cam vrea sa traiesti


sigur. si sinucigasii ar cam vrea sa traiasca, dar nu musai propria lor viata. si daca sta cineva de capul lor cum trebuie, le poate fi scoasa din cap gama aferenta de pufuri. serios.


da, dar cine mai sta sa citeasca insistentele manualelor? jurnalistii fomisti ... si-au dat in petec

da, da si iar da. mi-e sila de ei. serios.


iertati cinismul


iertam.

suna cinic ca naiba, stiu asta

este ca suna?


dar omul caruia i-a intrat gandul (zic de cel serios, nu de pufuri de impresionat familia si prietenii) al sinuciderii in cap, nu se lasa pana nu izbandeste

nu cred. multi ar avea sansa sa scape. si depresia serioasa (hai sa o numim...siguranta arsa, da?) deci ti se arde o siguranta in circuitul din cap, da? si aia provoaca chestii f nasoale. e un cerc vicios, din care nu prea scapi singur. dar daca reusesti sa o inlocuiesti frumusel, revine ea si pofta de viata. si puterea de a trai.

si sinuciderile, si oamenii care s-au sinucis nus aparuti acum, o data cu societatea consumatorista.
sunt de mult. si de mult sunt si vindecabili. trebuie doar inlocuita siguranta arsa (fie ea stima de sine, fie ea lipsa motivatiei de a trai, fie orice culoare ar avea) si apoi omul functioneaza iar bine. suna simplist, dar e real.


sa fie clara pozitia mea: mie, personal, sinuciderea mi se pare un gest prostesc si, cu extrem de putine exceptii - care exceptii, in niciun caz, nu s-ar putea aplica oricui, dreptul de a te sinucide se castga extrem de greu, nu e pentru fraieri* - este condamnabil si ridiculizabil

am inteles. da. e un gest stupid, mai ales pt cel din exterior. condamnabil pt ca viata e una singura si merita traita, viata te poate mereu surprinde. chiar si placut. chiar si cand nu prea mai pare sa poata. :)

ia baga ceva pe tema cu meritatu de suicid, partea bolduita de tine, zic. suna interesant.

eu as pedala pe o educatie serioasa, in scopul insanatosirii judecatii omului; stiu ca nu prea se poate aplica in zilele noastre, nici la noi si nici la americani, dar macar in teorie ne-am putea rasfata cu dorurile cele vii


si eu as pedala tot pe aia. si nu e chiar asa nerealizabil. sper...

cata vreme o sa se mai ridice in slava ieftineala* si o sa se promoveze nonvaloarea* sclipicioasa

multa vreme breh. multa vreme.

de-aia treaba noastra e sa nu o promovam. sa facem tot ce putem sa promovam ce ne place noua. ca sclipiciosii au grija de ai lor. hehe.


despre politicieni ce stiti, cand se apuca de sinucis? ca poate s-ar gasi si niste milioane de puitori de bot (sau de vot) care sa-i copieze

vrabia malai...


* a se baga la cap ca tot ce am spus despre sinucidere si sinucigasi n-are nicio legatura (cu exceptia implicitului tangential) cu Madalina Manole - despre "cazul" ei n-am absolut nimic de zis


da breh, da. pff, si eu care ma pregateam sa dau link pe feisbuc la grupul ala care s-a format si care e grup de fani adevarati si care veneau acuma cu maciuci si torte dupa tine. hehe.

ce dezamagire... :cry
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde kant emir » Vin Iul 16, 2010 8:45 pm

ia baga ceva pe tema cu meritatu de suicid, partea bolduita de tine

ca sa-ti spun drept, nu bag

m-au mai ispoitit si altii (exact pe aceeasi idee, si legat de categoriile de oamei care pot, cel putin teoretic, sa-si castige dreptul la sinucidere), si am facut greseala (desi stiam ca n-or sa priceapa nimic. nu ca ar fi fost chiar atat de inapti, ci pentru ca nu aveam limbajul comun) sa incerc


asta este un subiect si delicat, si greu, nu se poate discuta in doua posturi (nu doar ca nu poate; chiar si merita mai mult)
e grup de fani adevarati si care veneau acuma cu maciuci si torte dupa tine.

a, nu, nici vorba; nu de frica fanilor am facut eu precizarea, nici din respect pentru ei (n-am niciun motiv nici sa-i respect in mod deoasebit, dar nici sa nu-i respect; nu le am grija si basta), dupa cum nici din vreun respect pentru raposata (nici macar din cauza ca "despre morti numai de bine"); pur si simplu am vrut sa ma delimitez cat se poate de clar de un "caz" anume, care caz nu-i decat un caz
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Vin Iul 16, 2010 8:54 pm

da. ca le si pasa lor de intentia ta. hehehe.

direct pe rug. dada.


ti-am inteles intentia, numa ca m-a amuzat ideea.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Vin Aug 13, 2010 8:26 am

Olguta Vasilescu:Legea privind filtrarea obscenitatilor pe Internet va viza site-urile de stiri


Senatorul PSD Olguta Vasilescu a declarat, joi, ca proiectul de lege privind filtrarea obscenitatilor pe Internet se va referi, cu precadere, la site-urile agentiilor de stiri, ale ziarelor si revistelor, intrucat acestea au milioane de utilizatori, printre care si copii.



Si citesc, si citesc, si urmaresc stirea de ceva zile si ma tot minunez de dumneaei. Mai cunosc un exemplu de genul asta, hilar prin natura lui. Tot un neavizat in materie incerca sa fie...shmecher- un tip, are si el un site si cauta publicitate, idee geniala: imi pun un banner publicitar pe google. O sa am milioane de vizitatori.
:cleanglasses Mhm.

SI CNA nu va supraveghea...internetul.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mie Ian 05, 2011 10:46 am

asta e o stire care poate duce discutia in foarte multe directii. de la modul in care functioneaza justitia, la reprezentativitatea politicienilor sau chiar la o analiza a rolului presei.

oricare ar fi directia aleasa.. concluziile sunt triste si foarte triste. daca cititi jos, veti afla ca de fapt e a doua "tentativa nereusita". prima a avut loc in noiembrie.

si inc ao chestie, nu incercati asta acasa. in general e suficient sa te uiti un pic mai urat la organele de ordine si poti sa te trezesti cu maascatii peste tine. deh, nu suntem toti mari tribuni.

Evacuare cu scandal la sediul PRM. Vadim Tudor către executor: "Imbecilo! Marş de aici! Vită încălţată! Cine ești tu, fă, proasto?”

O nouă încercare de evacuare a sediului central al PRM din Bucureşti s-a lăsat cu un scandal monstru. Protagonist chiar Corneliu Vadim Tudor care a înjurat executorul judecătoresc, Paula Şomâldoc, şi i-a aruncat în faţă un pahar cu apă: "Imbecilo! Marş de aici! Nu ţi-e ruşine?!".

Acţiunea de evacuare a sediului PRM din strada Emile Zola a fost declanşată astăzi de dimineaţă, în jurul orei 8.30. Poliţiştii au blocat intrarea în sediu şi, ulterior, au evacuat presa din imobil.

Corneliu Vadim Tudor și-a vărsat furia pe executorul judecătoresc, gratulându-l cu "vită încălţată", "imbecilo" şi "pitica dracului".

"Vii cu gorilele peste Corneliu Vadim Tudor?!", i-a strigat liderul PRM executorului care era însoţit de poliţişti. Nici aceştia din urmă nu au scăpat de gura lui Vadim Tudor: "Mă arestaţi sau plecaţi! Noi nu plecăm de aici".

El și-a continuat tirul injuriilor când executorul a cerut presei să părăsească imobilul: ”Cine ești tu, fă, proasto? Ministrul justiției?”

După ce s-a războit în interiorul clădirii cu executorul judecătoresc, lăsat fără camerele de filmat, preşedintele PRM a ieşit la balcon pentru a reclama, folosindu-se de o portavoce, evacuarea la "comandă politică" a sediului partidului.

"A venit o escroacă pe nume Şomâldoc (Paula Şomâldoc, executor judecătoresc-n.r.) care pretinde că are o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă. Nu are minte, a fost trimisă să execute forţat o comandă. De un an de zile Băsescu se chinuie să evacueze PRM din sediu în speranţa că se risipesc membrii şi simpatizanţii lor şi trec la partidele create artificial de el. E vorba de aşa-zisul partid al lui Gabriel Oprea şi al lui Dan Diaconescu care nu au mai mult de 2% în sondajele reale", a strigat Corneliu Vadim Tudor în portavoce.

sursa
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Lun Mar 21, 2011 4:44 pm

Marile Taceri:


Între toate informaţiile care nu contează, o ştire adevărată s-a pierdut: a dispărut respectul pentru meseria de jurnalist. Nu oricine poate orice. Acest adevăr elementar nu mai este de actualitate în lumea nouă, unde oricine crede că poate orice.

Presa este un produs. Aşa este, dar presa bună înseamnă mai mult decât profitul, presa bună este o stare de spirit care pleacă din credinţa că efortul de a ajunge la fapte nu este în zadar.

Si inca una:


Înainte de a păzi democraţia, câinele acesta a eşuat în a se păzi pe sine de paraziţi.



Parerea mea e ca saracul caine nu se poate pazi singur de paraziti. Asta e functia celor in drept si in putere:


Elita intelectuala si publicul. Ducand mai departe comparatia, publicul e proprietarul si elitele sunt medicii veterinari.
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Re: Presa in diagonala

Mesajde Daimon » Mar Mar 22, 2011 9:14 am

trist dar adevarat.

bun articolul si inspirata comparatia ta :)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Re: Presa in diagonala

Mesajde kant emir » Dum Oct 02, 2011 11:28 am

tare de tot bannerul cu "exponatele de la Antipa, foarte fericite sa-l revada pe ion iliescu"

si o stire vesela, cumva legata (sau care va putea fi legata) de mai sus - pomenitul prim-gropar al Romaniei postdecembriste:

Manifestaţia a fost convocată, prin intermediul reţelelor sociale, de mai multe grupuri anarhiste şi de revista online Adbusters. "Singurul lucru pe care îl avem în comun este că suntem cele 99 de procente din populaţie care nu mai tolerează lăcomia şi corupţia celorlalţi 1 la sută", conform unui comunicat publicat pe site-ul Occupy Wall Street.

Organizatorii sperau să transforme Wall Street într-o "Piaţă Tahrir americană", după modelul pieţei centrale din Cairo, ocupată de manifestanţii care au obţinut, în februarie, înlăturarea de la putere a regimului condus de Hosni Mubarak.

Sâmbătă după-amiază, circa 700 de persoane, dintre care multe aveau asupra lor saci de dormit, căutau un loc unde să campeze, la circa un kilometru de Bursa din New York. Organizatorii anunţaseră că speră să atragă cel puţin 20.000 de participanţi la protest.



si zic eu (in numele satanei staliniste, fireste): "de ce Piaţă Tahrir si nu Piaţă a Universitatii? tu-le muma lor de golani capitalisti!"

si inca un gand, de o amara (aproape) nostalgie (pre-neocomunista, nostalgia cu pricina, si daca tot e nostalgie)
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Re: Presa in diagonala

Mesajde eliana » Mar Mai 07, 2013 8:39 am

Am dat peste articolulasta.

Scandalul e mare si sigur nu sunt prima persoana oripilata de ce am citit. Pe scurt, tagurile la articol sunt astea:
tata ,vina , FIV (fertilizare in vitro) , Parenting , gemeni , stiri despre parinti



Nevasta omului si el au fost copii cu frati la parinti. Si avand ei un baiat au zis ca ce frumos ar fi sa aiba si o fetita. Nu a mers cu tratamente, inseminare si ganduri bune, asa ca au platit 10.000 de dolari pentru fertilizare in vitro si implantarea a doi embrioni.

Acum, aveau o singura teama: ca ies gemeni. Au iesit gemeni, si baieti. :friends


And now it's my and my wife's nightmare; we're expecting twins this August.


Spuneti voi ca doi gemeni sanatosi (i-au testat, nu au anomalii genetice, ca doreau sa faca o "reducere de sarcina") sunt cel mai mare cosmar al unor viitori parinti. Ha!
ghionoiul: sunt câteva domenii în care românul este în mod caracteristic atașat de tradiție - ritul bisericesc, raporturile cu familia și aspectul paginilor web

Imagine
Avatar utilizator
eliana
Administrator
 
Mesaje: 1939
Membru din: Dum Iun 14, 2009 11:00 pm
Custom user title: αλαξανδρα

Anterior

Înapoi la Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron