Sfat privind un caine...

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Sfat privind un caine...

Mesajde yoshi_656 » Vin Mai 19, 2006 10:52 pm

As dori sa-mi iau un caine pe viitor. Eu stau intr-un apartament si inca nu m-am hotarat la ce rasa sa ma opresc. Am gasit un pui de caniche si pe viitor poate un husky...deci tind sa ma orientez spre talia media. Faza e ca nu prea stiu foarte mult despre ei....de exemplu am auzit ca husky sunt foarte incapatanati si greu de dresat si .... ca unii sforaie (deci nu prea poti sa dormi in camera cu ei ) Despre caniche chiar nu prea stiu aproape nimic. Oricum sunt constient de plimbari/mancare/veterinar + alte obligatii care le implica...
Daca cineva stie alta rasa sau are alte sfaturi potrivite il rog sa la puna aici. Multam mult.
yoshi_656
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Apr 26, 2006 4:36 pm
Localitate: scasdcas

Mesajde eyewitness » Sâm Mai 20, 2006 5:29 am

personal nu sunt adeptul cainelui in apartament, de multe ori ie un chin atat pentru el cat si pentru stapan. nefiind insa cel care decide, personal, aj recomanda un caine cu par scurt , shoricar (talie mica) sau boxer(talie mijlocie). si canishu ie o solutie insa canishu are o predilectie pentru sculptura astfel ca mobilei existente in apartament iel ii va oferi un nou look si multe articole de incaltaminte aflate la indemana lui vor avea de suportat unele upgradari si modificari :D

oricum yoshi, orice rasa iti vei alege inportant ie sa-l iubejti si atunci micile neajunsuri le vei trece mult mai usor cu vederea
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Lun Mai 22, 2006 4:45 pm

Sfatu meu e sa adopti un maidanez, oricum aia de rasa nu duc lipsa de stapani. Ai face o fapta buna luand un caine care chiar are nevoie de tine.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Mai 22, 2006 4:58 pm

dap. casa nu mai vorbim cas si mai inteligenti decat aia de rasa.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Lun Mai 22, 2006 10:26 pm

consoarta are un haschi de aproape un an şi, pentru că il văd cel puţin o dată pe săptămană, imi permit să-i fac o scurtă caracterizare. este un cuţ foarte incăpăţanat care, printre altele, nu ascultă decat dacă ii iese un avantaj (de obicei, să consume ceva ce ii place) şi se răzbună in cel mai nasol mod cu putinţă (face pişu şi căchiţ unde te aştepţi mai puţin). ii place să fie cocoloşit (rezistă şi o oră la mangaiat, mai ales pe burtică ). ce am scris mai sus este o caracterizare făcută la modul general, deoarece am discutat cu mai multe persoane care au haschi, dar şi din ce am sesizat la cuţu lu consoarta.

să trecem acum la particularizări. fiind primul care am luat-o in braţe pe Iris, pe mine mă ascultă destul de mult. in momentul in care mă vede, sare pe mine ca să ne jucăm. am rămas plăcut surprins cand a ascultat comanda "Şezi!". nefiind unul care să ştie ce să facă ulterior, am ignorat-o, dar mi-a spus o foarte bună prietenă că trebuie si-l feliciţi pe cuţ cand răspunde la comenzi. de atunci, il mangai de fiecare dată cand face ce ii spun (adică in permanenţă ~p) .

acum nu mai face in casă decat foarte rar. cere singurică afară, nu prea se mai sperie de maşini şi se joacă frumos cu ceilalţi cuţi. culmea este că s-ar juca la fel şi cu pisicile, dacă ele nu ar fugi.

dacă imi mai aduc aminte, mai scriu. concluzia este că trebuie să ai foarte multă răbdare cu haschi, deoarece cand işi dă seama că a făcut ceva ce nu este bine, continuă pană cand o pedepseşti. la inceput se speria cand ii arătau un ziar (o revistă ) făcut (ă ) sul, pană cand a realizat că nu o doare. s-a apelat la un băţ, pe care cand il prindea "nesupravegheat" il rodea. a trecut şi prin faza in care era ameninţată cu lesa, de acre se speria că făcea zgomot pe care nu-l cunoştea. după aceea, lua lesa şi se aşeza la uşă, dandu-ţi de inţeles că vrea afară.

mănancă orice, inclusiv ardei iute, usturoi, ceapă (mai ales ceapă ).
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde MagixxM » Mar Mai 23, 2006 3:21 pm

Gandeste-te daca mai ai un ajutor din partea cuiva din familie, altfel e foarte greu, indiferent ce rasa iti cumperi... Va sta toata ziua singur si va raspunde foarte greu la <educatia> pe care i-o vei da. E ca un copil - cat investesti in el sufleteste, atat iti va raspunde-)) Altfel are si el frustrarile lui!
Avatar utilizator
MagixxM
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mai 22, 2006 11:00 pm

Mesajde Arthemis » Mar Mai 23, 2006 3:46 pm

bre baixule, tu mi-ai ciordit cainele???


in alta dezordine de idei, oricat de mult iubesc eu animalele, nu mi-as mai lua un caine in casa, apartament, nici in ruptul capului, de ce?

bicoz:
1. scos de trei ori afara, cel putin 15 min. (eu am un caine energic, are nevoie de spatiu) programul nu-mi permite decat de doua ori, dimi. si seara.

2. bani bagati in fundul lui ca la balamuc - am caine sensibil, cu probleme cu ficatul, care are nevoie de o dieta corespunzatoare

3. lipsa spatiului in apartament- la 40 de kg are nevoie de spatiu, singurul loc unde e simte bine-varful patului, este o placere sa schimbi asternutul si sa vezi cum bestia se ghemuieste in mijocul patului etc.

DAR, pentru ca este sufletul meu si pentru felul in care se cuibareste langa mine in pat si pentru faptul ca "rade" cand vin acasa, pentru ca ma musca de fiecare data cand ii dau ceva bun din mana, pentru ca nu a muscat nici unul din copiii familei, in ciuda trasului de urechi, bagat creioane in ochi, muscat de nas, de ureche, tras de coada etc. pentru ca e trisita cand sunt si eu, pentru ca se da din calea mea cand sunt nervoasa, pentru ca ma apara, pentru ca ma iubeste si pentru ca e o babutza simpatica... mi-as mai lua o haita!

asa ca tu vezi daca sunt mai multi pro decat contra si fa-o, ia-ti un sac de purici blanos, dar daca nu, lasa-l pentru cineva care chiar il vrea!

Ma scuzati, ma duc sa-mi zmotocesc cainele!
I've got PMS and a gun, don't push it!
Avatar utilizator
Arthemis
 
Mesaje: 689
Membru din: Mar Feb 01, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Mar Mai 23, 2006 3:49 pm

Prietenul meu Nagy,mare iubitor de animale (cai si caini) statea la curte si avea si un caine.Si-mi spunea:mah,cainele nu are spatiu suficient,uite-te la el,nu e fericit.Eu sunt bucuros dar el nu.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Mai 23, 2006 5:55 pm

Arthemis scrie:bre baixule, tu mi-ai ciordit cainele???

plm, credeam că nu o să-ţi dai seama. asta e, de-acu inainte mă fac că nu mă vezi.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mai 23, 2006 6:32 pm

aiulicu, nu e musai asa. din esperientza mea de ex posesor de caine abandonat de 3 ori pana a ajuns la mine era f happy ca are casa lui, nu strica nimic. in schimb afara era prapad.

si 2, cainii cu par scurt (cum era al meu) sunt o crima in apartament pt ca naparlesc si paru ala scurt se infige irevocabil in orice obect tecstil. ca paru scurt nu creeaza probleme este un mit.

rase care nu dau probleme cu parul sunt (cum ai zis si matale) caniche (provenit din cao de aqua, f intelijent si usor de dresat), schnauzerii, terierii sarmosi (fox, airedale).

la catzei e ca la oameni, mostenesti trasaturile familiei dar educatia face enorm. sfatul meu e ca o persoana fara timp liber sa uite de caine daca nu are un spatiu aferent (curte, etc). in apartament tre sa ai timp de ei micutzii.

io vreau un ogar :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde whatsmyname » Vin Iul 07, 2006 12:14 pm

eu m-am amuzat copios cand am vazut ca animalutul...respectiv catelusa mea mi-a adoptat obiceiurile. la inceput avea nevoie sa ies cu ea dimineata devreme de tot, insa probabil ca a prins bun simt si a inteles ca eu inainte de 10 nu ma trezesc, iar acum am ajuns sa ma trezesc eu si ea inca sa doarma ca o nesimtita.

e adevarat ca dorm cu ea, imi ocupa jumatate de pat, la aproape 40 kg cat are... ciobanesc belgian fiind. e adevarat ca nu prea fac multa miscare cu ea.. apelez la sor'mea mica, de 11 ani, care are o energie debordanta si reuseste sa o epuizeze pe animaluta cealalta, alias catelusa.

noi cu ea iesim destul de des... adica de vreo 5 ori pe zi, incepand cu ora 11 si terminand cu ora 22-22.30. si eu personal stau cam 10 minute, iar sor'mea sta cam 30 min. mie mi-e lene sa stau atata... oricum animaluta stie foarte bine ce si cum, s-a adaptat perfect fiecareia dintre noi si stie ca nu are de ce sa se astepte ca eu sa fac ce face sor'mea.. s-a resemnat saracuta.
and i'm going, i'm goind and i'm... kidding myself..
Avatar utilizator
whatsmyname
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 07, 2006 12:00 am

Iti recomand un pui superb de la mine!

Mesajde cola_de_vanilie » Sâm Aug 12, 2006 10:15 pm

Cu siguranta stiti reclama de la televizor de asta iarna cu fetita care ii scria lui Mos Craciun ca isi doreste o mare lui tati, un camion de bomboane lui mami, un prieten pentru vecina ei si.... un stapan lui Rex. Ei bine, Rex este de fapt Lizuca si are acum 7 pui simpatici si jucausi care isi cauta familii iubitoare. Si tatal si mama puilor sunt crescuti in casa de mici, sunt curati, educati, perfect sanatosi si super afectuosi, au multiple premii, diplome si medalii la concursuri de dresaj canine chiar daca sunt metisi. Pentru fotografii, contactati-ma la cristina.naicu@eracomunicatiilor.ro, naicu_cristina@yahoo.com
Puii vor fi plasati impreuna cu carnetul de sanatate la zi si cu recomandare medic veterinar, iar la varsta de 6 luni li se va asigura gratuit dresajul.
Sunt superbi!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
cola_de_vanilie
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 12, 2006 9:31 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde cola_de_vanilie » Dum Aug 13, 2006 9:58 am

Sincer, eu sunt fascinata de maidanezi. Sunt foarte adapatabili la viata de apartament. Am avut si caini de rasa, dar de cand am descoperit ce "zace" intr-un caine maidanez am devenit fan! Iar eu din maidanezii mei am reusit, cu multa munca si iubire, sa scot campioni de dresaj, am adunat numerose diplome, medalii si articole laudative in ziare si reviste, am participat cu ei, printre alti caini de rasa, la spectacole si demonstratii de dresaj.
Cu siguranta stii reclama de la televizor de asta iarna cu fetita care ii scria lui Mos Craciun ca isi doreste o mare lui tati, un camion de bomboane lui mami, un prieten pentru vecina ei si.... un stapan lui Rex.
Ei bine, Rex este de fapt fata si are acum 7 pui simpatici si jucausi care isi cauta familii iubitoare. Pentru fotografii, contactati-ma la cristina.naicu@eracomunicatiilor.ro, naicu_cristina@yahoo.com
Puii vor fi plasati impreuna cu carnetul de sanatate la zi si cu recomandare medic veterinar, iar la varsta de 6 luni li se va asigura gratuit dresajul.
Sunt superbi!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
cola_de_vanilie
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 12, 2006 9:31 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator