S.o.s.

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

S.o.s.

Mesajde Suryia » Sâm Feb 09, 2002 3:15 am

As dori sa va fac cunoscut ca orasul Rm Valcea este
> pe
> locul al II-lea in tara in uciderea brutala a
> cainilor
> cumunitari si nu numai.Cainii sunt injectati cu
> hipoclorit si soda sau se toarna benzina pe ei si li
> se da foc.Hingherii maltrateaza orice persoana care
> incearca sa le spuna ceva mai ales batranii si
> copiii.Aduna si omoara imediat chiar si cainii de
> rasa
> care sunt din diferite motive lasati
> nesupravegheati.Cainii sunt omoriti in drum spre
> groapa de gunoi si aceasta actiune nu dureaza mai
> mult
> de 10 minute.Primarul Traian Sabau spune ca toti
> cainii prinsi sunt tinuti la un adapost in afara
> orasului si timp de 3-4 zile ii poti revendica dar
> aceasta este o minciuna acolo nemaifiind dusi caini
> de
> la 1 ianuarie 2002.
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Feb 09, 2002 4:13 am

Referitor la acest subiect. In Socului, locul unde am stat pana nu demult se intampla putin invers. Hingherii erau fugariti de oamenii de la bloc cu parii si cu ce se mai gasea pe la indemana.
Cand au vazut ca nu fac fata au inceput sa vina noaptea si sa puna otrava pe la colturi. Cainele meu era sa o pateasca de la asta.
Eu nu sunt de nici o parte dar ma intreb care o fi solutia cu cainii astia??
Toti se bat cu pumnul in piept ca au dreptate. Nu vreau sa zic decat un singur lucru: Nu e normal ca ei sa fie in numar atat de mare pe strada.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Trebuie sa existe o solutie!

Mesajde Suryia » Dum Feb 10, 2002 1:25 am

Adevarul e ca hingherii sunt fugariti , insa asta este vina lor , nu a meseriei!Pentru ca daca s-ar respecta tot ce se zice , si cainii ar fi adunati de pe strazi si omorati in conditii umane , nu cred ca ar fi chiar asa multi care sa protesteze!
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde gabuba » Lun Feb 11, 2002 8:22 am

pai asta ma scoate din sarite si pe mine, toti se dau cei mai mari iubitori de animale, patrupede, cand colo le e lene sa se ocupe de niste vieti care nu au nici o vina.... ne mai gandim....

MOARTE LUI BASESCU SI IDEILOR LUI STUPIDE!!! CA EL IA INFLUENTAT PA TOTI!!
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 4:54 pm

Bai, ciinii aia trebe sterilizati toti si bagati in adaposturi. Da sa fim atenti cit cheltuim cu ei, ca am inteles ca un ciine bagabont dintr-un adapost al primariei costa fo 300.000 lei pe zi, in timp ce pentru un sarac se aloca la cantina saracilor fo 15.000 lei pe zi, iar de camine de orfani si batrini nu mai vorbim. Adica nu inteleg de ce sunt ciinii mai presus decit oamenii de se cheltuie de 20 ori mai mult pe un ciine decit pe un amarit. Iar aia care-si fac dreptate singuri sunt de inteles. In clipa in care nu poti sa iesi din bloc ca te incaiera ciinii ai deja o problema majora. Taranii cind prind un dihor sau un uliu ii si fac felu, eventual il agata undeva sa ia aminte si ailalti. La fel si orasenii, cind nu mai pot sa traiasca din cauza animalelor, se apuca se le sacrifice.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Vin Feb 15, 2002 5:16 pm

bine mah.da'nu sa-i omori asa in masa....cu cruzime....si nu ce s-a intamplat pan'anumite parti,ca lumea de la bloc mai avea grija de un catelus doi,si cand s-au dus la adapost sa-i recupereze,i-au gasit morti.
eu am vazut cum unu'a ademenit un caine cu o bucata de paine,pe o straduta din bucuresti,si cainele flamand a mancat-o....era paine cu otrava....s-a chinuit saracu'caine 10 minute numa' cat am fost noi acolo...daca e sa-i omori,macar sa fie repede si fara durere,ca si ei simt ca si noi.

vara'mea si parintii ei aveau grija de un dulau mare,arata fioros da'era atat de scump si de cuminte...dormea pe pragu'lor si simtea cand era lue rea pe scara.nu faeca nici un rau daca nu;l provocai...ee,de revelion fura toti la mine si cand s-au intors au gasit sange in fata usii.vecinii au aruncat cu pietre in bietul catel si l-au batut oana l-au omorat.....ce vina avea?

recunosc,cainii ar trebui luati de pe strazi...poate chiar starpiti cand sunt prea multi si ameninta salubritatea orasului...dar chiar in halul asta??am vazut hingheri care bateau catei pe strada in vazul copiilor de 6-7 ani...sau care-i luau din fata blocului,de langa ei...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 5:25 pm

Nici io nu-s de acord cu cruzimea, nici macar cu omoritu, decit ca ultima solutie. Doar ca acesti ciini sunt o problema, care se pare ca ii depaseste pe gospodarii locali, ca sa zic asa.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Mar Feb 19, 2002 1:36 pm

Articol misto, la obiect, dastept chiar...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mar Feb 19, 2002 2:21 pm

Articolu e : page cannot be found? Pi bune acuma Rolf.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Mar Feb 19, 2002 2:37 pm

Bai, la mine intra... Pa bune acuma, ca verific cind pun un link.
Incercati direct in arhiva http://www.sictir.org. Daca nu merge postez aici articolu, cu mentiune de copyright bineinteles...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mar Feb 19, 2002 2:49 pm

Bah, tot nu merge. Da-i si tu copy/paste.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Sopra Tutt1 » Mar Feb 19, 2002 3:14 pm

baaaaaa, e super... am iesit noaptea trecuta, pe la 5 dimineatza prin regie si nu prea mai gaseshti caini, doar daca ii cauti neaparat (nici vorba de haite, sau mai shtiu eu ce, cum era pana acum). De ce se intampla asta? pentru ca au fost otraviti cainii... mi-a povestit xkran cum le dau sa manance nishte carne care contine un drog, ceva.... care ii paralizeaza treptat, apoi nu mai pot sa se mishte de nici o culoare si fac spume la gura... acum nu shtiu daca mor, dar cert este ca apoi vin si ii culeg, astfel cainii nu mai opun nici o impotrivire...
mishto, nu?
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Vizitator » Mar Feb 19, 2002 3:23 pm

Bai, la mine intra... Pa bune acuma, ca verific cind pun un link.
Incercati direct in arhiva http://www.sictir.org. Daca nu merge postez aici articolu, cu mentiune de copyright bineinteles...
Vizitator
 

Mesajde gaga » Mar Feb 19, 2002 3:38 pm

ultimul mesaj e al lui Rolf care (ca si mine) are probleme cu forumul.

Sopra, shut the fuck up, aici e pentru iubitorii de animale, nu pentru animale ca tine. Ai un avertisment.:D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Sopra Tutt1 » Mar Feb 19, 2002 3:40 pm

ups :cow:... dar nu se vorbea despre cum mor cainii?
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 19, 2002 4:08 pm

dar nu era vorba de mishtouri de pensionar suparat ca ai cumparat oasele ca sa le dai la caine in loc sa i le lasi lui sa-si faca supa. adica "ce mishto" e deplasat. ca si tine.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Sopra Tutt1 » Mar Feb 19, 2002 4:26 pm

clar, logic, indubitabil, e de bun simtz...
ce draq ai vrut sa zici??? :con:

NIMIC PENTRU IQ-UL TAU - Dana (am scris acilea ca sa ai ocazia sa ma ajungi din urma la posturi)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Rolf » Mar Feb 19, 2002 4:34 pm

Deci, navigind pe net am dat si peste 2 articole la subiect. Fiindca unora nu li se deschide linkul reproduc cele doua articole, de pe http://www.sictir.org.

Articol 12 februarie 2001

Sictir pe teme canine si o tara cu fundul in sus

Numarul ciinilor vagabonzi din Bucuresti este estimat pe undeva intre 150 si 300 de mii si creste geometric, daca nu chiar exponential. Costul unui tratament antirabic poate atinge cu usurinta 500.000 de lei de persoana. Mii de oameni au fost muscati de ciini maidanezi. Altii trebuie sa plateasca dijma ca sa treaca prin anumite locuri. Cu ochii mei am vazut o cucoana care scotea din plasa mincarea special luata de acasa si o arunca ciinilor din Agronomie, ca sa poata sa treaca mai departe. Pe de alta parte, ce poate fi mai amuzant decit imaginea unei coloane oficiale cu niste delegati UE, care trece prin mijlocul orasului speriind o pereche de ciini care si-o trag cu pofta in mijlocul bulevardului?

Poate doar chestiilea alea, mici, negre sau maro (dupa caz) si care ti se lipesc pe pantofi in fata usii de la bloc cind te duci dimineata la serviciu. Bucurestiul este probabil capitala europeana cu cel mai mare numar de ciini vagaboni pe cap de locuitor.

In Romania exista cazuri de incalcare a drepturilor omului, violenta conjugala, rele tratamente aplicate copilului, catastrofe ecologice, cazuri de copii si batrini aflati la limita subzistentei, atentate la sanatatea consumatorilor de produse alimentare si nu numai. Cu toata astea, nu asociatiile pentru drepturile omului, nu cele feministe, pentru ocrotirea copilului, pentru protectia consumatorului sau cele ecologice sint cele mai aprige militante pentru cauzele lor. Nu. La noi, cea mai arzatoare problema este cea a drepturilor animalelor si cei mai aprigi militanti sint cei din asociatiile pentru protectia lor.

Madam Brigitte Bardot si-a miscat tirtita pina la noi ca sa ne arate dinsa care e treaba. S-a pozat cu niste catelusi simpatici printre care si Lis. Parca o si vad: "minca-i-ar mama, ce draguti sint, uite-te la ei ce boticuri dulci au..."

Niste iubitori de animale s-au gasit zilele astea sa protesteze in fata Primarie Capitalei cerindu-i lui Captain Basescu sa renunte la decizia de a eutanasia ciinii care nu isi vor gasi stapin dupa castrare. Adicatelea, vezi talica, cum s-ar zice, sa ii lase iar pe strada.

Pur si simplu imi vine sa vars. Nu pot sa inteleg de ce sa fiu eu obligat sa ma impiedic de ciini vagabonzi cind merg pe strada, intr-o capitala care se pretinde europeana. Nu inteleg de ce sa fac slalom prin rahat de ciine si sa imi curat in fiecare saptamina de doua ori usa pe care un dulau sau altul o marcheaza drept teritoriu pesonal. Nu inteleg de ce noapte de noapte, de doi ani incoace, trebuie sa ma scol din somn cind se latra o haita cu alta in cine stie ce dispute care nu ma intereseaza. Nu inteleg de ce iubita mea a trebuit sa plateasca jumate de milion pe medicamente cind a fost muscata de un ciine, asta-vara. Nu inteleg de ce, cind sint atitia copii si batrini care mor literalmente de foame in Romania, trebuie sa se aloce fonduri de la buget (care buget, apropo, e facut si din banii mei) pentru "asezaminte de ocrotire a ciinilor vagabonzi".

Bai frate, daca iubiti asa de tare ciinii vagabonzi, luati-i tata la voi acasa, spalati-i, ingrijiti-i, mergeti cu farasul si cu galetusa cu apa dupa ei dimineata la plimbare, luati-le medicamente cind sint bolnavi, si jucati-va cu ei. Asta e dragoste. Nu sa iei un ciine si sa ii dai ceva de mincare pe strada. Sau sa il tii in scara blocului. Poate vecinii nu sint iubitori de ciini si n-au chef sa se impiedice de ei in timp ce coboara scarile. Sint satul pina in git de iubitori d'astia de animale "fara obligatii" care se dau rotunzi numai cita vreme "comunitatea" trebuie sa aiba grija de jucariile lor. Hai mai sictir d'aciulea!

Autor nementionat

© Copyright Sictir.org 2000-2009. All rights reserved


Articol 15 noiembrie 2001

Iubiti animalele!

La noi iubitorii de animale se topesc de dragoste pentru ciini. Totul pina la un punct: pina la punctul in care trebuie sa aiba grija de ei, sa-i vaccineze, sa-i castreze, sa ii ia in casa, sa se plimbe cu maturica si farasul in miina ca sa stringa dupa ei, sa isi asume raspunderea pentru comportamentul animalelor respective. Asta e prea mult.

Iubirea de animale este declamata, ostentativa si teatrala. Ciinele - cel mai bun prieten al omului. Suferintele "micutilor patrupezi". "Criminalul de Basescu". Catarari pe zidul primariei si bannere: "Opriti uciderea ciinilor". Spoturi la televiziune: "Ciinii simt oamenii. Oamenii ce simt?" Legari de gardul institutiilor de ecarisaj. Straini adusi sa spuna politiei venite sa deblocheze intrarile in institutiile respective ca "You are totally uncivilized". O cucoana tipa isteric la hingherii veniti sa stringa ciinii de pe strada mea.

Reportaj la televizor cu un hingher in spital, lovit cu toporul in cap pentru ca isi facea datoria. O tanti de la "Patru labe" explicind suferintele ciinilor ucisi cu sulfat de magneziu.

Iubitori de animale care arunca de pe balcon resturi ciinilor de din fata blocului. Ciini dormind in scara blocului (tot e spatiu comun, nu?). Rahat de ciine pe trotuar. Ziduri si usi de case marcate teritorial de cite un catelus scos la plimbare de stapinul lui.

Solutia ultima gasita de membrii asociatiilor pentru protectia animalelor: scoaterea ciinilor in afara Bucurestiului si abandonarea lor pe cimp in apropierea unor comune.

13 Noiembrie 2001. Secolul XXI. Europa. Romania. Comuna Cornetu. Un om se duce la circiuma sa bea un paharel. Este gasit mort, mincat de ciini. Imagini cutremuratoare se succed pe ecranul televizorului. Un cadavru din ale carui picioare au ramas doar oasele. Un abdomen gaurit. Jumatate de cap. Interviuri cu oamenii din Cornetu, terorizati de haite de ciini care le intra in gospodarii si le maninca animalele.

Oameni carora le e frica sa iasa din casa. Relatari despre masini care vin (cu precadere noaptea) si abandoaneaza ciini in apropierea comunei. Un interviu cu aceeasi tanti de la "Vier Pfoten". "Este regretabil ce s-a intimplat din vina unor oameni inconstienti care au abandonat (sic) ciini pe cimp. Dar animalele nu au nici o vina ca sint lasate infometate si solutia nu consta in uciderea lor. Ele trebuie castrate si lasate sa moara de batrinete, e o solutie pe termen lung, nu se poate face asa, peste noapte." Medicul legist care a autopsiat cadavrul declara ca in viata lui n-a vazut asa ceva.

Un om a murit in chinuri groaznice, ucis de inconstienta unor iubitori de animale, oameni care probabil ca nu se simt de loc raspunzatori pentru ce au facut. In mintea lor probabil, nu ei, ci ciinii l-au ucis pe omul respectiv. Si nici ciinii nu au o vina prea mare, ca doar erau infometati, nu poti sa ai pretenii de la un animal. Probabil, cu cit se gindesc mai mult la ce sa intimplat (nu foarte mult, ca devine incofortabil) cu atit ajung mai tare la concluzia ca de fapt, intreaga vina apartine mortului. Ce cauta sa se duca la circiuma? Sau poate, si mai convenabil, vina este a lui Basescu. Cine l-a pus sa se apuce sa ucida animalele?

Dincolo de toate astea ramin faptele. Un om a murit mincat de ciini. O colectie de ginduri, experiente si trairi, un act unic si irepetabil al creatiei, o fiinta rationala, o particica din societate ...un om. Dar o viata de om nu are cine stie ce valoare in Romania.

Iubiti animalele! Pe oameni oricum, nu-i mai iubeste nimeni.

Razvan

© Copyright Sictir.org 2000-2009. All rights reserved
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mie Feb 20, 2002 9:44 am

Bullshit patetic ... nu m-am bagat pana acum in discutie tocmai pt. ca stiu foarte bine care e situatia si nu am de gand sa ma iau in gura pe net cu unii care vorbesc despre lucruri aflate din ziare, etc.

Uite cateva puncte dupa care :T

- de 10 ani asociatiile de protectie a animalelor din Romania sug la greu bani si alte avantaje pe urma cainilor vagabonzi, de aceea e atata vehementa in "protejarea" lor pe strazi

- concret, fundatia Colt Alb (daca ii urmariti de fo 10 ani) in frunte cu o jigodie de veterinar care a nenorocit o multime de animale plange pe la colturi (ei au adus-o si pe mm Bardot) si in fiecare an primeste masini, bani, locatii, teren... lucruri care uimitor dispar puf, dupa care iar cer.

- in fostul ecarisaj unde se castreaza de ochii lumii cate un vai mama lui de jigodel cainii sunt exterminati, facuti faina proteica, arsi de vii

- intamplator baza e pe langa casa mea si din timp in timp sunt eliberate haite intregi (dupa ce trec aia cu filmarile... mama ce i-am mai castrat, etc.)

- singura fundatie care-si face treaba e la Brasov, e facuta pe banii consulului Frantei la BV (un fel de hobby al nevestei lui) si ca sa aveti idee de ce ar trebui sa insemne o fundatie: aduna cainii de pe strada in limita spatiului disponibil de cazare, ii trateaza, castreaza, vaccineaza. Dupa care ii plaseaza cu contract si zgarda, asigura asistenta medicala gratuita patrupedului pe toata durata vietii sale si se obliga sa primeasca animalutzul inapoi in cazul in care nu mai este dorit

In incheiere: daca ii spuneti cainelui animal voua ar trebui sa va acordati titulatura de fiare.
Dixit
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Mie Feb 20, 2002 10:54 am

Io n-am aflat nimic din ziare, am pus alea aci ca au legatura si sunt un pct vedere.

Astea ce le zici tu se mai stiau, da ca de obicei, ca in orice situatie sau in orice activitate din Ro, nu se inghesuie nimeni macar sa vada daca e adevarat, nu mai zic de masuri. Si normal ca in clipa in care avem fundatii deschise ca si afaceri ale unora si cind avem directii si comitete si comitii ale statului conduse pe criterii politice si nu profesioniste (adica, sefu de la strazi sa fie unu priceput la asa ceva si care pune suflet, nu unu care se bucura ca a prins o slujba de sef ca sa mai faca o spaga - de ex) nu merge nimic cum trebe.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron