Crescatori de Discus!

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Crescatori de Discus!

Mesajde RoDiscus » Mar Aug 14, 2001 11:59 am

Cine stie de unde as putea cumpara Discus(i) de calitate; cu riscul de a fi un pic rau, trebui sa spun ca ceea ce se gaseste in pet-shop-urile noastre nu poate fi numit Discus... culori si forme nashpa, un aspect deloc sanatos...iar cand se primeste "marfa" mai deosebita, in cateva ore maxim toata are etichete cu "VANDUT" !!!
Dealtfel cine stie de unde pot achizitiona teste pentru amonia (pH, gH mai gasesc in Obor...but...AMONIA!?!?)


(sunt un pic surprins ca deocamdata sunt singuru' care e pasionat AICI dupa Discus)
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde duduloi » Mar Aug 14, 2001 2:23 pm

Personal nu cunosc mai nimic despre discus, stiu numai ca au nevoie de o temperatura ceva mai mare decat cea uzuala. Am vazut discus pe Selari, dar nu stiu daca se ridica la standardele tale.

Sunt greu de inmultit, sau care e problema ?
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Crescatori de Discus!

Mesajde Vizitator » Mie Aug 15, 2001 6:57 am

este normal daca este site de guppy
Vizitator
 

Re: Re: Crescatori de Discus!

Mesajde RoDiscus » Mie Aug 15, 2001 8:31 am

Initial trimis de razmold
este normal daca este site de guppy


nu e site e forum nu e guppy e acvaristica...




pentru Duduloi: sunt relativ greu de crescut...sensibili la chimia apei....x-trem de sensibili la chimia apei...la hrana la amonia si la mai tot ce-i inconjoara....BUT!!! siuperbbbbbi!!!!! intr-adevar, cum am mai spus, cei din magazine nu arata cum ar trebui sa arate un real discus!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Guppy » Joi Aug 16, 2001 1:21 am

Duduloi , mai multe despre discus pe situl lui RoDiscus care din pacate momentan este down ;
apropos Sorin , cand il relansezi dom'le ? ;)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

www.mydiscus.home.ro

Mesajde RoDiscus » Joi Aug 16, 2001 8:41 am

Initial trimis de Guppy
apropos Sorin , cand il relansezi dom'le ? ;)


l-am lansat de ieri (relansat de fapt, pen'ca bajetzii de la home.ro te sterg automat daca nu itzi verifici mailu', dat de ei, o perioada mai lunga de timp...) :mad:
In plus, fiind o fiinta destul delasatoare, site-ul e inca neterminat...dar sper, (ca orice delasator) sa reusesc sa il pun la punct odata si odata... pana una alta come visit

http://www.mydiscus.home.ro


asa cum este el acum, un site in Flash despre acvaristica in general si mai ales despre SUPREME DISCUS FISH :D
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Vizitator » Sâm Aug 18, 2001 1:03 pm

hi din bistrita te pot ajuta pb cu niste discusi de calitate deosebita
da tre sa vb serios
ceea ce iti pot oferi ar avea pb preturi poiperate dar is importuri din asia de sud est thailanda etc si se poate discuta despre soiuri malboro , snake skinn etc
daca te intereseaza discutam serios
si se rezolva pb in maxim o luna
la fel si la carasi sau Koi
eu is cu cichlide mari la minim 20 cm si ceva somni si characide
mi se par discusii o chestie de snobism da am vazut oameni ce is chiar atasati deci acum am raspuns tocmai in ideea ca banuiesc ca iti plac discusii la modul f serios
stiu si tipi ce au inmultit discusi bunicei ca valoare e selectie da tot pe cei din import ti ias recomanda
daca mai stii tipi interesati de selectii deosebite ar fi f bine ca eu nu pot procura numa 2-3 ci tre sa aduc macar vreo 20 ca sa merite
insa toate astea le mai vb
Vizitator
 

Mesajde Einstein » Mie Aug 22, 2001 12:58 pm

RoDiscus intra pe http://www.exoticfish.com si gasesti pesti de 10 ori mai misto ca discusii; si daca ai carte de credit poti sa si cumperi.
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

discusi

Mesajde Catalin1903 » Mie Aug 22, 2001 1:11 pm

Cam care sunt preturile la discusi, carasi, Koi
Sunt interesat si este posibil sa fie si alti amici dornici sa cumpere. Te rog trimite-mi mail. Multumesc.




Initial trimis de r_angyal
hi din bistrita te pot ajuta pb cu niste discusi de calitate deosebita
da tre sa vb serios
ceea ce iti pot oferi ar avea pb preturi poiperate dar is importuri din asia de sud est thailanda etc si se poate discuta despre soiuri malboro , snake skinn etc
daca te intereseaza discutam serios
si se rezolva pb in maxim o luna
la fel si la carasi sau Koi
eu is cu cichlide mari la minim 20 cm si ceva somni si characide
mi se par discusii o chestie de snobism da am vazut oameni ce is chiar atasati deci acum am raspuns tocmai in ideea ca banuiesc ca iti plac discusii la modul f serios
stiu si tipi ce au inmultit discusi bunicei ca valoare e selectie da tot pe cei din import ti ias recomanda
daca mai stii tipi interesati de selectii deosebite ar fi f bine ca eu nu pot procura numa 2-3 ci tre sa aduc macar vreo 20 ca sa merite
insa toate astea le mai vb
Catalin1903
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Aug 14, 2001 9:31 am
Localitate: barlad

Re: Re: Re: Crescatori de Discus!

Mesajde duduloi » Mar Aug 28, 2001 10:11 am

Am fost in week end la o nunta si in restaurantul respectiv (cu pretentii, deh) aveau doua acvarii. Unul imens, de vreo 500 litri si unul mai mic, de 120-150 litri. In cel mare erau carasi, scalari, etc) iar in cel mic erau .. discusi.

Am ramas socat!!

apa nu era nici pe departe curata, depunerile de alge erau de luni de zile.. erau hraniti cu pureci de balta uscati, nici vorba de libelule sau alte bunatati. Culmea e ca erau mari cat palma si nu pareau bolnavi. In acvariu exista un singur filtru, nici vorba de incalzitor. Pe fundul bazinului erau pietre, verzi de alge :-)

Deci, cum e posibil? Citind ce a scris Sorin la el pe site, discusii vazuti de mine ar fi trebuit sa fie morti de mult, si ei erau totusi bine-merci.

Oare tindem sa cocolosim pestii prea mult? (intrebare retorica)
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Catalin B » Lun Sep 03, 2001 12:44 pm

cateva intrebari pt. rodiscus:se pot reproduce intre ele toate varietatile?
exista discusi sterili , adusi de la unguri?daca da, cum se recunosc?(am de gand sa tin si specia asta , dar deocamdeta nu am conditii)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

discus pentru toti!

Mesajde RoDiscus » Mie Sep 05, 2001 9:43 am

Scuze la toti pentru delay dar am fost in concediu!

pentru r_angyal... nu cunosc pe nimeni sa mai ia inca 14 discus (pentru ca mai mult de 6 nu am nevoie!)...m-ar interesa dar doresc sa stiu makar estimativ cam la cat ajunge un tangerine sau un marbollo...
am mai auzit de un om numit Bogdan Cocos care din auzite e un mare crescator roman de discus...si pe care am sa il contactez imediat ce am acvariul pregatit si ceva bani pusi deoparte! :)

pentru duduloi...cum spuneam si pe site ...am cunoscut oameni care au discus si reusesc sa ii intretzina fara a tine cont de multe reguli de baza...insa NU STIU pe nimeni care sa creasca discus in conditii nashpa si sa ii aiba mai mult de 3-4 ani (rezista bajetzii ce rezista dar e SIGUR ca la un moment dat nu mai pot face fatza si gata genocidu')! cat despre restaurantu' ala...cum zicea si r_angyal...snobism...iar faptul ca erau mari nu inseamna ca au si ajuns asa in baltoku' lor...korekt!? :)

pentru Catalin_B nu sunt expert sa iti pot raspunde COREKT la tot ce m-ai intrebat insa...de incrucisat se incrucisheaza la greu pentru a se obtine noi hibrizi...dar itzi trebuie experientza pana sa ajungi sa fii un mic Dumnezeu :D
cat despre sterilitate...e un subiect de care imi este frica sa ma ating...stiu ca exista dar nu stiu cum sa recunosc un peste steril! :D (acum catziva ani cineva care vindea pesti spunea despre niste xifo ca desi au burta mare o au pietrificata si nu mai pot naste...practic dupa ce seca matca de pui o scotea la vanzare...era mare, frumoasa si burtoasa...dar sterila...dar REPET...nu stiu cum sa recunosc un peste steril si nici daca exista pesti sterili din nastere! :confused: :D

astept un biolog (marin) sa ne lumineze! ;)

cat despre conditii ...ma kinui de un an sa am conditii pentru Discus...mai am un pic!;)
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde RoDiscus » Vin Sep 07, 2001 9:14 am

Initial trimis de duduloi
Am vazut discus pe Selari, dar nu stiu daca se ridica la standardele tale.



standarde!? hmmm...ceea ce e frumos si lui Dumnezeu ii place! :)

http://www.geocities.com/sclubine/pic011901.html
http://www.geocities.com/sclubine/pic021001.html
http://www.geocities.com/sclubine/pic021801.html
http://www.geocities.com/dclubine/Pic120300.html
http://www.geocities.com/sclubine/pic042601.html
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde duduloi » Vin Sep 07, 2001 9:35 am

totul e frumos si minunat

dar o intrebare un pic off topic, pt curiozitatea mea

tu actualmente stai cu ditai acvariul GOL? adica fara vreo vietate il el, numai cu plante ??

btw, mai intra si tu pe icq
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde RoDiscus » Vin Sep 07, 2001 9:50 am

Initial trimis de duduloi
totul e frumos si minunat

dar o intrebare un pic off topic, pt curiozitatea mea

tu actualmente stai cu ditai acvariul GOL? adica fara vreo vietate il el, numai cu plante ??

btw, mai intra si tu pe icq


dupa cum spuneam si la topicul referitor la ce avem acasa...am 6 rasbora care imi asigura ciclul apei si fiind compatibili cu discushii intentzionez sa ii pastrez dupa ce voi lua discus! (adevarul ca m-am si atashat de ei!)... pana una alta mai am in plan sa iau 2 ancistrus si 10 neoni rosii! (din pacate tot trec la doua zile pe Selari si in pasajul Victoria sperand sa ii si gasesc...mi-au spus insa ca aduc neoni rosii abia in 2 saptamani...astept!)

sper ca anul asta sa reusesc sa am toate conditiile neceare pentru a-mi putea lua discus...si nu mai am rabdareeeee!!!!

btw...stie cineva de unde imi pot lua un incalzitor serios!? ce am acum nu face fatza iarna! si nici nu vreau sa imi pun doua!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Gabi71 » Vin Sep 07, 2001 11:07 am

Initial trimis de RoDiscus


dupa cum spuneam si la topicul referitor la ce avem acasa...am 6 rasbora care imi asigura ciclul apei si fiind compatibili cu discushii intentzionez sa ii pastrez dupa ce voi lua discus! (adevarul ca m-am si atashat de ei!)... pana una alta mai am in plan sa iau 2 ancistrus si 10 neoni rosii! (din pacate tot trec la doua zile pe Selari si in pasajul Victoria sperand sa ii si gasesc...mi-au spus insa ca aduc neoni rosii abia in 2 saptamani...astept!)

sper ca anul asta sa reusesc sa am toate conditiile neceare pentru a-mi putea lua discus...si nu mai am rabdareeeee!!!!

btw...stie cineva de unde imi pot lua un incalzitor serios!? ce am acum nu face fatza iarna! si nici nu vreau sa imi pun doua!


Incalzitor serios - Tronic - facut de Hagen.
Eu am unul de 100w si este excelent. Termostatul nu este cu lamela ci este electronic si deci nu risti sa se blocheze (cred ca stii ce se poate intimpla in cazul blocarii termostatului). Cred ca il gasesti in Pasaj la Victoria dar cel mai sigur in Ploiesti la Profipet.
Este cam scump dar merita banii.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 11:10 am

Initial trimis de Gabi71


Incalzitor serios - Tronic - facut de Hagen.
Eu am unul de 100w si este excelent. Termostatul nu este cu lamela ci este electronic si deci nu risti sa se blocheze (cred ca stii ce se poate intimpla in cazul blocarii termostatului). Cred ca il gasesti in Pasaj la Victoria dar cel mai sigur in Ploiesti la Profipet.
Este cam scump dar merita banii.

pe ce principiu,ma intereseaza sipe mine, sare de milion?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde duduloi » Vin Sep 07, 2001 11:17 am

stiu ca discutia initiala era despre discus, insa a divagat spre incalzitoare, asa ca profit de ocazie pt a pune o intrebare

am un acvariu de 25-30 litri si vreau/trebuie sa imi cumpar incalzitor, ce imi recomandati ?

eventual niste "scoruri" ?
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Gabi71 » Vin Sep 07, 2001 11:22 am

Initial trimis de Catalin B

pe ce principiu,ma intereseaza sipe mine, sare de milion?


Nu sare de milion nicidecum. Daca imi amintesc bine pe al meu am dat cam 140mii prin Ianuarie/Februarie. Cred ca intre timp au mai crescut preturile dar fara discutie nu se ajunge la milion.
Am uitat sa-ti spun ca mentine temperatura apei perfect constanta fara variatiile/scaderile din timpul noptii ca la celelalte incalzitoare. Daca ai un acvariu mare si nu ai un filtru caruia ii poti directiona jetul de apa spre incalzitor nu cumpara un singur incalzitor ci cumpara doua mai mici care impreuna respecta regula aprox 1w/1litru - vei avea astfel o temperatura uniforma, acelasi consum electric si asta doar cu o mica suma in plus (diferenta de pret dintre un singur incalzitor mare si doua mai mici). Mai are si un tub protector (se cumpara separat din pacate) ce il fereste de lovituri.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 11:23 am

Initial trimis de duduloi
stiu ca discutia initiala era despre discus, insa a divagat spre incalzitoare, asa ca profit de ocazie pt a pune o intrebare

am un acvariu de 25-30 litri si vreau/trebuie sa imi cumpar incalzitor, ce imi recomandati ?

eventual niste "scoruri" ?

dudu, daca la toamna si la iarna ai delta t mai mare de 4-5grd. in aerul din camera, iti recomand un inc cu termostat, e acv. prea mic sa aiba inertie termica(avantaj acv. mare), daca t e ct., aprox. 20grd., cu 15W faci 25grd.etc
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Catalin B » Vin Sep 07, 2001 11:30 am

Initial trimis de Gabi71


Nu sare de milion nicidecum. Daca imi amintesc bine pe al meu am dat cam 140mii prin Ianuarie/Februarie. Cred ca intre timp au mai crescut preturile dar fara discutie nu se ajunge la milion.
Am uitat sa-ti spun ca mentine temperatura apei perfect constanta fara variatiile/scaderile din timpul noptii ca la celelalte incalzitoare. Daca ai un acvariu mare si nu ai un filtru caruia ii poti directiona jetul de apa spre incalzitor nu cumpara un singur incalzitor ci cumpara doua mai mici care impreuna respecta regula aprox 1w/1litru - vei avea astfel o temperatura uniforma, acelasi consum electric si asta doar cu o mica suma in plus (diferenta de pret dintre un singur incalzitor mare si doua mai mici). Mai are si un tub protector (se cumpara separat din pacate) ce il fereste de lovituri.

pai cu 100mii am luat eu un jaf cu bimetal acu 2 ani!!, acum il tin de bibelou, facea niste variatii plus ca imi bruia radio si Tv cand declansa, e normal sa se devieze de la discusi la incalzitoare.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Gabi71 » Vin Sep 07, 2001 2:55 pm

Initial trimis de Catalin B

pai cu 100mii am luat eu un jaf cu bimetal acu 2 ani!!, acum il tin de bibelou, facea niste variatii plus ca imi bruia radio si Tv cand declansa, e normal sa se devieze de la discusi la incalzitoare.


Catalin te rog sa ma scuzi pentru informatia ERONATA despre costul unui incalzitor Tronic. Tocmai am fost la un pet shop si am vazut un Tronic de 100w la 380mii. Presupun ca in Ploiesti pretul este ceva mai mic insa cred ca merita banii oricum. Te poti interesa la Profipet Ploiesti tel. 044199903 de pretul unui astfel de incalzitor (insa acesta va fi pretul de depozit fara TVA - trebuie sa ceri pretul de magazin).
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Mesajde RoDiscus » Sâm Sep 08, 2001 8:07 am

Initial trimis de Gabi71


Catalin te rog sa ma scuzi pentru informatia ERONATA despre costul unui incalzitor Tronic. Tocmai am fost la un pet shop si am vazut un Tronic de 100w la 380mii. Presupun ca in Ploiesti pretul este ceva mai mic insa cred ca merita banii oricum. Te poti interesa la Profipet Ploiesti tel. 044199903 de pretul unui astfel de incalzitor (insa acesta va fi pretul de depozit fara TVA - trebuie sa ceri pretul de magazin).



deci relatzia 1w /1l de apa e valabila?! deci la 200 de L imi va trebui un tronic de 200W corect!? ai idee au asa ceva?!

ca tot veni vorba...ce e cu ProfiPetu' asta ca am auzit o gramada despre ei!? sunt kiar asa bazatzi!? au depozit...hmmm..can u tell me more?!
merci!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Gabi71 » Sâm Sep 08, 2001 11:13 am

Initial trimis de RoDiscus



deci relatzia 1w /1l de apa e valabila?! deci la 200 de L imi va trebui un tronic de 200W corect!? ai idee au asa ceva?!

ca tot veni vorba...ce e cu ProfiPetu' asta ca am auzit o gramada despre ei!? sunt kiar asa bazatzi!? au depozit...hmmm..can u tell me more?!
merci!


Au si de 150w si de 200w dar functie de filtrul pe care il ai este mai bine sa iei doua incalzitoare mai mici care impreuna sa respecte 1w/1litru si pe care sa le plasezi in colturile opuse ale acvariului. Daca ai un filtru caruia ii poti directiona jetul de apa dupa cum doresti atunci este de ajuns numai unul. Relatia 1w/1l este buna in cazul in care acvariul este intr-o incapere care este cit de cit incalzita iarna. Am vazut ca cineva a explicat foarte bine mai sus in acest topic relatia dintre marimea acvariului (inertia termica)+ temp pe care o doresti in el si temp din camera.
Profipet este cam cea mai mare firma importatoare in domeniu.
Au un magazin in catrul Ploiestiului chiar in diagonala cu catedrala (este imposibil sa nu gasesti pe cineva care sa te indrume). Au cam tot ce isi poate dori un acvarist. Au un mare depozit (spre care te pot indruma vinzatoarele de la magazin) dar aici va trebui sa cumperi de cel putin 5milioane (asa era in ianuarie sau februarie cind am fost eu). Daca poti cumpara de min 5milioane vei lua totul la pret de depozit si pot sa iti spun ca merita.
Gabi71
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Mie Sep 05, 2001 5:47 pm
Localitate: Constanta

Ca un moderator ce ma aflu ...

Mesajde Guppy » Sâm Sep 08, 2001 11:11 pm

baieti , va rog sa mutam dicutia despre incalzitoare pe noul thread creat : http://www.fanclub.ro/showthread.php?s=&threadid=426

Aici sa ramana threadul despre Discus.
RoDiscus , sunt curios , cum faci cu puii ? povesteste si tu in 2 vorbe cum au discusii grija de pui te rog. Poate or lua exemplul si guppii mei ;)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Sâm Sep 08, 2001 11:23 pm

Initial trimis de RoDiscus



deci relatzia 1w /1l de apa e valabila?! deci la 200 de L imi va trebui un tronic de 200W corect!? ai idee au asa ceva?!

ca tot veni vorba...ce e cu ProfiPetu' asta ca am auzit o gramada despre ei!? sunt kiar asa bazatzi!? au depozit...hmmm..can u tell me more?!
merci!

relatia putere-volum nu e liniara,in primu' rand depinde de diferenta de temp intre aer si cea dorita in acv.(invers), si apoi ca putere creste mai incet decat vol.,chiar acum am o carte mai veche su nas,are un tabel in ea, si dau un ex: la un acv de 50l ,pt a incalzi cu 5grd trb. 40W, iar la unul de 100, pt acelasi delta t trb nu80, ci 50W,DI PACATE E NUMAI PANA LA 100L, PRIN EXTRAPOLARE CRED CA PT 200 L TRB. CAM DE 80-90W
rD, comunica-mi ce delta t vrei
azi am fost in Buc., nu am avut timp de obor, am cautat colisa pe traseu, am gasit la pta.gorjului dar numai femele si nu am luat, dar n-am plecat cu mana goala, am luat 5 scalari din p-s-ul din piata surdului, sa vad daca se adapteaza la apa de aici.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

DISCUS(IUS) DESPRE DISCUS

Mesajde razvan » Mie Sep 26, 2001 8:49 am

pentru rodiscus


cred ca te surprinde ca postez aici dar .............. se mai intoarce roata

in mare despre ce e vorba

am un amic crescator si-l intereseaza "nishte " discusi
aprox 20 buc, mici "puiutzi" daca stii de unde ce si cum, eventual niste preturi ....... sunt in stand by

mesaj valabil pt toti
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Mie Sep 26, 2001 8:57 am

Discusi am vazut pe selari, insa RoDiscus spune ca-s naspa; acuma depinde de pretentiile amicului tau...dar in general cine vrea "performante" trebuie sa fie pretentios si sa aiba si suport material :)
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde RoDiscus » Mie Sep 26, 2001 2:21 pm

Initial trimis de duduloi
Discusi am vazut pe selari, insa RoDiscus spune ca-s naspa; acuma depinde de pretentiile amicului tau...dar in general cine vrea "performante" trebuie sa fie pretentios si sa aiba si suport material :)


..nu e chiar asa...gasesti discus pe Selari si in pasaj la Victoria...dar trebuie sa vorbesti cu vanzatorii sa te anunte cumva imediat ce primesc "marfa"proaspata...am vazut la ei super discus dar care s-au dat imediat ce i-a primit...a doua zi scria pe acvariul lor "vanduti"...ce ramane?...raman "culls"...adica hibrizi nereusiti de discus...(forme sau culori aiurea, cam ce zice gupperman cu puii lui albinosi cu coada aproape "furculitza")...care sunt tinuti aiurea in bazine mici cu apa mov de la permanganat, ca sa ii curetze de bolile de piele care apar "ca ciupercile dupa ploaie" :) ...

mai am o sursa ...90% sigura de unde ma pregatesc si eu sa imi iau...dar inca nu am vorbit face to face cu omu'...si nici nu am vazut cu okiu' meu ce are si la ce pret...imediat ce o sa reusesc sa ma vad cu el...o sa va anunt!

(imi aduca aminte de asta primavara cand pe Selari au adus cam 10-15 bucati de discus- pigeon blood de plangeam langa ei...dar...s-au dat...era 900.000 bucata (fatza de 300.000-500.000
cat gasesti acum ce am mai ramas p'in acvarii)...si daca luai mai mult lasau la pret!...dupa cum pregatesc acum bazinu ala parca special pentru discus....cred (sper) ca au ganduri discus...aaa pardon...ganduri mari! :D :D :D )

sa auzim de bine!
I tried sniffing coke once, but the ice cubes got stuck up my nose!
RoDiscus
Junior Member
 
Mesaje: 74
Membru din: Mie Aug 01, 2001 9:41 am
Localitate: Romania-Bucuresti

tot despre

Mesajde razvan » Joi Sep 27, 2001 7:28 am

pasaj victoria si selari drop it

respectivu'este amic cu ei, uneori chiar a bagat pesti acolo (am zis eu mai de mult ca are 11 t de apa in bazine) si daca nu aluat de acolo .......... intelegeti care este situatia. mi-a mai spus ca la romstal garden, tot tipul de la selari baga pesti.

nu mai stiu pe unde am citit ca cineva din baia mare ar putea intermedia o asemenea afacere


alo BAIA MARE se aude !!!! bip bip si tir tir
repet tipul vrea cam 15 - 20 buc micutzi (intzarcatzi, ca n'are biberon sa le dea sa suga) si mai trage sperantza ca fiind multi si mici sa-i ia pe la 100 - 200 k lei bucata
daca este o utopie ceea ce vrea anuntati-ma sa-i spun sa stea la locul lui.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator