Schimbarea apei la discusi

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Schimbarea apei la discusi

Mesajde georgeQ2k » Sâm Apr 16, 2005 3:14 pm

Salut !
Am un acvariu Juwel de 160 de litri cu 4 discusi in el. Acvariul a fost amenajat acum apeoximativ doi ani si in tot acest timp singurul lucru care l-am facut a fost sa inlocuiesc lunar vata si aproximativ 15-20 de litri de apa ( apa noua am tinut-o in bidoane de cate 5 litri cam doua saptamani inainte sa o pun in acvariu tratata cu algovec de la sera si aquaplus iar cu doua trei zile inainte sa o pun in acvariu cu cateva picaturi de albastru) binenteles cu curatarea geamurilor, a lemnelor si eventual micsorarea plantelor.
Problema care o am in momentul de fata este ca m-am plictisit de ambientul din acvariu si vreau sa-l schimb sa ii dau o noua infatisare pastrand insa tot ce am in el ( inclusiv discusii mei la care tin ca la ochii din cap :G ).
De ce scriu aici?
Pentru ca nu sunt un crescator de discusi - acesti patru pesti i-am luat mai mult ca experiment cand am achizitionat acvariul fiind convins ca vor muri extrem de repede eu personal neavand nici un fel de experienta cu ei - si facand o asemenea actiune extrema imi este frica sa nu raman fara ei.
Sunt doua alternative :
1. sa inlocuiesc intreaga cantitate de apa
2. sa pastrez apa din acvariu in galeti si apoi sa o introduc din nou
3. sa fac modificarile in acvariu pastrand pestii in el

Daca cineva crede ca ma poate ajuta care este cea mai buna solutie raman indatorat.

Si mai vreau un sfat. Am vazut de curand intr-un magazin niste scalari diamant deosebiti. Pot sa mai pun in acest acvariu macar doi ? Din cate stiu eu scalarii cu discusii cu toate ca provin din aceeasi familie nu sunt compatibili in acelasi acvariu-biotop.

P.S. : inca o intrebare. De ce nu se mai formeaza alge in acest acvariu iar apa nu a mirosit niciodata? Pana sa am juwel aveam mari probleme cu algele si foloseam acelasi metode de combatere ( saptamanal : algovec de la sera, waste control, aquasafe ) si cam acelasi sistem de filtrare cu toate ca era facut artizanal de mine.
I-will be watching over you
I-am gonna help you see it through
I-will protect you in the night
I-am smiling next to you...in silent lucidity
Avatar utilizator
georgeQ2k
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Apr 23, 2004 11:00 pm

Mesajde mitza.matza » Mie Iun 21, 2006 2:24 am

sal am si eu o intrebare cum se foloseste turba

ca ma pregatesc sa imi cumpar niste discusi si nu stiu sigur cum sa scad ph-ul apei
mitza.matza
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Iun 21, 2006 2:13 am
Localitate: bucuresti


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator