Pasaruici si pasarele

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Pasaruici si pasarele

Mesajde ghionoiul » Mar Mar 16, 2004 10:54 am

In lunga lista de thread-uri despre lumea animalelor nu am gasit nimic despre pasari, asa ca m-am gandit sa-i dam drumul la tema asta. Pe unde stati voi, ce pasari mai deosebite ati vazut ? Care v-au placut mai mult ? Care canta mai fain ?
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Mar 16, 2004 10:58 am

Nu stiu de ce, dar mie imi plac vabriutzele. Sint asa de dulci cind tzopaie de colo, colo. Si canarii sint misto. Nu imi plac pescarushii. Nici vulturii! Odata am visat ca ma tragea un vultur pleshuv de o ureche, si m-am trezit cu ea roshie!! Sa fie autosugestie? Ca aia de ishi dau foc singuri? Odata am dat foc la o casa de iau ars lui unu niste blanuri. Dar nu cred ca erau facute din pene de vrabie..daca erau, a meritat asta!

Cip..cirip..cip..

PS: Odata am luat o furnica si i-am dat drumul la mine in ureche, unde shi-a facut cuib. Si acum o mai am. Ai zic, Mirela. Foarte harnica. Dar mie frica sa nu mi-o manance vreun paianjen cind dorm, de aia imi pun vata in urechi inainte de culcare.
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mar Mar 16, 2004 11:04 am

Ietete, unde statea piromanul, hihihi ! :lol: Si mie imi plac vrabiutzele, in special alea de camp (Passer montanus - ce chestie ! :lol: ), care se intalnesc mai mult prin parcuri si sunt ceva mai colorate. Alea de casa sunt atat de multe, incat ma ajuta sa remarc intotdeauna cand in raza vizuala apare altceva decat o vrabie. Probabil ca fara vrabii nu mi-ar fi venit cheful sa ma uit dupa pasari.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Mar 16, 2004 11:57 am

Eu stiu o femeie care manca vrabii! Pe bune. Facea supa din ele. A incercat si cu ciori, daca cica miroseau urat. Am vazut-o si azi pe strada, se ducea sa-si faca test de clamydia, ca cica-i moca. So fi imbolnavit de la mancat vrabii cu shtevie...
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Mar 16, 2004 12:17 pm

Io urasc vrabiile si gainile. Mai ales pe gaini le urasc. Is la fel de proaste ca vacile. Cei care au gaini sau au bunici cu gaini in curte stiu probabil ca, daca scuipi o flegma cu muci galbeni, imediat vine o gaina si-o manca de parc-ar fi nush ce bunatate da mancare. Is atata de proste ca, daca vii da la pescuit, iti inghit carligu ala de fier de la undita si mor ca proastele.
Mai urasc vulturii si shoimii. De ce? Din cauza de la gecile cu vultur si de la gecile Hawks. Gata.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Mar 16, 2004 12:24 pm

da ce ai bre cu vacile, care nu e chiar asa proaste...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Mar 16, 2004 1:05 pm

Cum dracu nu e proasta vaca? Tu ai fost la tzara? Ai vazt vaci? Vaca shi bivolitza ( bibola cum ii zice la bunici mei ) sa uita la tine, rumega si nu stii cand te trezesti c-un cap in gura, un corn in burta sau in caroseria da la masina!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mar Mar 16, 2004 1:10 pm

Piskeshule, gainile si vacile, ca orice alte necuvantatoare, nu au fost harazite de Dumnezeu cu inteligentza, deci e intr-adevar de asteptat de la ele sa aiba un IQ mult sub cel al absolventilor de la Harvard. Pentru asta nu trebuie sa le uram, ci sa le ocrotim (si sa le mancam, mai apoi, hihihi).
Mai grav e cu multe exemplare de Homo sapiens sapiens, care, desi e de presupus ca ar trebui sa dea dovada de inteligenta, zice-se, caracteristica omului, in fapt fac dovada aceleiasi prostii ca si amintitele specii de ograda.
Iar ca sa urasti vulturii si soimii pentru ca i-ai vazut pe geci... Scuza-ma, dar asta ma face sa ma gandesc ca ai mare dreptate cu "semnatura" pe care ti-ai tras-o...
La urma urmei ar trebui sa urasti si buzunarele, si ele tot pe geci si bluze pot fi intalnite la tot pasul...
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mar Mar 16, 2004 1:48 pm

Draga Pasarica! Sa stii ca esti f. desteapta, ceea ce rezulta din crearea aceastui minunat thread care pana acuma a fost luat in serios de un singur user (tu!) si la poola de mai multi. E f. interesant ca stii cum se cheama vrabia da camp in latina si, de aceea, o sa te urmarim in continuare pt. a afla denumirile si pt. fazani, gaini, porumbei si alte oratanii.
In privintza gecilor asa e! Ce nu ti-i clar? Urasc vulturii si soimii datorita celor doua pasari! Nu ti se pare logic?
Cip-Cirip!
Manca-mi-ai ce-am in slip!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde ghionoiul » Mar Mar 16, 2004 2:21 pm

piskeshu scrie:E f. interesant ca stii cum se cheama vrabia da camp in latina si, de aceea, o sa te urmarim in continuare pt. a afla denumirile si pt. fazani, gaini, porumbei si alte oratanii.


Pai, denumirea pentru fazan tocmai am aflat-o, da' nu vreau s-o zic ! :nope:

In privintza gecilor asa e! Ce nu ti-i clar? Urasc vulturii si soimii datorita celor doua pasari! Nu ti se pare logic?


Ba cum sa nu ! Bulversant si coplesitor exemplu de logica si elocventza !

Manca-mi-ai ce-am in slip!


Adica ce ? Cheia de la vestiar ? ;b
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde Mirela » Mar Mar 16, 2004 7:48 pm

Mie imi plac soimii aia de vanatoare, pe care daca ii dresezi cum trebuie vin si ti s-aseaza cuminti pe brat, ba iti mai mananca si din palma. Pacat ca io n-am rabdarea necesara...si nici violentza domestica nu-mi place...desi uneori mai e nevoie si de o mana forte, nu? (oare daca dai cu averte dupa ei se imbalnzesc?)
Bah, ia lasati ghionoiu'n pace sa-si dea cu parerea, ca doar de-aia e forum de animale, nu? Ca p'orma daca se supara si se transforma in Ghionoaia, si vine c-o falca-n cer si una in pamant cu Scorpia de sora'sa rezolvati voi cu el?
Ai zic, Mirela. Foarte harnica.

Hi, hi, Alexe, si modesta, si frumoasa, si foaaarte, foarte inteligenta, nu? :)
Vezi sa stai departe de vecina aia de mananca vrabii, ca daca se rascoala vrabiile intr-o zi si tabara si pe tine (in furia lor oarba, n-or sa mai deosebeasca prietenul de dusman) si-ti mananca furnica din ureche? ce te faci atunci? ai sa ramai singurel si vorba aia, in urechea goala. :( pai n-ar fi pacat?
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Mar 16, 2004 8:49 pm

Hmm, Mirela, aveam pretentzii la tine. Pai nu este clar ca iau alta si o pun in aceeashi ureche? Ca data viitoare vrabiile se duc la aialalta.. :yD
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Mar 16, 2004 9:41 pm

Pasarile de care ma simt cel mai apropiat sunt gugustiucii de la fereastra mea. Le dau mereu de mancare.
Mai imi plac cotofenele pe care stiu sa le deosebesc de alte paseri salbatice, datorita penajului. In rest habar nu am cum arata o privighetoare sau o ciocarlie.

Condor am vazut la Zoo...si pare un animal intelept.

Soim de care zice Mirela avea Toranaga in Shogun.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Mar Mar 16, 2004 10:07 pm

Mie imi plac mierlele , sunt simpatice , au ciocul portocaliu si canta foarte frumos ; in fiecare dimineata cand mergeam la liceu , le auzeam . Dar parca numai mielroii canta , femelele mi se pare ca nu .. nu stiu , cert e ca mierlele canta frumos .

Imi mai plac si papagalii si soimii aia de a zis Mirela , aia de vantoare , sunt frumosi . Si randunelele sunt frumoase , iar puii lor sunt mai frumosi decat ai vrabiilor si au grija mai mare de pui , decat vrabiile .. Dar vrabiile sunt mai indraznete ;-)
In ultima vreme ma enerveaza gugushtiucii , ca fac prea multa galagie .. noaptea , ca ziua nu ii aud ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mar 17, 2004 10:08 am

Piskeshule, gainile si vacile, ca orice alte necuvantatoare, nu au fost harazite de Dumnezeu cu inteligentza


a nu se confunda inteligentza cu ratziunea voluntara va rugam ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Mie Mar 17, 2004 10:58 am

Sunt foarte putzine pasari care imi plac!Una ar fi paunul,alta lebada,alta pelicanul(ca are fatza de prost) shi n-ar mai fi multe.In schimb,urasc o gramada:
- mierlele lu weet-weet ca sunt nishte stricatoare
- vrabiile ca nu am nimrit niciodata una cu vreo piatra sau altceva
- porumbeii,randunicile,gugushtucii,shi alte pasari care fac caca pe tine shi nici macar nu ishi cer scuze,
Ar mai fi o gramada.
Mr.P. - daca gainile nu ar manca flegme d-alea de zici mata,n-ai mai putea sa faci o mancare cu oo gen perishoare,maioneza etc. ca nu se mai tzine!:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde ghionoiul » Mie Mar 17, 2004 3:47 pm

[quote="Weet-weet"]Mie imi plac mierlele , sunt simpatice , au ciocul portocaliu si canta foarte frumos ]

Corect, numai mierloii canta. Tot mierloii sunt si cei care au ciocul portocaliu si penajul negru ("ca pana corbului", hehe). Mierlitzele au o culoare mai spalacita. Eu trec zilnic prin Herastrau. In zona dintre Expo Flora si intrarea dinspre Televiziune e raiul mierlelor. Seara, inainte de asfintit, parca innebunesc toate !
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde kael » Joi Mai 06, 2004 7:49 am

:t
Nicholas_Alex scrie:Eu stiu o femeie care manca vrabii! Pe bune. Facea supa din ele. A incercat si cu ciori, daca cica miroseau urat. Am vazut-o si azi pe strada, se ducea sa-si faca test de clamydia, ca cica-i moca. So fi imbolnavit de la mancat vrabii cu shtevie...

eu am vandut vrabi unei femei care le manca prajite
kael
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Mai 04, 2004 10:53 am
Localitate: bucuresti

Mesajde tester » Mar Iun 29, 2004 12:15 pm

Ptiu bine ca am gasit si threadu asta.

O poza proaspata, facuta acum 10 minute, va las pe voi s-o identificatzi :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Invincible » Dum Feb 13, 2005 1:29 am

Mie-mi plac asa:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Invincible
 

Mesajde ghionoiul » Mar Apr 26, 2005 11:18 am

Pare a fi o femela de mierla (Turdus merula), desi arata un pic diferit, poate ma inseala ambientul, nu-mi dau seama. In tot cazul, e un sturz, adica din genul Turdus.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am

Mesajde tescovin » Lun Iun 20, 2005 12:56 pm

Hai poate imi zice si mie careva ce soi de pasare mai e si asta, ca eu nu prea ma pricep. Parca e cam colorata pentru o vrabie, nu ?
Am vazut-o pe langa Lacul Ursu, la Sovata.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
tescovin
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Apr 16, 2004 10:47 am
Localitate: Targoviste

Mesajde ghionoiul » Joi Iun 23, 2005 12:57 pm

Cinteza (Fringilla coelebs), mascul. Femela e mai putin colorata. Iarna nici masculul nu e asa fatzos. Traieste prin cranguri, paduri, chiar parcuri, eu am mai vazut si prin Herastrau.
Avatar utilizator
ghionoiul
 
Mesaje: 1359
Membru din: Vin Mar 12, 2004 12:00 am


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator