Boala : tremuraturi

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Boala : tremuraturi

Mesajde Guppy » Vin Noi 09, 2001 11:14 am

Am luat weekendul trecut niste gupoaice mai batrane care se pare ca nu s-au adaptat iar acum au inceput cu tremuraturile ... astea stiu ca apar la raceala sau soc de PH . La mine cred ca acum e soc de PH : au si o 'pudra' alba pe spate ... se leagana in stanga dreapta non stop . De mancat mananca ok. Stiu ca boala asta mai si trece de la sine ... dar as vrea sa le tratez : as incerca cu o baie de sare - care ziceti ca e doza / si cate ore/zile le tin in sare ?

Merci
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Re: Boala : tremuraturi

Mesajde Catalin B » Vin Noi 09, 2001 11:21 am

Initial trimis de Guppy
Am luat weekendul trecut niste gupoaice mai batrane care se pare ca nu s-au adaptat iar acum au inceput cu tremuraturile ... astea stiu ca apar la raceala sau soc de PH . La mine cred ca acum e soc de PH : au si o 'pudra' alba pe spate ... se leagana in stanga dreapta non stop . De mancat mananca ok. Stiu ca boala asta mai si trece de la sine ... dar as vrea sa le tratez : as incerca cu o baie de sare - care ziceti ca e doza / si cate ore/zile le tin in sare ?

Merci

parere: din ce am citit nu mai stiu pe unde , viviviparii au accese de tremuraturi de la insuficienta conc. de sare(si temp. scazuta, banuiesc ca nu ai), mai ales la molynegru si velifera, cred ca ai saprolegnia , incearca cu tripaflavina, si adu conc. de sare , incet-incet, la 5g/l, garantie 80%
nu e soc de pH, asta apare rapid si nu lasa urme pe corp, dar variatia pH se poate sa le fi sensibilizat , lipsa imunitatii a favorizat activarea ciupercii
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Guppy » Vin Noi 09, 2001 11:37 am

Yeap , stiu faza cu molly ... eu am numai guppy acum ; temp este 25-26 si asa maricica pentru specie ... sare e cata trebuie la specia asta = 1 linguritza la 4 litri ...
Ok,pai am sa incerc cu tripaflavina ... dar le bag in acvariu separat , nu vreau sa-mi stric cu verzeala minunatia de acvariu care mi s-a stabilizat :D .
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Vin Noi 09, 2001 11:49 am

Initial trimis de Guppy
Yeap , stiu faza cu molly ... eu am numai guppy acum ; temp este 25-26 si asa maricica pentru specie ... sare e cata trebuie la specia asta = 1 linguritza la 4 litri ...
Ok,pai am sa incerc cu tripaflavina ... dar le bag in acvariu separat , nu vreau sa-mi stric cu verzeala minunatia de acvariu care mi s-a stabilizat :D .

da, tripaflavina distruge plantele, si dubleaza progresiv conc. de sare, gupi sint f. adaptabili la asta, preventiv
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Vizitator » Lun Noi 12, 2001 11:58 pm

Ma, ati incercat sa bagati Penicilina in apa (pastile)? Face bine, si la plante si la pesti si previne multe boli!!
Vizitator
 

Mesajde Imortal » Mar Noi 13, 2001 9:44 am

Initial trimis de Catalin B

da, tripaflavina distruge plantele, si dubleaza progresiv conc. de sare, gupi sint f. adaptabili la asta, preventiv


Shi eu trebe sa bag sare la peshtii pe care ii am??(vezi incepatorii.....)
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Mar Noi 13, 2001 1:58 pm

Initial trimis de Imortal


Shi eu trebe sa bag sare la peshtii pe care ii am??(vezi incepatorii.....)

e obligatoriu, daca nu ai deloc baga progresiv,timp de catevaq zile, astfel sa ajungi cam la 1 lingura la 10l
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Imortal » Mie Noi 14, 2001 9:43 am

Initial trimis de Catalin B

e obligatoriu, daca nu ai deloc baga progresiv,timp de catevaq zile, astfel sa ajungi cam la 1 lingura la 10l


Sare sare dar aia iodata este buna?!?!
De ce drek intreb ca oricum am bagat shi atentzie cum(tare ingenios);) :Am rugat-o pe sotzia mea sa-mi aduca un perfuzor de la servici(asistenta)...imi trebuia oricum pentru filtru ...logat la filtru iar capatul celalalt (cu ac) intr-un paharel in care topisem ceva sare (iodata?!?!) ... a inceput sa traga cate putin , poate chiar prea putzin, bashca ca are pe perfuzor shi un filtru care a mai oprit ceva din "negreala" sarii.:D :D :D
Eeeeee buna ideea?!?!?! asha o sa bag shi aqua safe!
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Mie Noi 14, 2001 10:50 am

Initial trimis de Imortal


Sare sare dar aia iodata este buna?!?!
De ce drek intreb ca oricum am bagat shi atentzie cum(tare ingenios);) :Am rugat-o pe sotzia mea sa-mi aduca un perfuzor de la servici(asistenta)...imi trebuia oricum pentru filtru ...logat la filtru iar capatul celalalt (cu ac) intr-un paharel in care topisem ceva sare (iodata?!?!) ... a inceput sa traga cate putin , poate chiar prea putzin, bashca ca are pe perfuzor shi un filtru care a mai oprit ceva din "negreala" sarii.:D :D :D
Eeeeee buna ideea?!?!?! asha o sa bag shi aqua safe!

atentie sare NEIODATA!!opreste urgent perfuzia aia, ca nu ai pesti bolnavi la tiroida!
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Imortal » Mie Noi 14, 2001 11:53 am

Initial trimis de Catalin B

atentie sare NEIODATA!!opreste urgent perfuzia aia, ca nu ai pesti bolnavi la tiroida!


Cred ca este prea tarziu am dat tel. acasa shi tocmai s-a terminat am bagat deja 3 linguritza rase la 72L!!!

Ce drek sa mai fac acum???:confused: :confused: :confused:
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde duduloi » Mie Noi 14, 2001 12:09 pm

schimbi o parte din apa, normal ..
si maine la fel
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Imortal » Mie Noi 14, 2001 12:25 pm

Initial trimis de duduloi
schimbi o parte din apa, normal ..
si maine la fel


O parte insemnand 10-20%??
Care in prealabil sa fie declorificata?
Va pupa moºu ºi vã doreºte un acvariu curat ºi plin de peºti cât mai sãnãtoºi!!!
Imortal
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Oct 25, 2001 11:49 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Adi[CG] » Mie Noi 14, 2001 1:38 pm

Eu zic sa nu se sperie lumea. Sarea iodata contine foarte putin iod ! 3 lingurite la 72l nu sunt o catastrofa... Continua schimbarile uzuale de apa si nu mai pune sare o vreme, atata tot. Sau inlocuieste-o gradual, prin schimbari saptamanale sau bilunare, cu sare fara iod. Fara panica ;)
La Metro am gasit demult niste cutii de sare marina granulata (ca sa reziste la umiditate) si m-au tinut de acum 2 ani de zile pana acum (am consumat cam 2 din 3 cutii de 1kg fiecare). Recomand genul asta de sare.
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

sarea-n bucate :))

Mesajde www.acvariu.ro » Mie Noi 14, 2001 1:51 pm

Initial trimis de Adi[CG]
Eu zic sa nu se sperie lumea. Sarea iodata contine foarte putin iod ! 3 lingurite la 72l nu sunt o catastrofa...


Eu zic ca nu tre sa schimbe nimic!!! Eu ma uit pe etichetele produselor si pot sa va zic ca Iodul face bine plantelor (conform 'Tetra aqua vital' sau asa ceva. DECI lasa frate apa asa!!

Si ATENTIE si la variatia de temperatura (pt duduloi). sper ca ai macar un termometru intern (nu lipit exterior). observa temperatura dimineata si seara . daca ai variatii mari (mai mult de 3 gr C (chiar daca pt timp scurt ) e nasol! Sensibilizeaza pestii. Pudra alba pare a fi infectie bacterigena. Eu in astfel de cazuri pun si triplaflavina si verde mlachi si sare si permanganat de potasiu!!! Si pestii nu mi-au murit niciodata de la medicamente (pui cu masura)


CE SA MAI ZIC????? BINENTELES CA DACA RESPECTAI REGULA CU CARANTINA NU AVEAI PROBLEME. Daca pestii aia sunt blnavi, poti sa-i imbolnavesti pe toti.

Gupoaice mari ... Pai frate, nu zicea cineva pe forumul asta ca are de dat o GALEATA de guppy?

bafta maxima :))

aaa.... si nu va panicati cu sarea. excesul dauneaza plantelor. ca regula, sarea creaza un mediu aseptic. a!!! si albastru de metil.

Atentie! medicamentele omoara si bacterii folositoare (alea cu ciclul N ) deci dupa o cura de medicamente + schimbarea apei poti avea invazie de alge. se intampla uneori.
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Adi[CG] » Mie Noi 14, 2001 1:57 pm

Cineva cu formatie medicala ar putea sa spuna mai multe. Stiu ca bacteriile sunt de 2 tipuri : gram-negative si gram-pozitive (?) iar albastrul de metil nu ataca pe cele din specia nitrobacter, principalele "vinovate" de ciclul azotului.
Regula de baza este totusi chimicale cat mai putine si in general atunci cand e intr-adevar nevoie.
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde www.acvariu.ro » Mie Noi 14, 2001 2:01 pm

Initial trimis de Adi[CG]

...

albastrul de metil nu ataca pe cele din specia nitrobacter, principalele "vinovate" de ciclul azotului.
Regula de baza este totusi chimicale cat mai putine si in general atunci cand e intr-adevar nevoie.


Albastrul de metil nu e singurul medicament. In rest sunt de acord.
Si pt tratare, ca sa fim rigurosi, tre sa se foloseasca acvarii speciale. In bazinul comun doar in cazuri extreme se face tratament. Stiu ca va fi ignorata informatia (cei mai multi au 1 bazin, si ala mic...
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Guppy » Mie Noi 14, 2001 2:16 pm

Initial trimis de Adi[CG]
Regula de baza este totusi chimicale cat mai putine si in general atunci cand e intr-adevar nevoie.


tocmai i-am imbaiat cu Verde de malachit ... o sa stea 3 zile in el dupa care schimb 30% ...
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Mie Noi 14, 2001 2:20 pm

Initial trimis de http://www.acvariu.ro
.
Si pt tratare, ca sa fim rigurosi, tre sa se foloseasca acvarii speciale.


Mosule , da' eu cum fac ? :rolleyes: pana prind cei ~28 de pui din ~500 pt a-i trata separat (si apoi vad ca a mai aparut la inca 12 :p) ... veniti si ma vizitati la nr 9 , sectia BOLI NERVOASE :D
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Noi 14, 2001 2:20 pm

Initial trimis de Guppy


tocmai i-am imbaiat cu Verde de malachit ... o sa stea 3 zile in el dupa care schimb 30% ...

nu a mers cu tripaflavina?
ai grija , verdele de malachit pate fi mortal daca depasesti concentratia, iar una mai mica nu are efect
a , daca faci tratament in acvariul comun, v. de m. se absoarbe usor pe filtru, pietris , il mai trag si plantele, nu tine, trb. separat, intr-un borcan de 5l ,tratament scurt(30 min , conc. maxima), acvariul sterilizat.si puii nu pot fi tratati, eu zic sa-i separi(nasoala treaba!:( )
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde www.acvariu.ro » Mie Noi 14, 2001 2:28 pm

Initial trimis de Guppy


Mosule , da' eu cum fac ? :rolleyes: pana prind cei ~28 de pui din ~500 pt a-i trata separat (si apoi vad ca a mai aparut la inca 12 :p) ... veniti si ma vizitati la nr 9 , sectia BOLI NERVOASE :D


Pai e simplu, mosule:

Ii tratezi pe aia bolnavi, ii tii in carantina pe aia noi. separat.
www.acvariu.ro
Junior Member
 
Mesaje: 44
Membru din: Mie Oct 24, 2001 6:37 pm
Localitate: Bucuresti

aberez si eu ..

Mesajde Guppy » Mie Noi 14, 2001 2:52 pm

am mai patit ... de''asta se inmultesc ei asa ...sa faca fatza oricarei situatii :) ... din 500 raman 15 care traiesc si in acid sulfuric :D ,si repopuleaza ... evolutie nene
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron