Intamplari deosebite

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Mesajde Roxyanne » Lun Ian 06, 2003 4:29 pm

Mai oameni in primul rand La Multi ani!!!
Hai sa va intreb ceva? ;)
Voi ati mai vazut un catelus de jucandu-se cu un porcusor de guineea?:confused:
Dar ca porcusorul de guineea sa il ingrijeasca ca un parinte pe puiutul de catel?
Si intr-un final dupa o joaca puternica scumpul meu Axy (catelul) sa adoarma cu capusorul pe dorsalul porcusorului de guineea (Twety)?
De asta ce ziceti ?
daca nu credeti in curand o sa va trimit si poze..
Cu drag...:hehe:
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Mesajde marian jan » Lun Ian 06, 2003 4:38 pm

da,am vazut:catelu meu jucandu-se cu procusorul de guineea al prietenei mele.era foarte interesant sa-i vezi cum se miroseau timid la inceput pentru ca mai tarziu sa nu poti sa-i mai desparti din joaca.din nefericire,porcusorul a murit acum o saptamana :( .
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Condoleante

Mesajde Roxyanne » Mar Ian 07, 2003 4:50 pm

;P Imi pare rau sa aud acest lucru dar stiu cum este sa pierzi un porcusor de guineea..;P
Noi am cumparat o pereche acum doi ani care au facut doi puiuti:p mici si scumpici ....asta anul trecul de pasti si in vara parinti au murit (unul din puiuti era dat deja la un priten foarte bun ) si asa am ramas doar cu Twety cared acum are un nou prieten care il cearta daca se joaca mai agrasiv adica cu labutele sau il alinta si il curata ca o mamica...chiar sunt nedespartiti doar ca dorm separat ... normal....
cu drag..
Avatar utilizator
Roxyanne
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Lun Ian 06, 2003 12:00 am

Mesajde Helene » Vin Ian 31, 2003 1:41 am

Salu'!Eu sunt noua p-aici! Ce pot sa zic?:-S ..si mie imi pare rau pt porcushorul ala....eu n-am avut porcushor de guineea niciodata dar am avut pisici, caini si stiu ca e f naspa sa-ti moara vreunul dinte ei..asta e viata cu bune si rele...
Helene
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 29, 2003 2:09 am
Localitate: ploiesti

Mesajde Helene » Sâm Feb 01, 2003 1:09 am

Sa va povestesc si eu..Era o seara friguroasa de iarna...adica era 23 decembrie 2000...si aveam 2 motani birmanezi...Bambi(2ani) si Onasi(6 luni). Si in seara aia Onasi n-a mai venit acasa...si bineinteles ca am inceput sa plang:cry:...nici in dimineata urmatoare...credeam ca l-a furat cineva(altfel nu-mi explicam)...si banuiam 2 tiganusi care stiau ca avem pisici birmaneze.....si auzisem ca i-a vazut cineva cu o pisica ca a mea...a vb tata cu ei....si pe 25 decembrie....am iesit pe la ora 9 seara afara..si l-am strigat....eram cu parintiii...cand imi pierdusem orice speranta..am auzit un miorlait departe..in capatul strazii..am stiu ca e el..Dupa ce m-am apropiat l-am vazut....era intr-un copac din curtea unui om care avea vreo 3 caini si toti latrau la pisica mea bineinteles....Am inceput noi sa-l strigam pe omul ala...care probabil la masa cu familia ca doar era Craciunul....era o zarva..cainii latrau...parintii il strigau pe omul ala...eu vb cu pisica...ea miorlaia...Cand in sfarsit ne-a auzit....a urmat partea a 2-a...cum luam pisica din copac?:-? Dupa ce a legat omul ala cainii s-a suit tata pe o scarita de gaini..si a reusit sa-l ia:D=D..eram f fericita....Era o amintire frumoasa asta pana anul trecut...acum cand ma gandesc la ea imi vine sa plang caci Onasi nu mai e langa mine...mi l-a dus tata ..adica i l-a dat unei femei in schimbul unui schnautzer:(..si am aflat ca era sa moara de leucemie;P..ehhh...acum sper ca e bine ... nu l-am mai vazut de mult timp....
Helene
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Ian 29, 2003 2:09 am
Localitate: ploiesti

Mesajde dEpEchEmIND » Sâm Feb 01, 2003 11:42 pm

Acum vreo doi ani, s-a pripasit pe la mine pe la bloc o catea maidaneza, de care toti copii din bloc s-au atasat. Ii aduceam de mancare, ne jucam cu ea si a inceput sa-i placa la noi.I-am spus Fetita.Toata ziua statea si dormea in gradina din fata. Doar noaptea pleca la caini.
Intr-o zi, ea si-a facut culcus intr-un colt, unde a dat nastere la 8 pui. Toti eram bucurosi: copii sa jucau cu cateii, ii luau in brate si le dadeau nume ca Grasul, Machiatul, Galbejitul...
Pe atunci era legea cu eutanasierea tuturor cainilor vagabonzi si noua ne era frica pentru Fetita, mai ales pentru ca auzisem ca murisera deja cativa caini prin vecini.Dar intr-o zi, ce era mai rau s-a intamplat. Ne-am trezit cu fata vecinei de la parter ca vine plangand la usa si ne spune: "Repede! moare Fetita!". Am coborat, si am fost martori la o scena trista: Copii adunati in jurul Fetitei care incerca din rasputeri sa se ridice, iar cativa baieti ii dadeau apa si o stropeau, incercand sa o invioreze.
Ne-am dus repede la un veterinar, acesta n-a venit, insa ne-a recomandat un medicament si niste injectii. Cand ne-am intors, Fetita abia mai putea respira. I-am dat medicamentul, i-am facut injectiile, dar n-am reusit s-o salvam. Era prea tarziu. Fusese otravita.
A fost jale mare in bloc vreo doua zile. Cateii, care abia daca facusera ochi, ramasesera singuri. Am incercat noi sa avem grija de ei, sa-i crestem. Le-am improvizat un culcus intr-o lada, iar dimineata la pranz si seara, trebuia sa coboare cineva si sa le dea lapte cu seringa. Dupa o saptamana, a murit primul catel. Ne-a durut sufletul pe toti. Apoi au mai urmat tot asa, cate unu, cate doi...pana a ramas numai Machiatul.Singurul care a supravietuit.
Acum este un caine ciobanesc la o stana.
Ii condamn pe toti cei care nu le lasa cainilor macar dreptul la viata!:mad:
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Funny moments

Mesajde Dreamy_Girl » Vin Sep 19, 2003 10:01 pm

Povestiti si voi ceva intamplari haioase legae de animalutzele voastre dragutze!!!! Hai sa-ncep eu.
Eu am o catelusa, Trixie si o pisica, Sheila. Pare greu de crezut, dar... se inteleg perfect! Inainte sa o avem pe Sheila, am avut un motan, Mickey... El cu Trixilica nu se intelegea kiar asa de bine... De fapt, erau cam ca Tom si Jerry. Pt. csa in perioada aceea aveam cateva defectiuni la baie, aveam o mics gaura in cada, pt. a putea umbla la tevi. Mickey ii sarea pe coada Trixilicai, dupa care se ascundea acolo, in baie. Trixie il fugarea si dadea cu capul de cada! Zbang!!! Asta pana cand, intr-o zi, tata i-a inchis lui Mickey usa de la baie. FFugarit de Trixie si privat de adapost, s-a strans la usa si si-a dat drumul:chhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh...
De cat tot scuipaMickey, incepuse si Trixie sa pufneasca... Probabil ca-i dadea ceva lectii de limbi straine :) <a inceput a fost o adevarata problema, cand stateam cu ambele animale in brate, in fatza televizorului, pt. ca Mickey totrcea, iar Trixie avea impresia ca el maraie la ea si ii raspundea la fel...
Pisica pe care o am acum, Sheila NU miauna! In schimb scoate alte sunete: Scaaaaaaaaaartz, cand ii e foame, ki-ki-ki cand nu-i convine ceva sau o certam, Nieeeeeee cand se alinta...
Cam asta e "ferma mea de nebuni" S-auzim si de la voi!"
Merg mai departe-acum------------Dac-ai sti
Sa caut iar lumina sa caut iarasi--Ce-i iubirea
Ce-am pierdut----------------------Poate-ai gasi fericirea
DIRECTIA 5-"Merg mai departe/Dac-ai sti"
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

Mesajde Dreamy_Girl » Sâm Sep 20, 2003 9:56 pm

Continuarea peripetiilor lui Mickey...
Mereu o zgaria pe mama, iar ea ii zicea"Laa-ma, tampitule, ca ma doare!" Azi asa, maine asa, pana cand Mickey a inceput sa raspunda la "tampitule" El era convins ca asa il cheama!
Il alintam "Michiduta" si, prin sinonimie, ajunsesem sa-i spunem si "Uciga-l toaca" !!!!!
Merg mai departe-acum------------Dac-ai sti
Sa caut iar lumina sa caut iarasi--Ce-i iubirea
Ce-am pierdut----------------------Poate-ai gasi fericirea
DIRECTIA 5-"Merg mai departe/Dac-ai sti"
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

Mesajde M|haElla` » Sâm Oct 11, 2003 12:26 am

Da....am si eu de povestit o intamplare interesanta! Eu am un caine pe nume MAx, are 4 ani, si este ciobanesc german! este fioros de felul lui, si nu suporta ca cineva sa puna mana pe el!
Acum vreo saptamana, pe la ora 2 dimineata, cand toata lumea la mine in casa dormea....Max....a inceput sa latre ca disperatu`.L-am lasat sa latre de cateva ori, apoi m-am dus la el sa vad ce s-a intamplat!
Latra in partea unde era castronul lui cu mancare!
CIUDAT! Tocami sa latre la castronul cu mancare???? Iau castronul in mana, si incerc sa i-l dau spre bot, cand el se da cu fundul inapoi si se sperie! Hmmm...sa incercam altceva! Am luat putina mancare in mana, si am incrcat sa-i dau sa manance din mana mea! Hmmmz....la fel!
Problema e ca a 2 a zii....aceeasi mancare care era in castronul lui, a mancat-o fara nici o problema!
Nu prea am stiut cum sa interpretez chestia asta! O fii vazut ceva ciudat pe acolo???Sau o fii innebunit???Ramne de vazut...
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Mar Noi 04, 2003 8:55 pm

Intr-o seara, cum umblam eu prin subsol cu lanterna in mina, soptind chemari care de care mai duioase si mai atractive, sa-mi conving preaiubitul motan sa-si lase hoinarelile si sa vina acasa, deci, cum orbecaiam eu asa mai mult in intuneric percep o miscare brusca jos linga piciorul meu si aud un sisiit surd de-am sarit de trei metri, mai sa scap lanterna si sa dau cu capul in perete, in disperarea convingerii ca e vreun un sarpe! Apoi mi-am limistit complexele freudiene, amintindu-mi ca n-am nimic impotriva serpilor, si am pus lanterna pe sus numitul! Era prietenul cel mai bun al motanului meu, (tot motan si-asta, ca cine se-aseamana se-aduna), era Carbunasu. Carbunasu era negru taciune si n-avea pic de voce, cind mieuna nu-i iesea din gitlej decit aer! Infatisare si voce acceptabile ziua, insa infricosatoare noaptea in beci! A fost cea mai mare sperietura din viata mea!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde dirklady » Vin Noi 07, 2003 10:10 pm

Cum spuneam si-n alta parte eu am avut un caine pekinez de cand avea o luna. Am plecat spre Italia cand avea 7 luni. Odata l-au pierdut ai mei. A lipsit 2 zile. O vecina I-a spus mamei ca a vazut in statia de autobuz (foarte aproape de unde stateam eu) un pekinez care semana cu Jackie al nostru. Mama a coborat imediat. Era el. L-a vazut din departare. Era murdar, abatut, cu coada intre picioare. Mama l-a strigat. Cum a auzit numele lui....imi povestea mama era asa de disperat ca nu stia de unde vine. Era destula lume imprejur. Mama l-a mai strigat odata....si-atunci a vazut-o. A inceput sa alerge spre mama si efectiv i-a sarit in brate. Eram asa fericita ca-l gasisera. Pe urma l-au furat. Pentru ca el cunostea tot cartierul. Se plimba de unul singur prin cartie sa-si faca nevoile si pe urma se intorcea acasa. Dar intr-o zi cand a coborat ca de obicei singur ..nu s-a mai intors. L-au furat.


Pe urma cand erau sarbatorile de iarna trebuia sa-l scot cu forta afara. Ii era frica de pocnitori si nu vroia sa iasa.
O mare durere sa iubesti, o mare nenorocire sa scapi de aceasta durere.
Nu exista secrete pe care timpul sa nu le dezvaluie.
dirklady
Junior Member
 
Mesaje: 119
Membru din: Joi Noi 14, 2002 11:14 pm
Localitate: italia

mesaje de dincolo,...:P

Mesajde superbiggy » Sâm Noi 08, 2003 12:40 am

Max - ciobanesc mioritic alb complet - a murit la 5 ani dupa ce a consumat mititei cu otrava destinati pisicilor din vecini care-mi sperie porumbeii.era vara si a trebuit sa-i sectionez picioarele,coada si capul sa-l pot ambala in saci.era foarte cald si el era foarte mare,...
Cred ca este destul de deosebita intimplarea avind in vedere ca in vara erau 40 de grade si un caine de talia lui Max se putea transforma in citeva ore intr-un focar de infectie de care nu ma mai puteam apropia.Asa ca m-a fortat sa-l dezmembrez in ora imediata dupa decesul sau ca sa il pot pune in saci de plastic si sa ma debarasez de cadavru.Il urasc pe catelul ala. Am numai amintiri placute cu cainele ala,...beacs
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde Crazy Babe » Lun Mar 22, 2004 3:40 am

de curand am observat ceva nou la cei 3 rottweileri ai mei...
toata lumea sustine " cainii si pisicile sunt cei mai mari dusmani"... in cazul creaturilor mele nu e asa...
nu stiu ce i-a venit bunicului meu sa-mi aduca in casa si doua pisici.. mici si urate... le cumparase din piata de animale , si l-am intrebat " esti nebun, daca nu scoti cretinizatele astea de matze din apartament te trimit pe tine la piscina sa ai grija de ele acolo... eu una nu vreau sa aud numa miorlaituri si latraturi in casa acuma" si culmea a fost ca dupa vreo 10 minute vad ca toate 6 creaturile isi imparteau acelasi pat... matzele erau uracate pe caini ca sa le tina de cald... am si facut poze... am sa le scanez ca sa le vedeti si voi....
acuma din pacate nu mai am pisicile ... una din ele am dat-o cadou unei prietene pentru ca isi dorea enorm o pisica dar parintii ei nu aveau timp sa mearga sa-i cumpere... si a doua am facut eu o tampenie.. ca i-am dat sa manance carne cruda si sa bea lapte...
ceea ce a omorat-o in mai putin de o ora.... dar oricum cand ai 4 caini toti mari si mai grasi ca mine fiecare nu iti mai arde sa faci si pe babysitterul de matzi...
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Auzi intamplare !!!

Mesajde Endo_ro » Mar Feb 01, 2005 11:19 am

Eu am pesti, asa ca am si o maternitate, un acvariu mai mic in care tin puii.
Intr-o zi asta toamna cand s-a lasat frigu', ma gandesc sa bag incalzitorul la pui, ca aia mari au super scula cu termostat cu de toate de firma, nu asa. Si bag un rahat de incalzitor turcesc, mai vechi, cu termostat si asta, nu va faceti griji ca nu i-am fiert ...
Ba nene, a facut presiune in el cand s-a incins si a sarit dopu' ala de cauciuc din capat ca la sampanie, de m-am speriat, era sa ma c.c pe mine cand a bubuit. Pestisorii aia mici inoata de multe ori pe la suprafata si cum nivelul apei era mare, sa vezi cum au sarit aia prin toata casa. Noroc ca am fost acolo sa-i adun, p-aia pe care i-am gasit. Si noroc ca nu s-a spart eprubeta aia ca mureau si ailalti electrocutati.

Zi si tu acu', sa-ti mai iei lucru care sa nu fie de firma. ....

Asa si am avut si un pisoi, da cred ca era cretin ca toata ziua sarea pe broasca testoasa de o bagase si p-aia in sperieti si bea apa tot din acvariul cu pui, desi avea apa lui si laptele lui. Acu' ca o fi baut cu pui cu tot nu stiu, ca-mi mai lasa si mie.

Acum e la tara, se face ca nu ma mai cunoaste.

Si am mai avut un papagal idiot care incepea sa urle de cate ori aveam ceva de inregistrat la muzica.

S-a dus si ala ..... pe geam. Cred ca nu era de firma nici asta.
Avatar utilizator
Endo_ro
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Curiozitatea...pisica...

Mesajde Invincible » Lun Feb 14, 2005 5:14 pm

Intr-o buna zi, stateam la soare si priveam un pisicutz galbui care se juca cu o narcisa din gradinitza bunicii. Sa fi vazut si voi ce entuziasmat era: mirosea narcisa, se ridica pe labele din spate, o imbratisa, cadea jos, se ridica, fugea in jurul ei si reincepea "atacul".
Dupa un timp, in decor a aparut un bondar care a inceput sa dadea tarcoale unei narcise din apropiere. Pisicutzul de cum l-a vazut l-a urmarit un timp cu privirea, si cand s-a asezat pe floare s-a apropiat de el. A intins boticul, si cam in acelasi timp a luat-o la fuga spre cel mai indepart colt al curtii, jurandu-si in sinea lui, cred, ca nu va mai fi niciodata asa de curios.
Invincible
 

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron