Petitie

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

Petitie

Mesajde Inuyasha » Mie Sep 26, 2007 10:13 am

Hey
Pentru toti cei ce iubesc animalele, rog a se semna petitia http://www.protv.ro/petitie.php .Este o campanie initiata de ProTv, in urma cazurilor prezentate la stiri, cu pisica si calul omorat.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mie Sep 26, 2007 11:14 am

si ce presunpune aceasta campanie?
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Mie Sep 26, 2007 11:45 am

Legi mai aspre pentru cei ce savarsesc asemenea acte de cruzime. In toate statele civilizate, asemenea manifestari se pedepsesc cu inchisoarea si amenzi mari. La noi poti sa omori animalele in plina strada si tot ce primesti e o mica amenda. Ideea e sa se stranga suficiente semnaturi pentru a se aproba aceasta lege si la noi.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mie Sep 26, 2007 12:35 pm

atat presupune?doar legi mai aspre?ce cacat de initiativa :))

nu o sa mai ai voie sa iti certi cainele in parc ca mananca toate prostiile ca hop te filmeaza unu si faci puscarie.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Mie Sep 26, 2007 12:42 pm

Nu, nu e vorba de o bataita aplicata in parc unui caine de companie, e vorba de a se impiedica, pe cat posibil, asemenea atrocitati : http://www.protv.ro/stiri/stop-torturarii-animalelor/imagini-socante-pisica-omorata-in-scara-blocului-de-cativa-tineri.html (cei sensibili sa nu se uite, in caz ca n-au vazut la stirile protv). Tu vad ca esti in sua, ar trebui sa stii cat de aspru se pedepseste asta acolo. La noi de ce ar fi asta o prostie si acolo nu? Daca sunt unii care au uitat ce-nseamna sa fii om, macar de frica pedepsii sa stie.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Sep 26, 2007 12:50 pm

La noi poti sa omori animalele in plina strada si tot ce primesti e o mica amenda.

sigur, si la noi poti sa bati/omori bucurestenii pe strazile bucurestilor, si primesti: aplauze, multumiri, decoratii

sau poti sa falimentezi o banca, un fond privat garantat de stat si stai la racoare mai putin decat unul care a furat cateva gaini

si cate altele

da' ofcors, acuma tresa rezolvam cu politia animalelor, casa nu mai taie nimeni porcu pana nu-l anesteziaza, sa mai dam niscai lefuri grase la niste neciopliti analfabeti, sa le dam posibilitatea sa te amendeze daca li se pare ca nu ti-ai curatat bine oile de capushe

si cate altele
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Mie Sep 26, 2007 12:56 pm

Da, posibil sa ai dreptate. Dar fii sigur ca cei ce omoara animalele azi, maine au toate sansele sa atenteze la viata unui om. Cred ca toate au legatura intre ele, si daca putem sa impiedicam un rau cat de mic, nu vad de ce n-am face-o. Si torturarea/omorarea animalelor e tot o crima. Si ele is vietati, si ele respira la fel ca noi. Daca nu pot sa vorbeasca asta nu-nseamna ca nu le doare si pe ele, ca nu simt si ele. Mi se pare teribil ceea ce am vazut, daca pe voi nu va impresioneaza ..atunci degeaba ma chinui sa va conving. Fiecare cu principiile lui.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mie Sep 26, 2007 1:48 pm

Tu vad ca esti in sua
nu vezi bine :D

de condamnat sunt aia din giugrgiu parca,care lasau usa deschisa la casa in speranta ca le va fura cineva odraselele.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Sep 26, 2007 2:24 pm

Si ele is vietati, si ele respira la fel ca noi. Daca nu pot sa vorbeasca asta nu-nseamna ca nu le doare si pe ele

emotionant momentu, bun de codac
(pestii respira alfel)

(poi breh, tot asa ie si cu pungile din bucatarie de la gaga, cand i le mijca vantu: zici ca-s vii!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde piskeshu » Mie Sep 26, 2007 2:37 pm

Astia care n-aveti treaba cu petitia, mutati-va pe say what, multumesc! Creztule, spiritele astea au un spatiu bine determinat, stii tu care.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Mie Sep 26, 2007 3:17 pm

Daca sunt rautati mai mari nu-nseamna ca trebuie sa inchidem ochii la celelalte acte de cruzime. Threadul asta e despre problema animalelor, si a faptului ca sunt chinuite,torturate,omorate din simpla distractie ..Daca voua vi se pare in regula treaba asta, inseamna ca aveti o problema ..numa' o minte sadica ar putea accepta asa ceva. Si mi se pare absurd sa faci asemenea comparatii ..adica, legea asta n-o sa se aplice in defavoarea copiilor, is probleme diferite. Cel mai rau animal ramane omul. Daca nu iubesti animalele, pur si simplu le ignori..nu trebuie sa le chinui.Tine de educatie ..si se pare ca la noi in tara sunt multi care stau foarte prost la capitolul asta.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Sep 26, 2007 8:48 pm

Astia care n-aveti treaba cu petitia, mutati-va pe say what, multumesc!

uite ca eu am treaba - is impotriva, si am pofta s-o ridiculizez, pentru ca asta merita!

nu ca animalele n-ar trebui sa fie protejate de abuzurile idiotilor - ar fi foarte cinstit sa avem o lege care sa ii descurajeze pe bipezi, si niste profesionisti bine-intentionati care sa vegheze, numai ca nu-s de acord ca trebuie lasat tot deoparte si facut balciul de pe lume pentru ca trei cretini (cum is mii si zeci de mii in tara asta) s-au filmat cu mobilul si apoi cateva televiziuni au facut subietu saptamanii, mai ceva ca suspendarea lu base

plini de audienta, merg si reclamele bine - de ce sa nu-i sustinem?

schimba o asemenea petitie mentalitatile? si daca se ocupa alde funar sau vadimache de treaba asta, ie de bine?

deci sa fie clar: is pentru protectia animalelor (si , mai ales, pentru respectarea animalelor, a tuturor animalelor), is pentru o legislatie adecvata, dar is impotriva acestei petitii
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Mie Sep 26, 2007 9:31 pm

Nu vezi esentialul. Audienta televiziunilor e o chestie minora, important e telul pentru care se lupta. ProTv-ul isi face audienta suficienta si prin alte emisiuni/stiri care nu ne aduce nimic folositor. Macar acum se face atata reclama pentru un gest nobil. Si sunt sigur ca in maxim 2 zile alte stiri o sa tina prima pagina a ziarelor si a televiziunilor, dar legea (daca o sa se dea) o sa fie permanenta (sper). Si da, o sa ajute mult ..multi sadici o sa se abtina de la astfel de manifestari numa' de frica pedepsei. Vreo 2 cazuri sa se dea la stiri cum ca vinovatii si-au primit pedeapsa meritata (si cand spun pedeapsa meritata nu ma refer la o amenda ridicola) si se potolesc specimenele astea. Plus ca te contrazici ..Esti deacord si doresti o asemenea lege care protejeaza animalele, dar nu-ti place "balciul" care s-a facut. Ei bine , fara acest "balci" ma foarte indoiesc ca s-ar fi luat atitudine.
Cel mai degradant, josnic si las gest e sa-ti arati superioritatea abuzand de fiinte care nu se pot apara.
Daca pentru tine cantareste mai mult audienta televiziunilor decat niste vieti nevinovate, atunci ar fi cazul sa-ti pui un semn de intrebare.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Sep 26, 2007 10:14 pm

Nu vezi esentialul. Audienta televiziunilor e o chestie minora

da, gutzulica, asa ie, audienta e minora, si eu ma contrazic

Cel mai degradant, josnic si las gest e sa-ti arati superioritatea abuzand de fiinte care nu se pot apara.

sa-ti mai zic o data? ilici ie prezident peste romani, are puterea in mana lui; statul are legi si are institutii
cu toate astea, ilici cheama minerii, minerii bat oamenii nevinovati; ilici le multumeste minerilor, mortilor si ranitilor nu le mai face nimeni dreptate, iar ilici zburda slobod; in plus, si-a mai batut joc de poporul asta inca in multe alte moduri, mai greu observabile decat brutalitatea de pe strada (televizata si aia!)

asta ma preocupa si ma framanta, nu trei idioti care omoara o pisica in suturi; o lege (una care sa fie si respectata) care sa ne apere pe noi de alesii nostri ar fi mai utila decat o lege care sa apere necuvantatoarele

ma contrazic? sa reiau: e buna legea care sa protejeze jivinele, da' mi se rupe de petitie si de actuala campanie; cand or sa fie rezolvate macar jumatate din nenorocirile care ne strica si ne imputineaza viata, atunci o sa am timp sa ma gandesc sa particip la vreun balci in scop nobil

intre timp, poate se mai maturizeaza si romanul, iar poporul nu mai produce specimene apte de cruzimi de genul astora de pe la tv

poate ca n-or sa mai fie nici binevoitori care hranesc cainii/pisicile de langa bloc fara sa le construiasca un tarc/padoc

o gramada de poate - nu e numai petitia onlain
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Mie Sep 26, 2007 10:54 pm

Aici nu ai de ales intre 2 legi. Aici e vorba doar de legea care protejeaza animalele. N-a zis nimeni ca asta e singura problema a societatii romanesti. Eu nu intru pe threadurile unde se dezbat problemele care le-ai enumerat tu si aduc in discutie problema cu animalele. N-am zis niciodata ca problema asta e una din cele mai grave cu care se confrunta tara noastra in momentul asta, da' totusi ..daca tot i-a venit randul, nu cred ca ne costa nimic daca incercam s-o rezolvam. Tot ce se cere e o simpla lege. Nu vad cu ce te-ar deranja/afecta asta pe tine. Toate cazurile ce le-ai enumerat mai sus au fost stiri de senzatie la timpul lor, au acaparat saptamani intregi atentia publicului ..ca nu s-a rezolvat nimic, e altceva ..da' e egoist din partea ta sa spui ca daca celelalte nu si-au gasit solutia, nici asta nu-si merita rezolvarea.
Nu vreau sa sune dramatic, dar de multe ori doar un animal e capabil sa iubeasca neconditionat. Omul de cele mai multe ori face rau voit, in schimb o necuvantatoare n-ar face niciodata asta .. decat daca e turbata sau daca a fost maltratata. Multa lume lupta pentru aceasta cauza, si ma bucura nespus sa vad ca sunt persoane care mai lasa egoismul deoparte. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar o persoana care nu respecta viata (in toate formele ei) nu merita sa fie chemat om.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Mie Sep 26, 2007 11:44 pm

M-am exprimat gresit, scuze. Voiam sa zic ca nu cred ca te doare mana sa dai o semnatura pentru ceva ce n-ar dauna societatii cu nimic, da' care ar bucura multe persoane. Fa un bine acestor persoane, ca poate intr-o zi o sa ai si tu nevoie de ajutorul celorlalti. Da dovada de umanitate ..daca nu pentru animale macar pentru oamenii care se zbat pentru cauza asta.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Sep 26, 2007 11:53 pm

M-am exprimat gresit, scuze. Voiam sa zic ca nu cred ca te doare mana sa dai o semnatura
pai se vede treaba ca nu numa cu exprimatul ai probleme, ci si cu intelesul: ma agaseaza aceatsa petitie, n-am niciun motiv sa o semnez si sa o sustin
Da dovada de umanitate ..daca nu pentru animale macar pentru oamenii care se zbat pentru cauza asta.

ai idee cati oameni se zbat pentru cate o cauza? nu pot sa-i ajut pe toti, si nici nu e cazul - multi se zbat ca prostii, pentru chestii inutile ori daunatoare (asa le apreciez eu, ca am voie sa judec inainte de a sari sa ajut)

si nu ma mai plictisi cu vorbe mari, gen "umanitatea" de care vrei tu sa-ti dau tie dovada

ai vazut vreodata un abator? stii cate animale mor intr-o zi? sigur, o sa zici ca macar nu mor degeaba, ori de distractia unor brute - asa e, mor pentru ca in scopul asta au fost hranite si crescute, ca sa fie cat mai grase si carnoase si profitabile pentru noi toti

sau poate ca o pisica merita petitie, dar o vaca nu?

ia sa vedem: daca flacaii aia, in loc sa omoare pisica in suturi, ar fi ademenit-o cu ceva laptic, ori granule, ar fi mangaiat-o, ar fi anesteziat-o si ar fi consumat-o - era ok? suta la suta ok?

io zic sa te mai gandesti
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde cr3tz » Mie Sep 26, 2007 11:54 pm

pana mea...cifrele spun totul : cica sunt 70 de ong-uri specializate , care de ani de zile nu au miscat un deget pe aceasta problema.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Mie Sep 26, 2007 11:58 pm

Daca ti-ar sta in puteri, ai prefera sa mori in chinuri? sau ai alege o modalitate fara durere?
In fine, ti-am inteles ideea.
Threadul asta l-am deschis pt. ca iubitorii de animale sa trimita semnaturi. Sper sa-mi fi atins scopul.. poate pe tine nu te poate convinge nimeni s-o faci, da' sunt sigura ca cazurile respective a impresionat pe multi ..si sper sa fie suficient.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde cr3tz » Joi Sep 27, 2007 12:16 am

la ce bun o petitie on line?au fost destule sondaje electronice blocate sau nevalidate pt ca si-au bagat diverse persoane manutzele.acum vreo 2 ani a fost un sondaj pe site-ul uefa despre cel mai bun jucator in nu stiu ce perioada.pe primele 2 locuri erau hagi si stoicikov (sau cum masa il cheama).iar in mai putin de 2 zile cei 2 aveau mai mult de 99% din voturi.asta pt ca isi bagasera calculatoristii dejtele si scornisera programe care votau automat la cel mult 5 secunde (schimbau imediat ip-ul si alte deastea).


una peste alta,petitia asta mi se pare inutila.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Joi Sep 27, 2007 12:37 am

Posibil sa ai dreptate, da' nu costa nimic sa incercam, nu? La urma urmei, nu necesita un foarte mare efort. Stiu ca-i greu sa ne abtinem de la presupuneri, da' nu se stie cum or sa decurga lucrurile. Am citit undeva ca sunt mari sanse ca legea respectiva sa-nceapa a se aplica in mai putin de-o luna. Si daca ne gandim bine, e un pas mare inainte ..nu numai pentru ce presupune legea in sine, dar si pentru ca am inceput sa fim mai solidari si pentru ca a inceput si parerile noastre sa fie bagate in seama.
kant-emir, esti inversunat pe oamenii care omoara in mijlocul bucurestiului, da' majoritatea psihologilor sunt de parere ca copiii/adolescentii care omoara animalele au sanse foarte mari sa devina ca cei pe care-i critici tu. De ce trebuie sa asteptam sa se ajunga pana acolo? Uneori e bine sa prevenim. Poate daca acesti indivizi, primind pedeapsa pentru omorarea unui animal, o sa gandeasca de 2 ori inainte sa omoare un om. Daca sunt in stare sa ucida cu atata sange rece o vietate ce nu le-a facut nici un rau, dapai cand vine vorba de-un om ..un om care i-au suparat cu ceva, sau pentru nu stiu ce suma de bani, etc.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Joi Sep 27, 2007 10:44 pm

Am sters linkul ..n-as vrea sa incurajez violenta. Dar sincer sa fiu, in cazul de fata nu-s nici impotriva ei.


Chiar nu-i nimeni care sa-si spuna parerea (afara de kantemir care e impotriva si cretzu care e pe dinafara)? Totusi e un site dedicat animalelor, si-am vazut ca-s multi care le iubesc.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Sep 27, 2007 11:21 pm

ce vrei sa demonstrezi? ca un tzaran balbait vrea sa impresioneze alti tzarani impresionabili, si le promite marea cu sarea

nu reiese decat atat: daca tu, gutzulica, te-ai apuca sa-i "pedepsesti" pe aia in legea ta, ai merita puscarie; daca se apuca cineva sa-i ia la bani marunti pe toti smecherasii astia care promit recompense pentru agresarea nushcui, s-ar apuca de ismenit (la vederea textului de lege care incrimineaza instigarea la violenta) ca au glumit

dar prostii se bucura oricum, li se pare ca uite, domne, mai e dreptate pe lumea asta! si inca pe bani!, cum ti se pare si tie ca, daca ai semnat (de cateva ori, nu numai o data!) petitia aia ai participat la scoboraraea justitiei pre pamant

aham, te-ai dezmeticit si ai sters lincul - brava, uite ca esti pe drumul cel bun
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Joi Sep 27, 2007 11:26 pm

Nu este singurul caz, sunt o gramada de persoane care ofera recompensa in bani pentru aflarea numelor celor 3. Sincer sa fiu, din toate mesajele pe care le-am gasit pe net despre subiectul asta, cam 98% dintre pareri au fost pro, inclusiv eu. Stiu ca-i total imoral, da' nu ma pot impaca cu gandul ca acei indivizi au scapat nepedepsiti.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde kant emir » Joi Sep 27, 2007 11:46 pm

da' nu ma pot impaca cu gandul ca acei indivizi au scapat nepedepsiti.

papusico, nu te mai framanta atata - sau fa-o mai cu cap si mai cu folos

mai intai socoteste ca societatea noastra nu prea cunoste respectul

pe urma, incearca sa pricepi ca rautatea este o consecinta a prostiei (mai mult de 98 de procente); nah, tu ai un nic care sugereaza ca ar trebui sa muara careva (nu-i pisica, si nici cal; ie om, care are nevasta si copii, are o mama care il iubejte, are fani care se bucura cand il vad si il aud. moartea lui ar afecta pe multi - de ce le doresti raul? numai pentru ca agreaza un gen muzical ieftin? sau nu te-ai gandit la toate astea - era mai bine daca te gandeai si puneai alt nic? ei, la urmatoare inscriere pe un forum o sa ai mai multa minte si o sa pui un nic mai pasnic, este?)

si mai sunt si altele de zis, da' m-am plictisit eu
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Inuyasha » Joi Sep 27, 2007 11:56 pm

Nu sunt papusica. In ce priveste numele meu de utilizator ..ti-am mai zis, e pus la figurat. Nu doresc moartea nimanui, doresc doar disparitia manelelor (pentru ca nu aduc nimic bun ..si am auzit chiar cazuri in care manelistii agreseaza persoanele care au alte preferinte muzicale ..+ ca prin versurile si atitudinea lor promoveaza incultura..iar toate astea duc tot la violenta). Si nu cred ca threadul asta imi este dedicat mie sau manelelor.. Daca ai ceva de spus cu privire la animale, bine ..daca nu, te-as ruga sa te abtii ..Ti-am inteles parerea, nici unul dintre noi n-o sa si-o schimbe. Asa ca nu prea mai are rost sa continuam.
PS. Te-as ruga sa nu ma mai jignesti, eu nu ti-am adus tie nici o insulta. Nu ca a fi taran e o insulta (chit ca tu te-ai folosit de termenul asta cu scopul de a jigni), ci de faptul ca m-ai facut, indirect, prost. Daca avem conceptii diferite asta nu-nseamna ca noi (cei 98% dintre "taranii impresionabili") suntem aia prosti si tu cel destept ..sau ca noi gresim si tu ai dreptate.
Avatar utilizator
Inuyasha
Junior Member
 
Mesaje: 160
Membru din: Mie Feb 14, 2007 12:00 am

Mesajde alex@ » Vin Sep 28, 2007 7:02 pm

mi se pare o idee buna ca ai facut acest thread pt pesoanele iubitoare de animale.Eu am votat pt ca aceasta lege sa fie pusa in vigoare sper ca si altii sa o faca.

P.S. Nu mai da apa la moara ca kant emir abia asteapta sa se contrazica cu cineva; nu il mai baga in seamapt ca acest thread este numai pt persoanele care iubesc animalele si care sunt contra violentei.
Eu nu sufar de nebunie.......ma bucur de ea in fiecare minut.
Avatar utilizator
alex@
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 24, 2006 11:00 pm


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator