jurnalistii nostri

un alt fel de a conduce, un mod similar de a ne lasa condusi: informarea poporului

jurnalistii nostri

Mesajde kant emir » Vin Iul 03, 2009 10:08 pm

"a patra putere in stat", cei care ne informeaza si ne tin la curent, sau cei care ne dezinformeaza si ne ascund adevarul si ne deturneaza atentia, ori ne fabrica subiecte fara niciun alt scop decat sa faca bani

mie mi se pare importanta (cum sa nu?) presa: atata vreme cat televiziunile merg si au audienta, atata vreme cat ziarele se vand (sau se citesc pe internet, "in timpul programului"), atata vreme cat se fac emisiuni non-informative (de analiza "analiza") la care sunt invitati oameni care conduc ziare, trusturi de presa sau chiar cluburi de presa, inseamna nimic altceva decat ca lumea asculta cuvantul lor

unii sunt veseli, altii sunt incrancenati, altii sunt aroganti si superiori, altii calmi si rezervati, altii nu se remarca decat prin ticurile (verbale, de atitudine) cu care s-au improprietarit; altii sunt schimbatori (dupa stare de spirit, dupa scopul prestatiei etc)

fiecare cetatean este un posibil destinatar al mesajului jurnalistului (sau al sefului ziaristului, de ce nu? ziaristul poate sa fie doar purtatorul mesajului, nu autorul; daca ai o notorietate valoroasa, o poti vinde, o poti inchiria, poti sa traiesti bine de pe urma ei)

ei bine, acesti jurnalisti fiind mai mult decat niste oameni (sunt oameni de presa, sunt persoana publice, unii dintre ei se cred chiar institutii), cred ca n-ar fi nicio crima sa vorbim despre ei - sa-i injuram, sa-i laudam, sa le facem statui si FanCluburi. orice)

prin urmare (o sa incep cu cei care-mi sunt simpatici, in acest prim episod):

Emil Hurezeanu - un om de incredere, de calitate, vertical, educat, rafinat, modest, rezervat, plin de tact; extrem de rar se poate intampla sa-si iasa din fire, iar atunci cand se intampla, nu devine nici mitocan, nici amenintator, nici hahalera

este, fara indoiala, unul dintre favoritii mei, il ascult, oricand, cu placere


Robert Turcescu - ii cam calca pe urme lui Emil Hurezeanu, doar ca e putintel mai temperamental (nu exagereaza, dar se ambaleaza ceva mai mult); a evoluat frumos, in acesti cativa ani de cand il stiu - cred ca is vreo 7-8 de cand s-a facut ceva mai cunoscut

atata problema are, ca e cam ofticat cand vine vorba de lucruri fata de care se simte (banuiesc) legat de vreo loialitate, vreun patriotism local (cum ar fi judetul lui natal - sa te fereasca sfantul sa spui ceva nu neaparat de rau; ajunge si o ambiguitate, ca s-a suparat pe tine si te pune imediat la colt); daca asta este doar o imaturitate pe care o sa o depaseasca el candva, e ok; daca nu, cred ca nu-i in regula.

Mircea Dinescu - mai mult decat umorul lui ar putea sa-mi placa la el doar aplombul: e un fel de piskeshu de-al nostru eliberat de toate tarele si complexele si inerentele frustrari comune, apoi purtat prin scoli, prin biblioteci si prin muzee si printre multi oameni destepti si pe urma restituit si pus la treaba

are un har deosebit: coloreaza faptele si intamplarile si personajele despre care povesteste, le invaluie intr-o lumina asa, amical-iertatoare (hai mă, dă-te drec de turnător, ştim că ai fost lepră, da' te iertam, ca eşti de-al nostru)

de-ajuns pentru episodul pilot, si cred ca nu e necesar sa mai precizez ca aceste opinii nu reflecta altceva decat felul in care ii percep eu, personal, pe ei
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Iul 03, 2009 10:19 pm

robert turcescu e un imbecil kantemirian.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am


Înapoi la Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron