Despre tubi

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Despre tubi

Mesajde Guppy » Vin Aug 10, 2001 8:25 pm

[Gabi]:
hai salut !
nu prea am timp sa raspund dar sper sa nu fie prea
tirziu
treaba cu tubi nu trebuie pusa in felul asta
tubi este dupa mine cea mai completa hrana pentru
pesti
problema care se pune este seriozitatea
magazinului care vinde aceasta hrana, magazin care isi
va pierde clientii daca spui ca se intimpla sa perzi
din populatie la fiecare hranire cu tubi
tubi traieste in riuri infestate cu tot felul de
prostii, dar cel care ii vinde trebuie sa-i spele bine
de impuritati si ar trebui sa nu-i scoata la vinzare
decit dupa citeva zile, timp in care acestia se curata
de namolul pe care il contin (ca si rimele)
din cauza ca au nevoie sa curga mereu apa peste ei
si cea din reteaua oraselor nu le prieste din cauza
clorului, tubi mor foarte repede (mai ales daca nu
sunt tinuti in vase largi si sunt prea multi in
acelasi vas )
cind cumperi tubi sa te uiti cu atentie in punga.
trebuie sa-i distingi cu usurinta (ca pe niste rime
mai mici) nu sa fie o masa de ceva nedefinit in care
vezi ca se misca ceva ici colo
cu cit sunt mai curati cu atit pericolul de
imbolnavire a populatiilor din bazin este mai mic

ATENTIE ! orice peste, oricit de mic , maninca tubi
pina i se sparge burta, deci nu le da prea mult odata
puii, chiar de citeva zile, maninca tubi dar acesta
trebuie taiat cu lama
incearca si o sa vezi cit de repede cresc puii
hraniti cu tubi fata de cei hraniti cu orice hrana
uscata
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Vin Aug 10, 2001 8:27 pm

[Razvan]:
daca vretzi tubi curatzi shi bine intretzinutzi
mergeti la fosta PIATA MUNCII, linga fostul
cinematograf care acum este sexy balamuc in stinga cam
la 40 de m este un magazin zoo pet.....
eu nu am cumparat inca de acolo dar aratau mult mai
bine decit cei din OBOR
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

tubi

Mesajde Catalin B » Mar Aug 14, 2001 11:52 am

Am observat ca tubi cei f. mici si rosii nu sint prea preferati, mor f. usor si strica apa, atunci apar o gramada de boli ,nu?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Guppy » Joi Aug 16, 2001 1:16 am

Prin natura lui orice fel de tubi strica apa ... si daca n-o strica,imbolnaveste pestii oricum ... eu asa am patit mereu , indiferent de cat i-am lasat la curatat ... m-am decis ca nu o sa mai folosesc tubi vreodata .. am patit-o de prea multe ori ; in schimb libelulele sunt excelente .
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Vizitator » Joi Aug 16, 2001 11:12 am

schimb libelulele sunt excelente . [/B][/QUOTE]

ce sunt alea si de unde le cumperi (eventual cu cit)
am inteles ca pdf ul a fost binevenit, mai am si alte documente , pot sa le pun pe forum sau tot la yahoo?
Vizitator
 

Mesajde RoDiscus » Joi Aug 16, 2001 1:13 pm

de fapt sunt larve de libelule...sunt niste larve, :) un pic mai groase decat tubii, mult mai rosii (sangerii) si mai scurte...au corpul alcatuit din cateva segmente... de obicei le gasesti intr-o anumita perioada a anului (din cate cred eu, cand e cald) in Obor.
Daca te duci insa pe Baneasa pe lac (sau alta balta) si cauti la picioarele podului sau pe partea inundata a unui dig din ciment vei gasi ceva ce seamana leit a muschi de copac...desprinzi bukata dupa "suport" si daca o sfarami vei constata ca e plina cu larve rosii (fara frica, pen'ca nu ciumpesk) ...dupa mine nu miros atat de naspa precum tubii, si se pastreaza mai mult (personal le pastrez intr-o carpa umeda la umbra si racoare),(si nu ma mai bate nevasta la cap ca ii umplu frigideru cu "viermi").Nu stiu cu ce se hranesc dar sunt mult mai "curate" decat tubii aia plini de noroi (iiiiki!). Costa putin (la fel ca si tubii) si personal prefer sa iau mai mult si sa le pun in pungi la congelator pentru la iarna cand "carnea" e o delicatesa rara pentru pesti! ( gasesti in magazine dar e mult mai scump si nici nu ai de unde sa stii cat de bine au fost conservate,decat poate cand e prea tarziu!)
Mult mai apreciata de pestii maturi, dupa mine, decat orice alta hrana vie! (poate doar daphnia vie si artemia, "purec viu" cu alte cuvinte, sa o intreaca).
ce am scris mai sus e doar opinia mea atat cat cunosc eu deci nu sariti pe mine daca am gresit undeva...cine cunoaste mai mult sa zica(scrie :) )

http://www.geocities.com/sclubine/pic042601.html
aici gasesti si o poza cu discus papand la greu limbelulele cu pricina!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde razvan » Vin Aug 17, 2001 9:53 am

sorry pt treaba cu " daca este forum de guppy", dar pe yahoo groups majoritatea (cred?) erau guppisti si era normal (?) ca majoritatea sa voteze pe guppy.
despre discusi ce sa spun , e "altceva"
cum un automobilist vorbeste despre masini, iar un porshe sau un ferarri e "altceva", asa si cu pestii, iar pentru un incepator la puterea -1, sa dai 400.000 lei pe unul cit un floppy, iar peste citeva zile dintr-o neglijenta (sau altfel spus o prostie) sa-l gasesti cu burta in sus .......... e tare neplacut.
din alta virgula de vedere cum faci tu cu libelulele asa fac eu cu tubi, iar cind le dau de mincare rad cu lama fulgi de 1 mm grosime si maninca carcalacii de-ar fi in stare sa linga si geamul
pentru cultura mea generala, ai reusit sa-i inmultesti?
din documentare stiu ca sint foarte circotasi din acest punct de vedere si dupa cum spunea si duduloi da un link sau pune o poza cu cum ar trebui sa arate un discus adevarat, ca eu am vazut o gramada si toti mi s-au parut minunati.
totusi mi s-au parut prea letargici, nu sunt pe gustul meu , mie imi plac aia zvapaiatii, sa colcaie prin acvariu.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Tubi - OK sau Pazea????

Mesajde diana » Lun Iul 04, 2005 4:15 pm

:x Am gasit la urmatoarea adresa
http://www.acvaristica.com/index.php?act=articol&target=boli_tubifex
un articol care imi da de gandit referitor la tubi. Prefer sa imi hranesc pescutii cu ceva prelucrat industrial - decat sa ma joc cu ei de-a ruleta ruseasca. Sincer. Voi ce ziceti?
diana
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Iul 03, 2005 11:00 pm

Mesajde miana_75 » Dum Iul 10, 2005 10:25 am

Perfect de acord cu tine, Diana. Eu am facut odata greseala de a-mi hrani pestisorii cu tubi, cumparati din piata. Rezultatul a fost catastrofal : mi s-au imbolnavit toti Xifo dintr-un acvariu si in 10 zile i-am pierdut pe toti. Nu i-a ajutat nimic, nu i-a salvat nici un tratament. De atunci, folosesc doar produse cumparate din magazinele de specialitate.
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mda

Mesajde Endo_ro » Joi Aug 04, 2005 5:51 pm

Cum spunea cineva .... "Nimic nu va va face pestii sa creasca mai repede decat tubii ..... si nimic nu va va omori pestii mai repede decat tubii !!!! " :sperm:
Avatar utilizator
Endo_ro
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 9:10 am

cum cunosc daca pestele meu a luat vre-o boala de al tubi al meu a fost cumparat din obor si in 2 sapt a murit femela de guppy a supravetuit a murit baiatu din cauza tubilor yo nu le-am dat asa ceva am sa cumpar tubi da de aia de al bagasin kre is morti si pusi al pachetel. aia is mai buni??
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm

Mesajde walk3r » Sâm Oct 21, 2006 12:42 pm

magasin sorry
Avatar utilizator
walk3r
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Oct 19, 2006 11:00 pm


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator