cainii strazilor

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Mesajde Alienor » Joi Mai 19, 2005 4:05 pm

Treaba aia cu oole artificiale mi se pare ridicola (costa enorm, cu banii astia faci o mie de chestii mai bune.)

Cat despre sterilizarea generala, prinmaria nu ar fi vrut never iar asociatiile n-ar fi putut s-o faca, deoarece din pacate legea nu admite reintoarcerea in teritoriu a cainilor, fie ei si castrati. Aia e.. se stie bine ca au fost sterilizati mii de caini pe banii asociatiilor sau ai simplilor iubitori de animale, aceiasi caini sfarsind totusi la hingheri.
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde kant emir » Vin Mai 20, 2005 7:54 am

Treaba aia cu oole artificiale mi se pare ridicola (costa enorm, cu banii astia faci o mie de chestii mai bune.) - adevarat, si ridicol si costisitor (vezi ghionoiul cu basculanta primariei). Nu era decat asa, un fapt divers, informatie pentru posesorii de masculi care tin sa-si "descompleteze" cainele (prea agresiv, prea ... pofticios).
Pentru maidanezi, ar fi de dorit o metoda (dintre cele multe) de sterilizare, care sa rezolve problema numarului mare de latratori. Ecarisajul (imi amintesc de un reportaj despre niste brute care omorau caini zdrobindu-le capul cu bate si rangi - greu de precizat la care capat al rangii se afla animalul !) este si barbar, si ineficient. Si, in plus, tarcurile de pe langa blocuri (dupa cum s-a exemplificat si precizat) ar fi, cu adevarat, o solutie. Nici primariile nu s-ar mai plange ca nu se poate face nimic (nu-s fonduri), si "iubitorii" ar fi multumiti. Ca sa nu mai vorbim de caini.
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Eutanasiati-i!

Mesajde Talkative » Vin Mai 20, 2005 10:36 pm

Ba s-o crezi tu, ghionoiule, ca nu putem lua in considerare "solutia finala" (nu totala) de tip hitlerist. Esti convins ca suntem oameni civilizati?
Crezi ca poate fi o solutie spiritul civic care i-ar chinui pe iubitorii de maidanezi, deteminandu-i sa se ocupe de castrarea cainilor, cu bataia de cap si costurile aferente? Hai sa fim seriosi. Pana acum ce i-a oprit? Daca au atata spirit civic, de ce problema ia amploare?
Alta solutie ar putea fi oare castrarea de catre primarii? Asta ar presupune cateva operatiuni pentru fiecare caine in parte (si in Bucuresti sunt cel putin de ordinul zecilor de mii de maidanezi, daca nu depasesc cumva chiar suta de mii):
- sesizarea ecarisajului;
- deplasarea la fata locului cu duba (pe benzina, care-i pe bani, ca si duba si salariile oamenilor care fac munca asta);
- capturarea cainilor, care nu se face intotdeauna cu succes;
- transportul la adapost sau tarc (tot pe benzina);
- cazarea si hrana cainilor - tot pe bani;
- operatia - pe bani;
- eventual eliberarea si transportul cainilor de unde au fost luati (sau hranirea lor la adapost pana cand ii adopta cineva).
Sa se ocupe statul de cazarea si hrana cainilor, in conditiile in care avem in Romania oameni fara adapost, oameni care sufera de foame si frig, oameni care mor cu zile din lipsa de medicamente, etc.
Ar fi cu adevarat inuman. Ma intreb de ce inimile iubitoare prefera sa ajute animale, in loc sa ajute oameni. Pentru ca banii de care vorbeam mai sus ar fi efectiv luati de la gura cuiva, resursele statului sunt limitate.
In concluzie, daca vrem sa ne simtim din nou in siguranta pe strada, trebuie sa acceptam solutia finala, singura solutie: o campanie de otravire in masa a cainilor (cu avertizarea populatiei, pt. ca posesorii de animale sa le supravegheze atent cand le scot din casa), urmata de capturarea si eutanasierea supravietuitorilor de catre ecarisaj.
Talkative
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mie Mai 18, 2005 6:25 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alienor » Vin Iun 03, 2005 2:55 pm

Talkative, abia acum ti-am vazut postul si n-as vrea sa ratez ocazia (chiar cu riscul unui ban) sa-ti spun: esti cretin si aberezi. Ca sa fiu politicoasa, o sa-ti explic si de ce:

In primul rand (cel mai important) nimeni nu a spus ca statul/primariile ar trebui sa ia in adapost & ingrijire toti cainii, si c-ar trebui sa faca asta inainte de a se ocupa de copii, batrani, mame, pensionari. E o falsa problema. Nimeni nu opreste primariile sau statul sa se ocupe de cetateni (ba chiar dimpotriva) Primariile ar face deja mult bine limitandu-se la a NU face niste lucruri (sa nu interzica amenajarea unor tarcuri pe banii oamenilor, sa nu cheltuie aiurea prinzand si omorand caini care au fost DEJA sterilizati pe banii oamenilor sau asociatiilor de protectie,etc). In mai multe orase ale tarii au functionat cu succes contracte intre primarii si asociatii de protectie (misiunea primariei fiind DOAR de a se anjaga ca nu va matrashi animalele castrate/ingrijite, restul fiind facut de asociatii, voluntari, sponsori): s-au construit adaposturi, s-au sterilizat animale, s-au facut campanii de adoptie, se vad schimbari.

Pe urma, sa fim seriosi, chiar primariile s-au inghesuit si si-au facut bugete fabuloase, acum ceva vreme, pentru "sterilizarea si ingrijirea" cainilor fara stapan, bugete care s-au topit ca prin minune, fara rezultate (banii propriu zisi s-au papat, mancarea s-a furat, iar anestezicele cumparate pt sterilizari au aterizat pe piata neagra a medicamentelor sau a drogurilor).
Primariile ar trebui deci fie sa-si utilizeze cum trebuie bugetele-astea, fie sa nu le mai faca deloc, stiut fiind ca ele vor ajunge oriunde doar unde trebuie nu.

Se vorbea pe acest thread de rea vointa si ineficacitate a primariilor, precum si despre initiativa privata. Nu vorbea nimeni de luat ceva de la gura oamenilor sarmani; este un text lacrimogen, gresit si aberant. Rau de tot.
Asta ca sa nu mai zic ca iubitorii de animale desfasoara de cele mai multe ori si alte activitati caritabile.

Cat despre otravire, sa vezi ce te-ai distra tu daca ai avea copii si ar zice "uite-o bombonica, hai s-o mananc".. si ar manca-o... (asta ca sa nu mai zic de sutele de animale cu stapan care ar fi otravite).
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde gaga » Vin Iun 03, 2005 9:50 pm

1. caini cu stapan otraviti ai vecinilor si plansi de copiii care ii aveau si ii iubeau: doi
2. bani furati de asociatiile care "administrau fondurile pentru sterilizare": ohohoooooooo, exemplu cu nume subliniat si posibil de dovedit: fundatia colt alb condusa de madam doctor menghele niculescu, maestra in scrieri de carti induiosante despre catei la fel de maestra ca umplerea propriilor buzunare
3. ecarisajul (pseudofost) langa casa mea: cainii is tinuti si aratati fraierilor pana baga sponsorizarea: rezultat, dupa ce pleaca haite intregi pe strada mea

in Bucuresti sunt cel putin de ordinul zecilor de mii de maidanezi


maidanezu' netului, sa vorbiti dvs despre treburi la care va pricepeti, nu e mai bine? la ultima strigare erau minim doua sute de mii. si taman ce a fatat o catea "castrata" de domnii care halesc fondurile (desi nu am mai vazut-o de doua zile, probabil a rezolvat cineva problema). eu pe astia ca tine i-ash castra.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Pitbullitza "strazii"

Mesajde esoteria » Mie Iun 22, 2005 10:32 am

Cand imi fac timp merg in week-end intr-o comuna de pe langa Bucuresti la casa (in constructie inca) a unei prietene care are vreo trei caini in curte, maidanezi. De cateva saptamani a aparut pe acolo pe strada o femela pitbull frumoasa foc si iubitoare de oameni nevoie mare. Se pare ca a fost furata sau abandonata, nu stim istoria ei. Dar linge tot. Are vreun an juma, si o fatza cam trista. Iti vine sa o iei acasa si sa o iubesti si sa-i dai ce-i mai bun, macar pt ca atunci cand isi arata recunostinta (adica mai mereu :) este toata numa sufletzel. De fapt asta am si facut: am luat-o acasa, am vaccinat-o, i-am facut carnet de sanatate, ii dau hrana buna si vitamine, am botezat-o Karina (Kara). Ce ziceti, asta e un caine al strazii? Daca e de rasa si gasit pe strada, cu niste semne de bataie, dar bland si dornic de un stapan? Ne-a schimbat viata oricum in bine! In primul rand ne-a mai dezlipit de PC :)))
Parerea mea!...
Avatar utilizator
esoteria
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mar 15, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Iun 22, 2005 10:56 am

idem here, cainele meu a fost vagabond si a schimbat trei stapani pan a ajuns la mine vai de capul lui. devotamentul pe care l-a dovedit apoi a fost exacerbat in sensul in care ii placea sa stea in casa sau in masina fara mofturi si fara sa strice oricat de mult, uneori era chiar deranjant pt ca nu se dezlipea de mine, cainii ca si oamenii daca au suferit sunt mai intelegatori.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Alienor » Mie Iun 22, 2005 12:11 pm

Esoteria, acum e cainele tau si foarte bine ca-i asa :)

Ai dreptate danone (a mea e la fel, cu mentiunea ca, dupa ce s-a lamurit c-am luat-o si nu o abandonez, o bucata de vreme a marait pe toata lumea care-ncerca sa se apropie de mine :D). Nu cred ca gresesc daca vad recunostinta in ochii cainelui si multa incredere (extrem de multa) .. Nedezlipirea aia cred ca vine, intr-o prima faza, si din teama de a nu pierde stapanul pe care si l-au gasit.
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde tigresa » Joi Sep 15, 2005 4:39 pm

Animalele au motivele lor pentru care reactioneaza, uneori agresiv, unul ar putea fi chiar faptul ca nu-i iubesti.
Eu de cate ori mergeam la facultate am hranit cateii din gara cu pachetul meu si ghici ce: pe mine nu m-au muscat! ci m-au salvat cand la 5 dimineata s-au luat unii de mine iar oamenii si-au luat talpasita (nu s-a bagat unul), in schimb m-au salvat maidanezii mei.
Da, locul lor nu este pe strada, prefer sa-i stiu undeva, protejati, dar pentru asta trebuie sa facem ceva cu totii!!!!!
Avatar utilizator
tigresa
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Sep 10, 2005 11:00 pm

Mesajde tigresa » Joi Sep 15, 2005 4:50 pm

[quote="Talkative"]Ba s-o crezi tu, ghionoiule, ca nu putem lua in considerare "solutia finala" (nu totala) de tip hitlerist. Esti convins ca suntem oameni civilizati?
Crezi ca poate fi o solutie spiritul civic care i-ar chinui pe iubitorii de maidanezi, deteminandu-i sa se ocupe de castrarea cainilor, cu bataia de cap si costurile aferente? Hai sa fim seriosi. Pana acum ce i-a oprit? Daca au atata spirit civic, de ce problema ia amploare?
Alta solutie ar putea fi oare castrarea de catre primarii? Asta ar presupune cateva operatiuni pentru fiecare caine in parte (si in Bucuresti sunt cel putin de ordinul zecilor de mii de maidanezi, daca nu depasesc cumva chiar suta de mii):
- sesizarea ecarisajului]

Ai adapostit pana acum la tine in casa un catelus? dar un copil? sa-i dai sa manance, sa-l speli...sa-i stergi ranile....
Daca te doare sufletul te doare pentru ambii caci asa cum nu poti trece pe langa un catelus nemancat sau ranit asa nu poti trece nici pe langa un copilas caruia i se scurg ochii la inghetata ta.
Cine nu poate iubi un animalut, care presupune mai putine sacrificii, cum poate uibi un om?!
Avatar utilizator
tigresa
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Sep 10, 2005 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron