Ajutati-ma sa-mi cresc gupylicii

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Ajutati-ma sa-mi cresc gupylicii

Mesajde thunder84 » Sâm Iun 25, 2005 8:53 pm

Am o femela de gupy care trebuie sa faca pui...am separat-o si astept sa nasca. Am mai avut experiente asemanatoare dar niciodata nu traiau puii...
ce trebe sa le fac sa supravietuiasca mai mult de 2 saptamani...Nu am incalzitor in acvariu ci doar o prostie din aia pentru aer....
Ce trebuie sa le dau de mancare,cum si cat?
Astept sugestii,caci astia chiar vreu sa-mi traiasca! ;)
"Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat." Michelangelo
Avatar utilizator
thunder84
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Dec 19, 2004 12:00 am

Mesajde razvan » Lun Iul 04, 2005 9:45 am

ca sa citez "o persoana importanta" ...
ai mei mananca pufuleti si dak sunt cuminti le mai dau si niste ciocolata

serios vorbind acum, le trebuie acvariu plantat( de preferta cu riccia sau ceratopteris) , sa aibe unde sa se ascunda de "aia mari" si chiar de ma-sa lor, care intr-o nesimtire crasa si impinsade o eventuala foame, isi consuma cu mare placere progeniturile. le mai trebuie mincare "fina" din punct de vedere al granulatiei, este buna si cea "fulgi" , dar farimitati.
de incalzitor n-ai nevoie acum , si nici chiar iarna,daca temperatura nu scade in casa sub 20grd, filtrare insa e musai , chiar si prozaicul burete cu bolborositor, daca e destul de mare, e la fix, deoarece respectivul creaza in pori bacterii si microorganisme care "ajuta" la chimismul apei, si chiar la hranirea puietului.
un alt sfat ar fi sa cauti pe gugil :D dupa "acvariu", "acvaristica", "guppy", s-ar putea sa nimeresti (mai mult ca sigur ) in miezul problemei.
ce ti-am zis eu acum , aici, e doar virful icebergului ;)
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde tigresa » Lun Sep 12, 2005 5:13 pm

Am si eu pestisori de 10 ani si gupy sunt printre favoriti, eu le spun "fluturasi".
Din cand in cand sa le dai si galbenusi de ou fier f. bine dar nu mult ci doar atat cat sa manance ei (si cei mici si cei mari). Sunt bune plantele pentru ca pe ele se dezvolta microorganisme pe care, se pare, ca puiutii o apreciaza. Daca vei si o sugestie (de unde sa iei plante) gasesti acum, in marea majoritate a baltilor, braduti de apa (nu stiu care este denumirea lor exacta dar seamana cu bradutii) ii speli bine, bine si gata, ai plante A-)
Avatar utilizator
tigresa
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Sep 10, 2005 11:00 pm


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator