Caini

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Caini

Mesajde lucianus » Lun Feb 18, 2002 2:15 am

Eu cred ca cainele este cel mai bun prieten al omului.Eu iubesc
foarte mult cainii,papagalii,pisicile si pestii.Dintre ei eu prefer cel mai mult cainii.
CARE ESTE ANIMALUL VOSTRU PREFERAT?
Avatar utilizator
lucianus
Junior Member
 
Mesaje: 326
Membru din: Lun Feb 18, 2002 12:00 am

Re: Caini

Mesajde Chirila Marius » Mie Mar 20, 2002 11:31 pm

Initial trimis de lucianus
Eu cred ca cainele este cel mai bun prieten al omului.Eu iubesc
foarte mult cainii,papagalii,pisicile si pestii.Dintre ei eu prefer cel mai mult cainii.
CARE ESTE ANIMALUL VOSTRU PREFERAT?

animalul meu preferat e tot cainele am 1 da de cateva zile 4
Chirila Marius
 

Mesajde mormi » Joi Iun 16, 2005 9:23 pm

Cainele cel mai tare este mopsul (fara legatura cu boxerul). Ala mic cu niste creturi pe frunte. Rasa f veche originara din China. Se spune ca pliurile de pe frunte formeaza semnul chinezesc pentru print...ma rog...
Tot pe filiera mitologica ...detinerea lui aduce noroc...
...si daca te imprietenesti cu el la catarama iti ideplineste trei dorinte... :da:
Avatar utilizator
mormi
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Dum Noi 14, 2004 12:00 am

Pitbull

Mesajde esoteria » Mie Iun 22, 2005 10:43 am

Cand imi fac timp merg in week-end intr-o comuna de pe langa Bucuresti la casa (in constructie inca) a unei prietene care are vreo trei caini in curte, maidanezi. De cateva saptamani a aparut pe acolo pe strada o femela pitbull frumoasa foc si iubitoare de oameni nevoie mare. Se pare ca a fost furata sau abandonata, nu stim istoria ei. Dar linge tot. Are vreun an juma, si o fatza cam trista. Iti vine sa o iei acasa si sa o iubesti si sa-i dai ce-i mai bun, macar pt ca atunci cand isi arata recunostinta (adica mai mereu este toata numa sufletzel. De fapt asta am si facut: duminica trecuta am luat-o acasa, am vaccinat-o, i-am facut carnet de sanatate, ii dau hrana buna si vitamine, am botezat-o Karina (Kara). Ne-a schimbat viata oricum in bine! In primul rand ne-a mai dezlipit de PC )) Cunoasteti aceasta rasa? Deja lumea se fereste de noi, dar altii (cred ca cei mai destepti) o admira pentru frumusetea, inteligenta si blandetea ei. La ce sa ma astept de la ea?
Parerea mea!...
Avatar utilizator
esoteria
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Mar 15, 2005 12:00 am

Mesajde BitchMuzzle » Mie Iul 20, 2005 5:05 pm

La nimic rau :-).Si oricine spune altceva o face din auzite sau ca a citit prea mult ziarul Libertatea atunci cand au initiat ei campania impotriva pitbull-ilor(in fiecare zi un caz nou de persoana muscata,care dupa aprobarea legii au incetat destul de dubios,ma intreb daca au luat cainii respectivi la cunostinta sau ... nu conteaza).
Catelul meu are 4 ani si il am de la o luna si jumatate.Poate suna ca un cliseu dar nu-mi pot imagina viata fara el.Tot ce are nevoie este afectiune,iubire si un pic de dresaj daca ai indoieli in privinta comportamentului ei.Nu pot sa-ti zic decat din experienta ca violenta nu naste decat violenta asa ca daca mai face vreo prostioara cea mai buna tactica este sa o ignori un pic.Teoretic trebuie inregistrata la Asociatia Crescatorilor de Animale (sau cum ii mai zice) dar nu-ti recomand pentru ca isteria legata de lege a trecut de ceva vreme si este putin probabil sa te opreasca un politist sa te intrebe de nr de inregistrare.Si in plus inregistrarea consta intr-un tatuaj pe ureche(in cazul nostru au folosit un fel de matrice si apoi au dat pe deasupra ranii cu tus dintr-un roll-on deodorant gen Fa,rexona nu mai stiu,dezgustator). Ca sa eviti orice complicatie ar fi bine sa iesi cu ea cu botnita din cauza oamenilor care sunt asa cum sunt si a multor caini agresivi care conform legilor nu au nevoie de botnita sau lesa,si daca ar ataca-o banuiesc ca ea ar raspunde si oricare ar fi circumstantele ea tot pitbull ar ramane si nu ar iesi bine din povestea asta.Ma cam lungesc asa ca: paza buna trece primejdia rea.Si tot teoretic pitbull-i nu au voie in locuri publice(parcuri,autobuze etc.).

poate gasesti link-urile folositoare sau utile si succes cu catelusa:)

pitbull history

personalitate

si poate te intereseaza asta
"[/color]Do we exist outside when the words are gone and the screen is dark? ...
Avatar utilizator
BitchMuzzle
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Apr 08, 2005 11:00 pm

Mesajde Ramuna » Mar Aug 30, 2005 8:48 pm

eu am lup alsacian de 3 ani si e rau... da pe mine ma asculta si eu il iubesc :P ... va atasez si o poza cu el , va place? rasa mea preferata sunt golden retriverii, pacat ca nu am avut de unde sa iau unu acum 3 ani.... :(
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Ramuna
Junior Member
 
Mesaje: 207
Membru din: Lun Aug 29, 2005 11:00 pm

Resurse de dresaj si nutritie pentru caini

Mesajde Vasile Popa » Lun Sep 12, 2005 4:10 pm

Exista pe Academia canina - dresaj caini niste resurse interesante despre dresajul cainilor. Interesanta este sectiunea de Dresaj de companie . Va puteti inspira si de acolo.
Vasile Popa
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 03, 2005 3:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde maxx1nsane » Mie Sep 14, 2005 7:55 pm

mie 1 imi plac cockerii,sunt superbi :P
dupa mine sunt cei mai frumoshi caini :)
ce pitbull bre..ala e caine? voi vretzi caini bataushi....mai uitatziva shi voi la ceva dragalash,nu la unu d-ala cu fatza de zici ca a avut ma-sa ceva cu el cand era mic...
ce draci....cand vezi un catzel dragalash, te face sa zambeshti :)
keep the dogs happy
;)
FX47 - wish | more
Can U feel it?...I don't think so...
Avatar utilizator
maxx1nsane
 
Mesaje: 713
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde tigresa » Dum Oct 02, 2005 3:37 pm

Maxx, trebuie sa te contrazic cainii sunt asa cum ii invata stapanii. O prietena a avut pitbull si te rog sa ma crezi ca era tare dragut. Din nefericire a fost furat de o persoana ce avea, probabil, aceasi opinie ca si tine, si care a incercat sa-l puna la bataie. Cum, amaratul, nu stia nimic despre asa ceva a fost infometat si cand l-am regasit noi era pe jumatate mort, plin de rani si .....nu va imaginati ce groaznic!! A mai trait aproape un an dupa ce s-a luptat sa-l salveze si a murit tot catelul dragut caruia ii placeau berea si copii.

Toti cateii sunt draguti doar oamenii ii dezamagesc!
Avatar utilizator
tigresa
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Sep 10, 2005 11:00 pm

Mesajde maxx1nsane » Lun Oct 03, 2005 9:57 pm

mey, nu te contrazic, sunt de aceeashi parere cu tine, cainele este asha cum il dreseaza stapanul, dar majoritatea care ishi iau un caine gen pitt bull crede-ma ca nu il iau ca sa se joace cu copii...
nu ii bag pe totzi in aceeashi oala, dar sunt muuuuult mai multzi caini agresivi decat blanzi :)
eu unu nu mi-ash lua unu agresiv nici daca mi l-ar da pe degeaba :)
asta e parerea mea ;)
bbye
FX47 - wish | more
Can U feel it?...I don't think so...
Avatar utilizator
maxx1nsane
 
Mesaje: 713
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde baloo » Joi Oct 13, 2005 3:12 pm

Eu am un lup de 7 luni si e rau si musca pe toata lumea asa k nu te mai plange
Si cainele meu(MAX) este cu mine foarte ascultator si il iubesc foarte mult.
baloo
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 10, 2005 7:53 pm
Localitate: ploiesti

Mesajde maxx1nsane » Mar Dec 06, 2005 11:35 am

dar nu ma plang, spun doar parerea mea, shi e treaba voastra ce caini va luatzi, eu unu prefer un caine mai bland, decat unul agresiv, am avut unu care se lua la bataie cu orice avea 4 picioare, shi m-am saturat sa tot alerg dupa el :n:
FX47 - wish | more
Can U feel it?...I don't think so...
Avatar utilizator
maxx1nsane
 
Mesaje: 713
Membru din: Joi Ian 27, 2005 12:00 am

Mesajde Icstrym » Vin Dec 09, 2005 5:23 pm

Un caine care intr-adevar merita toti banii,din multe puncte de vedere,frumusete,inteligenta,atasament,util de multe ori,etc... este HUSKI !
Icstrym
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Dec 08, 2005 4:42 pm
Localitate: romania

Mesajde gaga » Sâm Dec 10, 2005 11:58 am

Un caine care intr-adevar merita toti banii,din multe puncte de vedere,frumusete,inteligenta,atasament,util de multe ori,etc... este HUSKI !


Poti dezvolta argumentand fiecare calitate in parte la huski? (exceptand frumusetea, este tintr-adevar un caine superb).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde punct » Joi Iul 06, 2006 6:53 am

pot dezvolta eu daca nu va e cu suparare.
nu-l poti folosi in nici un caz ca si caine de paza, risti sa se imprieteneasca cu hotul. latra foarte putin, mai mult geme sau urla. e foarte incapatinat. daca iesi cu el la plimbare trebuie tinut in lesa deoarece e recunoscut pentru dorinta sa de evadare. lasand la o parte toate astea e un caine pe care nu poti sa nu il indragesti. e foarte vesel si prietenos, tot timpul gata de joaca plus ca arata superb, parca zambeste tot timpul. am primit o catelusa husky pe care am fost nevoita sa o dau ,dupa 7 luni, din lipsa de spatiu. un apartament nu e chiar un loc propice pentru husky, are nevoie de mai mult spatiu sa se desfasoare. cand o sa am o casa cu o curte mare o sa imi iau 5 husky si un ciobanesc german- pentru paza. :ham:
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde whatsmyname » Vin Iul 07, 2006 11:59 am

eu am o catelsa de 1 an si 3 luni, ciobanesc belgian. acasa este extrem de afectuoasa si cuminte, insa afara latra orice copil care trece pe langa ea. inca nu i-am pus botnita, pentru ca reusesc sa o stapanesc foarte bine, avand in vedere ca ma asculta. oricum nu m-am gandit niciodata sa o chinui, sa o bat sau ceva asemanator. i-am pus insa zgarda de forta si cand face urat trebuie sa apelez la obiectul metalic de pe gatul ei, pentru ca altfel.. eh.. imi pare rau ca nu stau la casa (am 2 apartamente destul de mari insa nu sunt de ajuns). oricum eu recomand rasa, pentru ca sunt extrem de atasati de stapani si au reale aptitudini pentru protectie si paza (a mea nu a facut dresaj de p&p si totusi reactioneaza ca si cand ar fi facut ;)) ), au o personalitate puternica si sunt extrem de inteligenti. nu as schimba-o pentru nici un alt animal de pe lumea asta. in plus, este extrem de prietenoasa cu alte animale si cu persoanele pe care le cunoaste.
and i'm going, i'm goind and i'm... kidding myself..
Avatar utilizator
whatsmyname
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 07, 2006 12:00 am

Mesajde Elsa... » Sâm Aug 12, 2006 10:23 pm

de ce unii iubesc numai cainii mici, puii, si niciodata nu se pot atasa de unul batran, care consier ca stie mult mai mult sa fie alaturi de tine decat un pui bezmetic.
Elsa...
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Aug 12, 2006 6:48 pm
Localitate: acasa

Mie, maidanezii!

Mesajde cola_de_vanilie » Sâm Aug 12, 2006 10:27 pm

Sincer, eu sunt fascinata de maidanezi. Am avut si caini de rasa, dar de cand am descoperit ce "zace" intr-un caine maidanez am devenit fan! Plus ca toti cei dintr-o rasa seamana intre ei, dar maidanezii sunt toti diferiti, de diferite staturi, culori... sunt fascinanti.
Iar eu din maidanezii mei am reusit, cu multa munca si iubire, sa scot campioni de dresaj, am adunat numerose diplome, medalii si articole laudative in ziare si reviste, am participat cu ei, printre alti caini de rasa, la spectacole si demonstratii de dresaj.
Cu siguranta stiti reclama de la televizor de asta iarna cu fetita care ii scria lui Mos Craciun ca isi doreste o mare lui tati, un camion de bomboane lui mami, un prieten pentru vecina ei si.... un stapan lui Rex.
Ei bine, Rex este de fapt Lizuca mea si are acum 7 pui simpatici si jucausi care isi cauta familii iubitoare. Pentru fotografii, contactati-ma la cristina.naicu@eracomunicatiilor.ro, naicu_cristina@yahoo.com
Puii vor fi plasati impreuna cu carnetul de sanatate la zi si cu recomandare medic veterinar, iar la varsta de 6 luni li se va asigura gratuit dresajul.
Sunt superbi!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
cola_de_vanilie
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Aug 12, 2006 9:31 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Elsa... » Sâm Aug 12, 2006 10:51 pm

e frumoasa
Elsa...
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Aug 12, 2006 6:48 pm
Localitate: acasa

Mesajde kacio » Dum Aug 13, 2006 12:18 am

Elsa... scrie:de ce unii iubesc numai cainii mici, puii, si niciodata nu se pot atasa de unul batran, care consier ca stie mult mai mult sa fie alaturi de tine decat un pui bezmetic.

de ce marmota invelea ciocolata si nu invers ?De ce cand vezi un bebel ii scoti limba si faci gesturi care sa-l incante si sa-l bucure , iar unui batarn nu-i faci asa ? Nu stiu raspunsul , poate asa e firea omului...intreaba-l pe Dumnezeu

in alta ordine de idei , iubesc cainii , ma iubesc pe mine . Si-i iubesc chiar mult , insa pacat ca si ei se duc :((
Avatar utilizator
kacio
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Mie Aug 03, 2005 11:00 pm

Mesajde Invincible » Dum Oct 05, 2008 12:52 pm

deci mie-mi place Jack Terrier http://blogs.phillyburbs.com/news/bct/wp-content/blogs.dir/3/files/0522jack_russel_terrier.jpg
am avut si unu din asta.

__ __ __ __ __ __

phedrus ...necko sa nui faci motz din ala caraghios la caramea!
neko nici nu ma gindesc, duamne feri! si nici n-am s-o tund cu cizmulite si mot in virfu capului si ciuf la cuada, ca nu-mi place deloc. mie imi place asa cum ii acum, ca o oita, vorba lu emiroi.

Nea Neko, vad caCarameaua seamana cu Rigu al meu. Daca intra cumva in scaieti sa dati bucium ca vin eu si-o scap numaidecat :D. Iaca ultimul meu client. Opera de arta, nu alta!
http://www.flickr.com/photos/28960889@N04/2853987840/
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Oct 05, 2008 1:17 pm

ofofofof, tareai mai vrea tu sa vorbejt cu uameni, si sa vorbeasca si iei cu tie



soarta, vere
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Oct 05, 2008 1:29 pm

sau poate ca era dincauza ca voiam sa ma mandresc cu opera de arta (poza).
daca vreau sa vorbesc cu Neko ma duc pe cafenea.
am cu cine vorbi pe forumuri. FC, Merluc si Moco is doar terenurile mele de joaca razbelnica!

parca vad un raspuns din partea ta gen "ai pe draq!" asa ca iti propun un pariu. daca fac dovada ca am cu cine vorbi, ma debanezi pe Muiuc si-mi acorzi intangibilitate pe veatza? :D (sa vez macel cu shaki si danoana :D: ).

aham, asa ziceam si eu.
deci mai facusi inc-un post si-o rotatie in jurul centrului de greutate :D:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Oct 05, 2008 3:14 pm

ai pa drec
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Oct 05, 2008 4:30 pm

io scrisai aia ca sa nu te mai obosesti si sa intram direct in miezul problemei. ia zi-mi, batem laba?

Emiroi, da' "aport" stii sa faci? ca am ceva sa-ti arunc :D
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Oct 05, 2008 4:56 pm

batem laba?

o bati numa tu



(grenada aia - ma ameninti cumva? ca nu m-am prins)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Oct 05, 2008 5:27 pm

nu bre, ma jucam cu mata.

nu vez ca suntem pe tredeu cu caini?
- spusai ca te-nvarti in jurul centrului de greutate (cu alte cuvinte, in jurul cozii).
- ma imitasi cand zisei ai pe draq
- batem laba. stii cum e cu cainii, nu? cand vrei sa dai noroc zici "da laba".
- era normal sa urmeze un aport, iar cum eu sunt umpic sadicutz.... :D

deci, per total, te bazaiam ca te vad in totala contradictie cu vremea ce-o ai. ma asteptam sa scrii dincolo despre Armani, sa-m bagi in roate un batz-doo la chestia cu psihologia, mata-nimic.


si mai lasa privitul chiorash la orice scriu eu, ca nu-s asa cum iti inchipui, adica scriu c-o mana pe katana si cu sishu-n dinti.
tz-am mai spus, trebue sa am motiv sa te-amenintz. si inca unu bun, gen Scato. apoi nu ma pun io cu ai batrani.
cand dau de mata pe forum, caut harjoana.

stai tranchilizat, deci! :D

***
haida pe say, ca stricaram treadu' lu Grivei. Du-te si lauda-mi inteligentza si geaca!
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde kant emir » Dum Oct 05, 2008 6:00 pm

cu vremea ce-o ai.

fals, pozeles de eri

da hu chears?
ma asteptam sa

hu chears de ce ajtebtai tu?
nu-s asa cum iti inchipui, adica scriu c-o mana pe katana si cu sishu-n dinti.

cata vreme o satz tot vad semnatura aia despre caream mai zis deo mie de ori ca e pueril de cucoşească si de belicoasa la modu prescolar (da, ma repet), sa numi ceri sa am prea mari asteptari de la tine

ca semnatura tresa te reprezinte umpic, nu?
privitul chiorash

replica clasica: te crezi mai important si mai bagat in seama decat o arata circumstantele
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Invincible » Dum Ian 25, 2009 2:43 pm

darkshines, ma spionezi? :D
iti plac postarile mele?
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Re: Caini

Mesajde carleta » Joi Ian 14, 2010 9:01 am

Buna...eu am un yorkshire terrier toy \:/ care are 7 luni si a latrat tot de 7 ori,pana acum :slap:
am fost la vet cu el,am intrebat peste tot,nik...nu are nici o "defectiune"...asa este el.."mai tacut" :)
(puteti vedea poze la profilul meu)
ps.salutare invincible A-)
Avatar utilizator
carleta
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Joi Mar 12, 2009 12:00 am
Localitate: bacau


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator