Libertatea presei

un alt fel de a conduce, un mod similar de a ne lasa condusi: informarea poporului

Pe o scara de la 1 la 10, cat de libera credeti ca este presa in Romania?

1
2
12%
2
1
6%
3
1
6%
4
2
12%
5
2
12%
6
2
12%
7
3
18%
8
1
6%
9
1
6%
10
2
12%
 
Voturi totale : 17

Libertatea presei

Mesajde Dreamy_Girl » Mar Dec 30, 2003 11:36 pm

Astept parerile voastre
Merg mai departe-acum------------Dac-ai sti
Sa caut iar lumina sa caut iarasi--Ce-i iubirea
Ce-am pierdut----------------------Poate-ai gasi fericirea
DIRECTIA 5-"Merg mai departe/Dac-ai sti"
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

subiectul asta nu mai e si in alta parte?

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 16, 2004 9:18 pm

Sar putea sa ma insel eu cine stie.
Presa este libera in o mai mica sau mare masura depinzand de tara unde esti , in Romania presa este oarecum libera deoarece sunt mai multe ziare mari proprietate privata si care nu au amestecul guvernului in ele.
In Romania e cenzura inca dar le mai scapa la ziaristi niste lucruri interesante din cand in cand si daca citesti printre randuri le poti descoperi. Overall nota pt libertatea presei in Romania e 7 din 10.
In lume sunt foarte multe situatii diferite unde ar fi frumos sa primim inputul altor forumisti din tarile respective deoarece eu netraind acolo nu sunt in masura sa ma pronunt.
In USA presa nu este libera aproape de loc iar cei ce sunt liberi sunt luati in ras de comedieni si alti mascarici care incearca sai discrediteze.
Nota pt USA e un mare 1 din 10.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Dreptate...

Mesajde Aurolacul » Sâm Ian 17, 2004 3:12 am

Lasa ca am auzit eu ce propaganda se da in USA, cu eroi americani in razboiae. Shi am mai auzit ca stirile americane nu prea dau stiri proaste e adevarat?

Ii dau presei din Romania un 5 din 10, ca inca mai are mult pana sa ajunga chiar asa de libera. Cu toate ca sunt multe ziare, shi reviste, cred ca in secret trebuie sa fie un control. IN Anglia e cam 3sau 4 din 10. Dau foarte mult bullshit in ziare shi o parte din ce dau nu e adevarat deloc, desi as astepta la mut mai mult de la BBC.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

presa ia propagandista

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 3:16 am

Da aici e adevarat e foarte multa propaganda mai ales cu razboiul ca esti erou si iti servesti tara si toata lumea sa fie mandra de tine si nu stiu ce.
Dar cine e in spatele a majoritatii propagandei aia oamenii care mor in Iraq, aia care vin raniti din afghanistan, rudele lor..? nu, guvernul.
Guvernul a aprobat si o carte care se cheama memoriile soldatului jessica lynch o carte descriind asa zisele peripetii ale ei cat a fost soldat, ranita si luata prizonier.
Cartea a fost facuta fara acordul ei pentru ca aparent guvernul zicea ca e fiind in exercitiu functiunii si fiind platita pt timpul ala ei au dreptul sa scrie ce vor.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde nikytaiconin » Mie Feb 04, 2004 4:46 am

Dau un 1 din 10 pentru libertatea presei in Romania. De ce? pentru ca in urma cu peste un an, un "mare" ministru (Dancu) realiza, ceea ce multi ziaristi romani numeau o capodopera pe care au poreclit-o programul de vara pentru directionarea atentiei reporterilor. Strategia era simpla: toti sefii de institutii ( alesi sau numiti), parlamentarii si restul acestei tagme erau obligati sa ofere subiecte multe si simplu de realizat reporterilor. Strategia se bazeaza pe logica. Un reporter care nu mai are subiecte incepe sa le caute. De ce sa caute prostioare cand poate face anchete. O ancheta buna este cea care are urmari. Concluzie: sa-i tinem ocupati cu stiri simple si usor de cules pentru a nu scormoni ei.
Dupa acesta a venit ordinul prin care asa zisii baroni erau "rugati" sa cumpere cat mai multe institutii de mass-media audio-vizuala si scrisa. Si asta au facut. Au cumparat pana nu au mai putut. Ba chiar mai mult, au obtinut si fonduri PHARE pentru a face achizitiile.
Cat de independent(ca sa nu zic liber) este un post TV care are un actionar majoritar, membru al unui partid politic?
Acolo unde nu au reusit sa cumpere actiunile "dau reclama". Si acesta poate fi considerat un mod de a inchide gura larga a presei.

Citat: "Daca e de bine sau de rau, nu conteaza, doar sa apar in presa", Ion Rotaru, primar de Piatra Neamt.
nikytaiconin
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Ian 22, 2004 3:28 pm
Localitate: Neamt


Înapoi la Media

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori