vreau un catzel!

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

vreau un catzel!

Mesajde Arthemis » Sâm Oct 01, 2005 3:40 pm

Buna tuturor,
Va scriu pentru ca saptamana asta l-am pierdut pe ultimul din lungul sir de catei avuti.
Pierdut... impropriu spus, a murit la venerabila varsta de 12 ani, era o frumoasa catzelusha ciobanesc caucazian, anul trecut a murit si perechea ei, impreuna au avut o gramada de puiuti, pe care i-am dat pe gratis... nu prea ma pasioneaza ideea de a face bani de pe urma cainilor.
Am incercat la fiecare monta sa opresc cate un pui, dar au fost otraviti sau furati de vecini, cateii au stat la tzara din cauza dimensiunilor pe care le aveau.
Novac a fost un superb exemplar auriu, un free spirit cum imi placea sa-i spun, nu a stat niciodata legat sau in curte, nici un gard nu era prea mare pentru el, asa ca pleca mereu in cautare de noi aventuri, as putea spune ca majoritatea catzelelor din sat au fost vizitate de el cel putin o data, in schimb Vera, a fost mai rea, mai agresiva de mica, asa ca a trebuitsa fie tzinuta in lantz, cam toata viatza ei, exceptie facand momentele in care ma duceam cu ei la Argesh, sa-i inbaiez si sa-i las sa se joace in nisip.
In ciuda dimensiunilor si a faimei proaste a rasei, au fost exceptionali, cel putin Novac, care barbat fiind se lua mereu la hartza cu alti catei, nu m-a muscat niciodata cand m-am bagat in certurile lui, sa-l despart de un biet amarat care se ratacise pe teritoriul lui, dar acei amarati m-au capsat zdravan de cateva ori, nu m-a deranjat foarte tare, a durut dar a trecut.....
anyway de ce va zic toate astea... nu stiu... unde probabil ca sunt mult prea trista din cauza asta, trebuie sa va spun ca a fost o perioada cand la bunica mea in curte isi gasisera adapostul vreo 10-12 caini si nenumarate pisici, din toate pisicile care s-au perindat pe acolo doua au reusit sa ma impresioneze, Moti, care dormea numai intre picioarele lui Novac, la calduria, si Fifi care a fost salvata dintr-un butoi cu motorina.... pisica asta este fenomenala si acum la 11 ani, trei sferturi din pisicile din sat sunt procreatiile ei.... face mai multi pui pe an decat un soarece... si pe langa asta este singura pisica stiuta de mine care sa raspunda la numele ei...
hai ca o tot lungesc... in concluzie VREAU UN CATZEL pe care sa-l duc la mine la curte, un catzel care sa umple golul lasat de Vera, Novac si toti ceilalti catei care mi-au facut copilaria mai vesela.
Daca aveti prin fatza blocului un pui de catel, sau daca lucrati voluntari la un adapost si pot sa vin sa iau de acolo un catel sau doi :D... va rog sa-mi spuneti!
nu vreau neaparat un caine de rasa... vreau un sufletel mic si dragutz care sa-si traiasca restul zilelor alaturi de bunica mea!
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde tigresa » Dum Oct 02, 2005 3:23 pm

wow esti un fenomen rar! daca nu gasesti pe langa tine, in imediata ta apropiere promit sa-ti gasesc eu A-)
Eu stau la bloc dar undeva, in spatele blocului, am amenajat cu un vacin un tarc mic unde-i adapostim pe catelusii amariti pana le gasim stapani. Nu-i nimic oficial dar nici eu si nici el nu putem trece pur si simplu pe langa ei. Sa ma tii la curent.
Avatar utilizator
tigresa
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Sep 10, 2005 11:00 pm

Intelegere

Mesajde Lucian » Mie Oct 05, 2005 9:52 am

Buna,
Inteleg perfect prin ce treci, pentru ca si eu am pierdut doi caini, unul intr-un accident stupid, de care nu pot sa nu ma invinovatesc mereu si unul de boala, la care, iarasi, poate ca neglijenta mea a avut o contributie...
Intr-adevar, iti spun din proprie experienta, nu exista remediu mai bun, atunci cand pierzi un caine, decat sa-l inlocuiesti, cat poti de repede cu altul si sa-ti impui sa nu faci mereu comparatie cu cel disparut... Noul prieten isi va face incet loc in sufletul tau si rana aproape se inchide de tot...

"La adapostul Daisyhope (aura.maratas@doghope.ro)(http://www.doghope.ro/) sunt caini care in prezent stau acolo si isi cauta stapan. Pentru ca i-am cunoscut personal, pot sa garantez pentru curatenia si cumintenia fiecaruia dintre ei. Toti sunt pui. Daca aveti cunostinte care vor caini de companie sau de paza, pentru apartament sau pentru curte, cred ca pot fi o varianta foarte buna. Pot fi acumodati si in provincie!! Nu se supara. :))"
Lucian
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 05, 2005 9:03 am
Localitate: Bucharest

Mesajde Lucian » Mie Oct 05, 2005 9:59 am

Caut urgent stapani iubitori pentru pui de pisica in varsta de 3 luni, 3 fetite (2 complet tigrate si una tigrata, cu alb si galben pe piept si labute) si 2 baietei (unul absolut negru, cu blana mai lunga, lucioasa si unul in combinatie foarte reusita de negru si alb). Sunt deparazitati (intern si extern), frumosi, robusti, foarte afectuosi, disciplinati, nepretentiosi la mancare si perfect adaptati, atat pentru curte cat si pentru apartament. Au crescut langa mamica lor, alimentati natural si suplimentar, ceeea ce le-a conferit o mare rezistenta si vitalitate!
Lucian
0741.120.903

Va rog mult, diseminati urgent informatia tuturor potentialilor doritori!
Se apropie sezonul rece si existenta le este periclitata!
Celor care isi exprima un interes preliminar, le pot pune la dispozitie fotografii sugestive (in format electronic) cu fiecare exemplar.
Ofer gratuit mancare pentru 2 saptamani si, la cerere, obiecte personale (noi) pentru hrana si necesitati, substanta speciala si rezerva!
Lucian
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Oct 05, 2005 9:03 am
Localitate: Bucharest


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori