Husky-ul Siberian,putin lup,putin pisica

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Husky-ul Siberian,putin lup,putin pisica

Mesajde heaven » Mie Mai 26, 2004 6:42 am

Considerati ca a avea un Husky Siberian constituie o provocare?
Ce anume iubiti sau ce va displace la aceasta rasa?
Cunoasteti suficient aceasta rasa?
Avatar utilizator
heaven
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Mai 22, 2004 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Mie Mai 26, 2004 11:41 pm

Mie mi-e tare drag husky. Cum spune si numele, e puternic si rezistent, dar la fire tare jucaus si lipicios. Tine la independenta lui si nu se lasa prea usor dresat, precum o pisica. Desi are salbaticia lui lupeasca, nu va asteptati ca asta face din el un ciine agresiv, sau macar unul de paza. Este un tovaras care prefera sa stea cu tine in casa decit sa alerge liber prin curte, cere permanent atentie si stimulare si nu te lasa niciodata sa te plictisesti. Trebuie pieptanat des, fiind foarte sensibil la dermatite cauzate de nearesirea pielii. Lasa mult par, mai ales primavara si toamna.
Una din caracteristicile cu totul speciale ale rasei sint ochii albastri! Printre ciini husky se numara si cele mai multe exemplare canine ceacire (cu ochi de culori diferite).
Va puteti lua un husky de tovaras chiar daca n-aveti o curte incapatoare, dar e neaparat sa aveti pentru el mult timp, energie si rasfat! Si sa fiti mereu la inaltimea asteptarilor lui...
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Mariner101 » Dum Iun 06, 2004 4:52 am

Husky este caine de munca, nu de paza. De altfel e foarte bland in ciuda faptului ca seamana cu un lup. Intr-adevar ochii albastri sunt un punct forte al rasei , de fapt adaptare la mediu, s-ar parea ca ochii albastri absorb cel mai putin lumina, si nordicii sunt f multi cu ochi albastri, poate din acelasi motiv. Au incercat cativa sa corceasca in America, Husky cu lupi si au rezultat niste hibrizi foarte violenti la maturitate si greu de stapanit. Eu personal as incerca sa cresc un lup. Am citit asta intr-un almanah de vanatoare din Romania editie parca 1990 cum cineva (paznic de vanatoare in Romania) a adus acasa un pui de lup care inca nu facuse ochi. Lupul s-a adaptat perfect si hranit bine avea o talie impresionanta. S-a atasat foarte mult de copii si era foarte protector, protejandu-i de alti caini foarte bine, mergand pina la uciderea agresorului. Cei care aveti ocazia sa vedeti cam cum ajunge un lup bine hranit, cel mai mare exemplar care l-am vazut in Romania era la Vatra Dornei, la muzeul de istorie naturala de acolo, si spuneau ca la capturare cantarea 70 de kg, pe cand media este cam de 40-45 kg. Lupii pe care ii vedeti la zoo erau minciuni pe linga acela, iar cainii lupi mari erau chiar si ei mai mici decat ala, intr-adevar un exemplar exceptional.
Desi acum lupul este specie ocrotita in Romania (nu se mai vaneaza de loc), recordurile de vanatoare internationale la lup apartin Romaniei.
Mariner101
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Sâm Mai 15, 2004 10:10 pm
Localitate: Montreal/Je me souvien

Mesajde heaven » Sâm Iun 12, 2004 4:59 am

Eu nu ti-as sugera sa cresti un lup.Faptul ca se adapteaza foarte bine si poti sa-l tii pe langa tine ca pe un caine-basme-intotdeauna o sa fie un animal salbatic si o sa ramana asa.Ti-as putea sugera eventual un lup ceh-exista o singura crescatoare la noi-dar,dar nici cu asta sa nu-ti faci iluzii ca nu e periculos si ca poti sa-l transformi in cine stie ce catelus de salon.
Avatar utilizator
heaven
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Mai 22, 2004 11:00 pm

Mesajde bad bad Annie » Sâm Iun 12, 2004 3:50 pm

Dragii mei, aici e vorba de Husky, sa nu ne-ndepartam de la subiect.
De multe ori am remarcat ca husky, mai ales cint e tinar si ingust la fatza, are niste momente cind se gindeste la ale lui privind in zare-asa, si atunci seamana leit cu un drac! Sau cel putin cu ce-mi inchipui eu a fi un drac! Si atunci am niste fiori asa pe sira spinarii si ma-ntreb ce-oi fi si cu tine de fapt animal traznit ce esti, si-l iubesc si mai mult!
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde Lea » Mar Iul 27, 2004 3:25 pm

Depinde cam arata si cum se comporta. Mie imi plac acesti caini si cand sunt mari, dar si cand sunt mici. Sunt scumpi, orice ar fi! Ma emotioneaza putin felul in care, atunci cand sunt mici sunt dulci si haiosi de iti vine sa te joci cu ei mai tot timpul, iar cand sunt mari devin din ce in ce mai fiorosi, mai rai si totusi te iubesc asa cum si tu continui sa-i iubesti! ;)
Desi, sa zicem, l-ai cerscut de cand era mic, daca nu l-ai educat cum trebuie poate sa te muste si sa... te renege ca "parinte". In schimb daca, sa zicem, nu l-ai crescut de cand era mic, si i-a fost si lui mai greu, dar si tie, sa te obisnuiesti cu el, insa in acelasi timp,l-ai rasfatat si l-ai crescut si dresat cum trebuie, el poate sa tina la tine si sa te iubeasca mai mult decat te-ar fi iubit daca l-ai fi luat de cand era mic isi l-ai fi rasfatzat mai mult decat trebuie! #-o
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde Aylin » Mie Iul 28, 2004 7:50 pm

Acest caine se intelege de minune cu copiii fiind foarte tandru si foarte inteligent. HUSKY este un caine foarte credincios ce isi alege un singur stapan exact ca in haitele de lupi. Un HUSKY pare un pic mandru si rezervat .
Un mare dezavantaj: sapa si roade oriunde ar fii !!!Si nu este un caine de paza.Ii place compania si astepta acest lucru indiferent de vreme.Mereu are o dorinta de libertate ,de a urmí£ri, de a descoperi ce se aflí£ dincolo de gard.
Este adorabil! Sa-l privesti in ochii ochii de culoarea ciocolatei sau albastru ghetar shi nu regreti ca il ai.
"Opreste trecerea.Stiu ca unde nu e moarte, nu e nici iubire si totusi te rog: opreste ,Domane, ceasornicul cu care ne masori destramarea."
Avatar utilizator
Aylin
Junior Member
 
Mesaje: 107
Membru din: Vin Iul 23, 2004 11:00 pm

Mesajde Lea » Mie Iul 28, 2004 10:10 pm

Chiar daca nu poate fi numit un caine de paza, este mereu pe langa usa, el vrand afara sa se joace si pentru alte nevoi personale, si acest lucru il poate face totusi sa para si de paza. totusi pazeste usa care poate intr-un sfarsit se va deschide pentru el... Nu stiu cat de bine este acest lucru. Dar al meu asa face! ... [-(:con:
Avatar utilizator
Lea
Junior Member
 
Mesaje: 69
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron