POPOR sau populatie?

un alt fel de a conduce, un mod similar de a ne lasa condusi: informarea poporului

POPOR sau populatie?

Mesajde carleta » Vin Ian 15, 2010 9:43 pm

Ideea topicului mi'a venit urmarind in seara aceasta pe TVR2 o emisiune a carei invitat era Dan Puric.
Discutia, teribil de interesanta, a incercat sa creioneze o diferenta, zic eu, fundamentala – aceea intre termenii POPOR si POPULATIE.
Un intelept indian spunea ca singurul lucru pe care il poate face pestisorul cel mic, urmarit in permanenta de cel mare, e sa invete sa zboare. In perioada comunista zburam din noi insine. Prin cultura, credinta, umanism. Acum suntem toti la sol. Nu mai zboara nimeni.
Vorbim de un POPOR care a jertifit peste 300.000 de oameni inchisorilor comuniste, si de o populatie care statea la cozile unde se vindeau miei decongelati si portocale, in decembrie 1989, in timp ce la cativa metri treceau masinile incarcate cu mortii si ranitii revolutiei.
Haideti sa discutam, fara teama, despre POPORUL ROMAN vs POPULATIA de tip degenerativ. Haideti sa ne aducem aminte de valorile acestui neam si sa incercam sa ne raspundem la intrebarea CINE SUNTEM? Sau..CE? Pesti intr'un acvariu, unde se schimba apa odata la patru ani? Insi care incearca sa'si revina dupa o oribila impotenta fiziologica, numita COMUNISM? A reprezentat comunismul o degenerare? Asta as vrea sa lamurim. Daca se poate.
S'a tot discutat despre alegeri. Politicienii reprezinta ceea ce alegem noi. Dar noi cine suntem? Nu mai avem
vitalitate….am devenit grotesc de oportunisti…cred ca cei de la putere ne'ar fi putut salva ca neam creand certitudini valorice. In loc de asta, ne'au oferit dileme.
Si pentru ca a venit vorba de valori, una din putinele ramase, necesara ca si o coloana vertebrala, e crestinsimul. Eminescu spunea ca biserica e “mama poporului roman”. Si totusi, s'a discutat despre faptul ca icoanele expuse in salile de clasa ale scolilor pot leza demnitati si personalitati in formare. Un alt exemplu de degenerare? Poate. Eu cred ca in Romania, crestinismul e ca limba romana. Nu poate fi facultativ sau obligatoriu. Pur si simplu ESTE. Bineinteles, nu vorbim aici despre ceea ce Nae Ionescu numea “biserica sforaitoare”….manifestarile de un festivism grotesc, bigotismul…ci de bunul simt si frica lui Dumnezeu, de busuiocul de la icoane si semnul crucii facut cu evlavie.
Traim intr'o tara unde se dezbate orice. Unde partenerii intiali de dialog ajung dusmani, si isi disputa pana si
legile tainice ale firii…care nu au nevoie de demonstratii cu iz autodidact. Prin dezbatere si disputa am reusit sa dereglam NORMALITATEA.
Imi amintesc de Tolstoi care se intreba “CE M-A INVATAT PE MINE SPECIA?” si tot el isi raspundea…”SA IMI CALC SEMENUL IN PICIOARE”…deci a fi OM tine de ceva mai inalt, mai profound, mostenit de undeva de sus…..bunul Dumnezeu al neamului asta umilit si ingenuncheat vreme de generatii…POPOR care din pacate traieste in agonie…(parca Blaise Pascal a zis, genial dealtfel, ca Iisus va fi in agonie pana la sfarsitul lumii….); cand folosesc termenul POPOR imi imaginez indivizi constienti de ei insisi si de valorile lor, care isi iubesc tara si nu sunt, nu pot fi simpli exponenti ai unei mase de manevra.
Cand spun POPULATIE…ei bine, imi vine in minte gandul la imaginea de tip schizofrenic indusa de communism, imagine conform careia noi eram buricul pamantului. Ei, dupa 1989, am fost neplacut surprinsi sa constatam ca de fapt, suntem lepra Europei.
Eu…eu fac alergie la sintagma “imaginea Romaniei in lume”. E ca atunci cand incerci sa impingi gunoiul sub
pres, aratand numai ce iti convine. Eu vreau sa vad icoana unui neam.
De ce nu se poate intelege, dupa atata istorie, ca POPORUL ROMAN nu coaguleaza in jurul ideologiilor ci in jurul unei stari de spirit??
O sa inchei cu o pilda, amintita de Dan Puric in emisiune….
Se spune ca un discipol al lui Mahavira s-a iluminat in urma observarii unei intamplari in aparenta banale: un
caine a latrat mai bine de o ora la imaginea lui reflectata intr'-o baltoaca. La un moment dat, cainele a lovit apa cu botul si reflectia sa a disparut…si brusc, animalul a incetat sa latre.

Puteti sa nu postati daca nu simtiti nevoia…au fost doar ganduri…m-as bucura insa sa stiu ce credeti…
Imagine
Avatar utilizator
carleta
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am
Localitate: bacau

Înapoi la Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron